Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Napjainkban, a modern világban...

Napjainkban, a modern világban miért szinte csak szektás vallások jönnek létre? Miért nem jön létre egy komolyan vehető hit sem?

Figyelt kérdés

Érdekes, hogy manapság, a modern világban egyetlen komolyan vehető, normális vallás sem jön létre. A mai világban létrejött vallások közül szinte mind (a szintét azért írom bele, mert nem vagyok jártas a modern vallásokban, csak a régiekben) komolytalan, nevetséges, nem beszélve arról, hogy rengeteg esetben ezek a szekták még meg is nyomorítják a követőiket (pl. szcientológia).


Régebben is léteztek, alakultak ilyen vallási irányzatok, de ugyanakkor alakultak olyanok is, amelyek a mai napig világvallások, befolyásosak, és társadalomra, kultúrára nagy befolyással vannak. Az hagyján, de még a régebbi vallásokon belül alakult új egyházak is sok esetben szekták.


Kereszténység, buddhizmus, iszlám, hinduizmus, judaizmus, taoizmus, zoroasztrianizmus stb. stb. Mind régen jöttek létre, és nincsenek is olyan botrányaik (a történelmi irányzatokon belül), mint mondjuk a már felhozott példának. Az utolsó az általam szem előtt tartott kritériumoknak megfelelő vallás a bahá'í hit volt, és az is már eléggé idős, ha úgy vesszük.


Manapság miért nem jönnek létre ilyen vallások? Manapság miért csak olyanok jönnek létre, mint amiket feljebb írtam?


Csak néhány szempont:

-Nem nyomorítja meg, nem telepedik rá a vallás követőire.

-Nem szorítják sarokba az embereket.

-Nem az üzletről szól.

-Reálisan tanításai vannak (nem mint mondjuk a már említett vallás világeredetről szóló mitológiája).

-Vannak gyökerei, van talapzata.

-Van mire támaszkodnia.

-Stb.



2022. jún. 20. 03:55
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

Olyan vallás, amit komolynak nevezel, több száz évente alakult ki egy. Kisebb szektákból mindig többféle volt, de ezek rövid életűek.


Ami a mai világban más, mint mondjuk a középkorban, hogy általánosságban véve tájékozottabbak az emberek, így kevésbé vevők a vallásra.

2022. jún. 20. 05:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
60%

Most láttam, hogy Omega-gyűlekezet.


Világvallást annyira nem egyszerű összegrundolni. Sok idő. Úgy, hogy a világ nagyobbik felén a vallásokra egyre kisebb az igény. A vallások helyét átveszik az egyéb népszórakoztató elfoglaltságok.

2022. jún. 20. 05:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
Ennek az az oka kérdező, hogy az új vallásokat is bekebelezte a New Age. A fogyasztó társadalom kitermeli azt a réteget, amelyik erre vevő. Amilyen a lélek, olyan az ördög.
2022. jún. 20. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
29%
Ördög nem létezik
2022. jún. 20. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
#4 pedig létezik hiába akarod azt hinni hogy nem...
2022. jún. 20. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
Mekkora baromság ez, nem érzed?
2022. jún. 20. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
0%

Kérdező, tudod: MINDEN vallás szekta a megalakulásakor.

Nézzük például a kereszténységet a te szempontjaid szerint:


-Nem nyomorítja meg, nem telepedik rá a vallás követőire:

A kereszténység már az 1. században elkezdte gyilkolni azokat, akik nem voltak hajlandók megtérni.

Persze csak ott, ahol hatalomra jutott.


-Nem szorítják sarokba az embereket.

Lásd: fent. De a pokol tana is erről szól.


-Nem az üzletről szól.

Igen hamar kialakultak az üzleti vonatkozások is, aztán a középkorban ezt kimaxolták.


-Reálisan tanításai vannak (nem mint mondjuk a már említett vallás világeredetről szóló mitológiája).

Ez ugye vicc volt?

Melyik vallásnak vannak reális tanításai?


-Vannak gyökerei, van talapzata.

-Van mire támaszkodnia.

Na, ez a kettő mondjuk megvan a legtöbb vallásnál és szektánál is. Kivéve mondjuk a szcientológiát.

2022. jún. 20. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
66%
Minden hit komolyan vehetö annak aki hisz benne akár szektás (bármit is jelentsen!!!) akár nem! Már csak ezért is értelmetlen a kérdésed!
2022. jún. 20. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

#7.

"Kérdező, tudod: MINDEN vallás szekta a megalakulásakor."


Ezzel a kijelentéssel azért óvatosan bánnék. A kereszténység példáján, illetve az iszlám példáján is eléggé nagy követői tábora volt az újonnan létrejött vallásoknak először a Közel-keleten, aztán egyre inkább terjedt.


