Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A protestáns egyházaknál...

A protestáns egyházaknál létezik válás is?

Figyelt kérdés

Elnézést, ha még a kérdést is szakszerűtlenül tettem fel!

Mi lesz azoknak az evangélikus vagy református templomban megkötött házasságával, akiket a polgári bíróság szétválasztott? Az is felbontható, illetve fel is kell bontani? Érvényteleníteni kell-e, illetve lehet-e?

Ha az egyház felbontja, köthet-e az elvált ember még egyszer házasságot?


2010. aug. 27. 15:43
 1/6 anonim ***** válasza:
48%

Nem mindegyiknél, de van, ahol egyházjogilag is lehetséges a válás.

Azt ne kérdezd, hogy melyikeknél, mert sajnos nem tudom.

Ha jól tévedek, az evangélikusoknál van, de ez tényleg csak egy homályos emlék.

Ahol lehetséges a válás, másodszor mindenképpen köthet házasságot. A többit nem tudom. Az ortodoxoknál a középkorban volt egy olyan előírás, hogy egy ember csak háromszor házasodhat (értelemszerűen egymás után, mert ott nincs válás). De hogy ez ma is létezik-e...

Valószínűleg azt nem nézik jó szemmel, ha valaki már huszadjára válik néhány éven belül, de arról nem tudok, hogy szabályoznák, hogy hányszor házasodhat. De az tuti, hogy ahol van válás, ott újraházasodhat az illető.


Amúgy egy megjegyzés. Nem csak a reformátusok és az evangélikusok protestánsok. Azok még a baptisták, anabaptisták, anglikánok és még kismillió kis egyház is.

2010. aug. 27. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
47%

Az anglikánoknál tutira van válás, hiszen az egész "egyházuk" azért jött létre, hogy VIII. Henrik elválhasson a nejétől. Mivel a pápa nem engedte, most az angol uralkodó a feje az anglikán egyháznak.

Freya

2010. aug. 27. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Baptista egyház nem fogadja el a válást, akik komolyan veszi a vallást nem is válnak el. Akik nem, azok esetében nem lehet, mit tenni, de nem jellemző a válás.
2010. aug. 28. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hasznos kitekintést a Világra, de maradjunk a két legelterjedtebb magyarországi - elsősorban a Refurmátus - vallásnál.

A kérdés nem "csak úgy", konkrétan érdekel. (Azért került a szövegbe a Lutheránus vallás is, mert engem annak kereszteltek meg, az elvált feleségem Kálvinista, és az Ő vallása szerint kötöttünk házasságot.)

Van-e valakinek személyes példája, tapasztalata a válásról és az újraházasodásról?

Azért itt teszem fel a kérdést, mert nem vagyok vallásgyakorló, de egy református lelkész unokahúga és egy presbiter lánya esetében a leánykérés előtt mindezeket tudni kell.

2010. aug. 29. 10:14
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha jól értettem, elváltál, feleséged református volt, és most egy presbiter lányát akarod megkérni.

A reformátusoknál nincs egyházi válás, de mindenképp érdemes megkeresni egy lelkészt az új házasság előtt, hogy átbeszéljétek, miért ment tönkre a régi, mire figyeljetek az újban...

2010. aug. 30. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Most aztán nagyon megzavartál!

- Ha nincs válás, akkor az "ásó, kapa nagy harang"-ig érvényes, és akkor nem lehetséges újabb házasságkötés? Vagy rosszul értelmezem?

- A felmenők egyházi és világi funkciója az egybekelési szándékunkat nem befolyásolják, csak a nyomaték kedvéért írtam le. Egy ilyen családban az egyházi esküvőt a szülők nemhogy elvárják, számukra is kötelező.

2010. szept. 3. 11:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!