Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A keresztény szerzeteseknél...

A keresztény szerzeteseknél mióta nem előírás az a jellegzetes, a fej nagy részén kopasz, körben egy sávon meghagyott tonzúra? Miért nem gyakorolják?

Figyelt kérdés

[link]

[link]

[link]

[link]


Régi szerzeteseket ábrázoló festményeken, szobrokon lehet látni ezt a jellegzetes hajviseletet. Ez csak a szerzetesekre volt a jellemző, a világi papságnak csak a fejük búbján volt egy pár centi átmérőjű lyuk kiborotválva, de amúgy volt hajuk mindenhol.


De mai szerzeteseken soha nem láttam ilyet. Mindnek teljesen hétköznapi haja van. És ez már így volt kb. 100 évvel ezelőtt is, bőven a II. vatikáni zsinat előtt.


Festmények szerzetesekről a 19. század második feléből/végéből:

[link]

[link]


A buddhista szerzeteseknél, valamint néhány hindu rendnél a mai napig gyakorlat a fej leborotválása a csuha felöltésével együtt a belépéskor.


A kereszténységben ez hogyhogy nem maradt meg?



márc. 21. 15:57
 1/6 zz22 ***** válasza:

Ha valaki egészséges környezetben gyakorolja a szerzetességet, akkor valszeg nem lesz tetves, így nem gond a hosszabb haj.

Mi a fontos: a belső vagy a külső? Buddha szerint "ama szerzetes, aki szívében vágyakat ápol, hidd meg, nem különb a közönséges világi embernél".

márc. 21. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

#1.

Nem hinném, hogy a tetvesség miatt volt ez a hajstílus. Akkor nem lettek volna Jézushoz, meg a prófétákhoz hasonlóan hosszú hajú remeték elvonultan, valamint a világi papságnak sem pusztán csak egy 4 cm-es lyukat kellett volna a feje búbján kiborotválni.

márc. 22. 00:09
 3/6 anonim ***** válasza:
Egyes rendekben még 2013-ban is gyakorolták. Korábban attól függhetett, hogy melyik rendbe tartozott a szerzetes.
márc. 22. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Régen sem volt előírás és nem is minden rendben volt szokás.
márc. 22. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

#3.

Melyik rendekben? Kb. soha nem láttam egy ilyen szerzetest sem, pedig hívő vagyok és nem csak sátoros ünnepeken fordulok meg vallási közösségekben. Olyat láttam, hogy valaki saját elhatározásból dönt emellett, gondolom, hogy mindenkinek egyértelmű legyen a szerzetessége.


#4.

Akkor miért ábrázolják így a legtöbb régi szobron/festményen a szerzeteseket?

márc. 22. 23:54
 6/6 anonim ***** válasza:

Szia, némi kutakodás után ezt találtam:

[link]

Fogok még keresni, ha lesz rá időm.

márc. 23. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!