Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Igaz az, hogy a Biblia szerint...

Igaz az, hogy a Biblia szerint nem javallott a húsevés?

Figyelt kérdés
adventista tanításokat nézegettem, és Reisinger János szerint le van írva az Ótestamentumban, hogy ne együnk húst, helyette magvakat, igaz Jézus is evett húst, de csak évente párszor és akkor is csak halat és bárányt

2020. nov. 22. 10:27
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
83%

Károli Gáspár » Mózes harmadik könyve - A léviták egyházi szolgálatáról » 11. fejezet


1

Szóla ismét az Úr Mózesnek és Áronnak, mondván nékik:

2

Szóljatok Izráel fiainak, mondván: Ezek azok az állatok, amelyeket megehettek minden barmok közül, amelyek vannak e földön:

3

Mindazt, aminek hasadt a körme, és egészen ketté hasadt körme van, és kérődző a barmok közt, megehetitek.

4

De a kérődzők és a hasadt körműek közül ne egyétek meg ezeket: A tevét, mert az kérődző ugyan, de nincs hasadt körme; tisztátalan ez néktek.

5

A hörcsököt, mert kérődző ugyan, de nem hasadt a körme; tisztátalan ez néktek.

6

A nyulat, mert kérődző ugyan, de nem hasadt a körme; tisztátalan ez néktek.

7

És a disznót, mert hasadt körmű ugyan és egészen ketté hasadt körme van, de nem kérődzik; tisztátalan ez néktek.

8

Ezeknek húsából ne egyetek, és holttestöket se illessétek; tisztátalanok ezek néktek.

9

Mindazokból, amelyek a vizekben élnek, ezeket ehetitek meg: Aminek úszószárnya és pikkelye van a vizekben, tengerekben és folyóvizekben, azokat mind egyétek meg.

10

Aminek pedig nincsen úszószárnya és pikkelye a tengerekben és folyóvizekben, legyen az akármely vízben nyüzsgő, és akármely vízben élő állat; mind útálatos az néktek.

11

De legyenek is útálatosak néktek; azoknak húsából ne egyetek, és holttestöket is útáljátok.

12

Aminek nincs úszószárnya és pikkelye a vizekben, mind útálatos az néktek.

13

A szárnyas állatok közül pedig ezeket útáljátok; meg ne egyétek, útálatosak ezek: a sas, a saskeselyű és a halászó sas.

14

A sólyom és a héja az ő nemével.

15

Minden holló az ő nemével.

16

A struc, a bagoly, a kakuk és a karvaly az ő nemével.

17

A kuvik, a hattyú és a füles bagoly.

18

A bölömbika, a pelikán és a gém.

19

Az eszterág és a szarka az ő nemével, a büdös banka és a denevér.

20

Minden szárnyas féreg, amely négy lábon jár, útálatos néktek.

21

Csak azt ehetitek meg a négylábú szárnyas férgek közül, amelynek lábain felűl szökő-szárai vannak, hogy szökdécselhessen azokkal a földön.

22

Ezeket egyétek meg azok közül: az arbé-sáskát az ő nemével, a szolám-sáskát az ő nemével, a khargol-sáskát az ő nemével és a khagab-sáskát az ő nemével.

23

Minden egyéb négylábú szárnyas féreg pedig útálatos legyen néktek.

24

És ezekkel tisztátalanokká teszitek magatokat; mindaz, aki illeti holttestüket, tisztátalan legyen estvéig.

25

Mindaz pedig, aki hordozza azoknak holttestét, mossa meg az ő ruháit, és tisztátalan legyen estvéig.

26

Minden barom, amelynek hasadt a körme, de nincs egészen ketté hasadva, és nem kérődzik, tisztátalan legyen néktek; valaki illeti azt, tisztátalan legyen.

27

Minden állat, amely a négylábúak között a talpán jár, tisztátalan legyen néktek; mindaz, aki azoknak holttestét illeti, tisztátalan legyen estvéig.

28

Aki pedig hordozza azoknak holttestét, mossa meg az ő ruháit, és tisztátalan legyen estvéig. Tisztátalanok azok néktek.

29

A földön csúszó-mászó állatok között pedig ezek legyenek tisztátalanok: a menyét, az egér és a gyík az ő nemével.

30

A sündisznó, a kaméleon, a tarka gyík, a csiga és a vakondok.

