Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hol kezdjem a Biblia olvasását?

Hol kezdjem a Biblia olvasását?

Figyelt kérdés
Melyik résznél kellene elkezdenem, ami érdekes, és lehet belőle tanulni? Nektek melyik a kedvenc részetek?

2023. nov. 2. 20:03
1 2 3 4
 21/37 anonim ***** válasza:
29%
Sokatmondó cimek én is elolvasom majd.
2023. nov. 5. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/37 anonim ***** válasza:
51%

#16

"Te, aki a Biblia olvasása során lettél ateista - amikor még hívő voltál, te is mindenkinek azt tanácsoltad, hogy az Újszövetséggel kezdje"

Hát elsősorban sosem voltam tanítva az ótestamentumból.

15 évesen jött ez először, amikor erre rákérdezett online egy ateista, hogy az ószövettségből miért nem tanítanak annyit, mint az újból.



"Hány éves voltál, amikor az elejétől a végéig elolvastad és mennyi idő alatt olvastad el?"

Jó kérdés, nem mértem stopperral.

De 15-16 éves koromban tanulmányoztam át jobban a könyvet, az elejétől a végéig.

Nem csak a könyvet olvastam, a neten néztem rengeteg értelmezést és elemzést.

Majd kb. 2 évbe tellett, hogy belássam mekkora bohóckodás ez a keresztény vallás, na meg a Biblia.


De ez az én véleményem, nem kell halálosan komolyan venni.

2023. nov. 5. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/37 anonim ***** válasza:
29%

22

"Te, aki a Biblia olvasása során lettél ateista - amikor még hívő voltál, te is mindenkinek azt tanácsoltad, hogy az Újszövetséggel kezdje?"


"15 évesen jött ez először, amikor erre rákérdezett online egy ateista, hogy az ószövettségből miért nem tanítanak annyit, mint az újból."


Mire te?

Mondtad az ateistának, hogy azért, mert "ott sok visszataszító és morális problémák vannak isten viselkedésével", ezért nem mondjuk az érdeklődőknek?

Mert ránk most nagyjából ezt fogtad ránk, és nyilván tudod ezt valahonnan, ha tényként írod. Már 15 évesen tudtad.

(Másik lehetőség, hogy az ateista mondta ezt neked 15 éves korodban, te meg elhitted.)

2023. nov. 5. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/37 anonim ***** válasza:
100%

#23

Másodszorra próbálsz a számba adni szavakat.

Mivel a kérdésre nem volt igazi válaszom, ezért azt mondtam hogy elolvasom és lehet akkor többet tudok mondani.

2023. nov. 5. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/37 anonim ***** válasza:
29%

Ez esetben elnézést kérek.

Akkor válaszolj, légy szíves, a saját szavaiddal: honnan tudod, hogy

"Azért szokták kihagyni a régi testamentumot, mert sok visszataszító és morális problémák vannak isten viselkedésével."?


Nem tudom, milyen felekezetű voltál, de pl. a katolikusoknál minden napra ki van jelölve 1. egy ószövetségbeli részlet, 2. egy zsoltár (szinten ószövetségi), 3. egy evangéliumi rész és 4. egy levél részlet, tehát fele-fele.

Ma:

Mal 1,14b-2,2b.8-10 Zsolt 130 1Tessz 2,7b-9.13 Mt 23,1-12



A református egyház honlapja szerint pedig ma egy ószövetségi rész van kijelölve és megmagyarázva.

<„Minden hiábavalóság!”

Préd 1>

Vagyis már az sem igaz, hogy "ki szokták hagyni".

2023. nov. 5. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/37 anonim ***** válasza:

#25

1. Mert maguktól keresztényektől is hallottam ezt, amikor rákerestem a témára.

2. Bizonyosan nyilvánvaló, mert azért van különbség az ótestamentum istene és az újtestamentum istene között. Ez a két figura parancsolatai nem összeegyeztethetőek, ha jobban belekérdezel és őszinték az emberek, akkor ugyan ezt vagy hasonlóan fognak válaszolni.



"Nem tudom, milyen felekezetű voltál, de pl. a katolikusoknál minden napra ki van jelölve 1. egy ószövetségbeli részlet, 2. egy zsoltár (szinten ószövetségi), 3. egy evangéliumi rész és 4. egy levél részlet, tehát fele-fele."

Ez nem érdekel.

Az hogy mindenhonnan olvasunk egy kicsit, nem fog segíteni az egészet átolvasni.

Az iskolában sem így tanítják a történelmet, hogy jól van gyerekek, olvassátok el a 10. oldalt az ókori Mezopotámiáról, majd a 78. oldalt a Római Birodalom kezdetéről és a 169. oldalt a 2. vhról.


