Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi visz rá jól szituált /...

Mi visz rá jól szituált / tanult/ jó beosztásban dolgozó embereket, hogy karizmatikus egyházak tagjai legyenek?

Figyelt kérdés

A kérdésem valamilyen szinten már magam is meg tudnám válaszolni . Ami azt illeti vannak olyan tudás birtokában levő emberek , akik már pusztán a tudománnyal nem tudnak megválaszolni bizonyos kérdéseket( legyen az az adott szakterületükön). Ilyenkor jön elő az a tézis , hogy minél többet tud valaki , annál jobban rájön hogy vajmi keveset is tud igazán . Ekkor fordulhat a természetfölöttihez , ahogy régen megannyi tudós meg is tette . Más kérdés , hogy anno az okkult és az élvonalbeli hitélet nem igazán vált élesen el egymástól hiába próbálják sokszor úgy előadni. Valamint a természettudomány , mint olyan egy elég széleskörű olvasztotégely volt , amiben helyett kaptak sokszor a keresztényi és az okkult nézetek is. De a lényeg , hogy sok igen elismert elme a vallás felé (is) fordult.

Ami a kérdésem ihlette a keresztény vallási felekezeteken belül az un. karizmatikusság. Többek között a most felkapott Holy Holy Orbán Viktor videó kapcsán , amely az un Újszövetség gyülekezet egy kis “kisarkítottnak tűnő” performance-át mutatta be.

Ez a miskolci felekezet nyilvánvalóan a Hitgyülekezet keleti kistestvéreként is aposztrofálható legalábbis, ami engem illet.

Nem is ezt akarom elemezni , hogy kik ők , honnan származik ez az egész dolog és miért lett népszerű hazánkban , pusztán felkeltette a figyelmem .

Nem szeretem elkövetni azt a hibát , hogy anélkül ítélnék el valamit , hogy legalább felületesen meg ne ismerném ezért belenéztem pár előadásba, ami online elérhető .

Teljesen jól szituált / tanult /értelmes és szakkifejezéseket maximálisan helyén kezelő egészségügyi szakembereket is hallottam nyilatkozni , akik ezen gyülekezet tagjai .

Számomra az volt a furcsa , hogy tudják ezt a kettősséget kezelni .

Ezzel semmi gond nincs, sőt pozitív is lenne , ha nem tartozna hozzá a gyülekezeti performance-okhoz ez az inkább szánalmasnak ható hablatyolás , amit nyelveken szólásnak hívnak.

Ilyenkor elvileg , ha a Hitgyülis dolgokat vesszük alapul a Szent Szellem betölti őket és ugye különböző értelmetlen szavakat próbálnak egymás után kiejteni (rángatózni is ér közben bár szerintem ilyen tekintetben már visszafogják magukat ezen karizmatikus felekezetek a negatív visszhangok miatt) ezzel mutatva , hogy most ők már be vannak töltve.

Igen ám de ez számomra inkább egy ilyen Ferike ekszörszájzbúk féle egyéni produkálásnak tűnik , mintsem hogy valami transzcendens jelenlétet mutatna.

De ízlések és pofonok.


Szóval teljes méretekben megértem ezen közösségek mivoltát mely olyan összekovácsoló erőként hat mely világi közösségekben ritka , és azt is hogy egyesek már a válaszaikat próbálják egy magasabb tudatállapotban megtalálni mégis teljesen visszás az egész velejáró és hozzátartozó hókuszpókusz , vagy ez a feltűnési viszketekség.


Ti mit gondoltok erről ?



2021. ápr. 20. 23:53
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
13%
Ha tényleg értelmes lennél, akkor nem ilyen lekicsinylően írnál arról, amit nem ismersz, hanem a valódi, tiszta kíváncsiság hajtana. De nem vagy az.
2021. ápr. 21. 05:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
12%
Az ember Isten képmása, azaz Isten családjába tartozó szellemi lény. Ezt a kifijezést "szellemi lény", az emberre vonatkoztatva, itt a gyk-n mindig kicsapja a biztositékot a vallásos embereknél. Nem tudják, vagy nem akarják elképzelni se, mit értenek a karizmatikusok ez alatt. Ők maradni a akarnak szerintem a bálványaiknál és a hamis Istentiszteletüknél, szellemük meg továbbra is halott. TISZTELET a kivételnek.
2021. ápr. 21. 05:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
71%
Jól tanult ember is lehet buta bizonyos szempontból. Nézd meg, hogy hány jól szitualt nő jár jósokhoz. Ez is dettó ugyanaz, bebolondította őket egy szekta.
2021. ápr. 21. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Sajnálom, hogy főleg kelet Európában a "karizmatikus" szó ennyire hozzá lett társítva ezekhez az interneten keringő trash jelenetekhez. Ami egy valós jelenség én nem akarom most kimosni a magyar karizmatikus egyházakat, mert énis úgy látom ezek a gyülik mint a mágnes úgy vonzzák be a dilis háborodott embereket, és a lelkészek mintha direkt rátennének egy lapáttal a bajokra.


