Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Intelligens keresztények,...

Intelligens keresztények, válaszolnátok nekem ezekre a kérdésekre?

Figyelt kérdés

Egy közelmúltbeli felmérés alapján 4 doktorból 3 gondolja úgy, hogy Isten jelenleg is tesz csodákat a Földön. A legtöbb keresztény úgy hiszi, Isten meggyógyítja a rákot, a betegségeket, stb.


1. kérdés: Isten miért nem törődik az amputáltakkal?


Azt tudjuk, hogy egy amputált testrész nem regenerálódik az imádkozás hatására. Tehát az amputáltak nem számíthatnak csodákra Istentől. Tehát, mint értelmes és keresztény ember, egyrészről elhiszed, hogy Isten meghallgatja az imákat, és csodákat tesz a Földön, másrészről tudod, hogy Isten teljesen figyelmen kívül hagyja az amputáltak imáit. Kérlek, válaszold meg ezt az ellentmondást.


2. Miért van annyi éhező ember a világon?


Tehát ugye Isten meghallgatja és megválaszolja az emberek imáit. Mégis miért törődne Isten a modern emberek apró-cseprő kéréseivel az imáikban, mikor rengeteg szegénynek még ételre sem jut? A szerető Isten miért hagyja ezt?


3. A Bibliában miért követeli Isten annyi ártatlan ember halálát?


Kivonulás könyve 35,2:


"hat napon át dolgozhatunk, a hetedik nap azonban legyen szent, legyen ünnepnap, a teljes nyugalom napja, legyen az Úrnak szentelve. Aki ezen a napon dolgozik, halállal kell büntetni."


Mózes ötödik könyve 21:18-21


“Ha valakinek pártütő és makacs fia van, a ki az ő atyja szavára és anyja szavára nem hallgat, és ha megfenyítik, sem engedelmeskedik nékik:

Az ilyet fogja meg az ő atyja és anyja, és vigyék azt az ő városának véneihez és az ő helységének kapujába,

És ezt mondják a város véneinek: Ez a mi fiunk pártütő és makacs, nem hallgat a mi szónkra, tobzódó és részeges:

Akkor az ő városának minden embere kövekkel kövezze meg azt, hogy meghaljon. Így tisztítsd ki közüled a gonoszt, és az egész Izrael hallja meg, és féljen!”


Mózes harmadik könyve 20:13


"És ha valaki férfival hál, úgy a mint asszonnyal hálnak: utálatosságot követtek el mindketten, halállal lakoljanak; vérök rajtok."


Mózes ötödik könyve 22:13-21


"Ha a frissen házasodott menyasszonyról kiderül, hogy már nem volt szűz, a Biblia előírja, hogy azonnal kövezzék halálra."


És még rengeteg ilyen található. Miért akarja szeretett Urunk, hogy megöljük társainkat ilyen egyszerű okoknál fogva?


4. Miért tartalmaz a Biblia annyi tudományellenes butaságot?


Mivel értelmes vagy, ezért gondolom tudod, hogy áll manapság a tudomány. És mivel keresztény vagy, ezért gondolom azt is tudod, mennyi tudományos szempontból őrültség van a Bibliában.


-hogy 6 nap alatt teremtette a világot 6000 éve

-hogy volt egy világméretű özönvíz, amely elárasztotta még a Mt. Everestet is

-hogy Jónás 3 napig élt egy hal gyomrában

-hogy Ádámot meg tudta teremteni egy marék porból


5. Isten miért erőlteti annyira a rabszolgaságot?


Csak nézzétek meg ezeket:


Kivonulás könyve 21:20-21

Pál levele a Kolosszébeliekhez 3:22-24

Pál levele az Epheszosziakhoz 6:5

és még van pár.


6. Miért történnek rossz dolgok jó emberekkel?


Ez a totális nonszensz.


7. Jézus csodái miért nem hagytak hátra bármilyen bizonyítékot?


8. Hogy magyarázod meg, hogy Jézus soha nem jelent meg, a rengeteg imádkozás ellenére sem?


9. Miért akarná Jézus, hogy megedd a testét, és megidd a vérét?


Miért akarja a Mindenható, hogy olyat tegyél, amely bármelyik kontextusban egy undorító, kannibalisztikus, sátáni rituálé?