31

Ezek tisztátalanok néktek minden csúszó-mászó között; valaki illeti ezeket holtuk után, tisztátalan legyen estvéig.

32

És minden, amire ezek közül holtuk után esik valamelyik, tisztátalan legyen; akármely faedény, akár ruha, vagy bőr, vagy zsák; akármely eszköz, amivel dolgozni szoktak, vízbe tétessék, és tisztátalan legyen estvéig, ezután tiszta legyen.

33

Akármely cserépedény pedig, amelybe beleesik valami azokból, mindazzal együtt, ami benne van, tisztátalan legyen, és az edényt törjétek el.

34

Minden megehető eledel, amelyhez az ilyen edényből víz jut, tisztátalan, és minden megiható ital is minden ilyen edényben tisztátalan legyen.

35

És minden, amire azoknak holttestéből esik valami, tisztátalan; kemence és tűzhely lerontassék; tisztátalanok azok és tisztátalanok legyenek néktek.

36

De a forrás, a kút, az egybegyűlt víz tiszta legyen; de ami azoknak holttestéhez ér, tisztátalan.

37

Hogyha azoknak holttestéből reáesik is valamely vetőmagra, amely elvetendő, tiszta legyen az.

38

De ha vizet töltenek a magra, és úgy esik rá azoknak holttestéből, tisztátalan az ilyen néktek.

39

Hogyha olyan hullik el a barmok közül, amely eledeletek néktek; aki annak holttestét illeti, tisztátalan legyen estvéig.

40

Aki pedig eszik annak holttestéből, mossa meg az ő ruháit, és tisztátalan legyen estvéig. És mossa meg ruháit az is, aki hordozta annak holttestét, és tisztátalan legyen estvéig.

41

Mindaz is, ami csúszik-mászik a földön, útálatos legyen, meg ne egyétek.

42

Mindazt, ami hason csúszik, és mindazt, ami négy, sőt mindazt, ami több lábon jár, a földön csúszó-mászó bármely állatot, meg ne egyétek ezeket, mert útálatosak ezek.

43

Meg ne fertéztessétek magatokat semmiféle csúszó-mászó állattal, és meg ne tisztátalanítsátok magatokat azokkal, hogy tisztátalanokká legyetek általok.

44

Mert én, az Úr, vagyok a ti Istenetek; szenteljétek meg azért magatokat, és szentek legyetek, mert én szent vagyok, és meg ne tisztátalanítsátok magatokat semmiféle állat által, amely csúszik-mászik a földön.

45

Mert én vagyok az Úr, aki felhoztalak titeket Égyiptom földéből, hogy Istenetekké legyek néktek; legyetek azért szentek, mert én szent vagyok.

46

Ez a törvény a baromfélékről, a szárnyas állatokról, minden élő állatról, amely nyüzsög a vizekben, és minden állatról, amely csúszik-mászik a földön.

47

Hogy különbséget tehessetek a tisztátalan és tiszta között, az olyan állat között, amely megehető, és az olyan állat között, amely meg nem ehető.

2020. nov. 22. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:
68%

A zsidók konkrétan egy pásztornép eredetileg, az egész ókori társadalmuk és szokásaik ezt tükrözik. Nem igazán elképzelhető, hogy évente csak néha fogyasztottak volna húst, legalábbis ilyen életmód mellett. Akkor nem lett volna értelme az állatáldozatnak sem, hiszen éppen azt fejezi ki, hogy valamit, ami számukra érték, feláldoznak.


Az biztos, hogy tudatosabban álltak a húsfogyasztáshoz, és nem ették minden nap, hanem megadták a módját.


Ha vesszük a tékozló fiú történetét, ott ugye az idősebb testvér azt kéri számon az apjától, hogy nem adott neki bárányt, hogy a barátaival megehesse. Tehát nem számított mindennaposnak a húsevés, de azért egy baráti vendéglátásba már belefért.

2020. nov. 22. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
0%
Még Isten is ette az állatok kövérjét, meg annak a füstjét, amit áldoztak neki...
2020. nov. 22. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
0%
Nem igaz.
2020. nov. 22. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
49%

#3 az ember mindenevő, mind a fogazata, mind az emésztőrendszere alapján.

Nem feltétlen szügséges a húsevés, de ajánlott.


Akit emlegetsz, az keresztelő szent jános aki mézen, meg sáskákon élt.

