Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogyan válaszolnátok meg ezt...

Hogyan válaszolnátok meg ezt a kérdést teológiai szempontból?

Figyelt kérdés

Nem vagyok ateista, csak amikor megláttam ezt a kérdést, akkor elgondolkodtam a válaszon és nem tudtam logikusan reagálni rá.

Tehát, ha Isten mindenható, akkor tud-e teremteni egy olyan nehéz követ, amit Ő maga sem tud felemelni.

(Természetesen a kő behelyettesíthető bármely olyan feladattal, aminek a megoldahatósága "lehetetlen")


Ha nem képes megteremteni, akkor nem mindenható.

Ha képes megteremteni, akkor nem tudja felemelni, tehát szintén nem mindenható, hiszen nem képes felemelni.


Tudom, a kérdés "értelmetlen és haszontalan". Isten nem foglalkozik ilyen dolgokkal, de ha ezt a kérdést felteszi valaki, aki igenis kötekedni akar mindenáron, akkor mit válaszolhatok egy ehhez hasonló felvetésre?


2010. dec. 10. 19:10
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:

20:08 vagyok

Elég hanyagul írtam, általában így szoktam. A "nincs kedve" dolgot inkább úgy kellett volna írnom, hogy számára érdektelen. A problémát pedig meg tudja oldani, redukálás, nem redukálás, elvégre nem is feltétlenül kőről van szó.

2010. dec. 10. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
100%
Ne próbáld felemelni, mert az lehetetlen. Helyette próbáld inkább próbáld felismerni az igazságot, hogy nincs kő. Akkor majd látni fogod, hogy nem a kő emelkedik, hanem te magad.
2010. dec. 10. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
Szerintem nem tudnék akkora követ teremteni "Istenként", amekkorát ne tudnék felemelni. Mindenhatóként én uralom a fizika törvényeit. Ha kedvem lenne, akkora követ teremteni, amekkorát senki nem tud felemelni, hát megteremteném. Ha úgy gondolnám, hogy hát mégis fel akarom emelni, akkor meg hozzáigazítanám a törvényeket, pl. lecsökkenteném a gravitációt, vagy olyan szerkezetet (emelő/csiga/egyéb agyafúrt ötletet) alkalmaznék, ami ugyebár megsokszorozza az én erőmet, vagy megkevésszerezi a tárgy erejét. :D Vagy valaki kérne, hogy emeljem meg, mire odanézne, csak annyit kérdeznék, hogy micsodát, mert hopsz nincs kő. :)
2010. dec. 10. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:

Liciben az osztályfónőköm pap volt, és direkt kitért erre a problémára, hogy tud-e teremteni szögletes kört, vagy akkora követ, amit maga sem bír felemelni.


Hmm.. a gond csak az, hogy 10 perce agyalok, hogy mi lehetett a válasz, és sehogy sem jut eszembe..:)) Nagy kár, mert teológiai szempontból magyarázta (dogmatika óra keretén belül).

2010. dec. 10. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
100%

"ha ezt a kérdést felteszi valaki, aki igenis kötekedni akar mindenáron, akkor mit válaszolhatok?"

Azt hogy kötekedjen mással. Jól mondta az első.

Aki ennyire egyértelműen csak kötekedni akar azzal úgysincs esély érdemi vitára, így belemenni sem érdemes egy nyilvánvalóan vesztes meccsbe.


Amúgy egy jólnevelt paradoxon alapvetően igaz kiindulópontból kéne elinduljon. A "tud-e olyat csinálni amit nem tud csinálni" kérdés nonszensz. Függetlenül attól hogy kőről, szögről, vagy valami másról beszélünk-e. Ahogy C.S.Lewis fogalmazott a nonszensz nem lesz kevésbé nonszensz attól hogy Istenre vonatkoztatjuk. (a "nem tudja megemelni" kitétel MÁR A KÉRDÉSBEN ellentmond a mindenhatóságnak)


Népszerű még a szimpla lingvisztikai megoldás, hiszen egy mindenható Isten akaratlagosan mozgathatja felfelé irányban az említett követ anélkül hogy akárcsak megtestesülne. (akkor is ha a kő tömege amúgy a végtelenhez közelít, így fizikailag megtestesülve, emberi, sőt emberfeletti karokkal erre nem lenne képes, csakhogy ez esetben fizikailag nem "emeli" meg, miközben mégis "megemeli" Ez külföldiül gondolom jobban hangzik)


Szintén gyakori magyarázat, hogy egy mindenható Istennek hatalmában áll korlátozni saját mindenhatóságát, s így olyan követ teremteni amit adott pillanatban nem, de később (visszavett teljes mindenhatóságával) képes megemelni. Ez mondjuk a leggyengébb, hiszen elég módosítani a kérdést hogy összeomoljon. Képes-e Isten olyan követ teremteni amit KÉSŐBB SEM, sőt soha nem lesz képes felemelni?


