Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért nem tudott elterjedni...

Miért nem tudott elterjedni az a nézet, hogy az Ószövetség istene egy gonosz isten szemben az Újszövetség istenével, aki a szeretet istene?

Figyelt kérdés
Ezt terjesztette lényegében Markión, és szerintem a legtöbb ember számára könnyebben emészhető elgondolás, mint az Ószövetség és az Újszövetség szintézise (amin viszont időről időre repedés keletkezik, újabb egyházakat eredményezve).

nov. 22. 11:20
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
Gondolom azért, mert ez a feltevés minden alapot nélkülöz.
nov. 22. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:

Mert ahhoz, hogy ezt megertsd,

ahhoz nagyon, de nagyon sokat kell tudni az okori kelet vilagarol, nepeirol, vallasairol, a Biblia kulonfele konyveINek keletkezeserol, funkciojarol, szerzojerol.

Az csak egy olyan mondas, hogy az oszovetseg "istenkepe" gonosz az uj szovetseg istene meg szereto, amibe sok ateista szereti beleforgatni magat anelkul, hogy ertene, mirol van szo. Ezsaias konyve tele van

a szereto, megbocsato, turelmes Istennel kapcsolatos igerettel, de eloveheted a zsoltarokat is.

nov. 22. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
100%
Azért mert Jézus nem ezt tanította.
nov. 22. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
29%

A felvetésed jogos. Teológiában képzett ember is eljuthat ugyanide.

Bulányi György (katolikus pap)

[link]


Jobb lett volna, ha Jézus nyíltabban elhatárolódik az Ószövetségtől. Az Ószövetségben vannak olyan igerészek, amelyek teljesen egyezőek a krisztusi lelkülettel, más részek kevésbé.


Az Ószövetség tartalmaz próféciákat a Messiás eljöveteléről, s ezt Jézus magára vonatkoztatta. Meg lehet vizsgálni ezeket a próféciákat, szerintem valóban nem véletlen egybeesésekről van szó. Egy jó könyv:

Dér Katalin: Próféciák a Messiásról


Én hívőként elfogadom, hogy az Ószövetségben a próféciák Jézusra vonatkoznak, de ebből nem következik, hogy minden gondolatot Isten diktált a Bibliában.


Más keresztények is ugyanerre jutottak, pl. Frederic Farrar, anglikán lelkész.

Az alábbi könyveket ajánlom tőle:

Bible Its meaning and supremacy

Eternal hope

Mercy and judgement


archive.org-ról ingyen letölthetőek pdf-ben.


Utóbbi kettő az örök pokol kérdéséről szól, mely szintén nehezen összeegyeztethető egy jóságos Isten természetével. Márpedig Jézus mondott olyat, hogy keskeny az út és kevesen mennek azon, széles a másik út és sokan mennek a kárhozatba. Mégis muszáj találni erre valami alternatív magyarázatot, mint azt, hogy Isten eldeponálja a többséget a pokolba.


Mindezeket a nézeteket egy kisebbség meri csak nyíltan vallani, beszélni róla, és eretnekségnek bélyegzik. Mondjuk Farrar-t nem rakták ki a lelkészi pozíciójából.


Ursula Struppe: Bevezetés az Ószövetségbe, melyet katolikus kiadó adott ki, is talán segíthet abban, hogy ne úgy vegyük az Ószövetséget, hogy azt Isten tollbamondta.

nov. 22. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
48%
a fent linkelt cikket Bulányi írta a témában, 2007-ben.
nov. 22. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
64%

Pascal Gondolatok c. könyvében is olvashatók hasonló nézetek, most kettőt találtam, érdemes elolvasni a 571. és a 610. töredéket.

[link]

nov. 22. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:

Gyereker! Én gondolkodtam.

Évekig morfondíroztam, elmélkedtem ezen a kérdésen. És végül bevillant a megfejtés. egy magyarázata lehet az eltérőnek tűnő Istenképre.