10. Miért válnak el a keresztények ugyanakkora arányban, mint a nem-keresztények?


A házasodó keresztények Isten, és a többi keresztény előtt azért imádkoznak, hogy sikeres legyen a házasságuk. Majd azt mondják, "amit isten egybekötött ember szét ne válassza". Tehát akkor gyakorlatilag nem történhetne válás, hiszen Isten mindenható, vagyis megakadályozhatná.



Mint ateista, én így válaszolnék a kérdésekre.


1. Mert Isten kitalált, és nem hallgat meg semmilyen imát. Bármi, ami esetleg "bejön", a véletlen műve.


2. Mert Isten kitalált, így nem tudja meghallgatni az éhezők imáit.


3. Mert Isten kitalált, a Bibliát pedig inkább írták szadista, kegyetlen emberek, mint érző lények.


4. Szintén azért, mert a Bibliát primitív emberek írták, nem pedig a mai művelt emberek.


5. A válasz ugyanaz, mint a 4-re.


6. Mert Isten kitalált, az pedig a véletlen műve, hogy kivel történnek jó és rossz dolgok.


7. Mert Jézus csodái mítoszok.


8. Mert Jézus szintúgy kitalált.


9. Mert Jézus kitalált, és ez a bizarr rituálé pogány vallásokból jött.


10. Mert Isten kitalált, vagyis nem képes beleszólni az emberek döntéseibe.


Furcsa, ha azt feltételezzük, hogy Isten létezik, minden kérdés nonszensz, de amint azt feltételezzük, hogy Isten kitalált, máris világos minden. Érdekes, nem? Nem csak, hogy érdekes, hanem fontos is. Amint elhisszük, hogy Isten kitalált, a világunk máris értelmet nyer.


2011. jún. 21. 15:22
1 2 3 4
 1/40 anonim ***** válasza:
76%

Én magam nem vagyok túlzottan vallásos. A biblia sztem a zsidó nép története egy kis fantasy-val becselezve (Ószövetség).

Ha viszont létezik Isten biztos nem úgy "működik" mint egy automata. Imádkozol,bűnadozol és ő cserébe csodát tesz???!!! Másnap meg szidod mint a bokrot mert az ingedre ömlött a kv???!! Nem lenne fair. Pár vallás szerint Isten alkotott nekünk egy törvénykönyvet amit az emberek megtagadtak, mondván hogy elvagyunk mi nélküled is, nem kellenek a süket törvényeid. Elvileg ő most időt adott hogy : Ok pajti!Akkor mutassátok meg, hogy mennyire jól elvagytok nélkülem. mi pedig épp megmutatjuk (éhezés, háború stb) aztán ha lejár a türelmi idő, kap majd mindenki az orcájára érdemei szerint.

Aztán az is lehet hogy semmi különös és a kukacoké leszünk. Persze ez nem túl kecsegtető jövőkép.

2011. jún. 21. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/40 anonim ***** válasza:
98%

Te magad miért kérsz intelligens válaszokat, ha a kérdesed alapján teljesen alkalmatlan vagy a vitára, mert nincs meg a témában a megfelelő háttérismereted/jártasságod. Ezen felül jottányit sem vagy hajlandó engedni a te álláspontodból. Prekoncepcióval közelítesz ahhoz a területhez, amiről vitázni szeretnél.


Hitbéli dolgokról nem kezdünk vitát, legfeljebb akkor, ha kötekedni akarunk.


Ja, én magam ateista vagyok - viszont intelligens.

