Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Lehet-e reformátusnak és...

Lehet-e reformátusnak és katolikusnak is keresztelni egy kisgyereket? Tiltja-e vmlyen törvény?

Figyelt kérdés
A párom református, én katolikus. Nem tudjuk eldönteni, hogy melyik vallásra kereszteljük fiúnkat, így egyik mellett sem döntöttünk, gondolván, hogy ő majd választ a vallásáról. Viszont egyházi oviba szeretnénk íratni őt, ahol előny a kereszteltség, és nem tudjuk még melyikbe. Azon gondolkodunk, hogy mindkét vallásra megkereszteljük őt, ha lehet, és majd később dönt, hogy melyik áll közelebb hozzá.
2011. okt. 13. 07:40
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
100%

Csak az egyikre lehet,mert mindkettő keresztény vallás.

De nálunk az egyházi oviban és iskolában sem kötelező a keresztség.

2011. okt. 13. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
Elméletileg gondolom, lehet, mert ha nem mondjátok meg a papnak, ill. tiszteletesnek, hogy már más vallású, akkor nem tudhatja és megkereszteli. De csak azért kereszteltetni egy gyereket, hogy felvegyék az óvodába? Melyikőtök gyakorolja a vallását? Mindketten jártok misére, istentiszteletre? Egyébként az én szüleim is különböző vallásúak, és mifelénk az a hagyomány, hogy ilyen esetben a lányok az anyjuk, a fiúk az apjuk vallását "kapják". Így lettem én katolikus.
2011. okt. 13. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
100%

Keresztség csak egy van. Sőt, ezt nemrég hallottam egy katolikus paptól: ha reformátusnak keresztelnek egy gyereket, az ugyanúgy érvényes a katolikusoknál is. Tehát ha egy olyan fiatal, aki reformátusnak lett keresztelve, református hittanra járt, attól még a katolikus egyház a magáénak érzi, hiszen a keresztség az EGY. A katolikus egyház szerint akkor válik az egyén reformátussá, ha konfirmál, hiszen azzal teszi le a "voksát" a református egyház mellett.Tehát ha pl. a gyereked reformátusnak lesz keresztelve, majd 10 éves korában úgy döntenétek hogy katolikus legyen inkább, akkor minden átkeresztelkedés nélkül megtehetitek ezt.


Ezt csak érdekességként írtam le, mert nemrég hallottam.


Véleményem szerint arra a vallásra kereszteljétek, amelyikre jobban tudjátok nevelni. Tehát ha egyikőtök sem gyakorolja a vallását és semmi köze a hithez, akkor tényleg fölösleges megkeresztelni, hiszen csak egy formaság az egész. Az, hogy "majd ő eldönti felnőtt korában" meg szerintem nem ajánlatos, mert akkor szinte tuti hogy nem lesz vallásos.

2011. okt. 13. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
100%

Dobjátok még hozzá a zsidót és a muszlimot, így mindefelől be lesz biztosítva a jövője!

:D

2011. okt. 13. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
65%
Már megint egy értelmes ember, aki azt hiszi, hogy ha meg van keresztelve a gyerek, akkor már nem dönthet arról, milyen vallású akar lenni. Hadd világosítsalak fel: az égvilágon SEMMI jelentősége nincs annak, hogy milyen vallásra keresztelitek. Így is, úgy is ő maga dönt majd erről felnőtt korában. Engem megkereszteltek reformátusnak, mind a mai napig ott van a keresztlevél a fiókomban, de katolikus vagyok, mert annak vallom magam. Nem érdekel, hogy milyen vallásúnak kereszteltek, az számít, hogy minek tartod magad.
2011. okt. 13. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
100%

Nincs "katolikusra keresztelés" vagy "reformátusra" a keresztség keresztség. Mindegy melyik templomban keresztelitek, de nem lehet mindkettőben.

Viszont kérhetitek,hogy mindkét pap/tiszteletes legyen jelen. Ha jóban vannak egymással, általában megteszik

2011. okt. 13. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
53%

Kedves kérdező!


Ha ajánlhatok egy tanácsot: Ne kereszteljétek meg, majd ha idősebb lesz, ő eldönti hogy hova akar tartozni.


Ezt onnan tudom, hogy kiskoromban engem katolikusnak kereszteltek. Gyakoroltam is a vallásomat, de egy idő után rájöttem arra hogy ez a vallás nincs összhangban a Bibliával, egy idő után már csak tehernek éreztem magamon ezt, hogy miért kereszteltek engem meg a beleegyezésem nélkül, hogyan kötelezhettek el egy Egyháznak?