Maga a karizmatikus oldalával a kereszténységnek alapból nincs baj, én először Londonban találkoztam egy ilyen gyülekezettel. Tök jó volt, fiatal felnőttek voltak, volt zenés előadás, imádkoztunk, majd komoly mai fiatalokat érintő vagy társadalmi problémákat tárgyalt ki a pásztor, és nem csak ő adott beszédet, hanem a gyülekezetből is felment valaki. Istentisztelet után átmentünk egy másik helyiségbe beszélgettünk, pizzát rendeltünk, társasoztunk, barátságos kötöttünk. Ennyi, ez lenne egy normális újprotestáns gyülekezet feladata. Senki nem rángatózott, futkosott, viszont volt zenés előadás gitárral dobbal hegedűvel zongorával, ha hallgattál hillsongot tudod miről beszélek, csak nem hatalmas koncert keretei között. Sokkal közelebb éreztem Istent magamhoz eközben mint amikor orgona megy a templomban. Erről szól a a karizmatikus istentisztelet, a Szentlélek és az érzelmeid összekapcsolódásáról. Erre egy igazi értelmiségi ember is vágyhat, ezért megy el oda, nem pedig nyelveken akár beszélni.

2021. ápr. 21. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
85%
Egó,felsöbbrendűségi tudat,hiúság.
2021. ápr. 21. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

1 válaszoló

Te tipikusan az a fajta ember vagy, aki remek alapanyag ezeknek a vallási vezetőknek. Nem igazán értetted meg a mondanivalóm és hogy mire irányult a kérdésem .

Csak a dac a düh és az egó hajt , ez egyáltalán nem keresztényi szellemiség, ha viszont neked igen akkor baj van .


4 es neked köszönöm a kimerítő és objektív választ.

2021. ápr. 21. 15:23
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Szia, en is 4-essel ertek egyet.


Egyreszt magad is irtad, hogy "izlesek es pofonok".

Masreszt (mar regota kulfoldon elek) en is eszrevettem, hogy Kelet Europaban nagyon ellenszenvesnek talaljak a karizmatikus, evangalikál, punkosdista kisegyhazakat. Mivel nem ismerem sem a Hit Gyulekezetet, sem a miskolci "kistestvert", konnyen elkepzelheto, hogy ok valoban masok, mint amit Eszak-Nyugat Europaban latunk, (es amelyekbol annyi van, mint egen a csillag). Lehet, hogy tenyleg szelsosegesek. Az is lehet, azert nem biznak bennuk az emberek, mert nem tudjak tortenelmi egyhazakhoz kotni oket.


En Angliaban voltam egyszer egy fuggetlen karizmatikus punkosdista "happy-clappy" istentiszteleten, es semmi furcsasag nem volt. Senki nem ajult el hanyatt, senki nem rangatozott, senki nem visitozott. Nem hivtak elore senkit a vegen "megteriteni" meg "meggyogyitani". Meg azt sem mondanam, hogy fiatalok voltak, olyan 30-45 kozott, de sok kisgyerekes csalad is. Ertelmisegiek nagy szamban, tanarok, gyogyszereszek stb. Modern es hangos zene volt es nem volt liturgia, de amugy teljesen jozan kereszteny dolognak latszott.

Latszott. Mert azert van, amiben kulonboznek. Nem lehet altalanositani, de ezek a kisegyhazak sokszor csak kivulrol neznek ki lazanak, fiatalosak meg cool-nak. A valosagban sokszor fundamentalistak, a Bibliat kokemenyen szo szerint veszik, es ovjak a tagjaikat attol, hogy mondjuk katolikusokkal baratkozzanak. A hangsulyt elsosorban Jezusra helyezik, szinte lazban-szerelemben egnek erte, es van egy megtero ima, aminek az elmondasa szerintuk elofeltetele a megvaltasnak. Ez onmagaban nem baj, csak innen lehet oket megismerni, es emiatt sokszor nem fogadjak el a tortenelmi egyhazakat. Az is jellemzo rajuk, hogy nagyon sok az erdeklodo, foleg fiatalok, aki parszor elmegy, mert jobban magaenak erzi, mint azt a hagyomanyos templomot, ahova 5 nyolcanéves neni jar. De a tobbseg nehany alkalom utan nem megy, mert a megteveszto laza stilus radikalis, szigoru fundamentalizmust takar.


