Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Idézne valaki nekem a Bibliábó...

Idézne valaki nekem a Bibliából a bálványimádást tiltó részeket? Bálványimádáshoz a kereszténységen belüli vallási személyek vizuális megjelenéseinek imádata is tartozhat? (pl. szentképek, szobrok stb. )

Figyelt kérdés
2012. jan. 21. 16:53
 1/6 anonim ***** válasza:

IIMóz. 20, 4Ne csinálj magadnak faragott képet, és semmi hasonlót azokhoz, a melyek fenn az égben, vagy a melyek alant a földön, vagy a melyek a vizekben a föld alatt vannak.

5. Ne imádd és ne tiszteld azokat; mert én, az Úr a te Istened, féltőn-szerető Isten vagyok, a ki megbüntetem az atyák vétkét a fiakban, harmad és negyediziglen, a kik engem gyűlölnek.


Csel 17,16 Athénben pedig, mikor azokat várá Pál, lelke háborog vala ő benne, látván, hogy a város bálványokkal van tele


1Kor 10,14 Azért szerelmeseim, kerüljétek a bálványimádást.


Ézs 44,9. A bálványok csinálói mind hiábavalók, és kedvenczeik mit sem használnak, és tanuik nem látnak és nem tudnak, hogy megszégyenüljenek.

10. Ki alkotott istent, és bálványt ki öntött? a mely semmit sem használ!

11. Ímé, minden barátaik megszégyenülnek, és a mesterek magok is emberek; gyűljenek össze mind és álljanak elő; féljenek, szégyenüljenek meg együtt!

12. A kovács fejszét készít, és munkálkodik a szénnél, és alakítja azt pőrölylyel, és munkálja azt erős karjával, és megéhezik és ereje nincsen, és vizet sem iszik és elfárad.

13. Az ács mérőzsinórt von, és lefesti azt íróvesszővel, és meggyalulja azt, a czirkalommal alakítja, és csinálja azt férfiú formájára, ember ékességére, hogy házában lakjék.

14. Czédrusfát vág magának, tölgy- és cserfát hoz, és válogat az erdő fáiban, fenyőt plántál, a melyet az eső fölnevel.

15. Azokból az ember tüzet gerjeszt, vesz belőlök és melegszik, meggyújtja és kenyeret süt; sőt istent is csinál abból és imádja, bálványt készít és előtte leborul;

16. Felét tűzben megégeti, felénél húst eszik: pecsenyét süt és megelégszik, és aztán melengeti magát és szól: Bezzeg melegem van, tűznél valék!

17. Maradékából istent készít, bálványát; leborulva imádja azt és könyörög hozzá, és így szól: Szabadíts meg, mert te vagy istenem!

18. Nem tudnak és nem értenek, mert bekenvék szemeik és nem látnak, és szívök nem eszmél.

19. És nem veszi eszébe, nincs ismerete és értelme, hogy mondaná: Felét tűzben megégetém és kenyeret sütöttem annak szenénél, sütöttem húst és megettem; és maradékából útálatosságot csináljak-é, és leboruljak a fa-galy előtt?


Ef 5,5 Mert azt jól tudjátok, hogy egy paráznának is, vagy tisztátalannak, vagy fösvénynek, ki bálványimádó, nincs öröksége a Krisztusnak és Istennek országában.


1Jn 5,21 Fiacskáim, oltalmazzátok meg magatokat a bálványoktól. Ámen!


Jel 9,20 A többi emberek pedig, a kik meg nem ölettek e csapásokkal, nem tértek meg az ő kezeik csinálmányaitól, hogy ne imádnák a gonosz lelkeket, és az arany és ezüst és ércz és kő és fa bálványokat, a melyek nem láthatnak, sem hallhatnak, sem járhatnak;


Jel 22,15 De kinn maradnak az ebek és a bűbájosok, és a paráznák és a gyilkosok, és a bálványimádók és mind a ki szereti és szólja a hazugságot.


Van még, érdekel?

2012. jan. 21. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Hű, köszönöm szépen, kimerítő a válasz! Azt hiszem, ennyi elég is lesz :)
2012. jan. 21. 17:33
 3/6 anonim ***** válasza:
46%

Kiegészítés:

A kereszténységen belüli vallási személyek vizuális megjelenéseinek imádata is egyértelműen bálványimádás.

2012. jan. 22. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
38%

A bibliai részeket már leírták.

A kereszténységben nem a képet imádjuk, ez egy nagyon téves felfogás, mivel a kép csak rámutat arra, akit ábrázol, ezzel emlékeztetve a hívőt pl. egy szent cselekedeteire. Ezt már a II. niceai zsinat megfogalmazza 787-ban.

Egy példa: Ha valaki a szerelme képét a pénztárcájában hordja és gyakran megnézi, akkor az illető még nem abba a fényképbe szerelmes, hanem a kép csak emlékezteti a szerelmére.

2012. jan. 23. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Magyarleány

Nem, én ezt konkrétan úgy értettem, mint pl. a pogány vallásokban a kultuszszobor vagy kultuszkép, amihez saját rituálék tartoznak, ahhoz imádkoznak, azt tisztelik, tehát elvont értelemben már nem is a személyről szól.

2012. jan. 24. 01:37
 6/6 anonim ***** válasza:

Helyes a képek vagy szobrok imádata?

Nem, nem helyes. Egy katolikus enciklopédia így ír arról a törvényről, melyet Isten Izrael nemzetének adott: „Különböző bibliai beszámolókból egyértelmű, hogy Isten igaz imádói nem használtak képeket vagy szobrokat” (New Catholic Encyclopedia). Érdemes megvizsgálni a következő bibliaverseket:


„Ne készíts magadnak faragott képmást, vagy ahhoz hasonló alakot, ami fenn van az egekben, vagy lenn van a földön, vagy ami a vizekben van a föld alatt. Ne hajolj meg előttük, és ne hagyd magad rávenni a szolgálatukra, mert én, Jehova, a te Istened olyan Isten vagyok, aki kizárólagos odaadást vár el” (2Mózes 20:4, 5). Mivel Isten „kizárólagos odaadást” követel tőlünk, nem tetszik neki, ha képeket, szobrokat, bálványokat, ikonokat vagy ehhez hasonlókat imádunk.

„Senki másnak nem adom dicsőségemet, sem dicséretemet a faragott képmásoknak” (Ézsaiás 42:8). Isten azt sem fogadja el, ha valaki képek vagy szobrok segítségével próbálja őt imádni. Amikor egyes izraeliták egy aranyborjút mintázó szobor által akarták imádni, azt mondta, hogy a nép „vétkezett” (2Mózes 32:7–9, Katolikus fordítás).

„Nem szabad azt hinnünk, hogy az isteni Lény aranyhoz, ezüsthöz vagy kőhöz hasonló, olyasmihez, amit az emberi művészet és elgondolás formált meg” (Cselekedetek 17:29). A pogány imádattal szemben, melyben gyakran használnak olyan képeket és szobrokat, melyeket „az emberi művészet és elgondolás formált meg”, a Biblia azt írja, hogy a keresztényeknek „hit által” kell járniuk, és „nem látás által” (2Korintusz 5:7).

„Őrizzétek meg magatokat a bálványoktól!” (1János 5:21). Az a tanítás, miszerint Isten helyesli, ha valaki ikonok, képek vagy szobrok segítségével imádja őt, nem a Biblián alapul. Ez az Izrael nemzetének és a keresztényeknek adott parancsokból egyaránt kiderül.

2014. dec. 30. 04:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!