A Biblia egyébként sem tanítja azt hogy egy kis gyermeket néhány hónapos/éves korában el kell kötelezni egy Egyházhoz. A keresztség egy tudatos, önnálló akaraton múló jelképes szövetségkötés Istennel, amely döntést mindenkinek saját magának kell meghoznia, hogy akarja-e vagy sem.


Én jelenleg most ott járok, hogy keresztségre készülök a saját akaratomból, és nagyon boldognak érzem magam.


Én ezt tudom Nektek tanácsolni. Minden jót!


F/22

2011. okt. 13. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
31%

"Én jelenleg most ott járok, hogy keresztségre készülök a saját akaratomból, és nagyon boldognak érzem magam."


Ha Téged gyermekkorodban katolikusnak kereszteltek, akkor te már meg vagy keresztelve. Keresztség csak EGY van. Keresztelni (szükség esetén) bárki keresztelhet, te is, én is., ha pl halál előtt áll valaki, és nincs megkeresztelve. Szóval fölösleges készülnöd a keresztségre, hiszen már meg vagy keresztelve. Lehet bármilyen más vallásról szó, a keresztséggel már rendelkezel!!!

2011. okt. 13. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
100%
És még valami: Természetesen ha egyszer úgy dönt, hogy megkeresztelkedik, akkor az sem biztos, hogy a katolikus, vagy a református Egyházhoz fog tartozni. Ehhez a kérdéshez majd célszerű kutatni a Bibliát. Meg persze az is tény, hogy az emberekre nem lehet ráerőltetni a vallást...
2011. okt. 13. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
100%

Tisztelt 10:36!


Érdemes tanulmányozni a Bibliát ebben az ügyben. A keresztség sajnos a mai világban már csak egy hagyomány lett, (Láthatuk a népszámláláskor a Katolikus Egyház sürgését) noha annak sokkal nagyobb jelentősége van. Én nem tekintem keresztségnek azt, amikor kiskorban valakit megkeresztelnek az ő tudatos beleegyezése nélkül, amikor még nem történt meg sem a lelki újjászületés, nincs tudatos döntés, a tanítás is hiányzik ezügyben, és így elköteleznek valakit egy Egyháznak.


A Biblia ugyanis a következőket tanítja:


Az embernek alapvetően, hogy alkalmas legyen az Isten Országára újjá kell születni lelkileg, az Isten segítségével. Erre Jézus a következő kijelentést tette János apostol feljegyzése szerint:


"Felele Jézus: Bizony, bizony mondom néked: Ha valaki nem születik víztől és Lélektől, nem mehet be az Isten országába" (Jn 3,5)


Ennek a jelképes bemutatása a keresztségben történő alámerítkezés, ami azt szimbolizálja, hogy a régi életet eltemettük, és feltámadunk egy új életre. A keresztség tehát megpecsételi és megerősíti bennünk az újjászületés, vagy megtérés nagy lelki élményét. Másrészt azt is láthatjuk, hogy a keresztség mindig egy tudatos döntés volt, Máté apostol, Jézus tanítványa feljegyzéséből láthatjuk, hogy nem a szülők vitték csecsmőkorban az embereket megkeresztelni, hanem az emberek saját maguk mentek az egyéni döntéseik alapján:


"Ekkor kiméne ő hozzá Jeruzsálem és az egész Júdea és a Jordánnak egész környéke. És megkeresztelkednek vala ő általa a Jordán vizében, vallást tevén az ő bűneikről." (Mát 3,5-6)


Maga Jézus is körülbelül 30 éves korában ment el megkeresztelkedni. Másrészt azt is láthatjuk hogy a Messiás nagy missziós parancsa szerint a tanítás megelőzte a keresztséget, tehát kellett egyfajta felkészítés rá:


"Elmenvén azért, tegyetek tanítványokká minden népeket, megkeresztelvén őket az Atyának, a Fiúnak és a Szent Léleknek nevében" (Mát 28,29)


Blaise Pascal, a XII. századi fizikus a következőket mondja:


"Amikor a tanítás megelőzte a keresztséget, valamennyien tanítva voltak, de most, hogy a keresztség előzi meg a tanítást, az oktatás, ami azelőzz szükségesnek bizonyult, önkéntessé vált, majd elhanyagolták és kis híján el is törölték. Emiatt, a keresztények sokszor a vallás nagysága felőli teljes tudatlanságban vénülnek meg"


Úgygondolom ez elég nyilvánvaló...Érdemes tanulmányozni ezügyben mint említettem a Bibliát, illetve, aki be tudja szerezni, annak "Az alapvető Bibliai tanítások kátéja" című könyvet.

2011. okt. 13. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!