Erdekesseg, hogy az angol anglikan egyhaznak is van evangelikál / karizmatikus szarnya, amit HTB neven lehet a neten megtalalni. A mostani Canterbury ersek (az egyhazfo) is a HTB-bol szarmazik eredetileg. Tehat nem feltetlenul utkozik a tortenelmi egyhaz es a karizmatikussag fogalma. Itt a papok beszentelt, teologiat vegzett anglikanok - es altalaban igeny szerint passzitjak ossze a papokat a plebaniakerulettel. Tehat ha egy gyulekezet "anglo-katolikus" akar lenni, vagy "mersekelt", vagy "karizmatikus", akkor olyan profilu papot keresnek hozza.

En szemely szerint nem vonzodom kulonosebben a karizmatikusokhoz, de ahogy irod: izlesek es pofonok. Inkabb istentiszteleti stilusnak tartom (az anglikan egyhazon belul), mint intelligencia kerdesnek. Ahogy a 4-es irja, o ott erzi magat kozelebb Istenhez, en a hagyomanyos formaban. Egyeni dolog. Egyebkent Londonban (ahol nem elek) a HTB csoportba vagy fiatalok jarnak (huszonevesek), vagy a feher, kogazdag 30-40-es felso kozeposztaly. Ez utobbiaknak egyfajta exluziv tarsasagi kort es ismerkedesi lehetoseget is jelent. De ezt csak hallottam.


Ha tudsz angolul es erdekel, ossze tudod hasonlitani. Itt a legutobbi anglikan anglo-katolikus mise a Canterbury katedralisbol. Mar ranezesre is hagyomanyos: tomjen, diszes miseruha, kereszvetes, teljesen katolikus kulseju, minden vasarnap urvacsora. A predikacio viszonylag rovid, rengeteg korusban mondott, rogzitett szovegu ima. De lathato az is, hogy a miset egy no celebralja (amit pl. a "laza" karizmatikusok egyaltalan nem fogadnak el es nem engednek). Tehat a stilus megteveszto.


https://www.youtube.com/watch?v=XLUbjEcpA8k&t=207s&ab_channe..


Ez pedig ugyanaznap (aprilis 18), a HTB karizmatikus anglikan online istentisztelet. Modern zene, laza ruhak, liturgia es urvacsora nincs, a "pasztorok" csak ferfiak, es a vegen "megtero" ima elmondasara szolitjak fel az erdeklodot. Liturgia helyett egy zoom interjut lathatunk. De latod, teljesen nyugodt, semmi elmebetegsegre utalo jel.


https://www.youtube.com/watch?v=Z5mHXHlngOU&t=2234s&ab_chann..


A HitGYulekezete valami sajatosan magyar jelenseg lehet. Most mar kezd engem is erdekelni...

2021. ápr. 22. 04:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
22%

Szerintem a kérdező azon nem tud napirendre térni, hogy hogy lehet az , hogy egy értelmes tanult értelmiségi ember, egy csoportba tartozik egy olyan valakivel, akinek a viselkedése külsős szemmel érthetetlennek megbotránkoztatónak és teljes bolondságnak tűnik!?

Úgy lehetséges hogy mindkettőjüket az Úr Jézusban való hitük és a Szent Szellemmel való betöltekezésük kapcsolja össze! A Jó Isten pedig a szíveket nézi és nem az intelligenciádat sem a tanulmányaidat sem a bankszámládat sem az etnikai származásodat! De ha a videóra akarok reagálni akkor az abban szereplő idős hölgy( néni) szereplésének minősége (De hozzá teszem csak külsős szemmel, mert egy megtért nem lát benne semmi megbotránkoztatót)annak tudható be , hogy a gyülekezet pásztora próbálja kiképezni és aktivizálni az összes gyülekezeti tagját! Azokat is kiállítja imádkozni akik még nem annyira gyakorlottak az ilyen hangos imák levezetésében hogy gyakorlatuk legyen és egy elő és növekvő gyülekezetté váljanak akik fejlődnek szellemben, nem pedig egy stagnáló elhaló gyülekezet.

2021. ápr. 22. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

8 as válaszoló!

Nem gondolhatod komolyan, hogy minden egyes megtért nevében tehetsz ilyen kijelentést . Kiváncsi vagyok egy megtért katolikus vagy református mit szólna ehhez?

