Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A nyelveken beszélés az hol...

A nyelveken beszélés az hol van a Bibliában?

Figyelt kérdés
2012. jan. 17. 20:31
 1/9 anonim ***** válasza:
31%

Szia!


A Biblia csupán három olyan esetet tár elénk, amikor valaki ténylegesen nyelveken szólt: Apostolok cselekedetei 2,10 és 19. fejezetében. Ezek mindegyikében értelmes emberi nyelvekről volt szó, melyek céllal adattak: segítettek leküzdeni a hívők és hitetlenek (vagy éppen megtértek) közt a nyelvi akadályokat. Ezen túlmenően olvahatunk róla, mint ígéretről már az Ószövetségben is, és természetesen Jézus Krisztus is említést tesz róla.


Létezik egy másik fajta nyelvekenszólás is, amit pl. a Hit gyülekezetben is gyakorolnak, ezt "korinthusi" nyelvekeszólásként szoktuk emlegetni. A korinthusi egyház bizonyára csak átmenetileg küszködött ezzel a problémával, hiszen Pál apostol második levelében nem említi többé. Korinthus az ókorban két nemzetközi kikötőjéről volt híres, így az ottani egyházban ennek megfelelően számos nemzet előfordult, a szertartás pedig nem egyszer kaotikussá, kuszává vált. Magától értetődik, hogy néhány hívő olyan nyelveken imádkozott, tanúskodott vagy prédikált, amely a többi jelenlévő számára érthetetlen. Ezért utasította őket Pál, hogy ha a többség számára érthetetlen nyelven beszélnek, maradjanak csöndben, hacsak nincs ott valaki, aki fordítani tud (I.Kor. 14:28). Sok karizmatikus barátom ért egyet azzal, hogy az apostolok cselekedeteiben írt nyelveken szólás valódi nyelveken történt, de gyorsan hozzáteszik, hogy emellett létezik egy második ajándék is, és ez a mennyei imanyelv. Ez az ajándék szerintük a Szentlélek (vagy divatosabban Szentszellem) "esedezése érettünk kimondhatatlan fohászkodásokkal" (Rm. 8:26), az értelme pedig az, hogy az ördög ne értse az imát. Ez a tan elsősorban az I.Kor. 14:14 versén alapul: "Mert ha nyelvvel könyörgök, a lelkem (szellemem) könyörög, de értelmem gyümölcstelen". Pál apostol azonban következetesen vallja, hogy ha nem úgy imádkozunk, hogy azt mindenki értse, inkább maradjunk csendben! Pál apostol egyértelműen fogalmaz: ha nincs tolmács a beszélő csupán a "levegőbe beszél". A nyelveken szólás félreérthetetlen célja a nyelvi akadályok leküzdése és az evangélium terjesztése volt! Erre persze sokan válaszolják: Pál mondta azt is, hogy "angyalok nyelvén szólt". Nem! Pál ezt mondta: "Ha emberek, vagy angyalok nyelvén szólok is" (I.Kor. 13:1), a "ha...is" keretben elhangzott szöveg azt jelenti: abban a ritka és valószínűtlen esetben. Pál ugyanis így folytatja: "és ha egész hitem vanis, úgyannyira, hogy hegyeket mozdítok ki a helyükről..." Természetesen nem tudunk olyan esetről, amikor hegyeket mozdított volna el, de arról sem, hogy "ha testemet tűzre adom is", Pált ugyanis lefejezték.


