Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az Egyház hogy tud együtt...

Az Egyház hogy tud együtt élni a saját múltjával?

Figyelt kérdés

Ez nem kritika, ezt a kérdést a legkomolyabban gondolom. Szeretnék csak a kérdésre választ kapni, senki ne kezdje itt kifejteni szerény meggyőződését Isten létezéséről vagy nem léteséről.


Tehát azt gondolom nem új információ, hogy voltak keresztes hadjáratok (rengetegen haltak meg miatta), voltak inkvizíciók (rengeteg embert megöltek, halálra kínoztak). És tudtommal az Egyház annyit tett, hogy bocsánatot kért a múlt miatt és kész, minden el lett intézve ennyivel. Na most nekem itt pár dolog nem világos. Ha bemegyek a boltba, és ellopok 100ezer forintot akkor hiába kérek bocsánatot lecsuknak. Az Egyház gyilkolászhatott összevissza, de egy bocsitól mindenki mindent elnéz? És ezek után még vannak emberek, akik bizalommal, szeretettel fordulnak ehhez a mészárszékhez?


2012. máj. 11. 09:14
1 2 3 4
 21/39 anonim ***** válasza:
61%

Mostantól szólok az összes ismerősömnek, hogy ne legyen katolikus. De mégis mit mondjak? Mik legyenek?

Várom a tippeket! Hol van hiány?

Vagy megyünk a holdra építeni? Esetleg visszautazni az időben megölni a papokat?

Vagy menjünk tüntetni és feszítsünk keresztre mindenkit?

Szabadítsuk ki a börtnbe zárt, a gonsoz vérengző papokkal kínzott tudósokat? Akik egyből megfejtenék az örök élet és béke titkát, ha nem lenne Istenke?

2012. máj. 11. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/39 anonim ***** válasza:

#20 egyszerű a válasz. Hogy nem azt a gyökér felfogást vallják, hogy az egész közösség bűnös.

Kettő nem imádnak egy bálványt, aminek az a neve, hogy közösség.

2012. máj. 11. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/39 anonim ***** válasza:

Ugyan már, neked mi a f... bajod van azzal, ha ők a templomban imádkoznak Istenhez? És jó emberek?

Amennyi pénzt adnak a legtöbb helyen még a papnak sem elég.

Ha pedig az egyház vagyonára vagy kiváncsi, menj adó ellenőrnek vagy tudom is én minek.

2012. máj. 11. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/39 anonim ***** válasza:
Biztos azért mutogattok mert ilyenek vagytok, hogy mind kereszténynek nevezitek magatokat és nehogy titeket is lenézzenek. Ez mondjuk még érthető lenne. De nekem úgy tűnik, a hívek ellen is beszéltek. Mert semmi bizonyítékotok nincs lépni, csak ha bújtogattok.
2012. máj. 11. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/39 anonim ***** válasza:

Egy igazi, mély hitű közösség kiveti magából a bűnösöket.

De a katolikus közösség ezt nem tette meg. Tehát nem igaz, hogy nincs kollektív bűnösség, hisz aki velük marad, egyetért azzal, ami a közösségben történik, nem igaz? Csakhát ehhez nem elég a duma, hanem lépni is kéne, és az már nem megy, ugye.

2012. máj. 11. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/39 Andizsuzsi ***** válasza:
57%

"Nem az egész Egyház ismerte el, csak egy része"


II. János Pált azért én nem nevezném az egyház csak egy részének.

2012. máj. 11. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/39 anonim ***** válasza:

"Egy igazi, mély hitű közösség kiveti magából a bűnösöket."


Szerintem nincs az a ma élő katolikus, aki kultiválná a keresztes vitézeket. De most nehéz kivetni valakit, aki már nagyon régen halott. Egyébként nem vagyok katolikus, nem értek egyet dolgokkal, de nem értem miért kell a történelmi múlt miatt gyűlölködni?


Ja, még annyit a hithű közösségről, ami kiveti a bűnösöket, gondolom ezt egy tanú írta. Hallottam hírét hogyan vetik ki ők a "bűnösöket".

