Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Aki katolikus papnak tanul,...

Aki katolikus papnak tanul, annak meg kell tanulnia beszélni latinul, illetve olvasni ógörögül és héberül?

Figyelt kérdés

2022. márc. 31. 23:06
 1/9 A kérdező kommentje:
Ugye a mise a 60-as években még latinul ment, az Újszővetséget görögül írták, az Ószövetséget meg héberül.
2022. márc. 31. 23:07
 2/9 anonim ***** válasza:
86%
Úgy tudom nem. a Bibliát azóta lefordították,ezért nem kell tudni héberül.
2022. márc. 31. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
82%

Nem vagyok képben a papok pontos oktatásával, de biztos vagyok abban, hogy az egyetemen meg kell tanulniuk az eredeti bibliai nyelveket is (a latinban nem vagyok biztos, hogy kötelező-e).


Ismertem egy katolikus papot, akivel időnként beszélgettem, ő beszélte a bibliai nyelveket.


Ezen a nyelvtanuló oldalon (ahol bibliai görögről van szó) egy katolikus pap a moderátor, értelemszerűen tud görögül:


[link]


Szerintem a Katolikus Egyházban azért alap, hogy a papjaik képzettek legyenek, és tudják nézni az eredeti bibliai szöveget is, ha szükséges.


De majd a katolikusok kijavítanak, ha esetleg tévedek


(egy agnosztikus).

2022. ápr. 1. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
62%
Nem héberül, hanem arámiul... de az arámi nyelvből jött létre a héber.
2022. ápr. 1. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

#4


Az Ószövetség nyelve nagy részben héber, kis részben áram (a jövényszavakat most nem számolom ide).


A zsidók nyelve viszont a babiloni fogságban váltott át héberről áramra, mivel Babilonban arámul ha jól tudom, beszéltek. Nem valószínű tehát, az áramból alakult volna ki a héber. Inkább a kettő egy rokonnyelv.

2022. ápr. 1. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Kell tanulniuk ógörögül és latinul is. Nekem a pap ismerősöm azt mondta, hogy az ógörögöt reménytelen megtanulni, minden paptanonc átcsúszik elégségessel belőle. Latinból pedig inkább csak a szókincs egy specifikus részét ismerik, nem tudnak természetesen folyékonyan beszélni latinul.
2022. ápr. 1. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Van latin az órarendben természetesen.
2022. ápr. 1. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Inkább a latint, de ma már közel nem beszélnek/értenek úgy, mint régebben. Illetve valamennyi ógörög is van. Régebben mind a kettőt azért komolyabban tanították. Egy 60 éves pap ismerősöm mondta, hogy ha görögöt kell fordítania, akkor inkább elviszi egy 80 éves paptársához, mert ők még rendesen tanulták.

A héber úgy tudom, hogy választható. De ebben nem vagyok biztos.

2022. ápr. 1. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
88%
1960-as évekig az egész képzés latinul folyt. Nem csak a nyelvet tanították, hanem azon tanulták a filozófiát és a teológiát is. Gyűjtöttem latin nyelvű tankönyveket még abból a korból.
2022. ápr. 2. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!