Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Milyen kifejezetten református...

Milyen kifejezetten református szokások vannak?

Figyelt kérdés

Nem olyan rég kezdtem el komolyabban foglalkozni a vallással, de a környezetemben nincsenek hívők. Kereszteltségem szerint református vagyok, de nagyon keveset tudok ezen felekezet szokásairól. Ennek megfelelően örülnék, ha tudnátok írni kifejezetten református hagyományokat, hogy mik a fő különbségek ez és a római katolikusok vagy más felekezetek között, milyen jellemző eszközei vannak (mint például a katolikusoknál a rózsafüzér), és ezekhez hasonló dolgokat.


Kíváncsi vagyok személyes tapasztalatokra is ezekkel kapcsolatban, de már az is boldoggá tenne, ha legalább egy oldalt vagy videót tudnátok nekem linkelni, ami kifejezetten ezzel a témával foglalkozik.


Előre is nagyon szépen köszönöm az értelmes, építő jellegű válaszokat!



2021. máj. 3. 12:56
1 2
 11/13 anonim válasza:
100%
Egy kis kiegészítést én is hozzáfűznék még. Református lelkész lehet nő és férfi is (:
2021. máj. 16. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

A reformátusoknál vannak egyházszolgák(presbiterek), egy gyülekezetben akár 10-en is. Katolikusoknál nincsen ilyen, talán csak a nem felszentelt papok(diakónusok), ők viszont temethetnek is.

Reformátusoknál van szeretetvendégség, amikor a gyülekezet közös programot szervez ételkészítéssel, a presbiterek részvételével.

A református templomokban több a fából faragott elem, és kisebb méretűek az épületeik, mint a katolikusoknak.

A református templomokkal sokszor egybe van építve a lelkész otthona. A katolikus templomoknál sokszor elkülönül. A református templomok tornyain csillag(mint egy buzogány) van, a katolikusoknál kereszt. Reformátusok nem hordanak kereszt medált a nyakukban. A református lelkész ruhája puritánabb, mint a katolikus elöljáróké, ahol megjelenik a lila, piros szín is.

Református templomokban fatáblán áll kint az aktuálisan énekelt zsoltárok száma.

febr. 8. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

Református temetéseken világibb témákról is szót ejtenek, méltatják az elhunytat, közvetlenebb a szertartás, katolikus temetéseken merevebb, az egyházat, Istent inkább dicsőítő szertartás van jelen.

A katolikus templomok építésénél mindig az egyház és Isten nagyságának mutatása volt a cél, nemhiába vannak a legkisebb falvakban is 80 centis falú templomok, mintha erődítmények lennének. A reformátusoknál sok helyen modernebb templomok épültek, sok fagerendával, alacsonyabb mennyezettel, freskók nélkül. Református templomokban nincs aranyozás, szobrok, nincsenek szentképek, mivel szentek sincsenek. Általában puritán és fehér minden fal.

Reformátusoknál az istentisztelet egyetlen tárgya a szentháromság, a katolikusoknál a hét szentség, a tisztítótűz nagy szerepet kap.

Amint említve lett, a katolikusok hisznek a tisztítótűzben, és minden misén eseményen említik is, addig a reformátusok ezt emberi kitalációnak tartják. Ebből következik az, hogy a halottak napja katolikus ünnep az elhunyt, de még tisztítótűzben lévő hívekért, akik még nem nyerték el az üdvösséget. Reformátusok elvileg nem is mennének a temetőbe ilyenkor, mert az nem ünnep nekik.

febr. 8. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!