Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Paráznaság. Már régóta nem...

Paráznaság. Már régóta nem gyónok, és nem is járok misére, de érdekelne az, hogy hogyan "bünteti" a pap, azaz milyen penitenciát ró ki arra, aki meggyónja, hogy házasság előtt szexelt?

Figyelt kérdés
(Természetesen heteroszexet értek ezalatt. ) Gyónt meg már valaki ilyesmit? Konkrét esetet szeretnék hallani.
2009. júl. 11. 11:25
 1/10 anonim ***** válasza:
71%
NYISSZ!
2009. júl. 11. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
58%
Nőjj már fel!
2009. júl. 11. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Nincs előírt penitencia 1-1 bűnre.

Mindig a pap dönti el, hogy milyen jóvátételt tart megfelelőnek.

2009. júl. 11. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
71%
nyilvános kivégzés...
2009. júl. 11. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Igen, azt tudom , hogy minden pap mást ró ki, de mint írtam, konkrét esetet szeretnék hallani.

A többieknek: nem komolytalan válaszokat kérek.

2009. júl. 11. 12:38
 6/10 anonim válasza:
63%
Szerintem csak néhány imát kell elmondanod(: Én utoljára elsőáldozó koromban gyóntam:D Különben is gyónás során minden bűnödről számot kell adnod, nemcsak arról, hogy paráználkodtál, hanem hogy mondjuk csúnyán beszéltél, hazudtál, stb.. tudod. Szóval szerintem csak néhány Miatyánkot meg Hiszekegyet kell elmondanod:P
2009. júl. 11. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
82%

Az a vallását gyakorló ember aki a bűnbocsánat szentségéhez járul(szentgyónás) valószinüleg nem fog neked választ írni.

Ugyanis a gyónási titok nem csak a papot kötelezi, hanem a gyónót is. Ez kevésbé közismert.

A penitencia (elégtétel) sok mindentől függ, de a gyónásnak nem ez a lényege.A bánatima után megígéred, hogy elkerülöd a bűnre vezető alkalmakat.

Egyébként a "családi szennyes" kiteregetését még egy erkölcsös nem-hivő ember is elutasitja szerintem.

A pap nem"büntet".

„A bûnbánat szentségében azok a hívõk, akik bûneiket törvényes gyóntatónak megvallják, megbánják, és meg akarnak változni, a gyóntató által adott feloldozás révén elnyerik Istentõl a keresztség után elkövetett bûneik bocsánatát, és egyszersmind kiengesztelõdnek az egyházzal, amelyet bûneikkel megsebeztek.” (CIC 959. kánon).

2009. júl. 11. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
80%

Általánosságban azt mondja a pap, hogy hiába mész gyónni, ha tudod, hogy úgysem tartod be, hogy házasságig nincs szex. Vagy nem ad feloldozást vagy minden együttlét után menned kellene gyónni. Konkrét esetet egyrészt azért nem lehet írni, amit már előttem is írtak, mert a gyónás titkos és egy nagyon bensőséges bezsélgetés a papon keresztül Istennel, másrészt meg ha te magad egymás után két papnál gyónnál ők sem valószínű, hogy egyformát mondanának.

Hívő vagyok, bár nem járok túl rendszeresen gyónni, de számomra fontos dolog. És ahogy a papnak az élete árán is meg kell védenie, hogy Te mit mondtál neki, úgy a hívőnek sincs joga kiteregetni, hogy kinek mit mondtott a pap gyónáskor. Amúgy nagyon sokat számít az is, hogy idős vagy fiatal illetve mennyire konzervatív az a pap, akinél gyónnál. (Én egy fiatal papnál szoktam gyónni, jó barátom is egyben, vele sokmindent meg tudok beszélni, nem csak annyi, hogy elsorolom amit én bűnnek tartok ő meg ad valamit "büntetésül", hanem egy mély bezsélgetés alakul ki rendszerint a miértekről.)

Még egy: nem büntetést ad a pap, azt jóvátételnek hívják és azt azért kell megtenned, elimádkoznod, hogy jóvátett azt, amit elkövettél és valóban megbántad, hogy elkövetted. Ha nem bánod meg és nem vagy abban biztos, hogy nem akarod újra megtenni (kérdés, hogy sikerül-e, mert senki nem tökéletes), akkor nincs értelme a gyónásnak. Az nagy marhaság, hogy "nem baj, majd meggyónom"

(Na, már látom, hogy le leszek pontozva,amiért nem szóltam le a gyónás értelmét, de nem baj:))

2009. júl. 11. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, különösen a legutóbbit.

Sajnos látom, hogy valóban nem fogok konkrét esetről olvasni, de azért is gondoltam erre, mert írta valaki itt az Interneten, hogy mikor meggyónta 13 évesen, hogy nagyon megkívánta a (igaz, férjezett) tanárnőjét, a plébános 5 miatyánkot és 3 Hiszekegyet rótt ki neki.

2009. júl. 11. 18:54
 10/10 anonim ***** válasza:
A paráznaság nem jelenti azt, hogy házasság előtt tilos a szex. Ilyesmi a Bibliában sehol nincsen, ezt az egyház találta ki. A paráznaság szexuálisan kicsapongó életmódot jelent.
2012. szept. 22. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!