2011. jún. 21. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/40 anonim ***** válasza:
100%
Hányas IQ-tól számíthatunk a kérdés szempontjából intelligensnek?
2011. jún. 21. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/40 anonim ***** válasza:
Isten biztos úgy teszi a csodákat, hogy a hitből és a persze belőle származó jótékony energiával hat a beteg immunrendszerére, ami ezáltal csodálatos gyógyulásokat eredményez. Ez az öngyógyító funkció egyébként sem szokott lábakt kinöveszteni, de sokminden más bajt képes leküzdeni.
2011. jún. 21. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/40 anonim ***** válasza:
100%

15:36-tal egyetértek


kérdező:

egy intelligens keresztény nem fog leállni veled vitatkozni, mert te magad sem vagy értelmes

ha az lennél, nem indítanál vitát olyan dolgokról ami személyes hiten alapul és nem tudományos megfigyelésen.

te magad is jól tudod hogy csak okoskodni akarsz

2011. jún. 21. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/40 anonim ***** válasza:
100%

"A legtöbb keresztény úgy hiszi, "


Statisztika?


"1. kérdés: Isten miért nem törődik az amputáltakkal? "


Mert így új megközelítésből látják a dolgokat. Ez is ajándék egy bizonyos szemszögből.


"2. Miért van annyi éhező ember a világon? "


Például? Afrikára gondolsz? Aki nem tud segíteni magán, mit várjon?


"3. A Bibliában miért követeli Isten annyi ártatlan ember halálát? "


Hogy példát statuáljon a következő vezetők számára.


"És ha valaki férfival hál, úgy a mint asszonnyal hálnak: utálatosságot követtek el mindketten, halállal lakoljanak; vérök rajtok."


Bocs, de a homárokat minden értelmes ember utálja.


"4. Miért tartalmaz a Biblia annyi tudományellenes butaságot? "


Csak az Újszövetségben hiszek


"6. Miért történnek rossz dolgok jó emberekkel? "


Hogy kiderüljön, minden helyzetben jó-e.


"7. Jézus csodái miért nem hagytak hátra bármilyen bizonyítékot?"


Videót szeretnél?


"8. Hogy magyarázod meg, hogy Jézus soha nem jelent meg, a rengeteg imádkozás ellenére sem? "


Ha mostanra befejezte a dolgát, minek jöjjön?


"9. Miért akarná Jézus, hogy megedd a testét, és megidd a vérét? "


Tanulj meg szöveget értelmezni.


"10. Miért válnak el a keresztények ugyanakkora arányban, mint a nem-keresztények? "


Mert rosszul döntöttek. Ezzel szemben nem helyes. Olyat kell elvenni, akit már hosszú évek óta szeretsz.


"Nem csak, hogy érdekes, hanem fontos is. Amint elhisszük, hogy Isten kitalált, a világunk máris értelmet nyer."


És most engedj meg nekem egy kérdést: Miért nyerne ettől értelmet a Világ?

2011. jún. 21. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/40 anonim ***** válasza:

Néhány kérdésre megpróbálok válaszolni:


4. Miért tartalmaz a Biblia annyi tudományellenes butaságot?


-6 nap alatt teremtette a világot 6000 éve - ezt nem kell szó szerint venni. E olyan képletes dolog, 1 nap az akár több milló évet is jelölhet.

A Biblia nem természettudomány hanem hitvallás.

A hit és a tudás nem ellentétek. A hit ellentéte a hitetlenség, a tudás ellentéte pedig a tudatlanság.

-volt egy világméretű özönvíz, amely elárasztotta még a Mt. Everestet is - valami óriás víz biztos volt. lehet nem árasztotta el a Mt. Everestet de ki mászott volna fel oda?

-Jónás 3 napig élt egy hal gyomrában - na jó ez egy kicsit furcsa

-Ádámot meg tudta teremteni egy marék porból - valamiből lett az ember. gondolom nem úgy nézett ki mint mi hanem valami szőrös mutáns de akkor is, valami csak áll ez a sok minden mögött ha belegondolsz, hogy az univerzum keletkezett, és pont a földön lett élet.


6. Miért történnek rossz dolgok jó emberekkel?


Mert nincsenek jó emberek. Mindenki bűnös. Káromkodik, valami rosszat tesz, esetleg rosszra gondol. Az embernek benne van a vérében a bűn. Volt valami kis történet is, hogy befogadtak egy kistigrist a házhoz. Olyan volt mintha háziállat lett volna. De egy öregember mindig mondta, hogy benne van a vérében a ragadozó ösztön (már nem emlékszek pontosan) és a vége az volt hogy a kisgyerek elment és megvágta magát, és ez a tigris megette, mert benne volt a vérében.

