Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A keresztény egyház és a...

A keresztény egyház és a Biblia szerkesztői megvezették az embereket?

Figyelt kérdés
Fokozatosan nővelték Jézus jelentőségét és ezzel egyidőben csökkentették a körülötte lévőkét. Pl Keresztelő János, akinek jelentősége evangéliumonként egyre kisebb, holott a legeslő evangéliumban még Jézus felett áll. Jézus testvéreit és rokonait is eltussolta az egyház, hogy így tegye istenivé Jézust.
2011. márc. 13. 18:24
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
63%
Da vinci kód?
2011. márc. 13. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
42%

Maga az egész kereszténység embermegvezetés úgy, ahogy van.

Soha nem értettem, miért kell ahhoz valamiféle mítikus lényben hinni és képzelt büntetéstől rettegni/jutalomban reménykedni, hogy szeressük egymást... Akinek egy csepp esze is van, hamar beláthatja, hogy rend és szeretet nélkül nem lesz béke és nyugalom - nem kell ehhez vallás.

2011. márc. 13. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
49%

Soha nem értettem, miért kell ahhoz valamiféle mítikus lényben hinni és képzelt büntetéstől rettegni/jutalomban reménykedni, hogy szeressük egymást...


Az elég gáz, ha valaki csak azért vallásos és csak azért szeret másokat, mert fél, hogy ha nem teszi, akkor valami isten majd jól megbünteti. Ez képmutatás, nem szeretet. Az igazi vallásos emberek nem ettől vallásosak.

2011. márc. 13. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
50%
keresztelő János soha nem állt Jézus felett, ő maga mondta, hogy a saruszíját sem méltó megoldani annak, aki utánna jön. honnan veszed?
2011. márc. 13. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
26%
A keresztények által idealizált Jézus kép messze nem azonos a valódi történelmi Jézussal. Amit a Biblia leír, az egyfajta látásmód, viszont a történelem, az tény, bár tele még homályos foltokkal, így nyilván főleg az egyház részéről jelentős cenzúra áldozata lett ez az írás. Gondold csak el az apokrif iratokkal kiegészülve, amit ugye emberek döntöttek el, hogy azok e, mennyire más értelme lenne a benne leírtaknak.
2011. márc. 13. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 yuda ***** válasza:
79%
Mióta a biblia fenn áll, illetve bármely könyve - azóta születnek újabb és újabb egyre képtelenebb ötletek, ellenzők... másrészt viszont mindig is voltak és lesznek is, akiket semmilyen antiértelmezők okossságai sem tántorítanak el a bibliában leírtaktól. Hit kérdése az egész, mint minden más is az életben és az ember belső radarja megmondja mi az igazság- ez amit írsz, az én belső radarom nagyon zúg, csacsiság, de te úgyis ebbben akarsz hinni...én pedig maradok a bibliánál.
2011. márc. 13. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
84%

Jézust rengeteg ószövetségi prófécia megprófétálta, mint messisát. Már előre tudták, kb mikor és hol fog megszületni, melyik családba, milyen lesz mint ember, hogyan fog meghalni, hogyan fogja a saját népe megtagadni és végül a pogányokat elvezeti Izrael Istenéhez. Ezt Jézus mind maradéktalanul be is töltötte. Ezek olyan dolgok, amiket nem igazán befolyásolhatott, sőt a pogányokat még halála (és feltámadása) után kétezer évvel is elvezeti Izrael Istenéhez tanításain keresztül.

János próféta volt, aki a "kiáltó szó volt a pusztában" , hogy a messiás útján egyengesse.

Jézus testvérét és rokonait nem tussolta el az egyház, benne van a Bibliában. A katolikusok szerint Józsefnek volt már egy előző házassága és abból származtak a többiek, mivel Mária a megváltó megszülése után valószínűleg továbbra is Istennek szentelte magát. Józsefrő pedig nem tudunk sokat, idősebb volt Máriánál, talán meg is halt korán, hiszem az írás nem sokáig említi.

Én nem vagyok katolikus, valószínűbbnek tartom hogy Jézus családja normális zsidó család volt sok gyerekkel, de ezen felesleges veszekedni mert nem dogma vagy hitkérdés.


Jézust pedig nem az egyház tette istenivé, hanem azért ölték meg a farizeusok, mert egyenlővé tette magát Istennel. Ő maga. Ez volt ellen a vád, ezért gyűlölték őt a szigorúan monoteista zsidók. Nem értették, hogy mit is jelent valójában az "Isten Fia" kifejezés.

