Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Számomra a Kálvinista Róma...

Számomra a Kálvinista Róma megnevezés nagyon szimpatikus, hogy Debrecent, egy magyar "kisvárost" egy ilyen tekintélyes múltú (és méretű) várossal említenek egy lapon. Illetve h. a reformátusoknak is van egy vallási fővárosuk. Mégis?...Befejezés lent!

Figyelt kérdés

Mégis akad néhány ember, akiknek mintha ellenszenves lenne ez a megnevezés.


Nekem évtizedetekig tekintélyes jelentéssel, illetve erős pozitívummal bírt ez a kifejezés! És örültem, hogy ez éppen hazánkban van.


Akiket valamiért zavar ez a megnevezés - miért zavarja őket? (És nem örömmel, már-már büszkeséggel tölti el?)



2021. jún. 4. 14:30
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
75%
Nincs ilyen fővárosuk, régen talán Genf volt. Debrecen a Tiszántúli Református Egyházkerület székhelye csak. Négy ilyen magyar ref. egyházkerület létezik.
2021. jún. 4. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
Nem tudom eldönteni, hogy te most csak rettentően átlátszó módon próbálnál meg trollkodni, már ha legalább egy nüansznyit összejönne, vagy tényleg ilyen értetlen vagy? Már ne haragudj, de tényleg...
2021. jún. 4. 15:20
 3/19 A kérdező kommentje:

Valaki más?


Aki hallotta ezt a kifejezést, és nem szó szerint érti azt, amit nem is lehet szó szerint érteni?...

2021. jún. 4. 15:20
 4/19 anonim ***** válasza:
29%

Normális vagy? Komolyan kérdezem.


"Illetve h. a reformátusoknak is van egy vallási fővárosuk. Mégis?"

Ez volt a főkérdés, erre válaszoltam egyébként teljesen objektíven. De vegyél be pár gyógyszert, hátha sikerül lenyugodnod.

2021. jún. 4. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%
Katolikus család vagyunk, és nagyszüleim is így emlegették Debrecent, mikor mentünk. Inkább néhány reformátusnál gondolnám ezt sértőnek, mert esetleg úgy érezhetik, hogy minek hasonlítgatják őket Rómához és a katolikusokhoz, mikor egészen más az egyházszervezetük.
2021. jún. 4. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

Négyes, ha NEM ismered a Kálvinista Róma kifejezést, és ahogy fogalmaztál "objektíven" válaszolsz arra, amire nem lehet ennyire tárgyilagosan, vagy inkább ennyire szárazan válaszolni, arra írtam, hogy: minek írsz?


Tedd csak el jó mélyre a gyógyszereidet, nem kell az itt senkinek sem!


Mivel írásod alapján minden okom megvolt azt hinni, hogy te is egyike vagy az itt állandó jelleggel kószáló tipikus átlátszó, nevetséges troll-kezdeményeknek. Tudod, akik ha van rajta sapka, azért, ha nincs, akkor meg azért. Túl tárgyilagosnak vetted azt (tehát lehetséges troll-jelölt vagy - vagyis eddig írásaid miatt totálisan annak hittelek), amit ahogy fogalmaztam: "szó szerint érted azt, amit nem is lehet szó szerint érteni".


Remélem így már tiszta miért volt okom alaposan kételkedni.


Mindenki máshoz továbbra is:


"Számomra a Kálvinista Róma megnevezés nagyon szimpatikus, hogy Debrecent, egy magyar "kisvárost" egy ilyen tekintélyes múltú (és méretű) várossal említenek egy lapon. Illetve hogy a reformátusoknak is van egy vallási "fővárosuk". (Így, idézőjelek között, nehogy valaki megint szó szerint és túlgondolva értse.)


Mégis akad néhány ember, akiknek mintha ellenszenves lenne ez a megnevezés.


Nekem évtizedetekig tekintélyes jelentéssel, illetve erős pozitívummal bírt ez a kifejezés! És örültem, hogy ez éppen hazánkban van.


Akiket valamiért zavar ez a megnevezés - miért zavarja őket? (És nem örömmel, már-már büszkeséggel tölti el?)"