A többi magyarázat már tényleg teológiai elmélkedés a mindenhatóság esetleges 'szintjeiről' meg ilyenek. Ebbe nem mennék bele, lévén hogy nem értek hozzá, de ha valakit érdekel, innen puskáztam:

[link]

2010. dec. 11. 03:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
Ja, és ha jól értem Aquinói Szt Tamás szerint simán hülyék vagyunk hogy ezzel foglalkozunk. Mindig is kedveltem a fickót.
2010. dec. 11. 03:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszaitokat!

Az igazat megvallva, kicsit féltem, hogy "idióta" reagálásokat fogok kapni, hisazen én is "értetlenkedtem" a hozzászólásaimban. ;-) Ennek ellenére, senkitől nem kaptam meg, hogy én lennék az a bizonyos kötekedő illető.

Mégegyszer köszönöm.


Igen, tudom, hogy a paradoxonoknak nincs, nem lehet megoldásuk, mégis ez illetve az ehhez hasonló kérdések azok, amelyek talán az embert elgondolkodtatják.

A redukálás, a "kedvtelenség", a "mátrixos", stb megoldás, mind-mind szimpatikus, de nem ad, tudja meggyőzni, azt aki nem nyitott egy ilyen témára. Szerintem ennek az egésznek a magyarázata csak és kizárólag egy bennfettes kör számára érthető.

A HIT! Hiszen a hit a nem látott dolgokról való meggyőződés.

Nem kell hozzá értelem, csak az, hogy higyjünk!

Persze lehet hogy rosszul értelmezem.

2010. dec. 11. 04:57
 18/24 anonim ***** válasza:

Olvasd el, itt a válasz:

[link]


A lényeg, hogy Isten mindenhatóságát úgy kell értenünk, hogy Istent mindent megtehet, ami nem tartalmaz fogalmi önellentmondást. Tehát például "négyszög alakú kört" nem tud teremteni. Itt nem a természet törvényei korlátozzák, hanem mivel ezek fogalmilag önellentmondás tartalmaznak, ilyen dolgok nem is létezhetnek.


„Isten mindenhatóságát úgy lehetne meghatározni, mint Isten kifelé cselekvő hatalmának végtelen tökéletességét, s ez a hatalom kiterjed mindenre, ami önmagában nem ellentmondásos. De a belső ellentmondás (pl. „négyszögű kör”) nem korlátozza Isten mindenhatóságát, hiszen az ilyen dolog nem is létezhet.” (Magyar Katolikus Lexikon)


„…A keletiek liturgiája a Hetvenes fordítás alapján Pantokratór-nak nevezi a Mindenhatót. Ennek a szónak eredeti értelme Istennek minden ember fölötti uralmát jelentette. Később belevették az egész teremtés fölötti uralmát is, amit azelőtt Kozmokratór szóval jeleztek. A nyugatiak által használt Omnipotens elnevezés szintén egybefogta ezt a két fajta uralmat, sőt idők során egy harmadik jelentést is felvett, Isten hatalmának egy egészen sajátos ,,megkötését'': Isten mindent megtehet, kivéve azt, ami fogalmilag ellentmondást tartalmaz. Az így fogalmazott, és újabban ,,sztatikus''-nak mondott mindenhatóság hiányzik a kinyilatkoztatás forrásaiból, azért a legtöbb hittudós nem tekinti a dogma szerves alkotórészének, hanem csak igen valószínű hittudományos következtetésnek.

Eszerint Isten mindenhatósága elvileg nem terjedhet ki arra, ami akár logikailag, akár erkölcsileg lehetetlen, metafizikai értelemben tehát egyenlő a semmivel. Logikai lehetetlenség pl. a logikai alapelvek (azonosság elve stb.), vagy a 2 X 2 = 4 ellentéte. Erkölcsileg lehetetlenség a bűn, mert ez Isten akaratával való szembeszegülés, már pedig csak szkizofrén őrült képes arra, hogy szembe kerüljön saját akaratával. Meghalni sem képes Isten, hiszen lényege a halhatatlanság, saját lényegével pedig nem kerülhet ellentétbe. Nem képes felemelni egy nála nehezebb követ, mert ilyen kő nincs, el sem képzelhető.

