Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ateista fiatal férfi szeretné...

Ateista fiatal férfi szeretné tiszteletét kimutatni a Shoah áldozatainak és megemlékezni rájuk a zsinagógában budapesten. Mit illik mit nem?

Figyelt kérdés

Bár ateista vagyok, nem szeretném, hogy gátoljon engem abban, hogy megemlékezzek a holocaust zsidó és nem zsidó áldozataira.


Nincs olyan nap, hogy ne jutnának az eszembe.


Elhatároztam, hogy a Shoah európai megemlékezés napján minden évben legalább egyszer elmegyek a dohány utcai zsinagógába, hogy kifejezzem a tiszetelemet a zsidók felé akik túlélték ezt a kegyetlen időszakot vagy akiket megöltek (ha ez egy kellően erős kifejezés).


Szeretnék jelen lenni a ceremóniájukon is. Igazából szeretnék olyan közel kerülni az egész kultúrához amennyire egy ateista közel kerülhet.


Letudná valaki - ha lehet akkor egy zsidó vallású személy - írni, hogy ilyen esetben mi a szokás? Mit várnak el tőlem és mit nem? Egyáltalán bemehetek a zsinagógába? Szívesen veszek kippát is, kell hordanom? Hordhatom egyáltalán ameddig a zsinagógában vagyok? Hogyan öltözhetek?


Kérlek csak komoly választ adjatok, és ha lehet minél részletesebbet! Nem szeretném, hogy félreértsenek ha oda kerül a sor...



2021. ápr. 6. 19:48
 1/10 anonim ***** válasza:
77%
Feltűnési viszketegség tipikus esete...
2021. ápr. 6. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Miért nem kérdezed a rabbit?
2021. ápr. 6. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
28%
mit kérdezzen egy nyúltól???
2021. ápr. 6. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
keress fel egy rabbit és kérdezd meg, hogy egyáltalán örülne-e neked a szertartáson... de szerintem a legszebb és legelegánsabb amit kívülállóként tehetsz, hogy kimész a helyi temető emlékművéhez, és viszel rá egy követ...
2021. ápr. 6. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Én annyit tudok csak, hogy a zsinagógákba a férfiakat csak fejfedővel engedik be, mindegy, hogy zsidó vagy ateista vagy bármi vagy. De tudtommal a fejfedő lehet egy kalap is, de mindenképp kell. Szertartáson a nők a karzaton lehetnek, a férfiak lent vannak, ha jól tudom. Nekem ennyi jutott eszembe.
2021. ápr. 6. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
#3 LOL
2021. ápr. 7. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, hogy pontosan mikor és milyen körülmények között szokott lenni kifejezetten a Dohány utcai zsinagógában ilyen megemlékezés, de annyit azért érdemes megjegyezni, hogy egészen más a vallás és más megemlékezni a holokauszt áldozatairól. A megemlékezés nem csak a zsidóké, nem csak zsidó szertartás szerint lehet, hanem bárki megemlékezhet, állami megemlékezések is szoktak lenni, pl. a Terror háza előtt.

Április 16. a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja. Nem tudom, hogy a covid miatt egyáltalán lesz-e bármilyen nyilvános megemlékezés, vagy csak szűk körű.

2021. ápr. 7. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Most nem azért, de nem csak vallásos zsidóknak vették el az életét, sőt, a pesti zsidó közeg már akkor is nagy arányban ateista volt, kifejezetten vallás és rituálé ellenes, vagy épp kikeresztelkedett - azokat is ugyanúgy vitték. Nyilván bizonyos vallási helyeken elvárják a fejeden a sapkát, csendben hallgatsz, azt kész. De azt nem ők fogják megmondani, hogy az ember hogy emlékezik meg, vagy hogy nem.
2021. ápr. 7. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Tudtommal már jó ideje zárva az összes zsinagóga a COVID miatt, úgyhogy az idén ez nem fog összejönni, legalábbis közösségi szinten. Viszont ma biztos mindenféle online rendezvény lesz az egész világon, keresgélj a neten, ha beírod, hogy Jom HaShoah, ki fog dobni mindenfélét, ebben biztos vagyok. Ha van kedved, gyújts meg egy gyertyát az áldozatokért, ez szokás ilyenkor. Ha nagyon autentikus akarsz lenni, hagyd égve egész nap, lehet kapni erre a célra 24 óráig égő gyertyát a kóser boltban a Dohány utca közelében. De az emlékműnél való magánjellegű megemlékezés is tök jó ötlet.
2021. ápr. 8. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Mi a párommal egy szép kavicsot hoztunk magunkkal a nyaralásról, ami számunkra a szabadságot és az örömet jelképezte, és azt elhelyeztük a Holocaust Emlékközpontban látogatáskor az emlékezés falánál.
2021. máj. 14. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!