És mi lehet hogy jónak látjuk azt az embert, attól még nem bűntelen.



9. Miért akarná Jézus, hogy megedd a testét, és megidd a vérét?

Ez megint képletes dolog szerintem. Nyilván nem azt akarja hogy megedd. Ez az úrvacsora sákramentuma.

Vette a kenyeret megtörte és ezt mondta: "Vegyétek egyétek az az én testem amely tiértetek megtöretik ezt cselekedjétek az én emlékezetemre." Hasonlóképpen vette a poharat is: "E pohár amaz új szövetség az én vérem által, ezt cselekedjétek, valamennyiszer isszátok az én emlékezetemre"

Az úrvacsora: bor (Jézus vérének jelképe) és kenyér (Jézus teste).



10. Miért válnak el a keresztények ugyanakkora arányban, mint a nem-keresztények?


Tehát akkor gyakorlatilag nem történhetne válás, hiszen Isten mindenható, vagyis megakadályozhatná.


Isten szabadságot adott az embernek. Nem akarta hogy rabszolga módon szolgáljuk Őt. Az ember visszaélt a szabadságával, és engedetlenné vált Isten iránt. (Káin és Ábel)

2011. jún. 21. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/40 anonim ***** válasza:
100%

Neked alapból a kérdéseid rosszak, hiszen egy seregnyi téves ismereten alapulnak.

Bizony jobban utánanézhettél volna annak, hogy legalább olyant állíts, ami a bibliával is megegyezik!


Ezért tényleg nem szívesen fog veled egy értelmes hívő sem vitázni.

2011. jún. 21. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/40 A kérdező kommentje:
Olyan sokan írtátok, hogy téves feltételezésen alapulnak a kérdések. Akkor miért nem javítotok ki? Indok nélkül én is könnyen ráhúzom akármire, hogy "Hülyeséget beszélsz, nem állok le veled vitázni."
2011. jún. 21. 16:40
 10/40 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Én keresztény vagyok. A kérdéseid kiválóak, és hogy ilyen alaposan utána néztél ezeknek a pontoknak, figyelemre méltó.


Nagyon jó lenne inkább egyenként átvenni a kérdéseidet, mert nem igazán létezik az a terjedelem amiben meg lehet ezt mind itt egyszerre válaszolni. Azon túl vannak dolgok, amiket én sem teljesen értek.


Kezdjük el valahol...


" A bűn zsoldja a halál, az Isten kegyelmi ajándéka az örök élet."

(Róma 6:23)


"Hiszen nem kívánom én a bűnös ember halálát - így szól az én Uram, az ÚR -, hanem azt, hogy megtérjen útjáról, és éljen. "

(Ezékiel 18:23.31-32)


Tehát:

Igazság szerint bűnös emberek vagyunk. Ez azt jelenti, hogy ártunk magunknak, a másiknak, megbántjuk egymást, Istent, pusztítunk, rombolunk, akár saját magunkat, akár a másikat bármilyen módon. Aminek az eredménye: pusztulás. Ha felgyújtasz egy erdőt, akkor leég és nem pedig elkezd virágozni tőle. Ugye.

Ha pusztítod magad bármilyen formában, akkor nem egészséges leszel, hanem egy beteg ember. Ugye. Isten nem feltétlen vág rá a kezedre, hogy ne tedd, mert baj lesz, ugyanis szabad emberek vagyunk szabad akarattal, szabadon dönthetünk élet és halál között. Ez nem azt jelenti, hogy Isten taszít bele a büntetésbe vagy a kénköves pokolba. Egyszerűen csak hagyja, hogy elpusztítsuk magunkat, amennyiben a szeretetteljes figyelmeztetésre nem hallgatunk, ami az élet irányába hív minket, hogy ne pusztíts, hanem élj és éltess másokat.