"Nézzük például a kereszténységet a te szempontjaid szerint:


-Nem nyomorítja meg, nem telepedik rá a vallás követőire:


A kereszténység már az 1. században elkezdte gyilkolni azokat, akik nem voltak hajlandók megtérni.


Persze csak ott, ahol hatalomra jutott."


Hát, igen. Ez a kor szellemisége volt. Érdemes egy kicsit megnézni mondjuk Egyiptom helyzetét, ahol egymásnak estek először csak a keresztények és a zsidók, majd később a pogányok is, és az erőszakba torkolló lázadásokban mindenki rombolta a többi vallás épületeit. Alexandriai Szent Katalin élettörténetét is áthatja ez valamennyire. A kereszténység egyébként egy rendkívül békés vallásnak indult a kezdeti stádiumban. Olyasmi volt, mint Ázsiában a buddhizmus, aztán az is radikalizálódott egy idő után. Arról sem szabad elfeledkezni, hogy judaizmus, illetve a pogány vallások egyesülve üldözték a keresztényeket a legelső időszakokban, pedig ezek a vallások már elég régiek voltak már akkor is. Ez a kor szellemével járt. Később, a vallás háttérbe szorulásával is találtak az emberek indokot az erőszakra (pl.: nemzetiség alapján, politikai érdekek alapján stb.).


"-Nem szorítják sarokba az embereket.


Lásd: fent. De a pokol tana is erről szól."


Itt nincs szó sarokba szorításról. A Pokol, a reinkarnáció rossz karmával stb. csak leírja, a tettek következményeit. Ennyi erővel a törvénykönyv is sarokba szorít, mert leírja, hogy mi jár a társadalmi szinten negatívan megítélt tettekért. Az általam említett vallások ilyen téren még szabadabbak is, mivel nem írja elő a tiltások, törvények betartását, csak a következményeit. Sőt, az általam már összehasonlított kereszténységben, illetve buddhizmusban, de egyébként sok más vallásban, például a judaizmusban, iszlámban is megjelenik az a tan, hogy a múlt negatív tetteit lehet ellensúlyozni, ki lehet javítani, akár erőteljes megbánással. Ha például keresztényként rendszeresen, durván hazudozol, nem fognak kiállítani a templomban, és megalázni, megdobálni paradicsommal. Mindenkinek a saját lelkiismeretével kell elszámolni. Ezzel ellentétben gyakran van az új vallásokban olyan, hogy valakit megaláznak például, pusztán azért, mert nem akar még többet tejelni, ezáltal "nem tudja a hatalmas, dicső célt elérni".


"-Nem az üzletről szól.


Igen hamar kialakultak az üzleti vonatkozások is, aztán a középkorban ezt kimaxolták."


Egyrészről a régi vallások anno szoros kapcsolatban álltak az állammal. Már az ókori pogány vallások is állam által voltak kezelve, de egyébként a zsidó, a zoroasztriánus, a hinduizmus és még megannyi másik vallás is az ókorban kapcsolatban állt az állammal. Később a kereszténység, az iszlám, valamint a buddhizmus is. Nyilván, hogy kapcsolatba került a gazdasággal. Másrészről én még soha nem láttam dúsgazdag szerzetest, ellenben új vallási irányzat vezetőjéből gyakorlatilag csak gazdagok vannak. A történelmi vallások mindig igyekeztek az üzlettől távol tartani magukat. Lásd: ellenreformáció.


"

-Reálisan tanításai vannak (nem mint mondjuk a már említett vallás világeredetről szóló mitológiája).


Ez ugye vicc volt?


Melyik vallásnak vannak reális tanításai?"


Mondjuk amelyik meg tudja indokolni, komolyabb, történelmi, filozófiai, logikai és tudományos tények figyelembevételével a tanításait. A szcientológia ezt hogy tudná megtenni, ha az egész egy eredetileg sci-fi-író fejéből pattant ki, aki ebben az ihleteit élte ki? A Biblia, Korán, Aveszta, Tóra teremtéstörténete az ősi Mezopotámiáig, filozófusokig visszavezethető, a keleti vallásoké dettó, csak ott ősi kínai, indiai, illetve tibeti tanokig lehet visszavezetni. A pogány vallások mítoszai gyakran szintén filozófiai írások, amelyeknek rendkívül ősi eredetük van.


"-Vannak gyökerei, van talapzata.


-Van mire támaszkodnia.


Na, ez a kettő mondjuk megvan a legtöbb vallásnál és szektánál is. Kivéve mondjuk a szcientológiát."


Ez sem feltétlenül van így. Rengeteg esetben a szentiratokkal nem éppen összeegyeztethető tanok is megfogannak.

2022. jún. 20. 13:07
 10/18 A kérdező kommentje:

#8.

Kellő manipuláció után biztos...

2022. jún. 20. 13:08
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!