Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Kedves református testvérek!...

Kedves református testvérek! Kérlek, magyarázzátok meg, hogy a János 6,55-öt miért értelmezitek úgy, hogy ezt nem szó szerint gondolta Jézus?

Figyelt kérdés

A Heidelbergi káté 80. pontja nem indokolja meg. Egy álláspontot közöl, de indoklást nem. A Biblia szó szerint közli a megjelölt idézetet, és én arra várok választ, hogy azt hogyan lehet nem szó szerint értelmezni. Kérem, adjatok lényegretörő, nulla százalékban ködös válaszokat!


Nem vitázni akarok, meggyőzést várok. (vitázni amúgy sem tudnék, mivel nem sok időm van a válaszokat figyelni, majd egyben elolvasom egy idő múlva)


2012. aug. 13. 12:16
1 2 3
 1/30 A kérdező kommentje:
Bocsesz! Ez kimaradt: én katolikus vagyok.
2012. aug. 13. 12:17
 2/30 anonim ***** válasza:

A vérnek — Jézus kiontott vérének — ma is szerepe van a megmentésben. Amikor i. sz. 32-ben „elközelített a pászka, a zsidók ünnepe, Jézus nagyszámú hallgatóság előtt kijelentette: „Aki a húsommal táplálkozik és a véremet issza, annak örökké tartó élete van, és én feltámasztom őt az utolsó napon; mert az én húsom igazi étel, és az én vérem igazi ital” (János 6:4, 54, 55). Minden zsidó hallgatójának emlékeznie kellett a küszöbön álló pászkára és arra, hogy bárány vérét használták Egyiptomban.

Jézus akkor nem az Úr vacsoráján használt jelképekről beszélt. A keresztények számára elrendelt új megünneplés bevezetésére csak egy évvel később került sor, így hát még azok az apostolok sem tudtak róla semmit, akik i. sz. 32-ben Jézust hallgatták. Jézus arról beszélt, hogy az ő vére lényeges volt az örökké tartó megmentéshez. Pál megmagyarázta: „Őáltala van szabadulásunk, vérének váltságdíja következtében, vétkeink megbocsátása az ő ki nem érdemelt kedvességének gazdagsága szerint” (Efézus 1:7). Csak Jézus vérének alapján történő bűnbocsánat által élhetünk örökké.

2012. aug. 13. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 A kérdező kommentje:
Ez megint nem meggyőző, és megintcsak nincs benne indoklás. "Jézus akkor nem az Úr vacsoráján használt jelképekről beszélt.", oké, de miért? Azért, mert??
2012. aug. 13. 13:17
 4/30 anonim ***** válasza:

Én katolikus vagyok, és engem is élénken érdekel ez a téma, úgyhogy leírom, hogy jelenleg mit tudok erről.


Nem hiszem, hogy tudnak erre magyarázatot adni. A protestáns felekezetekből a katolikus egyházba megtért számos hívő mondja azt, hogy a gyülekezeteikben szinte sosem került szóba a János-evangélium 6. fejezete. Sunyi módon hallgatni szoktak erről. Egészen komikus azt hallani a fundamentalistáktól, hogy a Bibliát az elejétől a végéig szó szerint kell értelmezni, de a Jn 6-ot mégis szimbolikusan... Ezt alapból feltételezni szokták indoklás nélkül, és csak nagyon kevesen jutnak el odáig, hogy egyáltalán megpróbáljanak indoklást adni, és még azoknak az eseteknek a többségében is az érvelés távol van a meggyőző szinttől (figyelembe véve az egész Bibliát, az apostoli atyákat, egyházatyákat, egyháztanítókat, tehát a katolikus hagyomány első 1500 évét).

Ha jól tudsz angolul, itt olvashatsz néhány érvelést, amit profi protestáns hitvédők írtak, ezeket azért már érdemes megfontolni:


[link]

[link]

[link]

[link]

2012. aug. 13. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 Sághegyi Csaba ***** válasza:
100%

Nos, én a Golgota gyülekezetbe járok, ami igyekszik teológiától mentes maradni, csakis a Bibliánál. Nos, ez a kérdés, hogy miért nem szó szerint gondolta Jézus, önmagában nézve teljes abszurdum. Egyrészt ha lehetséges volna, az kannibalizmus. Másrészt nem is volna lehetséges. Jézus vére ki lett ontva. Állítólag valaki talált belőle maradványt, de nem gondolom, hogy akárki elkezdene kutakodni, hogy elfogyassza. Testileg pedig a mennyben van. Nem tudsz bele harapni.

