Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Pál apostol ha ma élne,...

Pál apostol ha ma élne, megünnepelné-e a karácsonyt?

Figyelt kérdés
Ha igen, miért nem ünnepelte az első században? Ha nem, miért ünneplik meg azok, akik állításuk szerint követik az apostolok példáját?!
2011. dec. 18. 22:22
1 2 3 4 5
 31/50 anonim ***** válasza:
8%

Úgy látom, belefutottam egy csúnya csapdába. Sajnálom, hogy így történt. Mondjátok csak az igazatokat. A "minden tiszta a tisztának" elv alapján, ha nem haragszotok, én továbbra is arra használom majd a karácsonyt, hogy bizonyságot tegyek Jézusról. A munkatársaim, főnököm pl. igével köszöntöttem- Ézs próféciájával, Jézus születéséről- és egy kis ajándékkal. Most már jöhet a korbács...

Senki sem állítja, pláne én nem, hogy Jézus ezen a napon született volna.


Tudjátok, a legnagyobb baj azzal van, hogy ti utáljátok a katolikusokat, és kikiáltottátok őket Antikrisztusnak. De azt nem tanítjátok, mit tanít VALÓJÁBAN a Biblia az Antikrisztusról. Talán akkor nem kellene itt hörögnötök rájuk. Talán akkor magatokba is néznétek, mások bírálgatása helyett. Mert minden gonosz, ami a katolikusoktól származik. Nyilvánvaló...

A reformáció érdekes módon meg tudta tölteni tartalommal az addig elavult karácsonyi ünnepet is. Minden tiszta a tisztának. Még bálványhúst is ehetek, Pál szerint. Bár azért Pál nem volt tisztában az Ige igazságával, miszerint "maghozó füvet" rendelt az Úr eledelül. Kicsit szabados volt, mert húst mert enni.


A felvetésre reagálva: nem szeretem, ahogy igyekeztek kiforgatni, a görögre hivatkozva az igéket. A fordítók ugyanis egységesen fordítják a Kolossé igét "csak"-kal. Mivel az értelme ezt diktálja.

De ha minden szót ilyen gondossággal vesztek figyelembe, miért nem látok levágott kezű, és kiszúrt szemű embereket köztetek?

2011. dec. 21. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/50 munyamunya ***** válasza:

Kedves 31-es válaszoló!


Kik azok a "ti", akikhez beszélsz? Jó volna tudni, hogy éppen kinek írsz, mert így nehéz válaszolni.


Jómagam pl. egy árva szót sem szóltam a katolikusokról, ezért az erről szóló kirohanásodat engedelmeddel nem veszem magamra.


Továbbá a vegetarianizmusra utaló gúnyolódásod is másvalakinek szólhat, ezért arra sem reagálok.


Ami a bizonyságtételt illeti, szerintem erre tökéletesen megfelel az év minden napja (alkalmas és alkalmatlan idő, ugyebár), és azzal, hogy én egy világi ünnephez igazítva próbálom bemutatni az Isten igazságait, pont rosszfelé keresgélek.


A Kolosse idézetről is én beszéltem, ezért erre válaszolok. Íme néhány fordítás példaként, ahol nincs "csak":

""amelyek a jövendők árnyékai, a test(ület) pedig a Krisztusé"" (Vida Sándor)

""Ezek a jövendő dolgok előrevetett árnyéka; az árnyékvető pedig a Krisztusnak teste."" (Masznyik Endre)

""Which are a shadow of things to come but the body is of Christ"" (KJV)

""which are a shadow of the coming things, and the body is of the Christ"" (Young's Literal)


Bizonyára ezek a fordítók is "kiforgatták" az igét.


A kézlevágás szó szerinti értelmezése nyilván alapos félreértése volna a Krisztus példázatának. Azonban az Írások eredeti forrását vizsgálni annak érdekében, hogy jól értsük a tanítást, egyáltalán nem baj, hiszen ez pozitív példaként van említve a Béreai zsidókkal kapcsolatban is (Apcsel17:10-11).

2011. dec. 21. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/50 anonim ***** válasza:

Kedves munyamunya,


elismerem, vannak olyan fordítások, amikről te beszélsz, de nekem nagyon nehéz mit kezdenem ezekkel a szőrözésekkel. Hiszen az egyik fordítás így írja, a másik meg úgy. Nem jutottunk beljebb.


