Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Jézus Krisztus december 25-én...

Jézus Krisztus december 25-én született, akkor az időszámítás és az új év miért nem innen kezdődik?

Figyelt kérdés
2010. dec. 2. 17:01
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
38%
mert azért.
2010. dec. 2. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
jézus nagyon nem december 25. én született, hanem valamikor nyáron...
2010. dec. 2. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
töri érettségi adattáromban Jézus születése: kr. e 4 körül vagy kr. u nem is tudom, de ott ígyvan
2010. dec. 2. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Ez csak egy jelképes ünnepnap, pontosan nem lehet tudni, mikor született, de mivel elég fontos esemény a keresztény vallásban a születése, mégis illik megünnepelni, és ezt a napot jelölték ki. Olyan ez, mint ha valakinek február 29-én van szülinapja, annak se csak négyévente tartják, hanem ha nincs szökőév, akkor előtte vagy utána egy nappal megünneplik.
2010. dec. 2. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Először is. Jézus NEM december 25.-én született. Még csak nem is télen. Egyszerűen kellett egy ünnep, ami átveszi a pogányok téli napfordulóra eső ünnepeinek szerepét.


Bár én sem igazán értem, hogy miért nincs a napfordulóhoz igazítva az újév. Szerintem sokkal logikusabb lenne.

2010. dec. 2. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Volt olyan időszak a történelemben, amikor december 25 volt az év első napja, ha erre célzol.


Amúgy meg azért, mert elképzelésünk sincs, mikor született Jézus. Az ókorban tették december 25-re a karácsonyt, hogy egybe essen a rómaiak Sol Invictus (legyőzhetetlen Nap) ünnepével, mert végülis mindkét ünnep a fény kiáradásáról szól valahol.

De azt igazából nem lehet tudni, hogy mikor született igazából. Csak feltételezik, hogy áprilisban.

Ezt bizonyítja az is, hogy nem mindenhol december 25 Jézus születésnapja. Pl. az ortodoxoknál január 6.

2010. dec. 2. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Egyébként gondolom azért rögzült január 1-ben az újév, mert hogy nézne már az ki, hogy a december egyik fele még az egyik évben van, a másik fele meg a másikban? És mivel a hónapok beosztása régebbi a kereszténységnél (meg a január 1-i évkezdet is), azt nehezebb lett volna megváltoztatni
2010. dec. 2. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Tudjuk, mikor született, augusztus 19-én.

December 24 a legrövidebb nap, a sötétség napja(Ádám-Éva)

25-én kezdődik az új év, innen hosszabbodnak a napok. Győz a Fény a Sötétség felett. És mivel Jézus a fÉny, a Világ Világossága, ezért ünnepeljük itt. Valamint ezzel a nappal kezdődik az Élet újjászületése(évről évre) a földön.

A naptár elcsúszott. Szerintem is korrigálni kellene, és karácsonnyal kezdeniu az új évet. A régi rómaiak másképp gondolták, náluk a Kos csillagjegyben, vagyis tavasztól számolták az élet megújulását. De szerintem logikusabb a fény növekedésétől számolni. Amúgy akarácsony valójában 12 nap, és Jézus születésétől a Vízkeresztig - vagyis Jézus megkereszteléséig tart.12 nap. Ez amolyan "senkiföldje - vagyis nem számolt idő - mint ami a gyerek világra jötte és az egyházba való befogadása között eltelik. Csak tippelek, hoyg ezt a 12 napot megközepezték, így jött ki a január 1. (előtte 6 - utána 6)Szerintem logikus lenne.

Szóval, ha 12 napos karácsonyra gondolsz, akkor pont jól kezdődik.

