Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A történelmi keresztény...

A történelmi keresztény felekezetek miért tartanak ünnepeket, és a követőik miért ünnepelnek?

Figyelt kérdés

[link]


Ezen az oldalon hosszasan levezetik a Bibliával alátámasztva, hogy a keresztényeknek miért nem szabadna eredetileg ünnepelni a felsorolt ünnepeket, szóval gyakorlatilag semmilyen manapság a keresztények által ünnepelt ünnepet. Ezek mind ellentétesek a Bibliával. A Biblia eléggé egyértelmű.


Lehet most majd írni a hozzászólásokban, hogy "a Jehova tanúi szektások", de antiteista, sőt vallásellenes, tehát teljesen az ellenkező oldalon álló oldalakat is olvastam, ahol szintén megerősítik ezt az álláspontot. A Bibliával ellentétes az ünneplés, a kereszténység a pogányoktól lopott el nemcsak hogy dátumban, de tartalomban is 100%-ban megegyező ünnepeket. A Jehova Tanúi az egyik ilyen bejegyzés szerint még a kisebbik rossz.


Mivel több világnézetű ember is ezt írta, ezért gondolom lehet, hogy igaz.


Én történelmi egyház követője vagyok, de ezek a cikkek megragadtak.


Keresztények! Miért ünneplünk a hitünkkel teljesen ellentétes ünnepeket?



2022. nov. 13. 15:00
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
67%

Ha egy kicsit is ismernéd az Ótestamentumot, nem mondaál ilyesmit kérdező!

A jehovások pedig bedőltek egy jól vezetett, sokat hozó kereskedelmi vállalkozásnak, ahol a vezetők milliomosok, akik szájuk és erszényük szerint változtatják a Bibliát, méghozzá időnként egymásnak teljesen ellentmondó újabb szövegekkel.


Inkább 100 békés ateista, mint egy tolakodó, erőszakos jehovás!

2022. nov. 13. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 Drakula_VAGY_Ahmed ***** válasza:
24%

"Tehát a pogányok ünnepelték Jézus születését, amit átvettek a keresztények, s ez bűn? Érdekes elmélet."


Nem érted amit én meg az a sok más cikk írt? A pogányok a téli napfordulot ünnepelték. A keresztények meg átalakitották.

[link]

[link]

[link]

2022. nov. 13. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 Drakula_VAGY_Ahmed ***** válasza:
0%
És amugy attól hogy a jehovások is monddják, nem jelenti hogy az ellenkezője az igaz.
2022. nov. 13. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
70%

#12

Nem teljesen értem, hogy mi a problémád... Az a baj, hogy mi keresztények ünnepeljük Jézus születését, vagy az, hogy ezt december 25-én tesszük? Ha a keleti kereszténykehez hasonlóan január 6-án ünnepelnénk, akkor nem problémáznál rajta?


Amúgy az idézett cikkben ez áll:

"Mithrászt a Nappal hozták kapcsolatba; egyes feltételezések szerint Jézus későbbi alakját jelentős részben róla mintázták (pl. szűztől születés, megváltó szerepe, december 25-i ünnepe stb.)."


Tehát akkor szerinted és a jehovások szerint Jézus csak egy Mitrászról mintázott alak? Hiszen erre hivatkozol.

2022. nov. 13. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 Drakula_VAGY_Ahmed ***** válasza:
0%

Nekem semmi bajom azzal hogy mit ünnepelsz csak azzal hogy történelmet tagadsz és ezt terjeszted.


"Tehát akkor szerinted és a jehovások szerint Jézus csak egy Mitrászról mintázott alak? Hiszen erre hivatkozol."


Nem csak linkeltem egy csomo cikket ami mutatja hogy jézus nem akkor születet (ha a biblia igaz) és hogy a karácsony egy át alakitott pogány ünnepeket.


Meg ez nem azt jelenti hogy jézus kitalált, hanem hogy néhány dolgot (evangéliumon kivül) hozzá csatoltak az életéhez. Azaz meg változtatták kicsit az "alakját".


De amugy egy wikipédia cikk sem jó?

2022. nov. 13. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

"csak azzal hogy történelmet tagadsz és ezt terjeszted"

Pontosan mivel tagadtam a történelmet? Sose állítottam, hogy Jézus december 25-én született, bár ennek is van alapja:

"A korai keresztények Jézus születését a nagypéntek időpontjából próbálták kiszámítani, arra alapozva, hogy az ótestamentumi próféták halála a zsidó vallás szerint rendszerint az év ugyanazon napjára esett, mint születésük vagy fogantatásuk. Jézus halálának időpontja nem szerepel az evangéliumokban; amikor megpróbálták kiszámítani, március 25-ére vagy április 6-ára jutottak. Ezt az időpontot Jézus fogantatásával azonosították, és kilenc hónapot hozzáadva december 25-ét, illetve január 6-át kaptak."


