Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Eleve elrendelés, szabad...

Eleve elrendelés, szabad akarat. Mit mondanak erről az evangélikusok és a katolikusok?

Figyelt kérdés

A katolikusok tudtommal a szabad akaratot vallják, az evangélikusoknál a szabad akarat mellett azonban megjelenik az eleve elrendelés tana, noha nem olyan radikálisan, ahogy Kálvinnál.

Az evangélikusok szerint létezik szabad akarat, ám ez a hétköznapi életre értendő, a hit és Isten kapcsolatában azonban az eleve elrendelésben hisznek (csak Isten kereshet engem, nem magamtól van hitem, hanem ő ébreszti bennem). A katolikusok erről mit mondanak? Szerintük a szabad akarat arra is értendő, hogy én magamtól ébredhetek hitre, vagy valamilyen szinten ők is vallják az eleve elrendelést?



2022. aug. 10. 18:51
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
A katolikus tan szerint Isten minden embert üdvösségre rendelt, te szabadon dönthetsz mellette és ellene is.
2022. aug. 10. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
80%
Úgy van ahogy #1 mondja. Ez egy nagyon gyakori tévhit protestáns körökben, pedig annyi lenne utánanézni hogy letöltöd a katekizmus applikációt és a tematikus jegyzékben pillanatok alatt el tudod olvasni a vonatkozó összefoglaló szövegeket.
2022. aug. 10. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Azért kérdezem, mert katolikus paptól is hallottam már, hogy nem az ember dönti el, hogy hinni fog vagy sem, hanem Isten kiválasztja. Csak nekem ez az egész furcsa..
2022. aug. 10. 21:03
 4/8 anonim ***** válasza:
91%
Valószínűleg nem jól emlékszel rá, inkább olyasmit mondhatott, hogy a hit is egy isteni ajándék. Például vannak, akik hitért imádkoznak. Viszont ez nincs összefüggésben a kérdéseddel. Nincs olyan, hogy valakit Isten megfoszt a hittől, hogy ne üdvözüljön, hanem azt szeretné, hogy mindenki mennybe jusson.
2022. aug. 10. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
A plebania.net oldalon olvastam ezt: "Viszont a Jézusba vetett hit csakis a Szentlélek működéséből fakadhat. Mert a hit is Isten kiválasztásán és kegyelmén múlik. Nem az ember dönt úgy, hogy hinni fog, hanem az Isten dönt úgy, hogy az adott embert kiválasztja kegyelme által arra, hogy higgyen Benne." De akkor lehet félreértelmezem.
2022. aug. 10. 22:57
 6/8 anonim ***** válasza:
82%

https://www.youtube.com/watch?v=IPpYzFmkJhM&ab_channel=Evlel..

https://www.youtube.com/watch?v=3hUPP3leCw0&ab_channel=Evlel..


ez egy evangelikus lelkesz a Youtube-on

szerintem ebben a kerdesben nagyon sok elkepzeles van, felekezeteken belul is

2022. aug. 10. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Ezeket meghallgattam, sőt rendszeresen követem a lelkészt a youtubeon. Viszont érdekelt, hogy ki hogy látja, mert őszintém szólva nem igazán tudom ebben a témában, hogy kinél van az igazság.
2022. aug. 10. 23:27
 8/8 anonim ***** válasza:
89%

"De akkor lehet félreértelmezem."

Igen, kicsit félreértetted. Isten kegyelme mindenki számára elérhető, de vannak különböző kegyelmi ajándékok is.

2022. aug. 11. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!