Látható tehát, hogy valószínűtlen eseteket sorol fel annak érzékeltetésére, hogy semmi sem helyettesítheti a szeretetet. A nyelveken szólás modern megnyilvánulása nem a Bibliából ered, hanem a régi pogány spiritiszta szertartásokból. Pl. a delphoi Pythia papnő, a bódító zene hatására féktelen táncot lejtett, és halandzsabeszédbe kezdett, amit egy pap fordított, aki versbe is szedte azokat. Kijelentéseit apolló isten szavainak tekintették. A mai indiánok között is láthatunk hasonló rituálét. Az észak amerikai keresztény egyházak életébe a XIX. század elején szivárgott be először ez. Korábban sok afrikából elhurcolt rabszolgát kényszerítettek a kereszténység felvételére, akik sokféle afrikai törzsből származtak, ezért a "szellemtánc" volt az összekötő kapocs a legtöbb törzsi rituálé között, amelyek során a szellem által megszállt táncos mormolásba kezdett. A rabszolgák könnyen összetévesztették a nyelveken szólás keresztény ajándékát a saját törzsi gyakorlatukkal, és ennek egy korszerűbb változatát be is olvasztották az istentisztelet rendjébe. A történelmi egyházak képviselői "szent hempergőknek" titulálták őket. A pünkösdi mozgalom országos elterjedsége a fehér népesség körében Los Angelesben vette kezdetét, 1906-ban, egy missziógyűlésen. A nyelveken szólás akkor vetette meg lábát a nagyobb egyházakban, amikor pogány zenéket és imádati formákat honosítottak meg szertartásaikban. A mindent átható, egyre ismétlődő zene, az egyszerűbb ütemek kikapcsolják az értelmet, és a tudatalattira hatnak. Sérülékeny hipnotikus állapotba ejtenek és az extatikus mormolás szelleme könnyen a hallgatóságra telepszik. Pál találóan fogalmaz: "Azért ha az egész gyülekezet egybegyűl és mindnyájan nyelveken szólnak, bemenvén az idegenek vagy hitetlenek, nem azt mondják-é, hogy őrjöngtök?" (1Kor 14,23).


Üdv. Péter

2012. jan. 17. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
77%

Apostolok cselekedetei elején illetve Pál apostol beszél róla.


Ez egy olyan nyelv,amit te nem igazán értesz a Szent Szellem beszél belőled,olyan titkokat szól amit te értelemmel nem is tudsz. Ezt a nyelvet az ördög nem érti,ezért nem tud ellene tenni.

2012. jan. 18. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
89%

Szia

Márk 16:17, ApCsel 2:4, 10:46, 19:6, 1Korinthus 12 és 1Kor14.


A nyelveken szólás Isten ajándéka a hívőknek, elsősorban az imádságra és a dicsőítésre, ma is működő ajándék, nekem is megvan.


1Kor 14,2

Mert aki nyelveken szól, nem emberekhez szól, hanem Istenhez. Nem is érti meg őt senki, mert a Lélek által szól titkokat.

1Kor 14,4

Aki nyelveken szól, önmagát építi, aki pedig prófétál, a gyülekezetet építi.

A nyelveken szólás ajándékát akkor helyes használni a gyülekezetben, ha fordítás is van hozzá, de legtöbbször a hívő az egyéni csendességében veszi hasznát, ahogy a fenti igevers is mutatja. Az én gyülekezetemben elfogadott, hogy imaalkalmakon illetve dicsőítés alatt valaki nyelveken szóljon, viszont nyilvánosan a gyülekezett előtt nem, ahogy ez a Bibliában is meg van határozva. Amiket leírtam személyes tapasztalatokon alapulnak.


És kedves Péternek: tudom, hogy Isten ajándékát nem keverem össze semmilyen hipnotikus állapottal, mióta megkaptam ezt az ajándékot, bármikor tudom gyakorolni, nem kell hozzá zene se semmi és teljesen tudatomnál vagyok, sőt semmit nem is érzek közben. Ráadásul amikor megkaptam, az sem egy dicsőítős alkalmon volt, hanem egy egyszerű imaalkalmon, ahol többféle gyülekezetből voltunk, volt református és evangélikus testvér is!!!!

2012. jan. 18. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

1Kor 14,5

Szeretném ugyan, ha mindnyájan szólnátok nyelveken, de még inkább, ha prófétálnátok; mert nagyobb az, aki prófétál, mint az, aki nyelveken szól, kivéve, ha meg is magyarázza, hogy a gyülekezet is épüljön belőle.