2021. jún. 4. 18:56
 7/19 A kérdező kommentje:

Ötös, nekem ez furcsa, hogy ők negatívan élik meg azt, hogy van egy református fővárosuk (nem konkrétan katolikus Rómájuk, ahogy te gondolod, hogy ők így gondolhatják, hanem, mint "vallási főváros").

Nekem ez szerfelett szimpatikus, hogy a reformátusoknak is van egy ilyen városuk.

Azaz még egyszer: nem katolikushoz hasonlított fővárosuk (nem egzakt felekezet városa), hanem mint általános értelemben vett vallási központ. Legalábbis az összmagyarságnak.

És milyen jó, hogy nekik is van egy ilyen - szerintem ez szép! :)

2021. jún. 4. 19:01
 8/19 anonim ***** válasza:
24%

"Négyes, ha NEM ismered a Kálvinista Róma kifejezést"

Miért ne ismerném? Írtam bármi olyat, hogy nem ismerem?


"amire nem lehet ennyire tárgyilagosan, vagy inkább ennyire szárazan válaszolni"

Miért ne lehetne egy kérdésre tárgyilagosan, mindenféle szentimentális hülyeség nélkül válaszolni? Lásd, megtettem, tárgyilagos, objektív választ kaptál.


"Mivel írásod alapján minden okom megvolt azt hinni, hogy te is egyike vagy az itt állandó jelleggel kószáló tipikus átlátszó, nevetséges troll-kezdeményeknek."

A troll-kezdemény itt maga a kérdező, aki egy teljesen normális válaszra, -Isten látja lelkem még rossz szándék se volt- habzó szájjal nekem ugrott.


"hanem mint általános értelemben vett vallási központ. Legalábbis az összmagyarságnak"

Ilyen továbbra sincs, csak a Tisztántúli Egyházkerületnek.

2021. jún. 4. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
100%

Ez a "Kálvinista Róma" kifejezés nagyon régről ered!

Amikor Kálvin tanai eljutottak Debrecenbe, akkor nagyon hamar és nagyon széles körben elterjedt. Sokáig nem is lakhatott más a városban, csak református vallású! A reformáció magyarországi, kálvini ága két hitvallást fogadott el Debrecenben 1567-ben, a Heidelbergi kátét és a II. helvét hitvallást. Innen, az 1567-es Debreceni Zsinattól számoljuk a magyar református egyház létét.

Ekkor terjedt el az a mondás, ami azt jelentette, hogy Debrecen olyan a reformátusoknak, mint Róma a katolikusoknak.

Később aztán megnyíltak Debrecen kapui, és letelepedhettek más vallásúak is.

Érdekesség, hogy a Nagytemplom mögött van egy emlékoszlop, a Gályarabok Emlékműve ami a gályaraboknak elhurcolt reformátusoknak állít emléket.

Amikor János Pál pápa Debrecenben járt, akkor a reformátusok nem akarták e régi sérelem miatt beengedni a pápát a Nagytemplomba, így eredetileg úgy volt, hogy a templom előtt celebrál misét.

Ám amikor a pápa-mobil a Kálvin érre érkezett, a pápamobil váratlanul megállt, a pápa kiszállt , és elment az emlékműhöz, letérdelt, és bocsánatot kér a három évszázados sérelemért! (a biztonságiak majdnem agyvérzést kaptak, mert ez nem volt a programban!) Így - és ezért - aztán a pápa bebocsátást nyert a Nagytemplomba...

2009. május 22-én a Kárpát-medencében élő református egyházak Debrecenben új alkotmányt alkotva megalapították a Magyar Református Egyházat!

Így egységesült Debrecenben a református összmagyarság...Aztán Debrecenben rendezték meg a Református Világtalálkozót is!

És az is igaz, hogy Magyarországon négy református egyházkerület van, és az egyik püspöki székhely Debrecen.

2021. jún. 4. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
11%
Nekem is elég ellenszenves reformátusként. Bígott protestáns az egész banda ott. A debreceni református iskolaról mintázta Szabó Magda a Marika intézetet.
2021. júl. 2. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!