Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Milyen egy hittudományi...

Milyen egy hittudományi fősuli/egyetem? Attól, hogy lány vagyok, még tanulhatok ilyen helyen?

Figyelt kérdés

Jelenleg agrár képzésen veszek részt egy egyetemen, de gondoltam, hogy mellette (mert érdekel) elvégeznék mást is. Ezek a szakok érdekelnek: teológus, lelkész, és ha van, akkor ehhez nagyon hasonló is. Nem szeretnék ugyan lelkész lenni, de szívesen tanulnék, költségtérítéses formában is akár.


Tehát, lenne esélyem bekerülni ilyen egyetemre lány létemre, van reménytelen? (Leginkább evangélikus egyetem érdekel, esetleg református, vagy "hasonló", nem pedig katolikus. És ez utóbbit csak azért írtam le, mert úgy tudom, a katolikusok "szigorúbbak" ilyen szempontból.)


És még egy "kérdés"... Ha valaki végzett már hasonló szakon, annak kíváncsi lennék a tapasztalataira. Nagyjából miket lehet - vagyis; miket kell - tanulni ilyen egyetemeken/főiskolákon, és különben elég sok minden érdekel a dologgal kapcsolatban. Csak most nem igazán tudom összefoglalni a kérdéseimet.



2012. okt. 13. 13:28
 1/7 anonim ***** válasza:
Én evangélikus vagyok, és anno a konfirmálásomra a lelkész (nálunk általában "tisztelendő úr") és a felesége együtt készítettek fel minket, és az istentiszteletet is ketten celebrálták. A feleség is lelkész volt, egyedül is tartott istentiszteleteket többször, szóval szerintem lányok is gond nélkül tanulhatnak teológiát. Plusz édesanyám egyik unokahúga is lelkész, bár azt nem tudom, hogy pontosan milyen vallású. Sok szerencsét hozzá. :)
2012. okt. 13. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszodat. :)
2012. okt. 13. 13:59
 3/7 anonim ***** válasza:

Egyik barátnőm a Pázmány HTK-ra jár teológiára, semmi probléma nincs a felvételinél, nálunk a katolikus egyetemen ugyanúgy tanulhatnak lányok is teológiát, mint a fiúk, nincs megkülönböztetve, csak a kispapok vannak különvéve. Ő nagyon szeretik, de kemény is a suli.

Evangélikus, református iskoláról nem tudok mit mondani, ott nincsenek kapcsolataim, de szerintem oda is mehet lány, miért ne mehetne?

2012. okt. 13. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A református teológiákon van teológus és teológus-lelkész szak. Mindkettőn tanulhatnak és tanulnak lányok is, mint ahogy sok református lelkésznő is szolgál ma Magyarországon (is). Ha maga a teológia mint tudomány érdekel, akkor jelentkezz valamelyik teológiára teológus szakra. (Egyébként teológia Pápán, Budapesten, Sárospatakon és Debrecenben van, ill. határon túlon Komáromban és Kolozsvárott. Mivel - gondolom - magyar állampolgár vagy, ha Komáromban tanulnál, ott nem is kellene tandíjat fizetni, viszont azt nem tudom, hogy ott van-e teológus szak. A magyarországiakon biztosan tudom, hogy van.) Ha esetleg úgy gondolod, hogy tudok segíteni valamiben, keress meg nyugodtan privátban is, ill. ha jársz valahol gyülekezetbe, biztosan segít a saját lelkipásztorod is.


Egy református lelkipásztor

2012. okt. 13. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
21%

Kedves Kérdező!


Ez nagyon dicséretes, hogy ilyen irányban érdeklődsz. Van a youtube-on egy feltöltő, akinek nagyon érdekes videói vannak fent. Érdemes megnézned őket, mielőtt jelentkeznél egy ilyen sulira.


http://www.youtube.com/user/RevealHiddenReality?feature=g-al..


Üdv.!

2012. okt. 13. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Nahát, köszönöm a válaszokat. Akkor még sorban fűzök is egyet s mást hozzájuk.


A második válaszolónak "üzenem", köszönöm, hogy ezt leírtad, és sajnálatos, hogy butaságot feltételeztem a dologgal kapcsolatban. De tényleg köszönöm a választ. :)


A harmadik válaszolónak is köszönöm, valójában én is többnyire református vagyok... Vagyis, ez így tudom, hogy furcsán hangzik, hogy nagyjából. De egy ideje már nem igazán járok gyülekezetbe. Bár szeretnék, és tervezem is. Ha lesz elég bátorságom elmenni, akkor ott biztosan segítenek majd a dologban. :)


És kedves negyedikként válaszoló, köszönöm, hogy jó szándékkal írtál nekem. Még nem néztem meg a videókat, ez az igazság. Ezért aztán nem is tudom, hogy illik-e most válaszolnom a válaszra. De mégis megteszem, mert ha nem tévedek, volt már alkalmam egy bizonyos olyan gyülekezetbe járni, mint ahová feltételezéseim szerint a videót feltöltő személy is. (Bár nem igazán önszántamból jártam oda, még gyerek voltam.) És nem hiszem, hogy valaha is újból szeretnék oda járni. (Csak azért írtam ezt ide, hogy a jövőbeli esetleges hasonló válaszokat elkerüljem. Nem mintha annyira zavarnának, csak elmondom, hogy többnyire ismerem az ottani "tételeket", és nem szeretnék bővebb felvilágosítást a dologgal kapcsolatban ilyen szempontból.)

2012. okt. 13. 20:43
 7/7 anonim ***** válasza:

Szia!


én lány vagyok, és katolikus teológiára járok. :) A mi sulinkba járt már megkereszteletlen és más vallású ember is, mert felvesznek akkor is, ha csak pl. kultúr-érdeklődésből szeretnél oda járni. Mondjuk ez egy vidéki kislétszámú intézmény. Ha bp-i vagy, akkor ajánlom a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolát. (A nevével ellentétben bárki járhat oda, csak ált. a szerzetesek oda küldik képzésre az emberkéiket. Ilyen szempontból akár még érdekesebb is mint más.) Nézz körül honlapok terén, ott többféle dolgot találsz a képzésről. A vidéki teológiák ált. nagyon jó hangulatúak is, mert kevés hallgató tanul ott. A miénk más szempontból is meglehetősen rugalmas (órák beosztása), mert kevés az a diák, aki csak erre a szakra járna (mivel nehéz belőle megélni).


pphf.hu

2012. okt. 13. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!