"A református egyház honlapja szerint pedig ma egy ószövetségi rész van kijelölve és megmagyarázva."

Hát igen, sajnálom azokat akik hagyják hogy mások kitalálják nekik, hogy miben higgyenek.

Ez a gondolkodás halála.

2023. nov. 6. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/37 anonim ***** válasza:
53%

1. "Mert maguktól keresztényektől is hallottam ezt, amikor rákerestem a témára."

Ezt elfogadom, de ne általánosítsunk.

Itt is, mielőtt megszólaltál, egyáltalán nem azt javasolta mindenki, hogy "az Ószövetséget hagyd ki". Hanem hogy pl. "válassz ki egy történetet, amiről hallottál", vagy hogy "nekem éppen az Ószövetség volt nagyon hasznos", vagy "az Újszovetség után könnyebben meg lehet érteni az Ószövetséget".


2. "azért van különbség az ótestamentum istene és az újtestamentum istene között"

Persze, hogy van, azért van a Biblia szerint egy új szövetség ember és isten között, amely szerint megváltoznak a feltételek.

Ezt nyilván tudod, ha elolvastad az egészet, magyarázatokkal, hogy miért.


3.

"Ez nem érdekel."

Rendben, de a Bibliát nem azért szerkesztették egybe (a középkorban a keresztény egyház), hogy valaki sorban olvassa, az első mondattól az utolsóig.

Pl. a Zsoltárok könyvében 150 zsidó ima van, szerinted azokat csak egymás után van értelme olvasni, és csak akkor, ha a Bibliában ahhoz a könyvhöz értél?


"hagyják hogy mások kitalálják nekik, hogy miben higgyenek"

Nyilván vannak ilyenek, de ez nem tudom, miről jutott eszedbe. Valaki, pl. egy pap leírja, amit gondol, és a hívő egyetért-e vele vagy nem. Elfogadja vagy nem.

Engem nem érdekel, kinek mi a meggyőződése. De ha valaki a mások világnézetét elemzi, főleg kritikusan és sértően, akkor elvárom, hogy legyenek átfogó, felnőtt szintű ismeretei a témáról.

2023. nov. 6. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/37 anonim ***** válasza:
52%

#27

"Itt is, mielőtt megszólaltál, egyáltalán nem azt javasolta mindenki"

Persze, viszont végig kell olvasni az összes részét a Bibliának.

Ha néha ide-oda beleharapunk, akkor szerintem nem lesz egy teljes kialakult képed a saját vallásodról és a múltjáról.


"Persze, hogy van, azért van a Biblia szerint egy új szövetség ember és isten között, amely szerint megváltoznak a feltételek."

De még mindig nem értem, hogy a soha sem változó isten aki látja a jövőt, az hogyan nem tud rendesen kommunikálni?


"Rendben, de a Bibliát nem azért szerkesztették egybe (a középkorban a keresztény egyház), hogy valaki sorban olvassa, az első mondattól az utolsóig."

Akkor miért nem lett elrendezve, hogy ebben a részben imák vannak, ebben a tanulságos részek stb.?

Viszont tudjuk, hogy az ószövettség az új előtt íródott és ezt inspirálta isten. Ez önmagában volt az a "biblia", amiből kifejlődött a mai keresztény vallás. Ha a legautentikusabb élményt szeretné valaki, akkor végig olvassa.


"Nyilván vannak ilyenek, de ez nem tudom, miről jutott eszedbe. Valaki, pl. egy pap leírja, amit gondol, és a hívő egyetért-e vele vagy nem. Elfogadja vagy nem."

Ha beírod a netre, hogy 'Biblie interpretation'.

Több száz értelmezést tudsz találni, amelyeknek nyilván okuk van.


"De ha valaki a mások világnézetét elemzi, főleg kritikusan és sértően, akkor elvárom, hogy legyenek átfogó, felnőtt szintű ismeretei a témáról."

Harc a nem létező ellenség ellen.

2023. nov. 8. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/37 anonim ***** válasza:
53%

"Akkor miért nem lett elrendezve, hogy ebben a részben imák vannak..."

El lett rendezve.

Ezek zsoltárok, ezek episztolák, ezek evangéliumok, ezek Mózes korabeli zsidó törvények, ez egy nemzetségtáblázat, ezek szerelmes versek, ezek a zsidók történelmét tartalmazzák, ez a teremtéstörténet...

Hogyhogy nem tudod, ha egyszer elolvastad?

Hogy ez egy könyvgyűjtemény?

Persze, elolvastad.

2023. nov. 9. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/37 anonim ***** válasza:
Igen, de arra gondoltam, hogy az új és ószövetségi sztorikat "időrendi sorban" egymás mellé kellene pakolni.
2023. nov. 9. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!