Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A bibliai időkben a nők és a...

A bibliai időkben a nők és a férfiak a nyilvános kutaknál mosakodtak egymás előtt meztelenül?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy nem illendő talán ilyen kérdéssel foglalkozni, de szerintem több szempontból érdekes kérdés. Dávid és Betsabé történetéből is úgy tűnik ki, hogy Betsabé csak úgy nyilvánosan tisztálkodott a palota közelében, úgy hogy bárki megláthatta. Most nem akarom nagyon tovább gondolni, de a havi eseményekkor azért csaknem. Vagy annyira tisztalelkűek voltak, hogy őket ez nem zavarta?
2012. márc. 16. 12:02
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy kicsit elkanyarodtam az eredeti kérdéstől, egyszerűen tovább gondoltam Dávid és Bethsabé történetét. Igazából azt nem értem, ennek a történetnek (is) a fényében, hogy az, ha teherbe esik valaki, az nem különleges ajándék Istentől minden esetben? Szerintem nem csak biológia, az a testi része, de az ember test és lélek. A lélek pedig Istentől jön, az Ő teremtménye, a biológiától független. Szerintem nem úgy történik, hogy először megtörténik a biológiai esemény és utána Isten gyorsan bekapcsolódik és rutinszerűen ott terem egy lélek magától. Na és akkor, ha ez egy nagyon speciális, komoly dolog Istennél és egyben ajándék tőle, akkor félve kérdezem, miért áld meg valakit, akit mindeközben elítél és haragszik rá és szándékában áll nagyon nagyon súlyosan megbüntetni? Egyik pillanatban megáldja elképzelhetetlen módon, másik pillanatban lesújt és elveszi az ajándékot? Lehet, hogy a gyermekáldás mégsem minden esetben áldás, hanem azt másra, esetleg büntetésre is "felhasználja" Isten? Persze nem rosszindulatra gondolok, hanem igazságszolgáltatásra például.
2012. márc. 19. 19:00
 12/19 anonim ***** válasza:
Ne felejtsük el, hogy Dávid Isten előtt igen kedves volt. Ez egy nagy baki volt Dávid részéről. Egyébként a gyermek betegségben halt meg.
2012. márc. 20. 02:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:

"Hidd el hogy Dávidnak kellett ezért a dologért vállalni a felelőséget. Hozzá küldött prófétát az Úr, hogy megtudja hibát követett el. Nem Betsabéhoz."


Hidd el, ha nem is lett felelősségre vonva Betshabé, az Isten törvénye szerint az asszony is parázna, halállal kellett volna neki is:


3Móz 20,10 Ha valaki más ember feleségével paráználkodik, mivelhogy az ő felebarátjának feleségével paráználkodik: halállal lakoljon a parázna férfi és a parázna nő.

2012. márc. 23. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
Olvasd el a történetet. Itt nem a Betsabén volt a hangsúly.
2012. márc. 23. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:

"Ne felejtsük el, hogy Dávid Isten előtt igen kedves volt."


A 3 Móz 20,10 fényében ez akkor nem (jóindulatú) személyválogatás? (Tudom, ez már megint elkanyarodás az eredeti kérdéstől.)

2012. márc. 24. 10:06
 16/19 anonim ***** válasza:
Tudod, hogy az Isten nem személyválogató.
2012. márc. 24. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:

"Olvasd el a történetet. Itt nem a Betsabén volt a hangsúly."


Ezt elismerem, de nem erről volt szó, hanem hogy ő is vétkezett. A vétek a törvényszegés, és ugyanolyan halálos bűn egy asszonynak más férfival paráználkodni, mint a férfinak más feleségével. A törvény tekintetében nincs különbség.

2012. márc. 24. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
Szerintem rá azért nem alkalmazták ezt a törvényt, mivel ő a király, ő hordozza a kardot, és ugye a Mózesnél államigazgatási parancsolat a paráznák megkövezése, amit az állam (ez esetben Dávid, a király) hajtat végre, nem akárki. Isten viszont felette áll Dávidnak is, hiszen ő kente fel, és csak ő személyesen vonhatja felelősségre, másnak erre nincs joga. (lévén mást nem kent fel, hogy ítéljen, hogy a királyt, mint gyilkost megkövezze, ezért volt az, hogy Dávid maga sem támadt Saulra, mert felkenetett) Isten az ítéletet meg is tette, habár az életét megkímélte (elvette a bűnét), de szerintem olyan büntetést kapott, ami nekem nagyobbnak tűnik a halálnál: a szeme előtt halt meg a gyermeke, a kard nem múlhatott el a családjából (Krisztust is kardal döfték át), a saját vére támadt ellene Absolon, feleségeivel a fia nyilvánosan paráználkodott. Ezek amolyan csontig ható csapások voltak Dávid esetében, amik azért kapott, hogy megtanulja a gonoszt megvetni, és a jót választani. Istennek ugyanis célja volt Dáviddal, választottja, szentje volt, akit ugyanúgy el kellett juttatni a tökéletességre, mint a többi ó-szövetségi szentet.
2012. márc. 24. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 Kútásó ***** válasza:

Sziasztok!


Dávidnak számos felesége volt, mégis végül Betshabé lett úgymond a királyné, aki életet adott a Dávid magvának Salamonnak, aki Izrael legbölcsebb, és legdicsőbb királya lett, ő építette a Jeruzsálemi Templomot is. Benne van a Messiás nemzetségi táblázatában, Betshbé és Salamon is.


Hogyan lehetséges ez?


Szerintem úgy, hogy az eleve elrendelés szerint Betshabének kellet, hogy Dávid felesége legyen . (végül az is lett)

Uriás egy hitteus volt. Bátor vitéz hős, de talán rossz helyen volt rossz időben a házasodás szempontjából. Olyan asszonyt vett el, akit nem kellett volna és ez belezavarhatott Isten üdvtervébe. Szerintem Bethsabé meztelenkedése a királyi rezidencia látótávolságában nem volt véletlen(mindig a nő választ, v. könnyű Katát táncba vinni stb.). Tehát eredetileg Bethsabét az Úr Dávidnak szánta, csak valaki megelőzte őt (férfisors), de a is lehet hogy az asszony választott rosszul.(ez is tipikus) Ha Dávid megvárja, míg a helyzet magától megoldódik, mondjuk Uriás elesik a csatában, az özvegyét törvényesen elvehette volna feleségül, mint ahogyan azt Abigaillal is tette.


A házasságtörés aktusából származó gyermek, a törvény szerint fattyúnak számított volna ha megszületik (tized ízig nem mehetett volna be az Úr közösségébe). Ha Uriás életben marad, Bethsabé egy halálra ítélt házasságtörő nő maradta volna, így viszont a férje halálával felszabadult a törvény alól.


Dávid és Bethsbé súlyos bűne miatti kialakult körülményekhez képest, talán még ez volt legjobbik rossz megoldás.

2013. febr. 4. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!