Tévedtem, amikor a válaszodat összemostam a kérdezőével. Egy másik kérdésnél ugyanis éppen rád hivatkozik mindenben, és a kettőt párhuzamosan olvastam. Ne haragudj rám ezért, hibáztam.

Mint írtam régebbről, elég rosszak a tapasztalataim is az olyanokkal, akik a "mély tanítás"-sal kezdik. Aztán meg embereket szakítanak ki gyülekezetekből, és átnevelik őket kockákká. De te nyilván nem ilyen közösséghez tartozol.


Természetesen a Pál apostolról szóló rész nem gúnyolódás, hanem inkább cinikus megjegyzések sorozata. Természetesen arra vonatkozott, hogy nem mindent kell szó szerint vennünk az igéből, hanem annak értelmét keresve.


Ugyanakkor abban egyetértünk, hogy lehet bizonyságot tenni mindig. De miért lenne baj, ha "igazodom" a lehetőséghez. Természetesen lehet alkalmatlan időben is, de miért nem használjam ki az alkalmasat, ami kevesebb energiába telik, mert adott a magas labda?


Kicsit sértve is érzem magam, ez érezhető is volt a hsz-ekből, hogy amiatt az ünnep miatt, amin én Jézus ünneplem, megkaptam a magamét.

Én úgy gondolom, hogy a kegyelem, a megváltás sokkal hatalmasabb munkája Istennek, minthogy kockába zárjuk. Miért kellene kockáknak lenniük a hívőknek? Ha egyik ünnepli, a másik nem, az mind semmi!


Róma 14. RÉSZ

1 Karoljátok fel a hitben erőtlenül élőt, de anélkül, hogy gondolatait kezdenétek bírálgatni...

5 Van, aki különbséget tesz nap és nap között, van, aki minden napot egyformának ítél, ki-ki a saját értelmében teljes legyen.

6 Aki napokon jártatja az eszét, az Úrtól indítva teszi. Aki eszik, az Úrtól indítva eszik, hiszen hálát ad Istennek. Aki nem eszik, az Úr indítására nem eszik és hálát ad Istennek.


Mindenesetre, azt javaslom, zárjuk le ezt a vitát, mert úgy érzem, semmi építőt nem fogok tudni ehhez hozzá tenni.

És jelenleg nagyon bánom, hogy ilyenbe belekezdtem.

Ha hagytam volna, hogy mindenki a sugallt választ adja a kérdésre, akkor most nem vitatkoznánk itt.


Én a véleményemet írtam le az elején is. Elmondtam, hogy ÉN hogy szoktam, és hogy látom. Te "kötöttél belém".


Ugyanakkor remélem, hogy az én szempontomat is megérted, ahogyan én is értem az tieidet, és egyáltalán nem gondolom, hogy emiatt kevesebb lennél, vagy több.

2011. dec. 21. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/50 munyamunya ***** válasza:

Kedves 33-as válaszoló!


Semmiképpen nem haragszom rád. Örülök, hogy el tudunk beszélgetni egy ilyen fontos témáról.


A fordítások különbözőségei mindössze arra mutatnak rá - és ezért jó is ezekkel foglalkozni - hogy semmit nem vehetünk készpénznek, amit olvasunk, mindennek érdemes személyesen utánajárni (főleg, ha bármilyen kétség felmerül), és lehetőleg a legautentikusabb forrást megkeresni. Ha az emberben egy kis affinitás van, akkor az a legjobb, ha az eredeti nyelvű írásokat tanulmányozza, vagy legalább megpróbálja a fordítások kérdéses részeit alkalmanként összehasonlítani ezekkel. Én ezt teszem, mivel sajnos nem tudok sem héber, sem ógörög nyelven, bár egyes szavakat már ismerek/megismerek, és kezdem megérteni ezeknek a nyelveknek a logikáját, felépítését, hiszen mint mindenben, ebben is "gyakorlat által" fejlődhet az ember. Ez szerintem nem "szőrözés", hanem egészséges tudnivágyás.


