Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A gyülekezetekben a nőknek...

A gyülekezetekben a nőknek megvan tíltva a tanítás? Ez napjainkban is érvényes vagy csak az apostoli korban?

Figyelt kérdés
2012. júl. 15. 18:51
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
33%

Szervusz Berta mindenkinek üdvözlet,

Nos mint írtam, nem taníthat és nem lehet lelkész egy Nő.

Szeretett barátommal Bertával, most kivételesen nem értek egyet.

*** g94 7/8 12. o. Vajon Pál apostol a nők ellen volt? ***

„PÁL [apostol] tanításait sok nőellenes előítélet alapjául használták a keresztény . . . egyházban.” Ezt mondta az aucklandi (Új-Zéland) Cecilie Rushton bírónő egy okmányban, mely a Cipruson megtartott Nemzetközösségi Jogi Konferenciára jelent meg 1993 elején. „Timótheushoz írt levele — tette hozzá — feltárja gondolkodását: »Azt nem engedem meg, hogy az asszony tanítson, sem azt, hogy a férfin uralkodjék, hanem maradjon csöndben«” (1Timótheus 2:12, Békés—Dalos fordítás).


*** g94 7/8 12–13. o. Vajon Pál apostol a nők ellen volt? ***

Az apostol sok keresztény testvérnője, akiket név szerint is megemlít a leveleiben, meleg dicséretének tárgyát képezi. A római gyülekezet tagjainak küldött üdvözletei között voltak olyanok, amelyeket konkrétan bizonyos nőknek küldött, „akik fáradoznak az Úrért” (Róma 16:12, Újfordítású revideált Biblia). Evódiát és Sintikhét illetően arra buzdította a filippibeli testvéreket, hogy: „légy segítségül ezeknek [a nőknek], mint a kik az evangyéliom dolgában együtt viaskodtak velem” (Filippi 4:3). Timótheushoz írt levelében Pál elismerte azon fiatalember nagyanyjának, Loisnak és édesanyjának, Eunikának a példamutató hitét (2Timótheus 1:5).


*** g94 7/8 13. o. Vajon Pál apostol a nők ellen volt? ***

? Pál egyenlő mértékű megbecsülést határozott meg a keresztény gyülekezetbeli férfiak és nők részére. „Nincs zsidó, sem görög; — írta — nincs szolga, sem szabad; nincs férfi, sem nő; mert ti mindnyájan egyek vagytok a Krisztus Jézusban” (Galátzia 3:28).


*** g94 7/8 13. o. Vajon Pál apostol a nők ellen volt? ***

„Az asszony . . . maradjon csöndben”

Pálnak az 1Timótheus 2:12-ben írt szavaival kapcsolatban, melyeket az első bekezdésben idéztünk, vajon amikor támogatja a női „csöndet”, ez nőellenes előítéletből ered? Nem! Az igényelt „csönd” a gyülekezeten belüli tanítással és a szellemi tekintély gyakorlásával volt összefüggésben, valamint ez tekintettel volt a korábban említett, isteni elrendelésű férfi-nő kapcsolatra.

Ez nem azt jelenti, hogy a nők nem lehetnek az isteni igazság tanítói. Pál arra buzdította az idősebb nőket, hogy a fiatalabb nők számára „jóra oktatók” legyenek. Eunika és Lois — akik Timótheust oktatták — példájának követésével kell a keresztény édesanyáknak istenfélő módon nevelni gyermekeiket.

Vagy is a képesített férfiak akik a szellemtől kaptak kinevezést a gyülekezetbe tanításra, a felett Nő, nem taníthat, a kivételt pedig leírtam.

2012. júl. 15. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
0%

Nő nem vezethet egyedül gyülekezetet (csak kivételes esetekben tudom elképzelni, mint Isten megengedő akarata, amíg nincs más érett keresztény).


Tanítani nem taníthat férfiakat, ha nincs férfi tekintély alatt, vagy, ha uralkodni akar. Nőket taníthat.