Nem gondolom , hogy erre kellene kisarkítani, mert ezzel elárulod, hogy ezen vallás alapjait nem gondolod valódinak . Viszont ha a gyökerek hamisak ( Katolikus Anyaszent Egyház), ha az a szikla alap amelyre épült az egész intézményesített vallás ( hisz mindenképpen nekik köszönhető , hogy ilyen széles körben világvallás lett ,köszönhetően az írott formának), akkor maga a felépítmény /növekmény miért lenne hiteles?

Nem gondolom, hogy jogos jobbnak /többnek gondolni magukat más sokkal standardabb és hagyományosabb megközelítéssel rendelkező felekezetnél .

Tudod te milyen közösségi élet van egyes általad elhaló / hanyatló gyülekezeteknél? Elárulom ,hogy bár nem vagyok tagja egyiknek sem de mivel nyitott szellemiség vagyok, ezért van rálátásom és elárulom , hogy remek.

És ez nem azon múlik , hogy minden egyes tagnak külön kell magát produkálnia, vagy ahogy említetted ha akarja , ha nem részt kell vennie ezekben, hanem azon mi van belül a szívében .

A pásztori kiképzés tehát nem különbözik attól , amit pl. a Jehova Tanúi tesznek tagjaikkal , hogy akaratuktól/ beállítottságuktól függetlenül házalniuk kell? Egy lelkipásztor valóban nem látja ki mire született erre a földre , hanem egy kaptafára mindenkit próbál rávenni arra , ami talán neki egyáltalán nem fekszik?

Minden egyes közösségen belül , legyen az akár egyházi , akár világi , vannak emberek , akik magukban élik meg a dolgokat , míg mások szeretik ezt nyilvánosan megtenni és ez így van jól.


Szent Szellemmel való betöltekezésről kicsit .

Azt gondolom , hogy a magyar nyelv nagyon kifejező sok tekintetben . Ott van a szellemiség szavunk, amit én is használtam magamra,mint jelző de legfőképp egy közösségnek /helynek van szellemisége. Ez a szellemiség magával ragadja sokszor az embert és képes annak transzcendens minőséget biztosítani.

Ha áttérnék ezós vonalra , akkor azt mondanám , hogy az ilyen helyeken tapasztalják az emberek javarészt a szellemjárást , tehát akár fizikai kivetülései is lehetnek. Legalábbis a psziché szintjén.

A csordaszellem megint egy hangzatos kifejezés, mennyire adja fel az ember sokszor a józan ítélőképességét a közösségi hovatartozás javára.

Tehát bármilyen vonatkozásban is kerül elő a szellem szó , az egy olyan helyzet velejárója , amikor az egyén megtapasztal valami olyasmit , amit vagy előakart idézni vagy egy kollektív megtapasztalás révén magára is vetíti , ezért az agya ezt úgy dolgozza fel, hogy mindennemű racionalitást mellőz ilyenkor.

A tömeges hallucinációk is ennek tudhatók be és én ezt gondolom az ilyen jellegű Szent Szellem általi betöltekezésekről is .

Nem velejárója tehát a krisztusi szellemiség ( megintcsak) befogadásának, hogy nyelveken kell ezután szólni , hogy ennek legyen egy transzcendens mindenkire egyöntetűen vonatkozó vonzata.

Habár pl. a katolikus egyház is elfogadja , hogy lehet bizonyos esetekben “természetfölötti” vonzata a megtérésnek ( szentté avatottak esete pl.) ezt nagyon ritka esetekben fogadják el .

2021. ápr. 23. 01:13
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

A videóra reagálva.

Számomra sem túl szimpatikus ahogy néhány karizmatikus nyilvánosan imádkozik. Sokan tényleg úgy imádkoznak mintha valami hatalmi elitklubbhoz tartoznának, kicsit olyan szinészies, nem tűnik őszintének. Valamiféle karizmatikus büszkeség, sőt ilyen versengés néha, hogy ki tud jobban üvöltözni. :d

Egyszer egy esküvőn halottam a balance-ot, amikor a vőlegény édesapja karizmatikus volt, a menyasszonyé pedig valamilyen hagyományos egyház híve lehetett, de az is lehet nem is nagyon volt hívő. Az a végtelenül szerény, alázatos hangnem, azokkal az egyszerű ősszinte szavakkal ahogy imádkozott a menyasszony apukája... Lehet mint érzés örökre bennem marad annyira szivhez szóló volt. Valami ilyesmi egyszerű szócséplés nélküli alázatos imádkozásra tanitott Jézus is.

2021. ápr. 23. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!