Ha valaki össze-vissza eszik-iszik mindent, ami nem jó a testének, egyszer csak cukorbeteg lesz meg minden nyavalya, érszűkülete lesz, vagy májzsugora, vagy daganata, gyakorlatilag minden betegséget vagy mi okozunk magunknak, vagy az emberiség magának. Akinek érszűkülete alakul ki, esetleg a lábában, előbb utóbb amputálják. A hosszan tartó "bűnének", vagy inkább hibázásának gyümölcse az a betegség, ami miatt lábát veszti. Nem elítélni akarom a betegeket ebben a megállapításomban, mert mindnyájan pusztítjuk magunkat hol így, hol úgy, és gyümölcseit "élvezzük", ahányszor betegség ér minket. Nem Isten ítél el, hanem mi ítéljük halálra saját magunkat, ráadásul ezért Istent okoljuk.


Holott "Isten szeretet" (I.Jn. 4:8.)


Isten szereti a bűnös embert, de a bűne bántja. És mi a bűn. Nevezd aminek akarod, ha bántja a füled a "bűn" szó. De mindazt jelenti, amivel fájdalmat tudsz okozni magadnak, másoknak vagy Istennek. Istennek pedig fáj az, amikor nem vagyunk a helyünkön, ott, ahova ideálisan teremtett minket minden képességünkkel, lehetőségünkkel, amink csak van.


Lehetőség az, hogy pl lány vagyok. Ebben benne van a a lehetőség, hogy pl anya legyek. Hatalmas érték. Lehetőség az, hogy tudok beszélni, járni, mosolyogni, szeretni, dolgozni, vígasztalni. Rengeteg lehetőség van ezekben. És még ezen túl is, nem beszélve azokról az egyedi lehetőségekről, amit "tehetség"-nek nevezünk bármilyen különösebb területre. Viszont a legtöbbünk ezeknek a lehetőségeknek csak töredékével él, azt is csak úgy nagyjából, de nem úgy, mint aki teljes szívével és lelkével hálás Istennek azokért a lehetőségekért, hogy tehet, dolgozhat, szerethet, vigasztalhat, zenélhet. stb.


Istennek csak egyszerűen fáj látni, hogy nem vagyunk a helyünkön. Ezért pedig nem elpusztítani akar, hanem szeretettel körülvesz és megmutatja, hogyan cselekedjünk, hogy helyünkön legyünk. És odaadta Jézust.


Hogy Isten miért nem növeli ki az amputált lábat? Azért mert tanít minket. Nem úgy van az, hogy ha elherdálom az életem azzal, hogy folyton azt teszem, ami rossz a testemnek és lelkemnek, akkor Isten minden következményétől mentesít. Ez nem szeretet! A szeretet az, aki tanít. Keményen és határozottan, de azzal a végtelen elfogadással, amivel Jézus Krisztus hajolt le a parázna, vagyis prostituált nőkhöz, a sikkasztó áruló vámszedőhöz, aki a saját népét lopta, mint mondjuk pl politikusokra szokták mondani, vagy a szocializmus idejéből terjeng sok sztori, hogyan loptak az "elvtársak" a kuláknak kikiáltott nincstelenektől. Stb. Szóval Jézus konkrétan lehajolt a besúgókhoz, a prostikhoz és megmutatta nekik, milyen ISten szeretete. Hát ilyen.

Aki azt mondja a prostit megkövezni készülő kétszínű bagázsnak, hogy az vesse rá az első követ, aki maga nem bűnös. És hát jah... mind elsomfordáltak.


Jézus nem elítél, de rámutat arra, hogyan hozzuk a fejünkre magunk az ítéletet, amit magunk csinálunk magunknak. És a kezét nyújtja és tanít. Megtanít hogyan változz, hogyan használd mégis a képességeid jól, hogy helyeden légy. Minden nap.


A tudományellenes butaságokról pedig annyit, hogy ha akarod, fogd fel szimbólumként. Lásd, értsd a mondanivalóját. A teremtés lényege, hogy Isten volt az, aki teremtett mindent, tőle és általa vagyunk mi emberek is, az övéi vagyunk, ám ő nem szolgákat akar, hanem szabaddá teremtett, akik dönthetünk, hogy boldogok akarunk-e lenni a helyünkön, vagy pedig pusztulást akarunk hozni tetteinkkel, szeretetlenséggel, önpusztítással és önkmarcangolással a fejünkre.