Ami az ünneplés önkéntességét illeti, sajnos nem értünk egyet. Igenis vannak Istentől megadott napok, amiket meg KELL tartania annak, aki engedelmes szívvel van Isten felé; és vannak olyan emberi szokások, amiktől kimondottan TILT az Isten beszéde. Természetesen nem azt mondom, hogy a betű alapján kéne engedni az Atyának, hiszen saját magamról jól tudom, hogy amíg nem volt a szívembe írva a törvény, addig nem voltam képes pl. a szombatot úgy megszentelni, ahogy az Isten előtt kedves, pedig tudtam/tanultam róla, egyet is értett vele az elmém, mégsem cselekedtem. Csak az Istentől kapott világosság vezetett el arra, hogy valóban az életem részei legyenek a sabbatok. Azonban ettől még igaz az, hogy a bizonyosan NEM Istentől eredő dolgoktól el kell választódjon a hívő (megszentelt az ugye elválasztottat jelent), és számomra a karácsony ilyen.


Persze lehet az örömhírt bármikor hirdetni, akár december 24-én is, de te nem csak ezt teszed, hanem ünnepelsz is ezen a napon, méghozzá olyasmit, amiről még világi emberek is tudják, hogy köze nincs hozzá (Jézust).


A szempontodat én is értem, csak épp abban reménykedek, hogy majd egyszer megváltoztatod :)


Minden jót neked!

2011. dec. 21. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/50 anonim ***** válasza:

"Persze lehet az örömhírt bármikor hirdetni, akár december 24-én is, de te nem csak ezt teszed, hanem ünnepelsz is ezen a napon, méghozzá olyasmit, amiről még világi emberek is tudják, hogy köze nincs hozzá (Jézust)."


Szerintem a világi embernek ez inkább úgy jön le: miféle szekta az, aki a saját Megváltója születését sem ünnepli meg?


A gyermek éveim meghatározó ünnepe volt a karácsony, és sokaknak van ez így. Ha egész évben semmit sem foglalkozott a vallással, ilyenkor mégis megáll, elgondolkozik, hogy milyen jó lenne békességre jutni Istennel. Soha eszembe sem jutott az, amit ti mondtatok- éppen ezért akadtam ki erre annyira- hogy ez pogány ünnep lenne. Soha nem láttam senkit pogányként a fényt ünnepelni karácsonykor, de annál többeket a gyülekezetben ünnepelni azt a tényt, hogy Isten értünk a Földre jött! Ez pedig ünnepelni való, csodálatos esemény. Hívőként sohasem ünnepeltem a kis Jézuskát. És azok az ismerőseim is, akik világiként éltek, de újjászülettek, arról tesznek bizonyságot, hogy megtelt tartalommal egy olyan ünnep, amit addig utáltak, és szürke volt. Mert most már volt mit ünnepelniük.

Engem hidegen hagy, hogy a pogányok mit ünnepelnek. Engem az érdekel, hogy Isten értem a földre jött!


Vitatkozni kár, megváltoztatni pedig nem fontos a véleményemet. Idővel úgysem lesz LEHETŐSÉG arra, hogy karácsonyt ünnepeljük. Talán az idei az utolsó, amikor ezt büntetlenül tehetjük.

Gondolom, testvérem, ebben ismét egyet értünk.


Az ünnepeket pedig nem KELL ünnepelnünk. Lehetőség, nagyszerű lehetőség. A KELL-ek korának vége szakadt.

2011. dec. 21. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/50 A kérdező kommentje:

"Minél jobban mondogatod, annál jobban meggyőzöl másokat az ellenkezőjéről."


Természetesen ezt úgy értetted, hogy a karácsony ünneplésének az ellenkezőjéről. Mármint hogy aki magát kereszténynek akarja bemutatni Isten előtt, az ne ünnepeljen olyasmit, ami a vásárlási lázról és a kisjézuska ajándékozásáról szól. Ne hogy félreértés essék, mivelhogy aki kereszténynek vallja magát, Pál szerint gondolkodik, avagy embereknek akarok-é tetszeni, vagy az Istennek? Ha az embereknek akarnék tetszeni, nem volnék Isten szolgája. (Gal. 1. rész)

Hogy te a világ szerint beszél és a világ hallgat rád, ez is le van írva a János levelében, amit te nem olvasol (meg egyebeket sem). Világiként világi mérce szerint gondolkodol és beszélsz, e világ istene meg a sátán. Akkor lesz belőled, keresztény, ha arra fogsz törekedni, hogy az Isten akarata szerint rendezd be az életedet, és ne emberi hagyományok szerint.

