Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mondanátok néhány alapvető...

Mondanátok néhány alapvető dolgot a Taoizmusról? Érdekel hogy milyen vallás is.

Figyelt kérdés
2011. okt. 16. 13:12
 1/7 anonim ***** válasza:
77%
Itt olvashatsz utána: [link]
2011. okt. 16. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Már rákerestem, bár inkább személyes véleményekre lennék kíváncsi, nem pedig egy wikipédiás enciklopédiás írásra.
2011. okt. 16. 14:10
 3/7 anonim ***** válasza:
97%

ajánlom figyelmedbe Lao Ce: Tao te king című művét. A Weöres fordítás gyönyörű. Számomra a taoizmus nem vallás (tudom, hogy az IS) hanem egy életfilozófia.

Keresztény vagyok, de nagyon felüdítőnek tartom a taoizmus bölcsességét.


Tisztelettel,

Freya

2011. okt. 16. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Utána nézek! :)
2011. okt. 16. 21:20
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Dr. Pressing Lajos fordításában: Ji KIng - a változások könyve-


"a bölcsnek nem kell a szó se?

mondta a mindentudó Lao-ce,

ha azt hiszed, hogy ő a bölcs

és mindent tudott valóban,

hogy lehet hogy könyvet írt

s ott ötezernyi szó van..?"


ez egy klasszikus kínai /konfuciánus/ kötekedés.


Nos, a taoizmus bizonyos értelemben a legindividualistább út az összes közül. A klasszikus taoisták kivonultak a kínai társadalomból, de nem a keresztény vagy a buddhista szerzetesekhez hasonló életet élték, hanem egyfajta művészi létezést. A taoizmus és minden kínai rendszer szerint az ember törekvéseinek nincs sok veleje, így vagy úgy de minden az Utat fejezi ki. A rossznak (tűnő) és a jónak tűnő elválasztahatatlanul teremtik egymást. a világban mindíg harmónia van, az emberben is. Csak erről olykor elfeledkezik, ilyenkor fel kell idéznie az Ut jellemzőít és összhangba hozni a viselkedését azzal, ám ha ez nem sikerül, akkor sincs semmi baj. Az egymást generáló, átható és mozgató ellentét: a cointidetia oppositorum ebben a vallásban a valóság végső természetének rangjára emelkedve, a jin-jang képében megkerülhetetlen, felbonthatatlan és elpusztíthatatlan.. Ezért aki nem ígazítja ki a viselkedését az sem TUD eltérni az útról. Mert ez, lehetetlenség.

2011. okt. 19. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

ja, bocsánat! A változások könyve!


Nos azért kellene ezt elolvasnod, mert a klasszikus kínai gondolkodás mindkét iránya a konfucianizmus és a toizmus is eből merít, helyesebben ehez viszonyul (talán a aharmadik nagy irány a motizmus nem).


VISZONT! Kizárólag a Pressing féle fordítást ajánlanám. A tőbbinek sikerült puszta jóskönyvvé silányítania.


Konfuciusz: "ha az ég megadná s még élhetnék ötven évet, akkor csak a változások könyvét tanulmányoznám, s utána már nem vétenék túl nagy hibákat."


szintén Ő:


"Ha harmadmagammal utazom, a másik kettő feltétlenül a tanítómeteremmé lesz, mert én kiválasztom bennük ami jó és követem, ami pedig rossz bennük azt kijavítom magamban."


Szóval olvasd el a Ji Kinget


Majd a Nagy taoistákat: Lao-Cöt, és Csuang-Cöt, párhuzamosan a nagy konfuciánusokkal: Kung-Cövel (Konfuciusz) és Meng-Cövel (menciusz)

2011. okt. 19. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
mab! Köszönöm a választ! Olvastam egy kérdésedet azzal kapcsolatban, hogy miért agresszívebbek a nyugati vallások a keletieknél. Nagyon tetszett, hogy nem hagytad bemagyarázni a sok bibliai bullshitet! :) Mindenképpen utána nézek a könyveknek amiket írtál!
2011. okt. 19. 16:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!