Jónás története arról az emberről szól, aki hallja Isten hívását bizonyos elvégzendő feladatokra, de úgy csinál, mintha nem hallaná, aztán fél szívvel elindul az ideális irányba, viszont Istennek nem elég az, ha csak megcsináljuk, és kipipáljuk, hanem neki teljes szívvel és lélekkel kell ténykednünk. Pl vegyük azt, hogy ápolónő vagyok. Látom, hogy a betegnek aznap már 10ezredszerre kell kicserélni a pelenáját, mert folyamatosan jön a hasmenés. Idegesítő. Egyrészt, hagyhatom benne fél napig, mondván, hogy nincs elég pelenka, meg amúgy is folyamatosan folyik belőle, hadd follya ki magát 10 órán keresztül. Ez helytelen. Na akkor, ha már érzem, hogy ki kell cserélni a pelenkát, egy fokkal ugye jobb, az eredmény az emberek szerint kiváló, mert időnként kicseréltem azt a pelenkát, na, tessék, nesze. De Isten nem csak azt akarja, hogy kicseréljem azt a pelenkát időben, hanem azt is, hogy szeretettel vegyem körül közben a gyenge embert minden mozdulatommal, amivel tükrözöm felé Isten elfogadó szeretetét, nem fejezem ki a széklettel kapcsolatos ellenérzéseimet, hanem maximálisan elfogadó vagyok. Isten ezt szeretné. És ez nem megy mindig. Jónásnak sem ment. Ugyan elment prófétálni végül Ninvébe, és ítéletet hirdetett, de nem közvetítette vele azt a szerető és elfogadó Istent, aki nem a büntetés hevében ég, hanem féltőn szeret és azért tanít, hogy megmentsen a pusztulástól, amit magunk okozunk magunknak.


A válások. szomorú nagyon. Senki nem mondta, hogy a keresztény ember tökéletes, sajnos nem az. És a válás az éppen arról a tökéletlenségről tanúskodik, amivel abszolút egyáltlán nem Isten tervébe sikerül bele illeszkedni.


Jah, ja, az úrvacsora. Jézus vérét és testét enni és inni? Én személy szerint ezt nem így látom. Hanem jelképnek. Inkább annak látom, hogy elfogadom azt, amit Jézus ad nekem. Az értem adott életét, a tanítását, a szeretetét, azt, hogy ő akar táplálni engem a lelkével, azzal a lélekkel, amivel szeretni tudott, azzal a lelki bölcsességgel, amivel értékelt másokat, nem pedig a szőrszálhasogató törvényeskedés mércéjével. Hanem szeretettel.


A szeretet nem az, amikor egy gyereket folyton elrángatsz a tűzhely mellől, hogy fogadja el, akár értetlenül is, hogy AHHOZ NEM LEHET HOZZÁ NYÚLNI! És kész, nincs apelláta, különben retorzió (bármilyen formában, csoki megvonástól a pofonig) NEM! A szeretet az, ami értelemre nevel, és megtanít, hogy képes légy mérlegelni és helyesen dönteni, majd élvezni a döntéseid gyümölcsét, ami megtanít kitartóan küzdeni, nem pedig sült galambot ad neked, ami megtanít úgy dolgozni valamiért, hogy tudd, a kitartó munka és Isten áldása nélkül ez most nem lehetne a tiéd. Isten áldása, hogy tanít minket. Hol szelíden, hogy keményebben. De boldog lehet, aki képes tanulni belőle.


Szóval jó, nem egyenként vettem át minden pontot, de én így látom Istent, és a kérdéseidre talán némi válaszul szolgálhattam. Ha valami mást vagy még valamit szeretnél tudni, amire nem válaszoltam, és ha képes vagyok rá válaszolni, szívesen megteszem. De leszögezem: nem én vagyok a Mindenható. Abban azonban biztos vagyok, hogy szeret engem és nem ártani akar nekem, hanem a javamat szeretné.

2011. jún. 21. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!