Azonban imádkozhat elöl, és szolgálhat prófétálással (tehet bizonyságot Jézusról, buzdíthat, bátoríthat, átadhat építő üzeneteket a gyülekezetnek)

2012. júl. 16. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
100%
És vajon a hatalmaskodó férfinek miért megengedett, hogy tanítson? Ő nem követ el hasonló bűnt, mint a hatalmaskodó nő?
2012. júl. 16. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
100%

Újból a kérdező figyelmébe ajánlom az előzőleg belinkelt cikket. A többi "nőellenes" válaszolónak úgyszintén, kiemelten a 12-eskének... :D


Ha az ott leírtakat igei alapon meg tudjátok cáfolni, akkor hajrá. :P

De ha nem, akkor talán el kellene fogadni. :)


P. S.: Nem vagyok tanító, nem is voltam soha, és nem is akarok az lenni. Saját magamról tudom, hogy könnyebb egy férfit elfogadni tanítóként; így el tudom képzelni, hogy egy női tanító elfogadása egy férfinak milyen nehéz lehet... De hát ez van. :D

Nem tudom, hogyan viselték Izrael fiai, amikor például Debóra volt az egész nép teljes jogkörrel rendelkező bírája. :P

2012. júl. 16. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 A kérdező kommentje:

1Kor.14:34, "..........az asszonyok hallgassanak a gyülekezetben,mert nincs megengedve nekik ,hogy beszéljenek,hanem engedelmeskedjenek, ahogy a törvény is mondja.Ha pedig meg akarnak tudni valamit otthon kérdezzék meg férjüket,mert illetlen az asszonynak a gyülekezetben beszélnie"


Hol mondja eszt a törvény ,vagy hol van megírva a törvényben?

2012. júl. 16. 12:25
 16/25 anonim ***** válasza:

Pont ez az, hogy a Bibliában SEHOL. Sem Mózes törvényeiben, sem máshol.

Erről is szó van az ajánlott tanulmányban, tessék szíves lenni már rákattintani arra a linkre... :D

2012. júl. 16. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Pál szavaiból ma is sokan a nők, az asszonyok bizonyos fokú háttérbeszorítását, vagy egyenesen lenézését olvassák ki. Ezekre az igeversekre hivatkozva vannak olyan keresztény közösségek, akik nem engedik meg a női szolgálatot a gyülekezetben. Ezzel szemben a következőket kell az Ige alapján mondanunk: Az apostol okfejtéséből világos, hogy kijelentéseit bizonyos problémákkal a háttérben fogalmazza meg. Efézusban, de Korinthusban is sajnálatosan elterjedt a "versengés", a másokon való "uralkodás". Ahogy az I.Tim. 1:3-4, 6-7 verseiből is láthattuk, a helytelen viselkedés eszmei alapjai is gyorsan felépültek, hiszen a régi élet, az óember begyakorlott "rossz szokásai" adták ehhez az indítást. Talán nem véletlen, hogy az Efézusbeliekhez írott levélben olvasható a férj és a feleség egymásnak való kölcsönös engedelmessége (5. fejezet) és a "lélek fegyvereinek a felöltözése" (6. fejezet). Efézusban feltételezhetjük, hogy olyan "női mozgalom" támadt a gyülekezeten belül, mely magának igényelte volna az irányítást a tanításban (2:11-15), a házasságot tiltó aszkézisben (4:3) és a diakóniai szolgálatban (5:1-13).


