Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hívő ember használhat fogamzás...

Hívő ember használhat fogamzásgátlást?

Figyelt kérdés
Tehát óvszert,gyógyszert stb.

2020. szept. 16. 16:30
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
100%
7-es, lehet, hogy "halalos" bun, de nekem tobb katolikus no ismerosom van, akiknek azt mondta a pap, hogy hasznalhat fogamzasgatlo eszkozt, ha a lelkiismerete azt mondja
2020. szept. 16. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
92%

7-es


lehet, hogy predikacioban, nyilvanosan mondja a "hivatalos" szabalyt, de ha szemelyesen megkeresik, van pap, aki azt mondja, hogy lehet, ha nagyon muszaj


kepzelj el egy kereszteny part, szuzen hazasodnak, azonnal terhes lesz a no, hiszen nem vedekezhetnek - majd a gyermek szuletese utan megint nem vedekezhetnek, es a baba 2 honapos koraban ujra terhes lesz? ez nem veszelyezteti adott esetben a no egeszseget / eletet?


Finnorszagban van egy, az evangelikus allamvallasbol kivalt szekta, amely szinten tiltja a fogamzasgatlast. A megfelelo szervek ujabban vizsgaljak, nem sert-e emberi jogot ez, hiszen veszelyezteti az anya es a gyerekek testi-lelki egeszseget.

2020. szept. 16. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
100%

#12

Így már világosabb, értem. Akkor - részben - én tudtam rosszul, köszönöm a pontosítást!

2020. szept. 16. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
100%

13-asnak, 12-es vagyok :-)


Most utananeztem "nemzetkozileg", es valoban: nem tisztazott, hogy halalos vagy nem halalos bun-e, tehat hogy aldozhat-e egy katolikus.


Igazad van abban, hogy eloszor a 30-as evekben az volt az allaspont, hogy a sperma elo, tehat aki azzal "babral", mar halalos bunt kovet el. Kesobb ez enyhult, es sokan ugy gondoljak teologiailag, hogy nem halalos bun.

De azok kozott is, akik szerint halalos bun, felvetodik az, hogy az egyhaz nem kerhet olyat, ami "gyakorlatilag lehetetlen". Tehat kotelezo a vasarnapi mise, de ha komolyan beteg vagy, akkor nem kell elmenned.


Ugyanigy, ha egy hazasparnal nem mukodik a termeszetes csaladtervezes, es 6 ev alatt 5 gyermekuk szuletik, sulyos anyagi nehezsegekkel kuzdenek, es az anya mar sem pszichesen, sem testileg nem egeszseges, akkor nekik meg lehet engedni, hogy atmenetileg vagy ha kell, vegleg, hasznalhassanak hatekonyabb eszkozt.

Ezert lehet az, hogy az en ismeroseimnak azt tanacsolta a pap, hogy ha pici gyermek mellett, nem mukodik a szoptatas miatt a termeszetes, es ugy erzik, hogy semmikeppen nem tudnanak ilyen kis korkulonbseggel bevallalni egy masikat, akkor lehet. Egyik pap azt is mondta, vigyazzon, milyen fajtat: az ovszer pl. jo. De ezeket nem predikacioban mondtak, hanem negyszemkozt, pl. gyonasnal, vagy az egyik felkereste a papot megbeszelni a dolgot.


(Erdekesseg egyebkent, mint kiderult, hogy az anglikan egyhaz engedte meg a fogamzasgatlast a vilagon eloszor, a 30-as evekben, es oket kovetve csatlakoztak mas protestans egyhazak. En pont anglikan vagyok, es bar sok mindenen megy allandoan a vita, errol meg sosem hallottam, hogy egyaltalan szobakerulne. Tudjuk, hogy lehet.)

2020. szept. 16. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
74%

#14

Nálunk erre azt mondaná mindkét pap, hogy a gyermeknemzésen kívül az együttlét csak élvezkedés, és az bűn.

(Volt már ilyen.)

2020. szept. 16. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
100%
fuh, akkor jó nagy eltérések vannak egyházon belül
2020. szept. 16. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 szp72 ***** válasza:
56%

A Katolikus Egyház hivatalos tanítása szerint a fogamzásgátló szerek és eszközök használata a házasságban is helytelen.


Engedi viszont a természetes családtervezés lehetőségeit, amely a női természet termékeny és terméketlen változásain alapul. Tehát nem szabad a nemi életet és a termékenységet mesterségesen szétválasztani, de maga az Isten az, aki úgy alkotta meg az embert, hogy az együttlétek és a gyermekek száma ne 1:1 arányban legyen.


1, Terhesség alatt az újabb foganás szünetel, tehát ez idő alatt is szabad a házastársi együttlét.

2, A rendszeres szoptatásnak is van terméketlenséget okozó hatása. Régen a bibliai időkben a szoptatás 3 évig is elhúzódott. A modern világunkban e módszer se nem túl kívánatos se nem túl hatékony. Lehet régebben jobban működött illetve nem volt különösebb baj ha hamarabb jött a következő.

3, A naptár módszer lényege, hogy ha a női ciklus szabályos, akkor könnyen megállapítható a termékeny és a terméketlen időszak. A mai nők ciklusa azonban ritkán szabályos.

4, Tüneti-hőmérőzés módszer, amit manapság ajánlanak. A női termékenységnek több jele van, amit gondosan megfigyelve egy igen hatékony és egészséges családtervező lehetőséget kapunk. Ha viszont nem különösebb gond a következő gyermek esetleges hamarabb érkezése, akkor a tünetek kevésbé gondos megfigyelése is elegendő.


Én azt gondolom, hogy a fogamzásgátló szerek és eszközök se nem egészségesek, se nem romantikusak. Egy kis önmegtartóztatás mindenkire ráfér és egy esetleges újabb gyermek érkezése sem kéne tragédiának lennie, a természetes családtervezés a normális. Isten terve aligha volt az, hogy az embert gyógyszert szedjen a termékenység nevű betegségére, vagy gumit vagy más marhaságot használjon a meghitt együttlétben. Én Istenről többet gondolok.

Házasságon kívüli szex esetén a fogamzásgátló eszközök használata természetesen nem súlyosbító körülmény. Ha már paráználkodott legalább gyerek ne legyen belőle.

Az Egyház nem jár el szigorúan, akik nem tartják be ezt a tanítást. A fogamzásgátlás helytelensége nem dogma, tehát elvileg vitatható és megváltoztatható.

2020. szept. 16. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
nekik kifejezetten ajánlott
2020. szept. 19. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
Hát szerintem a fogamzásgátlás 1000× jobb mint az abortusz... Arról nem tudom, hogy a fogamzágátlásról mit mondd a Biblia, de az abortusz lényegében a magzat megölése, szóval az bűn.
2022. jan. 9. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:

17


"A női termékenységnek több jele van, amit gondosan megfigyelve egy igen hatékony és egészséges családtervező lehetőséget kapunk."


Nem hatékony.

Eppen hogy nagyon megbizhatatlan. Amiatt esnek katolikus nok teherbe pl. 35-40 ev felett, mert mar nem mukodnek olyan kiegyensulyozottan a hormonjaik. Ilyenkor a nore veszelyesebb a terhesseg, es a szuletesi rendellenessegek is gyakoribbak.

A fejlett vilagban, ahol hozzajutnak, a katolikusok tulnyomo tobbsege normalisan vedezik.

2022. jan. 9. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!