Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A hívő ember joggal vagy...

A hívő ember joggal vagy jogtalanul gyakorolhat kritikát mások súlyos bűneit illetően?

Figyelt kérdés

Nem paradoxon az, hogy az Egyház és a vallásos emberek nagy része sok mindent elítél, de közben azt hirdeti, hogy senki sem bűn nélkül való és az vesse rá az első követ, aki maga is bűntelen?


Vallásos embernek tartom magam, de sokszor azt veszem észre, hogy akarva-akaratlanul is elítélem mások viselkedését (pl. abortusz, prostitúció stb), ha az nem illeszkedik az én normáimhoz. Ezt a legtöbb vallásos ember megteszi, ha nem is vallják be. Akkor hogy jön ez ahhoz, hogy ne ítéljünk el senkit, aki bűnös? Sokszor nem tudok elmenni olyan kérdések mellett, mint az abortusz és nem tudom megállni, hogy ne gondoljak megvetéssel azokra, akik ilyet tesznek. Akkor ezek szerint helytelen a felfogásom és nekem, mint vallásos embernek csak arra kellene összpontosítanom, hogy én jól tegyem a dolgaimat, a többiek viselkedését pedig ne értékeljem negatívan? Sok nem hívő azt mondja, ne ítélkezzünk, mert mi rosszabb dolgokat teszünk. De ha én tudom, hogy én nem teszek ilyen életbevágóan rossz dolgokat, akkor ez sem igaz, nem?


Mi a helyes viselkedés ilyen esetben? Ha magamban tartom a megvetésemet, de bennem van, az is bűn?


2009. márc. 24. 13:39
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:

Akkor az a jó, ha kimondom, amit gondolok vagy maradjak csendben? Most súlyos helyzetekre gondolok. Ha pl. van egy ismerősöm, aki folyamatosan csalja a férjét, akkor nekem jogom van szólni? Ez a helyes cselekedet még ha tudom is, hogy őt a vallásos értékek nem érdeklik?


Egyébként minden ember tökéletlen, mivel egyikünk sem tökéletes.

2009. márc. 24. 15:34
 12/19 anonim ***** válasza:

"...akkor az bűn, hogy én a házasságtörő embert lenézem és nem szívesen vagyok a közelében? A kérdést úgy is feltehetném, hogy nekünk, hívőknek, lehet norma-kontroll szerepünk?"


Szerintem bűnné akkor válik, ha követed a példáját. És ha olyanok társaságától nem tudunk tartózkodni, akik ellentétes dolgokat vallanak, és tesznek, mint amit helyesnek tartunk, akkor minden esélye megvan annak, hogy olyanná váljunk. "Rossz társaságok megrontanak hasznos szokásokat"


Persze ezt nem lehet elkerülni az iskolában, munkahelyen, de ha ezen is túlmenően keressük az olyanok társaságát, akik helytelen dolgokat követnek el (csak mert jópofák, humorosak), az veszélyes.

2009. márc. 24. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
Hogy mennyire kívánod beleártani magad mások úgymond 'magánügyeibe', az a Te lelkiismereteden múlik. Senki sem dönthet helyetted. De ha közeli valaki a 'sértett', és biztosan tudod, hogy ez a dolog megtörtént (nem csak pletyka!), akkor a hallgatás nem biztos, hogy a legbölcsebb! De először szerintem a másik féllel kellene beszélni, és megtudni, hogy Ő mit mond erről az ügyről.
2009. márc. 24. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:

Elég nehéz kérdés, de mindenképp kétféle megközelítésben válaszolnék. Olyan emberként, aki szereti és igyekszik megérteni embertársait, azt mondanám, hogy senkit sem szabad elítélni, vagy megutálni, lenézni, azért amit tesz. Sohasem tudhatod, hogy mi az oka, és azt sem, hogy te magad hogy viselkednél egy hasonló helyzetben.

Igen, sajnos sokan hisszük, hogy ezt vagy azt sosem tennénk meg, de bizony láttam már rá példát, hogy olyan valaki is beleesett egy csapdába, aki hasonlóan gondolkodott, mint te… Ez persze nem jelenti azt, hogy azt gondolom te is könnyen lehetnél házasságtörő vagy mennél abortuszra, ne érts félre. A lényeg, hogy sok ember ítél el vagy helytelenít bizonyos dolgokat, mégis gyengék, és elbuknak, ha belekerülnek egy helyzetbe.

Hívőként pedig azt mondanám, hogy vegyél példát Jézusról. Ő nem ítélte el a bűnösöket, csak a bűnöket. A bűnösök sokszor maguk is áldozatok, és sok nem hívő ember nem is szembesül a bűn fogalmával vagy súlyával. A bűnnel ráadásul az a baj, hogy ha belekóstolsz, hamar a rabjává válsz, és egy idő után nincs belőle kiút. Először mondjuk egy ártatlan flört, egy-két randi, majd félrelépés, és utána már úgyis mindegy…

Ha olyan valaki követ el valamit, aki ugyan nem hívő, de közel áll hozzád, nyugodtan felhívhatod a figyelmét arra, hogy szerinted nem helyes, amit tesz, maximum megsértődik, viszont te nem rágod magad miatta.

Ha általában idegenekről (nem hívőkről) van szó, akkor tartsd meg a véleményed, de hívőként imádkozz értük, hogy megnyíljon a szívük.