A "fecsegés" többszöri említése is erre utal mindkét levélben (I.Tim. 1:6, 5:13; II.Tim. 3:6-9). Az apostol a józan életre és gyülekezetvezetésre buzdít, miként Péter is a maga leveleiben (vö.: pl. I.Pt. 1:13, 5:8 stb.). Ez pedig nem tűri el a férfi-nő megkülönböztetést, fölényességet és részrehajlást. Pál nem az asszonyok megvetését tanítja Timótheusnak, hanem - előbb a férfiak (2:8), majd a nők felől érkező - rossz befolyások kivédésére ad példát! Efézusban és Korinthusban erre mindenképpen szükség volt. Az ifjú munkatársat pedig apostoli szóval külön is(védelmezni kellett. A 12. versben tehát az olyasféle "tanítást nem engedi meg" Pál, mely "a férfiún uralkodik". Ennek érvénye ma is áll. Gyakran előfordul ugyanis, hogy hívő férjek a "szüntelenül csepegő" hitvestársi beszédnek engedve hoznak rossz döntéseket. A befolyásolhatóság érzékeny területe a házasság, de a gyülekezeti élet is. Hogy mennyire nem minden tanítástól való távolmaradást említ Pál, bizonyítja, hogy női próféták többen is szerepelnek Isten megváltási tervében (Debóra, Hulda, Anna stb.), ami pedig a tanítást illeti, Priscillát, Akvilla feleségét ugyancsak "munkatárs"-nak nevezi (Rm. 16:3). A 11-12. versekben kétszer is említett "csendesség" szintén arra utal, hogy a hit kérdéseiben ne a beszélni tudás, hanem az isteni parancsolatok ismerete döntsön.


A szakasz befejező megjegyzése nyilvánítja ezt ki: boldog lehet a házasság, de szélesebb értelemben a hívő nők és férfiak gyülekezeti élete is, föltéve, ha "megmaradnak a hitben és szeretetben és a szent életben mértékletességgel" (2:15). Az apostol okfejtése tehát világos: a gyülekezetben a hangoskodó fölénybekerülni vágyó "tanítást nem engedi meg", mely mások "megcsalattatására" van, ahogy Éva eszközévé lett Sátánnak Ádám megkísértésében. Gondoljunk azonban arra is, hogy mindez a férfiaktól kiindulva is megtörténhet, és ezért is kezdte az apostol az őket érintő intéssel mondanivalóját (Lásd 8. vers)!


Üdv. Péter

2012. júl. 16. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim válasza:
0%
Ateista vagyok, de az egyház nőellenességét respektálom :D
2012. júl. 16. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 Hazardteam ***** válasza:

Azért van, mert a nők kiszolgáltatottabbak és innentől veszélyeztetettebbek. Olyan területre merészkednek, amelyben természetükből adódóan könnyebben károsodhatnak, megvezethetőbbek. Ha deformálódnak, akkor sokkal nehezebb tettenérni és mire kiderül, nagyon sokan sérülnek mások is.

Ugyanez férfiakkal is megtörténhet, történt/történik is, de nekik van egyfajta védelműk, de az inkább a férfi természettel van összefüggésben, nem "előjogokkal" ahogy régebben félreértelmezték, beállították és önös célokra használták ezeket az igéket nők elnyomására. Most mondjam azt, hogy néhány évtizede még a nők nem szavazhattak? Az ehhez hasonló jogfosztásoknak is mély, múltból táplálkozó vallási gyökerük van/volt. Ellentéte a feminista felfogás, aminek "hála", mára sikerült elérni, hogy a nők is gályázhassanak 12 órákat szingliként 35 évesen, gyerek és család nélkül egy munkahelyen éhbérért, idegeskedve és olyan életet élve, ami nekik sem jó.. Tudom, ez nem kapcsolódik "szorosan" a témához, de az egyházban sem "véletlen" hogy a női tanítók nem támogatottak. Marilyn Hickey? Tisztelem őt, de azért könyörgöm.. nem épp ők találták ki (tanítás) hogy semmilyen alkoholt nem szabad inni és még az úrvacsorán is málnaszörpöt adnak körbe, holott ilyen kívánalom nincs a bibliában? Már bocsi.. Veszélyes terep a tanítás és az sem véletlen, hogy az újszövetségben, ahol ugye nincs zsidó, se görög, szolga vagy szabad, nő és férfi, női apostolokról nem hallani semmit.. Egyszerűen nem nekik való, nagyon veszélyes. Nem ellenük, hanem a védelmükben van így (szerintem)

2012. júl. 16. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim válasza:
Szerintem, egészen egyszerűen, csak arról van szó (ezért mondta Pál is, hogy ne), hogy a nők érzelmileg sokkal-sokkal könnyebben befolyásolhatóak.
2012. júl. 16. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!