Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A tévtanitást hogyan tudom...

A tévtanitást hogyan tudom felismerni? Honnan tudom, hogy nem csapnak be, mert még nem nagyon ismerem a bibliát.

Figyelt kérdés
Sokan beszélnek a bibliából,hivatkozva hogy nekik van igazuk,és mutatják a könyvet,de olyan fúrcsán néznek rám.Van valami támpont,amihez igazodhatnék? Mert nekem olyan hasonlóak a külömböző emberek mondanivalója.Valamelyik biztos jó.Még nem álltam be semelyik vallásba ,ezért kérdezek itt,hogy hogyan ismerem fel a tévtanítókat?
2011. febr. 22. 19:50
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

A szellemi tanítások alapján azoknak az ismérvei, akiket tanácsos kerülni:


- Tanítványait vadássza, nem azok keresik meg, és kérik fel őt a tanításra.

- Saját nézeteit tartja az egyetlen igaznak, minden más "a gonosz műve", és "rossz útra" vezet.

- Erősen duálisan gondolkodik, ítélkezik, becsmérel másokat, a tanítványokat nyilvánosan megalázza, gúnyt űz hibáikból.

- Egy másik irányzatot, népet, felfogást, embert nevez meg bűnbaknak, és ez ellen uszít.

- Fanatikus, misszionárius vagy önsanyargató.

- A hatalmi dráma számos formáját eljátssza.

- Félelmet kelt az emberekben, vagy ellenkezőleg: azt hirdeti, hogy mindent könnyen, gyorsan és egyszerűen el lehet érni.

- Kérkedik adottságaival, nagy gyógyítónak, vagy látónak tartja és tartatja magát.

- Nem hiteles, mert olyat hirdet, amit nem élt még át, csak könyvekből ismer.

- Azt hirdeti, vagy szavak nélkül azt sugallja, hogy ő már csak az emberiség megmentéséért van itt a földön, neki már nincsen karmája, ő már csak könyörületből van az emberekkel.

- Álszent.

- Magához köti a tanítványokat, nem segíti elő önállósodásukat. Sokszor szexuális kapcsolatot is kezdeményez velük.

- Mindenhez ért, nem vallja be, ha valamire nem tudja a választ.

- Hosszasan, dagályosan, zűrzavarosan beszél, hogy minél hosszabb ideig irányuljon rá a figyelem.

- Pszichés zavarai vannak.

- Jézus, Pál (János, Péter stb.) apostol, vagy egyéb jelentős spirituális tanító reinkarnációjának gondolja és hirdeti magát.

- Életmódja semmiben nem különbözik a fogyasztói társadalom tagjaiétól: cigarettázik, alkoholizál, egészségtelenül étkezik, a tévé, a mobil telefon és az internet rabja, stb.

- Káromkodik, és beszédében nem tükröződnek szellemi tartalmak.

- Folyton szétszórt, ideges, ingerült, azaz a lelki szétesés jelei mutatkoznak rajta.



Ha viszont az alábbi ismérveket tapasztaljuk valakin, akkor valószínűleg hiteles az illető:


- Tömören, egyszerűen, érthetően beszél és gondolkodik.

- Soha nem kelt félelmet, bűntudatot, de nem is lelkesít alaptalanul.

- "Szakmailag" felkészült, felelősségtudattal végzi feladatát.

- Tanítványit nem utasítgatja, nem szabja meg, hogy mit csinálhatnak és mit nem. Elmondja véleményét, tanácsot ad, de nem akarja minden áron megmenteni azt, aki még szenvedni akar. Nem sértődik meg, ha nem fogadják el a tanácsát.

- Tanítványait önálló gondolkodásra és cselekvésre tanítja.

- Akkor segít és tanít, ha kérik, nem rohanja le embertársait természetfeletti képességeivel és tudásával.

- Tartózkodik minden hatalmi drámától.

- Megvan a saját irányvonala, de tiszteletben tartja mások felfogását, és nem becsmérli azt.

- Jó humorérzéke van.

- Kiegyensúlyozott.

- Elismeri, hogy ő is ember, neki is vannak hibái és tévedhet. Ha nem tud válaszolni egy kérdésre, bevallja.

- Nem tekinti magát Mihály arkangyal, Jézus Krisztus vagy Mária Magdolna reinkarnációjának.

- Nem köti magához tanítványait, hallgatóit. Igyekszik olyan módszereket átadni, amit nélküle is biztonságosan lehet alkalmazni.

- Tudata, lelke és teste egészséges (a test átmenetileg lehet gyenge, a lélek kerülhet válságba, de ez nem azonos a pszichés zavarokkal).

- Szeme és arca tiszta, sugárzó.

- Szexuális vonzerejét nem az ezotéria oktatása közben veti be.

- Nem hirdet olyat, amit soha nem tapasztalt meg.

- Nem utasítja el a földi életet, az élet földi pólusát, hanem igyekszik egyensúlyba hozni magában az eget és a földet.

- Nem hirdeti, hogy aki ezoterikus gondolkodású, annak kötelező szegénynek lennie.