Tetszik vagy nem tetszik ez a törétnet. Lehet próbálkozni összeesküvés elméletekkel, de nem érdemes.


tisztelettel,

Freya

2011. márc. 13. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Javítok:Józsefről.
2011. márc. 13. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
50%
Én inkább azt mondanám,hogy akik a Bibliát magyarázzák,és használják hatalmi célokra,azok vezették meg az embereket.eleve nem arról van szó,hogy Jézust Istenként kellene imádni,úgy,ahogy azt teszik a keresztények.már önmagában ez egy elég erős félreértés Jézussal kapcsolatban.mondjuk erőssen gyanítom,hogy eleve az írók sem raktak bele mindent,amit bele kellett volna,és nem pontosan úgy írtak bele,dolgokat,ahogyan az valójában történt.Nem beszélve a különböző fordításokról,és még a kereszténységen belül is eltérő magyarázatokról.
2011. márc. 13. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
19%

[link]

[link]


Cáfolható az az állítás, hogy az őskeresztények eredetileg ariánusok vagy ebioniták lettek volna, akik nem tartották Jézust Istennek, hanem csak egy embernek, stb. Számtalan ókori keresztény író van, amely világosan Istennek vallja mind három személyt, ellenben EGYETLEN OLYAN SINCS, amely szerint Jézus egy teremtett angyalka, a Szentlélek pedig egy személytelen erő lenne. Lássuk a legkorábbi ókereszteny bizonyitekot! Kr. u. 107-ben Antiochiai Ignácot, Antiochia püspokét, mint a kereszténység egyik legfőbb vezetőjet magához rendelte a császár. Ignác tudta, hogy ez a halálos ítélete, és nem valószinű, hogy vissza fog térni erről az útról. Ekkor hét levelet írt különféle gyülekezeteknek, ahol bizonyságot tett arról, hogy "Jézus Isten". Életéért cserébe elég lett volna ennyit mondania: "csak vicceltem". Miért nem tette? Esetleg tényleg meg volt győződve róla, Hogy Jézus Isten? Persze érhet az a vád, hogy elfogultak az ókeresztény dokumentumok, keressünk független forrásokat. Az összes bizonyítékot nem szeretném felsorakoztatni, csak egyet: ifjabb Pliniusét. Plinius, császari tisztviselő nem tudta, hogy mit tegyen a keresztényekkel, ezért váltott levelet a császárral. Ebben a levelében, Kr. u. 112-ben a következőket irta:


"... [a keresztények] összegyülekeznek, és váltakozva karban énekelnek az Istennek hitt Krisztus tiszteletére."


Megdöbbentő bizonyiték! Kr. u. 112-ben egy független forrás arról tesz tanúságot, hogy a keresztények Krisztust Istenként tisztelik! Mit mondhatunk tehát? Az Újszovetsegben Jézus olyan kijelentést tesz, ami alapján a zsidók meg akarják kövezni, mert Istenné teszi magát. Apostolai bizonyságát teszik, hogy Isten volt. Az egyik legkorábbi ókeresztény forrás szerzője szintén Istennek tartotta Jézust. Sőt egy független, nem hivő tanúsagtétel szerint 112-ben a keresztények Istenkent tisztelik Krisztust. Nem igaz tehát azon állítás, hogy Konstantin változtatta meg Jézus státuszát. Egyháza a megalakulása óta vallja Jézus istenségét.