Ha az I. században nem volt karácsonyünneplés a gyülekezetben a földön, akkor a mennyekben sem volt, ennélfogva Isten országában sem lesz. A katolikus egyháznak és az általuk befolyásolt tömegeknek azért van szükségük a karácsonyra, hogy benne kiélhessék a saját hóbortjaikat. Meg kell ünnepelni a szeretetet, mert egyébként egész évben nincs, el kell adni azt a sok árút, amit felhalmoztak az áruházakban, mert az a jó üzlet, és erre jó alkalom pl. a karácsony. A katolikus egyház meg annak örvend, hogy uralkodhat a könnyen befolyásolható lelkeken, akiknek fogalmuk sincs a bibliai kinyilatkoztatás összefüggéseiről. Nem csak a karácsony tekintetében, hanem másban is alig. Hogy az ő propagandájuk és a te lelki igénytelenséged találkozik, az éppenséggel nem véletlen, mivel ezt célozták meg. Jó sokan vagytok.

Széles az az út, ami a pusztulásba vezet. Keskeny az az út, amely az életre visz, kevesen találják meg. Ha ezt az írásszöveget megtalálod a Bibliában, akkor mást is megtalálsz. És ha minden fontos dolgot megtalálsz benne, akkor majd elfordulsz a karácsonytól, mert az nem arról szól, hogy Isten a Fia által megváltotta a világot és átformálta az emberek gondolkodását és cselekedeteit, hanem arról, hogy mi jól érezzük magunkat, el ne felejtsünk mindenkinek ajándékokat venni, (tehát irány a szent áruház!), aztán ha kérdezi a gyerek, hogy ki hozta mindezeket, hát a jézuska. Ezt a szerepet szánják a nemzetek a Királyok Királyának - egyházi áldással. Majd meglátjuk nemsokára, hogy ez a nagy évvégi felhajtás milyen fogadtatásra talál annál, akinek a születése ürügyén díszlik ez a lelkileg toprongyos világcicoma.

2011. dec. 21. 21:58
 37/50 anonim ***** válasza:
69%

#35-ös!


Én katolikus családban nőttem fel. Olyan tekintetben, hogy nagypapám, nagymamám katolikus volt. Láttam misét gyerekkoromban, és utánna is. "Felnőttként" keresztelkedtem meg 14 éves koromban, elsőáldoztam egyúttal, majd lettem bérmálkozó. Mindezzel azt szeretném mondani, hogy szüleetésemtől fogva katolikus családban nőttem fel, 14 éves koromtól fogva 19 éven keresztűl, 33 éves koromig katolikus szokások szerint éltem én is, és a feleségem is. Egészen addig, míg el nem kezdtem úgy megismerni, olvasni a Bibliát, hogy annak minden szava igazság, és nem kell beleszőni semmilyen tudományos avagy divatos téziseket. Egyszeriben kifordult a hitem, megláttam olyan dolgokat, hogy csak a fejem fogtam, hogy ezt eddig nem vettem észre, stb.


Hidd el, katolikus emberként soha egyetlen egyszer nem álltam csodálva a karácsonyfát úgy "szent" este, hogy köszönöm Atyám, hogy egyszülött fiadat adtad értünk...


A karácsony a halászléről, az ajándékról, a karácsonyfáról, a gyerekeknek elmondott töménytelen hazugságról szól, hogy a fát a jézuska hozza, az ajándékokat a jézuska hozza, írjunk levelet a jézuskának...stb

Magam éltem át, tudom, hogy egy átlag embernek akár van hite, de legtöbb katolikusnak is, kinek ott áll meg a hite, hogy elmegyek a templomba, azt jól van, nem a Krisztust jelenti a karácsony, pusztán megtartásával vele takarózik.