- Nem dobálózik divatos szlogenekkel, mint: "A haláltól nincs mit félni", "Engedd már el, miért ragaszkodsz még mindig hozzá?", "Nézz tükörbe, csak te vagy a hibás!"

- A szeretetről nem előadást tart, hanem folyamatosan, egész lényével mutat ebben példát.

- Nem hirdeti, hogy bárki, bármit meg tud tanulni, és bárki bármit meg tud gyógyítani, ha elvégzi az ő tanfolyamát.

- Nem csinál showműsort az ezotériából, és tartózkodik az ezoterikus materializmustól.

- Ha valamit tanít, átad, mindig felhívja a figyelmet a visszaélési lehetőségekre és az alapvető erkölcsi normákra.

- Ha valakit erkölcsileg, vagy tudatilag nem tart eléggé érettnek ahhoz, hogy nála tanulhasson, akkor nem fogadja el tanítványnak. (Fontosabb tanításokhoz feltételeket szab.)

- Szavai és cselekedetei összhangban vannak, azaz azt éli, amit tanít.

- Egész életével példát mutat lelki tisztaságból, gerincességből, emberségből, szeretetből, szellemi emelkedésből, azaz azt éli, amit tanít.

A másik fontos jel: ha a kereső egy kicsit is érzékeny, mélyen meg fogja érinteni, ha egy szellemileg emelkedett tanítóval találkozik. Egy ilyen ember jelenlétében leghamarabb azt érezzük, hogy porszemek vagyunk az ő szellemiségéhez, szeretetéhez, erkölcsi tisztaságához és emberségéhez képest. Ehhez meg sem kell szólalnia, mert sugárzik belőle. Egészséges esetben a kereső ilyenkor azt érzi és gondolja: "Vajon mit kell tennem, hogy én is ilyen tiszta, szeretetteljes és szellemileg emelkedett ember legyek?"

Ha ezeket az ismérveket szem előtt tartjuk, megbízhatóbban találunk olyan tanítót, aki valóban segíteni tud bennünket a szellemi fejlődésben.

2011. febr. 22. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

"Onnét,hogy nem fogadják el az ellenvéleményt..."


Tehát, ha valaki meg van győződve egy bizonyos igazságról, mert az átlagnál sokkal alaposabban utánajárt a dolgoknak, akkor már hamis tanító?


Vannak ám érvelések...!

2011. febr. 23. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
02:07 az igazi érvelésnek pont az a lényege, hogy tiszteletben tartod a másik véleményét és nem erőszakolod rá a sajátodat.
2011. febr. 23. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

Csak párat kiemelve,ezek illenek Jézusra.Szerinted Ő tévtanító?


"Tanítványait vadássza, nem azok keresik meg, és kérik fel őt a tanításra."

Máté 4:18 Mikor pedig a galileai tenger mellett jár vala Jézus, láta két testvért, Simont, akit Péternek neveznek, és Andrást az ő testvérét, amint a tengerbe hálót vetnek vala; mert halászok valának.

Máté 4:19 És monda nekik: Kövessetek engem, és azt művelem, hogy embereket halásszatok.

Máté 4:20 Azok pedig azonnal otthagyván a hálókat, követék őt.

Máté 4:21 És onnan tovább menve, láta más két testvért, Jakabot a Zebedeus fiát, és Jánost amannak testvérét, amint a hajóban atyjukkal Zebedeussal a hálóikat kötözgetik vala; és hívá őket.

Máté 4:22 Azok pedig azonnal otthagyván a hajót és atyjukat, követék őt.



- "Saját nézeteit tartja az egyetlen igaznak, minden más "a gonosz műve", és "rossz útra" vezet. "


Ján 14:6 Monda neki Jézus: Én vagyok az út, az igazság és az élet; senki sem mehet az Atyához, hanemha én általam.


"- Fanatikus, misszionárius vagy önsanyargató. "


Luk 4:1 Jézus pedig Szent Lélekkel telve, visszatére a Jordántól, és viteték a Lélektől a pusztába

Luk 4:2 Negyven napig, kísértetvén az ördög által. És nem evék semmit azokban a napokban; de mikor azok elmúltak, végre megéhezék.

Luk 4:3 És monda neki az ördög. Ha Isten Fia vagy, mondd e kőnek, hogy változzék kenyérré.

Luk 4:4 Jézus pedig felele neki, mondván: Meg van írva, hogy nemcsak kenyérrel él az ember, hanem az Istennek minden igéjével.