2012. máj. 11. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/39 anonim ***** válasza:
Többek között ezért indult el annó a reformáció
2012. máj. 11. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/39 anonim ***** válasza:

Az az alapvető probléma, hogy ezeket a történelmi eseményeket túlságosan mai szemmel nézzük, és nem értjük meg, hogy az adott korban teljesen más volt az emberek gondolkodása. Tele van a modern ember mélyen gyökerező sztereotípiákkal, és mellesleg ferdítve is tanítják ezeket az iskolákban.


A keresztes háborúk nem az Egyház miatt robbantak ki, sőt még csak nem is vallási okok miatt. Gazdasági okai voltak. Világi uralkodók vitték oda a katonákat, egy részük dicső célért, másik részük kevésbé dicső célért halt meg. Más kérdés, hogy az egésznek vallási színezetet adtak, de ez a kor szelleméből fakad.

Az inkvizíció pont, hogy a visszaéléseket gátolta meg. Végre felülvizsgálták jogszerűen az elítéltek esetét, önkényesen senkit nem ítélhettek el. Mikor a domonkosokat az ítélkezésbe bevonták, akkor visszaesett a halálos ítéletek száma. Az Egyház maga nem adott ki halálos ítéletet, ezeket mindig az állami hatalom hozta és hajtotta végre. Amit sokan emlegetnek, a spanyol inkvizíció meg nem egyházi intézmény volt, hanem szintén állami, a pápa nem adott engedélyt a felállítására.

Az inkvizíció "mészárszéke" (hogy szavaidat használjam) Rómában 1542-1761 között összesen száz kivégzést hajtott végre.


Ettől függetlenül nem mondom, hogy az Egyház bűntelen. Egy katolikus pap mondta nekem, hogy nem szabad meghökkennünk ezen, hiszem mikor Jézus kiválasztott 12 apostolt, akkor közöttük is ott volt Júdás... Az Egyházat emberek alkotják, az emberek bűnösek. A probléma csak az, hogy olyan dolgokat is rákennek, ami nem igaz. Az Egyház véleményem szerint sokkal kevesebb bűnt követett el, mint egyes államok, főleg a XX. század folyamán.

2012. máj. 11. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/39 A kérdező kommentje:

"A keresztes háborúk a katolikus egyház és a pápa által szentesített, a keresztes lovagok részvételével folytatott nagyarányú hadjáratok voltak a 11–13. században."


Ebben az egy mondatban már benne van a lényeg.


Na de lássuk csak: a 17. század végén Salemben 19 embert öltek meg, mert néhány idióta hitt néhány kisgyereknek, s boszorkánynak tituláltak néhány unszimpatikus személyt. És itt most meg lehet jegyezni, hogy "csak" 19 ember. De a 10 parancsolatban akkor is ott van, hogy Ne ölj, ami mindenkire vonatkozik, kisgyerekre, nőre, férfira, még egyházi személyekre is. Nem is értem, hogy az egyház egyáltalán hogy gondolta, hogy másokon fog ítélkezni, hamis vádak alapján. A búcsúcédulákat már meg sem említem, mert az egyik legfelháborítóbb dolog, a történelem során.


Félreértés ne essék, nem vagyok vallásellenes sőt. Nagyon sok szent van, akiket mélységesen tisztelek, kezdve Jeanne d'Arc-al, de én magát a személyt tisztelem, nem az oldalt, ahol állt. II. János Pál pedig az egyetlen személy, aki bocsánatot kért a múltbéli tettekért. És ami miatt fel vagyok háborodva, hogy ő volt az egyetlen, akinek ez eszébe jutott. Ezt az embert is mindig fogom tisztelni, mert tényleg pápának való volt, nem csak egy önmutogató marha. Törekedett arra, hogy a vallások között békében éljenek az emberek, ami nagy szó. És én azért vagyok elkeseredve, hogy az egész katolikus egyházban, aminek tudtommal elég sok ember a tagja, csak egyetlen egy embernek jutott eszébe a múltat felhozni és amiatt őszinte bocsánatot kérni.

A megtörténteken tény, hogy nem lehet változtatni. De megbánni igen. Viszont nem igazán látom, hogy bárki bármiféle megbánást mutatna.

2012. máj. 12. 09:12
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!