Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Egy ateista ember tisztelheti...

Egy ateista ember tisztelheti a vallásokat, hiteket?

Figyelt kérdés

Egy nem vallásos vagy ateista ember tisztelheti Mohamedet, Jézust, Buddhát, a keresztény szentek stb., tehát a vallási alakokat, mint bölcs embereket? Tarthat vallási ünnepeket, vallásos jelképekkel (pl. elmehet egy Betlehemre karácsonykor)? Olvashatja a szentiratokat, mint sok igazságot, filozófiával kapcsolatos igaz dolgot feltárt gondolatokat? Mondhatja azt, hogy lehet, hogy van Isten, de nem biztos benne, nem hiszi igazán?


Ugye nem kell feltétlenül elleneznie és megvetnie a hitet?



2022. febr. 20. 19:37
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 51/83 A kérdező kommentje:

#47.

"A kereszténység szentháromságtana már számomra nem tiszta monoteizmus."


Mert nem vagy jártas a teológiában és a vallásfilozófiában. A Szentháromság nem három istent, hanem egy Istent jelent, akinek három személyisége van. Olyan, mint az ember földi valójában. Van teste, lelke, szelleme, mégis egyetlen ember és nem három.

2022. febr. 21. 17:33
 52/83 A kérdező kommentje:
A valódi vád minden esetben istenkáromlás vagy a császár tiszteletének megtagadása volt. Meg persze a tanokkal való ellenszenv. Valamiért a zsidókat, perzsákat nem olyan gyakran ítélték el.
2022. febr. 21. 17:35
 53/83 anonim ***** válasza:
78%

#50


Megadtam egy linket a 49-es kommentben, amellyel bizonyítom, hogy az ateizmusról nem mindig úgy gondolkodtak a történelem folyamán, mint most. Ott van a linkben feketén-fehéren, hogy a keresztényeket ateizmusért ítélték el.


De itt egy másik forrás, ahol az elején az van, amiről korábban beszéltem, hogy Szókratész ellen is ateizmus volt a vád:


"Szókratészt például ilyen politikai okokból „atheos”-nak nyilvánították, aki nem hisz az állam által kikiáltott istenben, és halálra ítélték."


Forrás itt: [link]


Nem tudom, hogy Szalay milyen értelemben használja az "ateista" szót.

2022. febr. 21. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/83 anonim ***** válasza:
78%

"Mert nem vagy jártas a teológiában és a vallásfilozófiában"


Tisztában vagyok azzal, hogy a keresztények a maguk szentháromságtanát monoteizmusként értelmezik, ez azonban szerintem egy erőltetett belemagyarázás.


A zsidó és muszlim vallási vezetők a maguk istenhite miatt sosem vitáztak.


Ezzel szemben a Római Birodalomban az egész kereszténységnek össze kellett ülni, hogy eldöntsék, mi a helyzet a háromsággal. Ezt volt az a bizonyos nicai zsinat, amely után az Egyház eretneknek nyilvánította az arianizmust. Szervéth Mihályt a középkorban azért végezték ki, mert tagadta a háromságtant. Azt már nem tudom, hogy ebben Kálvinnak a keze mennyire volt bent, de ha jól tudom, helyeselte Szervéth kivégzését, bár lehet a reformátusok igyekszenek mosdatni.


Persze nyilván, téged, mint keresztényt nem foglak meggyőzni arról, hogy a háromság egy erőltetett belemagyarázás. Nem is akarlak. De számomra egy téveszme, nem csodálom, hogy a zsidók és a muszlimok is elzárkóznak tőle.

2022. febr. 21. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/83 A kérdező kommentje:

"Tisztában vagyok azzal, hogy a keresztények a maguk szentháromságtanát monoteizmusként értelmezik, ez azonban szerintem egy erőltetett belemagyarázás."


Viszont a teológiát egyetemen tanítják. Szóval ez nem vélemény kérdése.


Egyébként a muszlim vallási vezetők is rengeteget... Voltak például panenteista muszlimok is, akiket eretnekség miatt elítéltek.


Egyébként vannak unitárius keresztények is, ők nem hisznek a Szenháromságban.

2022. febr. 21. 17:44
 56/83 A kérdező kommentje:
*Szentháromság
2022. febr. 21. 17:44
 57/83 anonim ***** válasza:
77%

Nem szolnék bele de

"Viszont a teológiát egyetemen tanítják. Szóval ez nem vélemény kérdése."

Attól még lehet téves hogy egyetemen tanítják.

2022. febr. 21. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/83 A kérdező kommentje:

#57.

Ha nem is ismered, akkor hogy írhatsz ilyet? Ha nem hallgattál teológiát, hogy írhatod ezt? Ha nem tanultál a keresztény vallásról hogy írhatod ezt?


Ritka furcsa, amikor valaki látatlanban is meg tud valamit állapítani. Sajnos ezen az oldalon még nem igazán találkoztam olyan emberrel, aki úgy kritizálná a vallásokat, hogy tanult is róluk és nem degradálni akarja őket és a híveket.

2022. febr. 21. 18:25
 59/83 A kérdező kommentje:
Részemről igazából ennyi. Én nem akarok senkit sem provokálni, ellenben néhány előttem, a kérdésemre válaszolóval. Eleve megtaláltam a kérdésemre a választ (szokásosan csak néhány ehhez szorosan kapcsolódó érkezett) és végül magamnak is utána kellett járnom.
2022. febr. 21. 18:27
 60/83 Godaime ***** válasza:
44%
Nem kell egyetemen tanulni a vallásról ahhoz, hogy eldöntsd igaz-e vagy sem. Gondolom te se tanultál minden egyes ókori vallásról sem és mégis mítosznak tartod őket. Az ateisták is így vannak a te esti meséddel és a mennyei Hitlereddel.
2022. febr. 21. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!