2011. febr. 23. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

"Vagy legyetek jó fák, és teremjetek jó gyümölcsöt, vagy legyetek romlott fák, és teremjetek romlott gyümölcsöt; mert gyümölcséről ismerik meg a fát." Mt 12,33

"Valának pedig hamis próféták is a nép között, a miképen ti köztetek is lesznek hamis tanítók, a kik veszedelmes eretnekségeket fognak becsempészni, és az Urat, a ki megváltotta őket, megtagadván, önmagokra hirtelen való veszedelmet hoznak." 2Pt 2,1

"Jól tudom, oh én Istenem, hogy te a szívet vizsgálod és az igazságot szereted. Én mindezeket tiszta szívemből, nagy jó kedvvel adtam, s látom, hogy a te néped is, a mely itt jelen van, nagy örömmel, szabad akaratja szerint adta ezeket néked." 1Krón 29,17

"Az embernek pedig mondá: Ímé az Úrnak félelme: az a bölcseség, és az értelem: a gonosztól való eltávozás." Jób 28,28

"A bölcs embernek szíve az ő jobbkezénél van; a bolondnak pedig szíve balkezénél." Préd 9,22

"És ne szabjátok magatokat e világhoz, hanem változzatok el a ti elméteknek megújulása által, hogy megvizsgáljátok, mi az Istennek jó, kedves és tökéletes akarata." Rm 12,2

"Minden ember pedig az ő maga cselekedetét vizsgálja meg, és akkor csakis önmagára nézve lesz dicsekedése és nem másra nézve." Gal 6,4

forrás: [link]


Olvasd a Bibliát és értelmezd. Ha valamit nem értesz, nem baj, olvass tovább. Sok példázatnál szerepel magyarázat és így később megértheted. Az emberek többsége nem akar becsapni, de mindenki téved egyes dolgokban. Nem az emberekre kell tehát hallgatnod, hanem a Bibliára és az értelmedre.

2011. febr. 23. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

Nem gondolom,hogy tévtanító lett volna,valszeg hiteles volt.abban viszont nem vagyok biztos,hogy a Bibliai sztorik őróla teljesen pontosan le lettek jegyezve,pl.a két testvér esetében nincs leírva,hogy Jézus látta-e rajtuk,hogy ők szívükből,saját akaratukból vonzódnak-e az ő életfelfogásához,személyiségéhez,és Jézus ezért mondta nekik,hogy akkor kövessetek,(mert látom rajtatok,hogy ti is ezt szeretnétek szívből),vagy előre azon gondolkozott,hogy,hogyan győzze meg őket,mert ez esetben az ő saját önző énje lett volna a fontosabb neki,nem adott volna valódi szabadságot,a két testvérnek.ez pl.egy fontos különbség tévtanítók,és hiteles tanítók között.megjegyzem még,Jézus is ivott alkoholt,és megszólták,hogy milyen jókat lakmározik.....más vezetők szerint pedig bűn alkoholt inni....itt az a lényeg,hogy senkinek a szaván nem célszerű elámulni,(és nem is célszerű élből elítélni)akármilyen szépen is csillog,és szépen beszél.szerintem amit belinkeltem,az összességében egy elég korrekt támpontot ad,hogy miszerint érdemes/nem érdemes vezetőt választani.

Senkit nem akarok meggyőzni,nem is tudnék,mert ezeken a dolgokon mindenkinek saját magának kell/lehet elgondolkoznia,megtapasztalnia.Az is lehet,hogy tévedek,szóval ha neked a Biblia az egyedüli szentírás, akkor legyen az,semmit nem kötelező elfogadnod abból amit mondok.

2011. febr. 23. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

"02:07 az igazi érvelésnek pont az a lényege, hogy tiszteletben tartod a másik véleményét és nem erőszakolod rá a sajátodat."


Te azt írtad, hogy az a baj, ha "nem fogadják el az ellenvéleményt" - ez merőben különbözik attól, amit itt írtál!


Nem elfogadni mindenféle emberi véleményt (egy jobb meggyőződés okán), NEM ZÁRJA KI mások véleményének tiszteletben tartását és NEM JELENTI a sajátom, másokra kényszerítését!!!


Jó lenne tudni, hogy mit írsz, mielőtt nekifogsz.

2011. febr. 23. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

Egy a lényeg: Jézusra és a tanítványaira is sok minden illik abból a felsorolásból, amit valaki nagy buzgalmában bemásolt. Az ilyen mai, fenemód liberális érvelés mindig visszájára fordul, mikor összehasonlítjuk a bibliával!


Szomorú, hogy ma az elvtelen, megalkuvó "szellemiség" a dicséretes és elítélendő az, aki ki mer tartani az igaza mellett. Főleg, ha ez az igazsága, a Krisztus által meghatározott "jó gyümölcsöket" termi meg, szemben a kritikusok gyakori rohadt gyümölcsével!

2011. febr. 23. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

"02:07 az igazi érvelésnek pont az a lényege, hogy tiszteletben tartod a másik véleményét és nem erőszakolod rá a sajátodat."


Te azt írtad, hogy az a baj, ha "nem fogadják el az ellenvéleményt" - ez merőben különbözik attól, amit itt írtál!


Nem elfogadni mindenféle emberi véleményt (egy jobb meggyőződés okán), NEM ZÁRJA KI mások véleményének tiszteletben tartását és NEM JELENTI a sajátom, másokra kényszerítését!!!


Jó lenne tudni, hogy mit írsz, mielőtt nekifogsz.



Ebből én csak a fenti idézőjelbe tett sorokat írtam, a többit nem tudom, honnan vetted.

2011. febr. 23. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
Bocsánat, én idéztem az első oldalról egy figurát, amire te a fentieket válaszoltad.
2011. febr. 23. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!