Szerintem, (hangsúlyozom: szerintem) Isten az Jézus. Tehát Isten Betlehemben látta meg a napvilágot ember testben és a kereszten halt meg a teste. Ám annak a testnek a lelke Isten lelke volt. Így pedig miután Jézus kilehelte a lelkét, az a lélek oda jutott, a semmibe. Nem csak téren, hanem időn is átutazott és ott volt a lélek, ahol rajta kívül nem volt semmi. de mivel ez Isten lelke így a történetet így folytatnám, idézem:


"Kezdetkor teremtette Isten az eget és a földet. A föld puszta volt és üres, sötétség borította a mélységeket, és Isten lelke lebegett a vizek fölött. Isten szólt: „Legyen világosság”, és lett világosság."

(Teremtés könyve 1:1-3)


Tehát a folytatást kiolvashatjátok az ószövetségből.


És hogy miért eltérő az Istenkép? Egyszerű. Olyannak kellett mindennek lennie, úgy kellett mindennek megtörténnie, ahogy az az írásokban szerepel. Mert meg van írva.


Ez a Jézusból lett Isten története, akit Jézus Atyának hívott. Mindvégig az öreg jézus súgott a fiatalabb énjének. Minden reggel súgott neki. Elmondta neki, hova menjen és mit mondjon, és hogy milyen csoda jelet hajtson végre. Tulajdonképpen nem Jézus tette a csodát, hanem az Atya.


biztosan azon töprengtek, hogy akkor mi értelme volt az egésznek? Jól gondolkodtok, ha ezt kérdezitek. 2 értelme is volt neki.

Egyrészt Istennek biztosítania kellett, hogy Jézus megszülessen és pontosan arra emlékezzen, amire Ő is emlékezett. Mert ha csak kicsi változás is történik, akkor Jézus más ember lesz.

Másodszor pedig és ez a fontosabb maga a teremtés bekövetkezése. ugyanis így, ha nincs Jézus lelke, akkor nincs, ami Istenné váljon. Ha nincs a lelke, akkor nincs teremtés. mert Jézus lelke az Isten lelke.

Hogy mi értelme ennek? Hát példáúl mi.

Mert mi sem lennénk. Se te, se én, se senki. Soha nem is létezett volna senki sem és semmi sem, ha nincs a teremtés, csak a nagy büdös semmi lenne.


Viszont a Fiú már az igazi Istenről tanított. Mert csak a fiú ismerte az Atyát, hiszen pontosan tisztában volt azzal, hogy ő, Jézus nem Isten, de a kereszt után 3 nappal már mint Isten tér vissza.


Tudom, ez ostobaság. Nyugodtan le lehet gyalulni engem. Már megszoktam ezt az elmúlt hónapokban. De csak így jön ki egészre a mutatvány és csak így van értelme az egésznek.

Nálam csak így ált össze a kép. Istent kötötte a saját élete. Így az Ó szövetség ezért is ó szövetség. Senkinek sem volt szabad az akarata, még Istené sem. A feltámadás után pedig már volt egyetlen egy teljesen szabad akarat: Isten akarata.


Isten, Jézus pedig volt olyan jó fej, hogy aki hisz benne és egy akaraton van az Istennel, az szintén szabad akaraton legyen. Ez egy szimbiózis Isten és ember között. Ő boldog, mert mi is boldogok vagyunk. Tiszta lelki haszon mindenkinek.

nov. 23. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
66%
A keresztények között azért nem tudott elterjedni az általad mondott nézet, hogy az Ószövetség istene egy gonosz isten szemben az Újszövetség istenével, mert a kereszténység nem gondolja azt, hogy 2 isten létezett volna. A kereszténységben nincs olyan, hogy van egy gonosz isten és egy szerető isten, külön. Minden mészárlás, minden erőszak a keresztény Istenhez tartozik, ahogyan minden Jézus által közvetített szeretet is.
nov. 23. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
53%
#18 vagy pedig ott lehet a kutya elásva, hogy nem minden Isten szava a Bibliából. Egyébként az utolsó mondatod kőkeményen leírja a hagyományos nézetet.
nov. 23. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
19#, teljesen egyetértek.
nov. 23. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!