Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Evangélikusoknál miért nem...

Evangélikusoknál miért nem pap van hanem lelkész?

Figyelt kérdés

2021. febr. 15. 15:23
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Mert a nevében a lényeg: lelki pásztor.
2021. febr. 15. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Gondolom a saját identitás teremtés sem volt utolsó szempont
2021. febr. 15. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

"„Nem pap leszek, hanem lelkész” – hallhatjuk nagyon sok teológushallgatótól, amikor megkérdezik, hogy mégis mihez kezd majd a teológusdiplomájával. Az ember identitását meghatározza a szerep, melyet betölteni készül. Egyházunkban a ma elterjedt felfogás szerint a lelkész nem szeretné önmagát piedesztálra emelni, ami helyes és üdvözlendő, meglátásom szerint ugyanakkor sokszor átesünk a ló túloldalára. Ha azt mondjuk, hogy „csak” lelkésznek készülünk, akkor egyrészt elhatárolódunk a római katolikusoktól, ami abból a – tapasztalatom szerint – negatív identitásból alakult ki, mellyel nem valami mellett, sokkal inkább valamivel szemben fogalmazza meg önmagát a hívő. Másrészt a lelkészi szolgálat tartalmi kiüresedését is magával hozza: lehántjuk róla azt a funkciót, mellyel a lelkész a csoda, a szentség és az igehirdetés őrállója"

[link]

2021. febr. 15. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
55%
A pap képes "varázsolni" (átváltoztatja a kenyeret és a bort hússá és vérré) a lelkész csak prédikálni tud.
2021. febr. 15. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

Igazabol az evangelikus lelkeszeket lehet papnak nevezni. Ezt pl. a luteranus vilagszovetseg is kimondja. Vagy Finnorszagban mindket szot hasznaljak rajuk: "lelkipasztor" (pastori) es "pap" (pappi).

Magyarorszagon ritkabban, talan mert jobban kialakult a katolikus egyhazzal valo szembenallasuk, es nem akarjak, hogy keverjek oket. Tovabba teljes oltar es pulpitus kozossegben vannak a reformatus egyhazzal, es sokkal kevesbe katolikusak, mint mondjuk a finnek vagy svedek.


A 4-esnek igaza van abban, hogy elvileg a "varazslassal" fugg ossze.

A romai katolikusok szerint a bor es a kenyer Krisztus testeve es vereve valik, atlenyegul (transubstantiatio). Az evangelikusok (es anglikanok) szerint nem valtozik at, hanem megmarad annak, ami, ES a Szentlelek elhivasa utan a vetel pillanataban jelen lesz Krisztus IS. Tehat az evangelikus PAP a kehely es ostya fele tartja a kezet, elhivja a Szentlelket az ostyara es a borra. Igy az evangelikusok ugy gondoljak, talalkoznak Krisztussal az urvacsora soran, de az ostya ostya marad (consubstantiatio). A "varazslas" miatt lehet papnak nevezni oket, eredetileg.


A reformatusok ebbol semmit nem fogadnak el, az urvacsora egy emlekunnepseg. Jezus kerte, hogy ezt cselekedjek az o emlekezetere, de semmi nem valtozik semmive.

2021. febr. 15. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

Dehogy lelkész. Nálunk Nagyváradon a református pap is pap. Ahol laktam Nagyvárad egyik részén szinte szinreformátus hely és soha nem lelkésznek hívtuk hanem papnak. Ezt honnan vették hogy lelkész?

Szent Erzsébet napján voltam Szentmisén, van egy imádság amiben kell a papokért imádkozni, ez bevonulás előtt van mielőtt bejön a pap de hatangozss után. Ez a Szent József templom tartja a régi dolgokat, szokásokat. Szóval a papokért az imádságban úgy imádkozunk....kívülről nem tudom de az biztos hogy lelkészként van megszólítva. Benne van a lelkipásztor szó az imádságban

2021. nov. 21. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Harangozás után
2021. nov. 21. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Nálunk lelkész hivatalosan, ahol születtem, de a köznyelv papnak hívta, én katolikusként is azt hittem, mind pap aki a templomban prédikál. Egyébként németeknél is Pastor az evangélikusoknál, ez talán a lelki pásztort jelenti, csak a déli katolikus részen beszélnek papról (Pfaff).
2021. nov. 21. 13:12
 9/15 anonim ***** válasza:

Nálunk Nagyváradon is mind pap aki prédikál. Hülyeség ez a lelkész dolog,valami tájszollás, olyan érzed mint mikor a keresztény helyett kereszTYény mondod. Nálunk kereszTény református vallás van és pap van nem lelkész. Kálvin ha élne biztos ő is azt mondaná hogy papok a református papok.

Ti ott Magyarolszagon eltorzitjátok a református vallást. A papot lelkésznek hivjátok, keresztyényt mondatok keresztény helyett és ahelyett hogy Békesség Istentől köszönnétek, nálatok áldás és békesség van. Milyen liturgián szokások vannak még ott magyarba a Reformátusoknál? Mert valakitől hallottam aki nagyváradi és Debrecenben volt református templomban hogy a liturghia a templomban más mint nálunk. Szóval másként állsz fel, ülsz le, mást mondanak, más az imádság, olyan mintha más vallás volna és nem református.

2022. jan. 7. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

“ mint mikor a keresztény helyett kereszTYény mondod”


Senki sem mond ilyet nálunk. Csak az ateistáktól olvasom gúnyként a “keresztyén” szót, ami szintén valami tájszólásból jöhet.


A református dolgokról nem sokat tudok, katolikus vagyok, de sok evangélikus rokonom is volt, így megfordultam evangélikus templomban is, és az ottani lelkész (ő így írta ki a titulusát) 10 fiából kettő jó barátom volt.


Egy idős rokonunk volt református Budapesten, ő már sajnos rég nincs köztünk.

2022. jan. 7. 14:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!