Karácsonyi mondóka (angol népköltés, Tarbay Ede fordítása)


Karácsony első napja van,

köszönt és minden jót kíván

egy csíz a csupasz körtefán. (-)


Karácsony második napja van,

köszönt és minden jót kíván

két gerle és

egy csíz a csupasz körtefán. (-)


Karácsony harmadik napja van,

köszönt és minden jót kíván

három veréb-zenész,

két gerle és

egy csíz a csupasz körtefán. (-)


Karácsony negyedik napja van,

köszönt és minden jót kíván

négy nyafka macska,

három veréb-zenész,

két gerle és

egy csíz a csupasz körtefán. (-)


Karácsony ötödik napja van,

köszönt és minden jót kíván

öt szélkakaska,

négy nyafka macska,

három veréb-zenész,

két gerle és

egy csíz a csupasz körtefán. (-)


Karácsony hatodik napja van,

köszönt és minden jót kíván

hat tyúkanyó,

öt szélkakaska,

négy nyafka macska,

három veréb-zenész,

két gerle és

egy csíz a csupasz körtefán. (-)


Karácsony hetedik napja van,

köszönt és minden jót kíván

hét hattyú, tolla tiszta hó,

hat tyúkanyó,

öt szélkakaska,

négy nyafka macska,

három veréb-zenész,

két gerle és

egy csíz a csupasz körtefán. (-)


Karácsony nyolcadik napja van,

köszönt és minden jót kíván

nyolc nyúl a vadász oldalán,

hét hattyú, tolla tiszta hó,

hat tyúkanyó,

öt szélkakaska,

négy nyafka macska,

három veréb-zenész,

két gerle és

egy csíz a csupasz körtefán. (-)


Karácsony kilencedik napja van,

köszönt és minden jót kíván

kilenc kötényes kisleány,

nyolc nyúl a vadász oldalán,

hét hattyú, tolla tiszta hó,

hat tyúkanyó,

öt szélkakaska,

négy nyafka macska,

három veréb-zenész,

két gerle és

egy csíz a csupasz körtefán. (-)


Karácsony tizedik napja van,

köszönt és minden jót kíván

tíz tekergő kéményseprő,

kilenc kötényes kisleány,

nyolc nyúl a vadász oldalán,

hét hattyú, tolla tiszta hó,

hat tyúkanyó,

öt szélkakaska,

négy nyafka macska,

három veréb-zenész,

két gerle és

egy csíz a csupasz körtefán. (-)


Karácsony tizenegyedik napja van,

köszönt és minden jót kíván

tizenegy táncos, tarka úrnő,

tíz tekergő kéményseprő,

kilenc kötényes kisleány,

nyolc nyúl a vadász oldalán,

hét hattyú, tolla tiszta hó,

hat tyúkanyó,

öt szélkakaska,

négy nyafka macska,

három veréb-zenész,

két gerle és

egy csíz a csupasz körtefán. (-)


Karácsony tizenkettedik napja van,

köszönt és minden jót kíván

tizenkét ugra-bugra úr,

tizenegy táncos, tarka úrnő,

tíz tekergő kéményseprő,

kilenc kötényes kisleány,

nyolc nyúl a vadász oldalán,

hét hattyú, tolla tiszta hó,

hat tyúkanyó,

öt szélkakaska,

négy nyafka macska,

három veréb-zenész,

két gerle és

egy csíz a csupasz körtefán. (-)

2010. dec. 2. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

wikipédia:

"A karácsony a karácsonyi- és ünnepi szezon közepén van, a kereszténység ettől az ünneptől kezdi számolni a karácsony hetét, amely tizenkét napból áll."


"Jankovics Marcell: Jelkép-kalendárium

(részlet)