Azok, akik nem fogadják el a Szentháromságot, gyakran érvelnek azzal, hogy a kereszténységbe a görög filozófia és a pogány istenképek hatására, hosszú teológiai viták során került be. Ez az érv megdőlni látszik, mivel a háromság-tan alapjai kimutathatók egyedül a Szentírásból. Az Ószövetség jelzi, hogy bizonyos többesség figyelhető meg az Istenségben, az Újszövetség pedig részletesen bemutatja ezt a többességet, megalapozva a trinitárius monoteizmus (háromsági egyistenhit) elméletét. Nincs szükség arra, hogy figyelembe vegyük a korai századok zsinatait és hitvitáit, ha a Szentháromságot akarjuk bizonyítani, mivel elegendő hozzá egyedül a Biblia (Sola Scriptura). Nem befolyásolnak minket a görög filozófusok, sem a korai egyházatyák, akik a háromságtant megvitatták, ha egyedül a Bibliához fordulunk, és közben imádkozunk azért, hogy Isten Lelke elvezessen minket a teljes igazságra, és megtanítsa nekünk az igazságot (Jn 16:13; 1Jn 2:27). A tan szempontjából mégis fontos események történtek az első évszázadokban. A keresztényeknek mindig aktuális volt a figyelmeztetés: .küzdjetek a hitért, amely egyszer s mindenkorra a szentekre bízatott. (Júd 3). Már az I. században is megjelentek olyan irányzatok, melyek kétségbe vonták a Biblia világos kijelentéseit. Voltak, akik tagadták, hogyJézus valóságos testben élt közöttünk, kétségbe vonták, hogy valóban testet öltött. Velük szemben fogalmazta meg János: .Mert sok hitető jött el a világba, akik nem vallják, hogy Jézus Krisztus testben jött el: ez a hitető és az antikrisztus. (2Jn 7). Már korán meg kellett a hívőknek hitüket védeni a hamis elképzelések ellen, és küzdeniük kellett az igazságért. A későbbi évszázadokban ez csak fokozódott. A keresztények az apostoli időkben is hitték, hogy egy Isten van, és az egy Istenen belül imádták az Atyát, a Fiút és a Szentlelket. A háromság-tan konkrét megfogalmazására nem volt addig szükség, míg senki nem vonta azt kétségbe. Mindenkinek természetes volt, hogy Isten az Atya, Isten a Fiú és Isten a Szentlélek. Anélkül, hogy direkt megfogalmazták volna, kimondatlanul vallották a keresztények. Eljött azonban az idő, amikor megjelentek a kritikák a tannal szemben, és ekkor vált szükségessé, hogy az egyház hivatalosan is megfogalmazza, mit ért a Szentháromság alatt. A tan kimondásával nem az volt a célja, hogy megmagyarázza Isten létét, és emberi kategóriák közé szorítsa. Egyszerűen hitvédelmi szempontok vezették a korai hívőket: el akartak zárkózni attól, amit a Biblia nem tanít. A háromság-tan olyan elméletekkel szemben lett megfogalmazva, mint a modalizmus, arianizmus, triteizmus. Ezek vagy a Szentlélek személy voltát tagadták, vagy/és Jézus teljesen ember / teljesen Isten voltát. A modalizmus ezen kívül nem volt tekintettel arra, hogy az egyetlen isteni lényegen belül három különálló személy létezik, és azt mondta, hogy az Atya, a Fiú és a Szentlélek valójában ugyanannak az egyetlen személynek a három megjelenési formái. Ezt a nézetet hamar elvetették, mert egyértelmű volt, hogy egyazon időben létezik és megnyilvánul egymástól elkülöníthetően mindhárom személy az Istenségen belül. Az elmélet tehát az Isten egyetlenségét hangsúlyozta. Ezzel szemben a triteizmus a három személy különállóságát emelte ki túlzottan, és a másik végletbe esett: három különálló, egymástól független Istenről beszélt. Ezek az elképzelések nem voltak tartható nézetek az egyházban, mert ellenkeztek a Biblia bizonyságtételével. Szükséges volt elhatárolódni ezektől, és megfogalmazni pontosan, hogy az ortodox, Szentíráshoz hű keresztények mit tudnak elfogadni Isten lényére vonatkozólag, és mit nem. Ebben a légkörben élt és munkálkodott Athanásziosz, aki keményen harcolt az arianizmus terjedése ellen. Sokszor száműzték püspöki hivatalából, de szilárdan ragaszkodott a hitéhez, és nem volt hajlandó megalkudni. Bár korában számos püspök és egyházi méltóság hajlott az arianizmus elfogadására (mely szerint egyedül az Atya Isten, a Fiú Isten teremtménye), számos keresztény ragaszkodott ahhoz, amit a Bibliában látott. A hosszas harc közepette Nagy Konstantin egységessé akarta kovácsolni a kereszténységet. Római császárként a birodalom egységét a kereszténység egységében látta. Ezért rendezni akarta a kérdést, és egyetemes zsinatot hívott össze Niceába (325-ben), hogy a püspökök megállapodjanak az igazság tekintetében. Elfogadtak ott egy trinitárius hitvallást. A későbbiekben azonban a vita tovább folytatódott, és időlegesen az ariánusok kerekedtek felül, mivel olyan császár került trónra Constantinus személyében, aki Áriusz tanait fogadta el. Őt I.Theodosius követte a trónon, aki újabb zsinatot hívott össze Konstantinápolyba, aholmegerősítették a niceai hitvallást:


"Hiszek az egy Istenben, mindenható Atyában, mennynek és földnek, minden láthatónak és láthatatlannak teremtőjében. Hiszek az egy Úrban, Jézus Krisztusban, Isten egyszülött Fiában, aki az Atyától született minden idő előtt, világosság a világosságtól, valóságos Isten a valóságos Istentől. Született, de nem teremtetett, az Atyával egy lényegű, és általa lett minden. Érettünk emberekért és üdvösségünkért leszállt a mennyből. Megtestesült Szentlélektől és Szűz Máriától emberré lett. Keresztre feszítették értünk Poncius Pilátus alatt; kínhalált szenvedett és eltemették, harmadnapon feltámadt az írások szerint, fölment a mennybe, ott ül az Atya jobbján, újra eljön dicsőségben ítélni élőket és holtakat, és uralmának nem lesz vége.

Hiszek a Szentlélekben, Urunkban és éltetőnkben, aki az Atyától és a Fiútól származik, akit az Atyával és a Fiúval együtt imádunk és dicsőítünk, és aki szólt a próféták által. Hiszem az egy, szent, egyetemes és apostoli egyházat. Vallom az egy keresztséget a bűnök bocsánatára. Várom a holtak feltámadását és az eljövendő örök életet. Ámen."


Természetesen a tan története sokkal összetettebb. A legfontosabb azt meglátni, hogy nem a 325-ös és 381-es niceai- és konstantinápolyi zsinaton találták ki a tant, csupán egyetemesen megfogalmazták azt az igazságot, amit felismertek a Bibliából és hittek a megelőző évszázadokban is. Nem a pogány istenképek és istentriádok, és nem is a görög filozófiai gondolkodás hatására alakult ki. A Szentháromság alapja a Szentírás. A Bibliában található információk védelmére fogalmazták meg, hogy elejét vegyék az eretnek tanításoknak.

2011. márc. 15. 04:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!