2020. nov. 22. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
4%

Először is a bibliát nem táplálkozási szakèrtők írták.

Másodszor meg mint a legtöbb vallás,a keresztènysèg is a szegènyek kordában tartásáról szól,tehát nyílván azt tanítja,hogy jó nektek ami a földön fán terem,a húsevès maradjon meg zömmel az akkori módosabb rètegnek.

2020. nov. 22. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
53%

Itt A Mózes három 7-ben, még ecseteli is, hogyan öld meg...

2

Amely helyen megölik az egészen égőáldozatot, ott öljék meg a vétekért való áldozatot is, és a vérét hintsék az oltárra köröskörül.

3

A kövérjét pedig áldozzák meg mind, a farkát is, és amely kövér a belet takarja.

4

A két veséjét és a rajtuk lévő kövérséget, amely a véknyaknál van, úgyszintén a májon lévő hártyát a vesékkel együtt szedje ki.


Egyébként ebben a fejezetben derül ki, hogy a véres hurka viszont halálos bűn.

2020. nov. 22. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
65%

Adventista voltam, (meg talán papíron még az is vagyok, ha nem töröltek), szóval én értem őket. Reisinger János tanításait ismerem, őt magát élőben is láttam, nem is egyszer, és váltottam vele néhány szót is.


Ők betartják az Ószövetség azon szabályát, ami megkülönböztet tiszta és tisztátalan állatokat, és az alapján olvasák az Újszövetséget is. Tehát a felekezet hivatalos tanítása szerint lehet húst fogyasztani, ha az tiszta. A disznó tisztátalan, ezzel kapcsolatban megjegyzik, hogy Jézus is a disznókba űzte az ördögöket.


Viszont ők javasolják a vegetáriánus életmódot is. Ezt egyrészt úgy magyarázzák, hogy ez visszatérés az eredeti, édeni mintára, hiszen az ember eredetileg nem evett húst a bibliai teremtéstörténetben (ők túlnyomó többségben szó szerint értik a szöveget). Másrészt egészségügyi okok miatt teszik ezt, amiben azért nyilvánvaló, hogy Ellen G. White egészségügyi tanításai is benne vannak. Nyilván lehet vitatni ezt a nézetet annak, aki nem akar lemondani a húsról.


Én magam már elhagytam az adventizmust, de a vegetáriánus életmódot megtartottam, és nem bántam meg.

2020. nov. 22. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:
6%
Adventista rokonom eszik húst. Adventista munkatársam eszik húst. Szerintem ők igazán értik az adventista tanítást és mégis teszik.
2020. nov. 22. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
42%

A Bibliát évezredekkel ezelőtt írták, egy olyan kultúrában, ami nagyon eltért a mai európai kultúrától. Sok haszonállatfajta, amiket mi ma fogyasztunk, még nem is létezett akkoriban, csak később tenyésztették ki őket kifejezetten húsállatnak. Illetve sok állatfaj, amiket rendszeresen fogyasztanak/fogyasztottak különféle földrészeken, egyáltalán nem is szerepel a Bibliában, pl. kenguru és egyéb erszényes fajok, amiknek a húsát az ausztrál őslakosok fogyasztották - ezekről értelemszerűen nem írja a Biblia, hogy szabad-e megenni vagy sem, mert az akkori közel-keleti népek nem ismerték őket.


Másrészt viszont azt is fontos megjegyezni, hogy a Biblia korában még nem volt nagyipari hústermelés sem, amiről köztudott, hogy ez az egyik legfőbb okozója a klímaváltozásnak és a környezetszennyezésnek, ami ma már az emberiség egyik legsúlyosabb és legsürgetőbb problémája. A Bibliában szerepel ugyan húsfogyasztás, de az sehol sincs leírva, hogy ez kötelező lenne, csak megengedett. Megfelelő tudatos étrend segítségével minimális húsfogyasztással vagy akár a hús teljes kiiktatása mellett is lehet egészségesen élni. A mai körülmények között egy Bibliát követő keresztény ember tehát azzal teszi a legjobbat a bolygónak és a saját leendő gyerekeinek, unokáinak, ha minél kevesebb alkalommal fogyaszt húst vagy állati eredetű termékeket, és inkább növényi eredetű ételekkel helyettesíti ezeket.

2020. nov. 22. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!