Ha a gyülekezetből való emberek vétkeznek, akkor a már említett igerész alapján (Mt.18,15-17) kötelességed figyelmeztetni az illetőt a bűnére. Erről szól ugyanis a közösség megtartó ereje. Ez a legnehezebb amúgy, és itt nem olyan bűnökre gondolok, mint a házasságtörés, hanem pl. olyanokra, ami fölött gyakran maga az egyházi felekezetek is szemet hunynak. Nem akarok példákat mondani, mert megsérthetnék egy-két felekezetet vele.

Szóval olvasd a Bibliát, nézd meg, hogy Jézus hogy viselkedett bizonyos helyzetekben (pl. a házasságtörő asszonnyal, vagy Jákob kútjánál az asszonnyal, vagy Mátéval szemben, de ellenpéldaként a templomban az árusokkal szemben vagy a farizeusok képmutatásával szemben). Ezzel arra akartam célozni, hogy különbség van a magukat hívőnek tartók és az olyanok közt, akik nem hívők vagy nem hangoztatják magukról.

2009. márc. 24. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:
Igen, utolsó válaszoló, én is úgy érzem, hogy valahogy mégis másként kell megítélnünk azt, hogy mit tesz egy hívő társunk és mit egy nem hívő, mert valószínűleg ő más értékrend szerint él. Mondjuk sokszor azt látom az életben, hogy egyesek minden alól próbálnak kibújni és tetteiket megmagyarázni, hogy egy kis flört meg nem tudom, de így minden értékét veszti. Mindent meg lehet valahogy magyarázni, csak az a kérdés, hogy Isten vajon ezt mennyire tartja elfogadhatónak. Néha elgondolkodom azon, hogy a hallgatásommal nem követek el nagyobb hibát. Egyszer már sikerült egy lányt lebeszélnem az abortuszról, pedig nem gondoltam volna, hogy hallgatna rám. De a legtöbb ember utálja a megmondó prédikátorokat. Pedig gyakrabban megmondanám a véleményemet egyeseknek, mármint nem kis dolgokról...sosem tudja az ember, hogy kire lehet hatni. Bár bevallom, sokszor nem tudok a lenézéstől szabadulni: sok embert megvetek a házasságtörőktől a csalókig. Jó lenne, ha ezen tudnék változtatni, de még nem sikerült. Úgy érzem, hogy az idő múlásával ezeket a dolgokat egyre komolyabban veszem, mert vannak dolgok, amiket nem lehet kimagyarázni: bűn, ahogy van, nem a körülményektől függ.
2009. márc. 24. 19:21
 16/19 anonim ***** válasza:

Az utolsó vagyok. Most az jutott eszembe, hogy nem véletlen van így ez nálad. Ha komolyan hívő vagy, akkor meg kéne találd, hogy mi az amire elhívott az Úr. Lehet, hogy köze van ezekhez… Ehhez azonban először neked kell még közelebb kerülni Hozzá, és folyamatosan kérni a bölcsességet. Egy életet akkor már megmentettél, hát ez is valami :)

Van egy fontos figyelmeztetés a Bibliában, és talán ezért vádol egy kicsit a szíved: először vedd ki a saját szemedből a gerendát, és utána a felebarátodéból a szálkát. Talán először növekedj a szeretetben és akkor megtalálod a módját, hogy egyrészt hogyan NE vesd meg vagy nézd le ezeket az embereket. Aztán az is jön majd, hogy hogyan segíts rajtuk. A lényeg a motiváció. Ha a bűn zavar és Isten eszköze akarsz lenni, Ő ad majd útmutatást („kérjetek és megadatik nektek”), ha a magad erejét akarod használni, elbukhatsz (tapasztalatom mutatja :) ).

Próbáld meg szerintem azt, hogy szedd össze, hogy magadban mi zavar (mindent, őszintén). Kérj megbocsátást egyenként értük Istentől, és ajánld fel az életed, hogy szabadon használja más emberek segítségére (a bűn elleni harcra). Aztán kérd a Szentlélekkel való betöltekezést és Isten bölcsességét, útmutatását ehhez. Ha jársz közösségbe, próbálj hasonló embereket „toborozni” vagy csatlakozz már meglévő mozgalmakhoz. Ha nem jársz, keresd a lehetőségét. Még egyszer: aki keres talál, aki kér annak adatik. Sok sikert és Isten áldását a munkához :)

2009. márc. 24. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Meg fogom fogadni a tanácsodat! Szerintem mindenképpen érdemes megpróbálni, hisz az ember sosem tudhatja, hogy az Úr milyen feladatra szánta...arra van az életünk, hogy ezt felfedezzük.
2009. márc. 24. 20:19
 18/19 anonim ***** válasza:
Szerintem mások fölött ítélkezni sem hívő, sem nem hívő embernek nincs joga! mert minden ember más és minden ember különböző személyiséggel, normákkal, tulajdonságokkal rendelkezik. Így lehet, hogy valaki azt ítéli el pl, hogy te hiszel valamiben, amit ő nem ismer el... lehet, hogy valakinek ez a visszatetsző. Véleményed lehet bármiről, de egy embert nem ítélhetsz el azért sem szóban, sem tettben, sem gondolatban , mert másként cselekszik, mint ahogy azt te tennéd. Mert ő nem a te normáidat követi, hanem a sajátját... az ítélkezés nem a mi dolgunk, azt hagyjuk Istenre, vagy a Sorsra, vagy bármire, ami ezt megteheti, függetlenül attól, ki miben hisz...
2009. márc. 25. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
Elhangozz már, hogy más elítélni és megítélni. Felelősek vagyunk egymásért, a bűnre bizony időnként rá kell mutatni (szituáció függő, hogy mikor és hogyan), de elítélni (pl. te egy rossz ember vagy) nem szabad.
2009. márc. 25. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!