Újév


A január 1-i évkezdés szokását a rómaiaktól örököltük. A hagyomány (és Ovidius) szerint a Numa királynak, Romulus utódjának tulajdonított naptárreform óta lett a téli napfordulót követő Januarius az év első hónapja. A valóságban ez nem történhetett egyik napról a másikra. A consulok „évet nyitó” hivatalba lépésének ideje például egészen i.e. 153-ig március Idusának tájára esett, csak azt követően helyezték át január 1-jére. Mindazonáltal a római szokások tanúsága szerint bizonyos évkezdő jellege január 1-jének is régóta megvolt. A polgári évet a Saturnalia ünnep (dec. 17–23.) zárta le, s ennek „tizenkettedére” január 1-re, Janus isten orgiasztikus ünnepére esett a római „karácsony”, amennyiben ekkor ajándékozták meg az emberek kölcsönösen egymást, s szerencsét hozó örökzöld olaj- vagy babérággal díszítették fel otthonaikat. A kettősséget végül is Julius Caesar naptárreformja szüntette meg (i.e. 46), ezután került a római újév véglegesen január 1-jére.



Az év kezdőnapja


A római naptár kialakításakor, még a Hold járásához akarván igazodni, valószínűleg azért helyezték a decembert követő hónapot Ianus isten oltalma alá, hogy a téli napfordulót kővető újhold napján kezdhessék meg az új évet. Amikor pedig ez a naptár teljesen elszakadt a Hold járásától, egy, a hagyományoshoz közeli időponton rögzítődött az évkezdet – történetesen 8 nappal a téli napforduló után. A ciklikus luniszoláris évek egy hónapot is könnyűszerrel kitevő ingadozásai pedig azt eredményezték, hogy az év kezdete a ciklus adottságai szerint hol megelőzte, hol követte valamelyik napfordulót vagy napéjegyenlőséget, bár mindig a közelükbe esett.

Bálint Sándor: Karácsony, húsvét, pünkösd

(részlet)

Újév


Újév (jan. 1.) vagy kiskarácsony Krisztus körülmetélésének ünnepe. A Müncheni-kódex naptárában: Úrnak környekezete napja, az Érdy-, Lányi-kódexben kiskarácsony, Bornemissza Péter és Telegdi Miklós prédikációiban Úr körülmetélkedése.


A pogány Rómában az évkezdetet Janus tiszteletére kicsapongásokkal ülték meg, ennek helyére rendelte az Egyház a circumcisio ünnepét. Már a rómaiak is e napon jót kívántak egymásnak az új esztendőre, amelyet ajándékkal (strena) viszonoztak


Az esztendőnek legelső napja ez: melyet a római pogányok nagy örömben, sokféle vigasságokkal, áldozatokkal, egymásnak köszöntésekkel, ajándékokkal, vendégeskedésekkel, táncokkal, oktalan állatoknak bőrökben való öltözésekkel, férjfiaknak asszonyok, asszonyoknak férjfiak köntösökbe való járásban s még sok fertelmes vétkekben is töltöttek el. A pogányok keresztyénekké lévén, ez a megrögzött rossz szokás a keresztyének közé is béjött, hogy azt töltötték (1) nagy vigasságban, táncban, vendégségben, (2) egyik a másiknak köszöntésekben, (3) ajándékoknak küldözésekben, amelyek mind édesekből, mézes tésztaneműből, figékből, malozsa-szőlőkből állottak. (4) Utcákon nyargalódzottanak, a gazdagoknak ajtajokon éneklettek, muzsikáltak. (5) Zöld füvet, ágat tettek el a házban, a személyek számok szerént, abból jövendöltek. (6) Tüzet és házi eszközöket azon a napon ki nem adtanak.


(...) még a mi időnkben is sok rendeletlenségek mennek véghez; bizonyítják ezt azok, akik Újesztendő éjtszakáján zöld fű vagy hagyma kalendáriomokat készítenek. Nem is lehet minden babonát eltörleni, amíg az ember lészen a földön.

2010. dec. 2. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

vagyis leszűrtem:

eredetileg újév a napfordulót követő holdtöltéhez kapcsolódott, ahogyan a húsvét is a napéjegyenlőséget követő holdtöltéhez kapcsolódik.

csak kicsit itt egyszerűsítünk. Különben mindig mozogna az év kezdőnapja, s nehéz lenne naptárat meg adóbevallást készíteni:) mert az év hossza is változna.

2010. dec. 2. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!