Az úrvacsora pedig étel és ital. A jelképe most mellékes, az a lényeg, hogy minden értelmes ember tudja, hogy az nem változik át semmivé. Tehát a kérdésedre a válasz (ha nem is nekem szólt): azért nem gondolta szó szerint Jézus, mert az teljesen abszurd dolog.

2012. aug. 13. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 anonim ***** válasza:
2012. aug. 13. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/30 anonim ***** válasza:
2012. aug. 13. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/30 anonim ***** válasza:

Én meg arra várok választ, te hogyan tudod ezt betartani, és megcselekedni?



A Jézusba vetett hit reményt ad.

2012. aug. 13. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 A kérdező kommentje:

5. válaszoló! Miért abszurd dolog, annál a Jézusnál, aki halakat és kenyereket sokszorozott meg? Miért mondanánk abszurdnak egy ilyen dolgot pont mi, keresztények, mikor Isten előtt semmi nem lehetetlen?


Egyben még azt se értem, miért ragaszkodnak a protestánsok ennyire a dolog tagadásához. Ha az ember felteszi, hogy Jézus teste valóban étel, stb, az egy óriási megtiszteltetés, következésképpen JÓ. (A kannibalizmus nem tudom, hogy jön ide, mivel Jézus az Isten, aki emberi testet is öltött, de ő ettől még Isten marad.) És ha én látok egy dolgot, ami jó, de nem teljesen tudom megérteni, akkor biztos nem kezdem el tagadni, hanem azon vagyok, hogy meggyőződjem róla, elhiggyem. Azokat a dolgokat próbálom tagadni, kizárni az életemből ilyen vehemenciával, ami rossz dolog, aminek a bekövetkeztét nem akarom.


8. válaszoló, remélem, a fentiek választ adnak a te kérdésedre is. Bár nem értem a szóhasználatodat, vagyis a "megcselekedni" és "betartani" igéket, de mindegy. Én legfeljebb azt írtam volna, hogy "megélni". Az, hogy a Jézusba vetett hit reményt ad, szerintem is igaz, de szövegösszefüggésben nem kapcsolódik az előbbi mondataidhoz.

2012. aug. 13. 16:46
 10/30 anonim ***** válasza:

4. válaszoló vagyok.



"Egyben még azt se értem, miért ragaszkodnak a protestánsok ennyire a dolog tagadásához."


Azért, mert Kálvin nyomán elterjedt a "kárhozatos bálványimádás" kifejezés, amitől azóta sem tudnak szabadulni gondolkodásukban. A mai neoprotestánsok (evangelikálok, pünkösdisták, különféle szabadegyházak tagjainak) túlnyomó többsége egy tisztán megemlékező, jelképes nézetet tesz magáévá annak ellenére, hogy még a reformátorok többsége is (Zwingli kivételével) hitt abban, hogy Jézus valamilyen formában jelen van a szentségben. Luther pl. beismerte, hogy a szentírási szöveg és az akkor 1500 éves hagyomány annyira kényszerítő erejű, hogy nem tud mást tenni, mint elfogadni a valós jelenlétet, pedig szívesen elvetette volna ezt a pápista tant. A többi protestáns felekezet pedig kénytelen elvetni, így aztán az a (tragi)komikus helyzet áll elő, hogy az egész Bibliát szó szerint értelmezik (legalábbis azt hiszik magukról), kivéve a Jn 6-ot...



"A kannibalizmus nem tudom, hogy jön ide, mivel Jézus az Isten, aki emberi testet is öltött, de ő ettől még Isten marad."


Annyira szeretem, amikor a neoprotestánsok kannibalizmussal vádolják meg a katolikusokat, mert ezzel egy hatalmas öngólt adnak maguknak! Kíváncsi lennék, hányan vannak tisztában azzal, hogy ez a kannibalizmus-vád az őskeresztény korból származik. Az a tény ugyanis, hogy a pogányok körében az terjedt el, hogy a keresztények kannibálok, azt erősíti meg, hogy az őskeresztények is TÉNYLEG SZÓ SZERINT gondolták azt, hogy Jézus testét és vérét veszik magukhoz! Ha szimbolikusan értették volna, mint ahogyan a neoprotestánsok szeretnék, akkor nem terjedhetett volna el ez!

2012. aug. 13. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!