Péternek ajánlom


Egy jó, szerető Isten jó ajándékokat ad, csak emberek tudják rosszul használni

2012. jan. 18. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 szabolcs1988 ***** válasza:
0%
De jelenleg már nincs meg ez a képesség senkinek sem. Abban az időben a Szent Szellemnek köszönhetően vált lehetővé, hogy ezáltal mindenkihez eljusson az igazság. Mindenki értesüljön arról a hírről, amiért Jézus eljött.
2012. jan. 26. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Már hogyne lenne meg!


Sőt, Szabolcs, Te is kérheted Istentől, ha szeretnéd! Én is kértem és megkaptam!(előző hozzászóló)

2012. jan. 27. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Szabolcs1988!


Nem akarok vitázni vagy veszekedni veled, inkább segíteni neked. Nem akarlak bántani; kérlek, ne vedd személyes támadásnak, amit írok.


Olvasd el azt a részt a Bibliában, amely azt írja, hogy a kegyelmi ajándékok és a csodák meg fognak szűnni.

Látsz-e ott évszámot, hogy mikor?

Tudomásom szerint egyetlen eredeti szövegben vagy fordításban sincs megjelölve egy bizonyos - múltbéli - időpont, még a JT-félrefordításban sem...


Innentől kezdve pedig csak az álokoskodás és a csűrés-csavarás módszereivel lehet eljutni odáig, hogy ezek az ajándékok, továbbá a jelek és a csodák az apostolok korát követően megszűntek volna, mert - állítólag - már nem volt szükség rájuk.


Tisztelem és becsülöm az őszinte istenkereső embereket, de - vagy pontosan emiatt? - sajnálom azokat, akik bedőlnek az Őrtoronynak... Azt is tudom, hogy ez sokszor nem a saját hibájuk, hiszen elég ronda módszerekkel vezetik meg őket. De szerencsére van szabadulás ebből is, ha valaki igazán megismeri Jézus Krisztust, azaz élő, személyes kapcsolatba kerül vele, s a hite ezen alapszik, nem pedig kiforgatott igerészeken és az Ébredjetek! újságokban leközölt központi maszlagokon.


Üdv. :)

2012. jan. 27. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 szabolcs1988 ***** válasza:

Kedves Berta Wooster!

"sajnálom azokat, akik bedőlnek az Őrtoronynak... Azt is tudom, hogy ez sokszor nem a saját hibájuk, hiszen elég ronda módszerekkel vezetik meg őket"

Ezzel kapcsolatban csak annyit szeretnék moondani, hogy engem nem vezettek félre az Őrtornyokkal és Ébredjetekkel. Saját meggyőzódésem miatt választottam ezt a vallást. Egy kérdésem azért lenne, elolvastad az Őrtornyokat és Ébredjeteket, hogy ilyen véleménnyel vagy róluk?

Részemről sem személyes visszavágás, csak szeretném tudni az okokat, hogy miért vélekedsz igy?

2012. febr. 1. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Szabolcs!


Igen, olvastam néhány Őrtorony kiadványt több évvel ezelőtt.


Mostanában pedig nagyon sok olyan anyagot olvastam a neten, ami a szervezettel kapcsolatos; továbbá sok olyan kérdést végigböngésztem, amelyben Jehova Tanúi is válaszoltak.


Minél többet olvastam, annál erősebb lett az a meggyőződésem, amit most már nyíltan is vállalok: a szervezet múltja és történelme igencsak gázos, a tanításai pedig sokszor nem tiszták.


A saját meggyőződésed alatt mit értesz pontosan?


A kérdésemre pedig nem válaszoltál a jelek és csodák megszűnésének pontos dátumával kapcsolatban. De nem baj: egyetlen olyan fordítást sem ismerek, amelyben pontos évszám vagy idő szerepelne, ami alapján kimondható lenne, hogy a mi időnkben ezek már nincsenek. Mi erről a véleményed?


Üdv. :)


Üdv. :)

2012. febr. 1. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!