A legújabb teológia nem tagadja az ilyen okoskodás jogosultságát, de figyelmeztet, hogy nem minden esetben alkalmazható teljes biztonsággal. Mert igaz ugyan, hogy Isten a mértéke annak, hogy mi lehetséges logikailag vagy erkölcsileg, Isten lényegét átlátni azonban nem vagyunk képesek, ezért nem minden esetben mondhatunk biztos ítéletet arról, hogy mennyiben egyeztethető össze valami az Isten lényegével.” (Előd István: Katolikus dogmatika)


„Ami önmagában ellentmondó, azt természetesen Isten sem akarhatja, mivel ez ellentmondana Isten saját lényének, amely minden teremtett lény ősoka.” (Rudloff-Kolos: Rövid dogmatika)


„Ami belső képtelenség, vagyis ami lényegileg semmi, csak üres szó: azt persze Isten sem teheti. De amiben belső, fogalmi ellentmondás nincs, aminek bölcs és nagyszerű célja s értelme van: azt Isten mindenesetre megteheti.” (Bangha Béla - Világnézeti válaszok)


„Nehézség. Úgy tetszik, hogy Isten mindenhatóságának határt szab a logika és ethika: Isten nem teheti meg nem történtté azt, ami egyszer megtörtént, nem alkothat négyszögű kört; nem vétkezhetik, nem semmisítheti meg önmagát stb.

Megoldás. A mindenhatóság csak a mindenre vagyis a valók összességére terjeszkedik ki. A logikai és metafizikai ellentmondások nem valók, hanem semmik; tehát nem valósíthatók meg. S ép ezért helyesebb azt mondani, hogy ezek nem valósulhatnak meg, mint azt, hogy Isten nem valósíthatja meg. A vétkezés lehetsége pedig nem tehetségnek, erőnek, hanem tehetetlenségnek, gyöngeségnek velejárója és jele. Jól mondja tehát Szent Ágoston: „Isten mindenható; s mert mindenható, meghalni nem tud, csalódni nem tud, csalni nem tud, és amit az apostol mond: magát megtagadni, önmagához hűtelen lenni nem tud”. Az isteni mindenhatóság ugyanis egy az isteni bölcsességgel és szentséggel, maga a megvalósult logika és ethika, forrása minden logikai és ethikai valóságnak és igazságnak, nem pedig a semminek. Damiáni sz. Péternek és másoknak azt a törekvését, mely az ellentmondás elvét, mint a mindenhatóság korlátozóját, Istenre nézve érvénytelennek akarta kimondani, Szentviktori Hugó óta a hittudósok egyértelműleg visszautasították.” (Schütz Antal: Dogmatika)


Vagyis Isten mindenhatósága azt jelenti, hogy Isten korlátok nélkül mindent megtehet, kivéve, ami fogalmi ellentmondást tartalmaz.

Isten mindenek felett teljes és tökéletes hatalommal uralkodik (omnipotens). Ez a mindenhatóság lényege. A mindenhatóság azonban nem terjed ki arra, ami akár logikailag, akár erkölcsileg lehetetlen, vagyis lételméleti értelemben egyenlő a semmivel. Tehát nem képes „nálánál nehezebb követ felemelni”, vagy „szögletes gömböt” teremteni.


[link]

2010. dec. 11. 06:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
89%
"a kérdések felőli bolond, és tudatlan vitákat utasítsd el, tudva, hogy harcokat idéznek elő. Az úr rabszolgája pedig ne harcoljon, hanem legyen mindenkihez gyöngéd, tanításra képesített, olyan, aki visszafogja magát rossz körülmények között, és szelídséggel oktatja a kedvezőtlen beállítottságúakat; mert ki tudja, az Isten talán megbánást ad nekik, amely az igazság pontos ismeretéhez vezet, és talán észre térnek az ördög csapdájából, tekintve, hogy élve elfogta őket az akaratának cselekvésére." 2 timóteusz 22-26
2010. dec. 11. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
100%

az a nagy helyzet, hogy filozófiai elemzés során kiderül, hogy tényleg nem létezik a mindennél nagyobb dolog, ugye nem létezhet. szóval igazából saját mindenhatósága korlátozza ebben, de ez nem azt jelenti, hogy ezzel elveszti mindenhatóságát, hanem pont megőrzi, és az miatt képtelen ilyesmire...tehát nincs ellentmondás, egyszerűen azért nem tud akkora követ teremteni, mert mindenható. ha nem lenne mindenható, akkor tudná megtenni. bízom benne hogy érted, amit ki akartam fejezni. Itt logikai csavar van inkább. :)


üdv

25/F

LastOne.Left

2010. dec. 11. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!