Egyébként ezt is te linkelted, érdemes lenne neked is átolvasni, amit linkelsz, látod én megtettem és az alapján születhetett akkor Jézus.


"a karácsony egy át alakitott pogány ünnepeket"

Nem, a karácsony egy keresztény ünnep, amit legfeljebb ráépítettek egy pogány ünnepre. A te állításod legfeljebb akkor lenne igaz, ha a pogányok Jézus születését ünnepelték volna, amit a keresztények kicsit átformálnak.

Nem kéne történelmet tagadnod és terjesztened a hülyeséged.


"Meg ez nem azt jelenti hogy jézus kitalált, hanem hogy néhány dolgot (evangéliumon kivül) hozzá csatoltak az életéhez."

Ezt se értem, a szűztől való születése evangéliumon kívüli dolog, vagy a megváltása? Mert az általad linkelt cikk többek között ezekre vonatkozott.

2022. nov. 13. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 Drakula_VAGY_Ahmed ***** válasza:
0%

"Pontosan mivel tagadtam a történelmet? Sose állítottam, hogy Jézus december 25-én született"

Akkor nincs miről vitázni.


"Nem, a karácsony egy keresztény ünnep,"

Hát most már az.

"amit legfeljebb ráépítettek egy pogány ünnepre."

Nem rá épitették hanem abból épitették.

"A te állításod legfeljebb akkor lenne igaz, ha a pogányok Jézus születését ünnepelték volna, amit a keresztények kicsit átformálnak."


Mi van?


Nem. I. vallás követői ünneplik 25-ötödikén "x"-et. Késöbb jönnek II.-es vallás követői és kicserélik "x"-et a "y"-re.


Ebből pont az jőn le hogy átalakitottak egy ünnepet. Adtól még hogy már nem ugyanazaz ünnep nem jelenti hogy nem át alakitott. Éppen azért átalakitott.


"Egyébként ezt is te linkelted, érdemes lenne neked is átolvasni, amit linkelsz, látod én megtettem és az alapján születhetett akkor Jézus."

Én nem mondtam hogy korai keresztényekközt nem voltak akik azt állitották hogy akkor született.

2022. nov. 13. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

"Hát most már az."

Nem, karácsony, latinul Natalis Domini, mindig egy keresztény ünnep volt.


"Nem rá épitették hanem abból épitették."

Szerintem te nem érted a két szó közti különbséget.

Azt mondod, abból építették, átépítették, meséld már el nekem, hogy történt ez pontosan, karácsony mely elemei maradtak meg a régi pogány ünnepből, stb...


"Késöbb jönnek II.-es vallás követői és kicserélik "x"-et a "y"-re."

Most kicserélték, vagy átépítették? Végre döntsd el, mert ezek nem szinonimák.


Amúgy aki azt mondja, hogy Jézus biztos nem december 25-én született, pont akkorát hazudik, mint aki szerint Jézus biztos december 25-én született. A helyzet az, hogy nem tudjuk pontosan melyik napon született. Vannak ellene is érvek, mellette is érvek, mint láthattad, a te linkedről idéztem mellette érvet.


Egyébként tényleg ennyire fontos ez? Szerintem az a fontos, hogy a keresztények akarták ünnepelni a Megváltó születését, hogy közénk jött a világba, a Teremtő Ige megtestesült. S tették ezt jól, mert valóban nagy ünnep.

2022. nov. 13. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 Drakula_VAGY_Ahmed ***** válasza:

"Azt mondod, abból építették, átépítették, meséld már el nekem, hogy történt ez pontosan, karácsony mely elemei maradtak meg a régi pogány ünnepből, stb..."


A fa, meg még a dátum.


"Most kicserélték, vagy átépítették? Végre döntsd el, mert ezek nem szinonimák."


Az ünnepet átalakitották, (átépitették) ugy hogy a motivumokat meg változtatták (kicserélték)


"Amúgy aki azt mondja, hogy Jézus biztos nem december 25-én született, pont akkorát hazudik, mint aki szerint Jézus biztos december 25-én született."


Nem, ugyanis elöbbi már keresztényi kőrőkben is elfogadottabb. A szakértőknél meg általános tény. Az utobbi meg csak néhány keresztény vallja akik valamiért ugy harcolnak előbbi ellen mint ha hitűk cáfolata lenne. Pedig nem az.


