Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ha a genetikai vizsgálat után...

Ha a genetikai vizsgálat után kiderül, hogy jelentős százalékban zsidó származású vagyok, elfogadna/befogadna engem a zsidóság?

Figyelt kérdés

Nem tudni zsidó származású családtagról, mert senkit sem hurcoltak meg a második világháborúban, de vannak olyan családtagok, akik akár lehetnének zsidó származásúak is. A kutatások is ezt mutatják, hogy Magyarországon nagyon sok zsidó származású ember van, aki nem is tud erről.


Illetve, amit érdemes még tudni a kérdés megválaszolásához: úgy adódott, hogy zsidó nevem van, rendkívül erkölcsös életet éltem eddig, tehát technikailag zsidó is lehetnék.


Szóval ilyen perspektívából, amit felvázoltam, elfogadna a zsidóság zsidónak, ha a genetikai teszt ilyen eredményt mutat?


Nem csak vallási, hanem emberi szempontból is kérdezem. Sok zsidó származású ember van, akik bár nem tartják a vallásukat, de mégis zsidóként identifikálják magukat és a zsidóság is elfogadja őket zsidónak.


Nagyon köszönöm a konstruktív válaszokat!



2023. jan. 18. 14:19
 1/5 anonim ***** válasza:
73%
Ha ténylegesen tudod majd igazolni, akkor igen.
2023. jan. 18. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
69%
Ezek a beküldős genetikai vizsgálatok nem sokat érnek. Lényegében szemfényvesztés. Meg hát bekerülsz az adatbázisba.
2023. jan. 18. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
88%

Nincsenek olyan gének, amik kizárólag a zsidóságra jellemzőek. Zsidónak lenni inkább vallási vagy kulturális sajátosság.

Az eredeti zsidóság az elmúlt évezredek alatt számtalan más néppel keveredett, és még cifrábbá teszi a képet, hogy a Kazár-birodalomban a 8.században államvallássá vált a judaizmus.

De bizonyos feltételekkel be lehet térni.

2023. jan. 18. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
Ha van bizonyíték, hogy végig anyai ágon, akkor zsidó vagy. Ha ilyen bizonyíték, adat nincs, akkor, ha zsidó akarsz lenni, betérhetsz. Ennek részleteirõl kérdezz meg egy rabbit. (Számíts rá, hogy azt fogja mondani, ha nem születtél bele, ne vedd nyakadba a córeszt. :) )
2023. jan. 19. 02:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A zsidóság nem pusztán egy vallási hanem egy etnikai közösség is, a zsidó közösségek pedig a történelem jelentős részében endogámiát gyakoroltak, tehát igenis egy genetikailag megkülönböztethető csoportot alkotnak és ha az arányokat nem is hajszál pontosan állapítják meg, ha te zsidó származású vagy és ez a származás viszonylag közeli akkor azt a DNS teszt nagy valószínűséggel detektálni fogja. Amennyiben távoli, akkor könnyen előfordulhat hogy egyik cég nem azonosítja, a másik pedig kimutatja a pár százalékot azon is múlik milyen referenciával dolgoznak. A családfakutatás segíthet, hogy ez a származás ténylegesen fennáll vagy csak "zaj", hiba a gépezetben. Én például kaptam pár százalékot, amit nem igazán tudtam hova rakni aztán felfedeztem hogy valóban volt egy távoli ősöm aki kikeresztelkedett zsidó volt.

Mint írták a zsidó jog szerint anyai ági leszármazás útján kerülhetsz be a közösségbe, szűkebb körben pedig betérés útján. Érdemes nem a DNS tesztet lobogtatni, bár kétségtelenül informatív, de ha te családfakutatással is feltárod ezt a származást és konkrét anyakönyvi bejegyzésekkel, egyéb iratokkal tudod igazolni hogy kik voltak a zsidó őseid, mikor éltek, mikor, milyen körülmények között keresztelkedtek meg akkor az jóval erősebb alapot ad arra hogy te betérj valamelyik zsidó közösségbe. A zsidó vallás nem teljesen egységes, vannak különböző ortodox irányzatok amik szigorúan tartják a hagyományos jogot és nem fognak zsidónak tekinteni csak mert egyik dédapád zsidó volt és betérni is nehezen fogsz tudni míg vannak felekezetek ahol akár azon az alapon is zsidónak tekintenek ha neked vannak őseid akik például kényszer alatt kikeresztelkedtek, de te velük azonosulsz, közösséget vállalsz, követed a vallást. Nyilván minél közelebbi a kapcsolat, annál valószínűbb hogy elismerik. Ha volt az 1800-as években egy felmenőd aki kikeresztelkedett és hozzáment egy sváb polgárhoz akkor az kevésbé lesz releváns, mint az ha dédszüleid, ükszüleid a 20. századi zsidóüldözések hatására keresztelkedtek ki és ezért lett olyan tabu a zsidó származásról beszélni a családban ami miatt a feledés homályába merült. Viszont akkor is ott van, hogy lehet egyik felekezet elismer zsidónak, vagy a szekuláris zsidók is úgy vannak vele hogy persze de a legtöbb felekezet tagja meg azt mondja hogy te nem vagy zsidó. Tehát ez egy zárt közösség alapvetően, ahová nem feltétlen olyan egyszerű bekerülni egy DNS teszt önmagában egészen biztosan nem elég a befogadás kapcsán meg nem mindegy mi a célod, kik fogadjanak be egészen pontosan.

2023. jan. 19. 04:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!