Tartsd meg a karácsonyt beigli nélkűl, mert Krisztus nem ünnepelte a születésnapját beiglivel, tartsd meg a karácsonyt karácsonyfa nélkül, mert Krisztus nem állított karácsonyfát, tartsd meg hazugságok nélkül, mert nem erre tanított Krisztus. Tartsd meg ajándékok nélkűl, mert nem neked kell adni az ajándékot, hanem Krisztus volt az ajándék. Tartsd meg így a karácsonyt és nézd meg, ha elveszed a karácsonyból ezeket a hazugságokat, akkor mi marad??? Eltűnik a fa, eltűnik a jézuskás hazug mese, eltűnik a gyerekek arcáról a mosoly, mert nem kaptak semmit, eltűnik a terics-merics.


Krisztus nem azt mondta, hogy csillogtassatok otthon mindent, hanem, hogy adjátok oda mindeneteket a szegényeknek és kincsetek lesz a mennyben.


A karácsony sehol, semmilyen kis molekulájában nem egyenlő Krisztussal.

Ez van...


Üdv: L

2011. dec. 21. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/50 A kérdező kommentje:

"Krisztus nem azt mondta, hogy csillogtassatok otthon mindent, hanem, hogy adjátok oda mindeneteket a szegényeknek és kincsetek lesz a mennyben. "


Aki eljut oda, hogy mindenben Isten gondolatai vezérlik, abból olyan ragyogó ember lesz, mint belőled. Ilyen hatalmas a Szentírás emberformáló ereje. Dicsőség Istennek a Krisztus által!

2011. dec. 21. 22:20
 39/50 anonim ***** válasza:
64%

Kérdező! Ne dicsőits, mert soha nem leszek arra méltó, hogy akár a kutyám is dicsőitsen. (Főleg, hogy ma sem kaptak még enni tőlem:-D) Hát még egy ember.


De minden karácsony megünneplő válaszolónak üzenném, most egy kicsit átfutottam az eddigi válaszokat, és leginkább Titus Pullo válaszán akadt meg a szemem. Titus én nem hiszem (persze lehet néhány meggondolatlan túlkapás) de én nem azokat az embereket ócsárolom de még csak gondolatban sem, akik megtartják a karácsonyt. Hogyan tehetném, ha szüleim ma is megtartják és magam is megtartottam 33 évig úgy, ahogy itt a hazánkban egy átlag magyar megtartja?

Engem a hazug eszme dühít fel. Épp ilyen a farsang, a névnap, a mai formában megtartott húsvét, a mikulás, és ilyen a karácsony is. Ha ti a karácsonyra ráhúztok egy divatos köntöst, nekünk kutya kötelességünk (legalábbis én így érzem) azt lerántani. Ezzel nem belétek rúgunk, hanem az igazságnak próbálunk hangot adni.


És a történetnek tudod, hogy hol a vége? Ott, hogy a gyermek átél egy Jézuska hozza a fát és az ajándékot kedves "bocsánatos" füllentéssel idővel kikerekedik a jézuskáról alkotott véleménye, még ha csak tudat alatt is, hogy nem a jézuska hozta a fát és nem a jézuska az ajándékot, azaz a jézuskás történet csak mese. Ez nem jó. A Karácsonyt összepróbáljuk rakni Krisztussal de mi a ragasztó? A hazugság. Ha az igaz Krisztust, és az alapvetően szép örökzöld fenyő, ajándék szimbólumokat egy rahedli hazugsággal, mint ragasztóval rakom össze, akkor az szép lesz? Az jó lesz?


Az örökzöld szimbólumot szidjuk, ha már nem tudom, hogy hanyadszor porszívózzuk össze, és karácsony után két héttel úgy vágjuk ki az utcára, csak úgy puffan. És lehetne sorolni megint azokat a hazug motívumokat, mit már említettünk, meggyalázva az egyedüli igazságot, Krisztust.


Üdv: L

2011. dec. 21. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/50 anonim ***** válasza:

Kérdező nagyon jó meglátásaid vannak! És neked is "L"

Pál apostol nem ünnepelte a karácsonyt, és egyik első századi keresztény sem, nem véletlenül. Sehol nem olvassuk a Bibliában, hogy meg kéne ünnepelni. Pogány szokás, nincs is annál szánalmasabb, hogy Jézushoz kapcsolták.

2011. dec. 21. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!