Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Egy kivételtől eltekintve...

Balasa Bence kérdése:

Egy kivételtől eltekintve (bár lehet ez sem igaz, csak én tudom így) a keresztény vallásban miért nem szokás Jézus nevét használni?

Figyelt kérdés

Az a bizonyos egy kivétel pedig az Etióp kopt kereszténység, ahol öt császár viselte az Ijaszu nevet, ami a Jézus név etióp megfelelője.



Ezzel szemben az iszlámban nagyon gyakori a Mohamed, vagy a próféta unokatestvérének, Alinak a nevét használni.



Indiai hindu nevekben gyakran szerepelnek istenek, vagy az istenek egy avatárájának (földi megtestesülés) nevei:

Dévi: az isteneket nevezik Dévának, ma is használatos név

Visnugupta: A Gupta birodalom uralkodója

Visnuvardhana

Naraszimha: Visnu isten negyedik megtestesülése, avatárája.

Krisnaradzsa Vodejar: az indiai Maiszúri Királyság uralkodóinak neve

Brahmapála: a Pála dinasztia alapítója

Indrapála: a pála dinasztia uralkodója (960-990)

Szurjavarman: a khmer birodalom két uralkodójának a neve

Sivadzsí: a Marátha Birodalom alapítója, 1674-ben koronázták meg.



2021. szept. 3. 12:23
 1/3 Prókátor ***** válasza:
79%

Két filmet emlegetnék fel ellenpéldaként, amik jó humorral mutatják be Jézus nevét a mindennapi használatban:

1) Die Hard3: amikor McLean és Zeus taxival menekülnek a gettóból, McLean hátraszól: Köszönöm Hesus. Mire a fekete: Miért hív engem mindíg Hesusnak? Minek néz engem? Portoricóinak? -Bocsánat. Úgy hllottam, az a másik szólította magát így.- Nem! Ő azt mondta: Hé, Zeus!

2) Találkozás: 5 ember egy vihar alatt betér egy útmenti kajáldába, ahol a pincér Jézus. Az egyik vemdég megszólítja: ... He-szusz. Mire a pincér: Jobban szeretem úgy, hogy Dzsízösz. Bocsi a pocsék fonetikai magyarázatokért, főleg ez az utóbbi egy angol nyelvű, amerikai humor.

A lényeg hogy spanyol-portugál nyelvterületen eléggé elterjedt név ma is.

És még egy Bibliai vonatkozás: ajánlom elolvasni Sjrák fia könyvét (ó-szövetség). Tartalmilag is, de a címet kiemelt figyelmmel.

2021. szept. 3. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Illetve ne feledjük az Amerikában elég népszerű Josh nevet sem, a Joshua rövidülése, magyarosan Józsué vagy Józsua. Jézus bizonyos értelemben egy fordítási műszó, az eredeti neve Yehsuah, ami pontosan ugyanaz a név, mint az izraelitákat Kánaánba vezető hadvezéré, Józsuéé, csak a hagyományban a megváltóra a Jézus névváltozat maradt, holott Józsué után Jézus valódi neve Yeshuah egy nagyon népszerű név volt a zsidók között.
2021. szept. 3. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Nekem a Joshua a kedvencem 🤗
2021. szept. 3. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!