"A probléma gyökere, hogy a Biblia nem említ dátumot a Megváltó születésével kapcsolatban. Említi azonban azt (Lukács 2:7-8), hogy a születésekor a pásztorok éjjelente a mezőkön vigyáztak a nyájaikra. Ez télen egészen biztosan nem történhetett, mivel akkor Júdeában túl hideg van ehhez. Azt is írja Lukács (2:1-4), hogy a várandós Mária és József azért a római népszámlálás miatt utazott Betlehembe. A népszámlálások azonban nem télen voltak, éppen azért, mert ilyenkor a hideg és esős idő miatt az utak nehezen voltak járhatók.

A születésnap pontos idejére a Bibliában egy elég áttételes utalás van csak: szintén Lukács írja (1:24-36), hogy a szeplőtelen fogantatáskor Erzsébet, a későbbi Keresztelő Szent János édesanyja hat hónapos terhes volt, vagyis Jézus János után kb. fél évvel született. Szintén Lukács írja (1:5), hogy az Abijah nevű ünnep alatt látogatta meg Zakariást Gábriel arkangyal a hírrel, hogy a gyermeke lesz, aki nagy dolgokra hivatott és Jánosnak kell majd elnevezniük. Abijah júniusra esett akkoriban, tehát János a következő év márciusában születhetett, Jézus pedig ezek szerint szeptember körül, vagy kicsit korábban, ha a két csecsemőnél megengedünk némi koraszülöttséget."


[link]


"A helyzet az, hogy nem tudjuk pontosan melyik napon született."

De azt tudjuk hogy mikor NEM születhetett.


"Vannak ellene is érvek, mellette is érvek, mint láthattad, a te linkedről idéztem mellette érvet."


Az nem érv mellette hogy a korai keresztények közül voltak akik azt hitték hogy akkor született. Ráadásul mint az látható egy téves érv alapján számoltak miszerint "az ótestamentumi próféták halála a zsidó vallás szerint rendszerint az év ugyanazon napjára esett, mint születésük vagy fogantatásuk."

De jézus a keresztény hít szerint nem próféta volt.


"Egyébként tényleg ennyire fontos ez? Szerintem az a fontos, hogy a keresztények akarták ünnepelni a Megváltó születését, hogy közénk jött a világba, a Teremtő Ige megtestesült. S tették ezt jól, mert valóban nagy ünnep."


Felölem ünnepeljék, csak ne akarjanak történelmi tévhiteket védeni.

2022. nov. 13. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

"A fa, meg még a dátum."

A fa? Katolikusok és ortodoxok másfél évezreden keresztül ünnepelték karácsonyt fa nélkül, a fát a protestánsok hozták be. Igaz, később a katolikusok és ortodoxok is átvették. A dátum pedig, keleten most is január 6-án ünneplik, mint írtam, tehát akkor az ortodox karácsony nem lehet pogány ünnep, hanem teljesen keresztény.


"Az ünnepet átalakitották, (átépitették) ugy hogy a motivumokat meg változtatták (kicserélték)"

Tehát az ünnep lényege maradt és csak pár motívumot cseréltek le? Azt hittem, hogy pont fordítva. Végén tényleg kiderül, hogy a pogányok ekkor Jézus születését ünnepelték :D


"Nem, ugyanis elöbbi már keresztényi kőrőkben is elfogadottabb. A szakértőknél meg általános tény."

Mivel Jézus születésének pontos idejét nem tudjuk, ezért pont akkora baklövés egyik mellett kardoskodni, mint ellene.

Igen, jellemzően minden karácsony előtt megjelenik egy-egy cikk, hogy Jézus csak december 25-én nem születhetett, amire rendre felhozzák, hogy tél volt, hóban fagyban pedig nincsenek a mezőn a pásztorok, stb... De azt se tudják, hogy melyik évben született, honnan tudnák, hogy adott év decemberében milyen volt az idő? :)


"Az nem érv mellette hogy a korai keresztények közül voltak akik azt hitték hogy akkor született."

Hát neked nem érv, de legalább annyira "szilárd", mint a többi találgatás, ami cáfolni próbálja ezt.


"De jézus a keresztény hít szerint nem próféta volt."

Baromság, Jézus a keresztény hit szerint próféta *is* volt. Hiszen az Ószövetség is nevezi prófétának.


"Felölem ünnepeljék, csak ne akarjanak történelmi tévhiteket védeni."

Szerintem alig van olyan keresztény, aki azt állítaná, hogy Jézus biztosan december 25-én született. Hirtelen egy se jut eszembe, pedig sokat ismerek. De egyeseknek folyamatosan viszket a kezük, hogy rendre ezekkel az ünnepekkel foglalkozzanak, ezeken keresztül próbálják a keresztényeket degradálni, stb... Sok értelmét nem látom.


Szerintem teljesen mindegy, hogy Jézus melyik napon vagy évben született, az a lényeg, hogy a Krisztust szerető keresztények örülnek annak, hogy a világba jött és ezt meg is ünneplik.

2022. nov. 14. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!