Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Isten neve valóban Jehova?

Isten neve valóban Jehova?

Figyelt kérdés

Református vagyok,de a Bibliámat édesapámtól kaptam,akinek a testvére jehova volt.Talán ő pedig tőle kapta.Mózes II. könyvében többször is láttam,hogy Isten neve Jehova.Pl.:Mózes II. könyve,15.3.vagy Mózes II.könyve 6.3.

De a Biblia mindenkinek egyforma,csal esetleg valamelyik régiesebbb nyelven van írva,nem?


2012. nov. 1. 11:23
1 2 3 4
 11/34 anonim ***** válasza:
66%

#6


"egyébként ha megnézitek a 2000 év előtti Károli bibliát közel 9x van benne csak ez a név, míg az 1800-as években levő Károli fordításban közel 300x"


Ezt már hallottam más Jehova Tanújától is. Kértem, hogy mutassa meg ezt nekem. Néhány nappal később telefonon felhívott, hogy utána nézett, és belátta, hogy alaptalan volt ez az állítása...


Üdv.

2012. nov. 1. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/34 anonim ***** válasza:

"Az Isten szó nem a személyes neve, hanem a titulusa. "


itt arra próbáltam utalni hogy maga az isten szó sokféle lehet, és környezettől, kultúrától függ, valahol a személynév és a titulus szinte elválaszthatatlan is, mert amikor az "Urunk"hoz imádkozunk, akkor is a titulusát neveztük csak meg. maga az isteni nevek is etimológiailag istenek tulajdonságainak, kifejezései.


"Így helyezték a Teremtő és az ember közé magukat a Leviták!Pedig a vagyok,aki vagyok létalap,nem kiváltság!"


ez filozófiai magaslat, maradjunk a teológiánál


"Isten másik nevét, az "Elohim"-ot mondják ki"


egy újabb isteni név.

az a baj, hogy szinte lehetetlen erről értelmesen beszélni amíg valaki nem tud felülemelkedni a vallásos elvakultságán. ez a témából adódóan meg nehézkes. de azért örülök hogy érkeztek tudományosabb válaszok is

2012. nov. 1. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/34 anonim ***** válasza:
100%

Jézus Abbának (apa, atya) szólította Istent, ezt a nevet nyilatkoztatta ki, a tőle kapott imádság is így szólítja, de hozzátéve, hogy "mennyei" vagy "aki a mennyekben vagy".

Az Újszövetség idejében a régi istennevek (lett légyenek még oly szentek is), már nem a legfelsőbbek, mert Jézus neve überel mindent (ApCsel 4,12; Fil 2,9-11). Jézus Krisztus az Úr -- a zsidók a Jahve név helyett Adonájt olvastak, ami azt jelenti: "az Úr". Ennek betűit írták a maszoréták az alá a "bizonyos négy betű" alá, s így keletkezett a jahovah/Jehovah olvasat.

2012. nov. 1. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/34 anonim ***** válasza:
65%

Hát a zsidók babonás félelemből nem merik használni. Mert van egy olyan törvény, hogy a nevét, hiába, vagy csubnya dolgokkal együtt ne említsd.

De ez nem azt jelenti, hogy nem lehet megszólítani, amikor beszélgetünk vele. Jézus is használta a Jehova nevet, csak a fordítok kihagyták ezt más kép fordították, hogy az emberek ne ismerjék fel az igazságot. De majd úgy is megtudják:

(1Királyok 8:41-45) 41 Az idegent is, aki nem tartozik népedhez, Izraelhez, és aki eljön messze földről a neved miatt 42 (mert hallani fognak nagy nevedről, erős kezedről és kinyújtott karodról), és eljön, és imádkozik e ház felé fordulva, 43 őt is hallgasd meg az egekből, szilárd lakhelyedről, és tedd meg mindazt, amiért hozzád kiált az idegen; hogy a föld összes népe megismerje nevedet, hogy ugyanúgy féljenek téged, ahogy néped, Izrael, és megtudják, hogy a te nevedet viseli ez a ház, amelyet építettem.


(Zsoltárok 83:18) 18 Hogy megtudják az emberek, hogy te, akinek neve Jehova, Egymagad vagy a Legfelségesebb az egész föld felett.

*

Isten nevének felcserélése más névre

Úgy tűnik, hogy az isteni nevet mind a Septuagintá-ból, mind az Újszövetségből később egyszerűen kihagyták, amikor a nem-zsidó keresztények már nem értették a héber betűket. Dr. Kahle ezt írja: „A keresztények voltak azok, akik a tetragramot a ky′rios [Úr] szóval helyettesítették, mégpedig akkor, amikor a héber betűkkel írt isteni nevet már nem értették.” — The Cairo Geniza, 224. oldal.

. Miért nem ismerik sokan Isten nevét? ***

Használták Jézus apostolai és tanítványai Isten nevét az ihletett írásaikban? Howard professzor megjegyzi: „Ahol a Septuaginta – melyet az Újszövetségben szereplő egyház használt és idézett – tartalmazta az isteni név héber formáját, az Újszövetség írói kétségtelenül belefoglalták azt az idézeteikbe.”

Ezért jó okunk van azt feltételezni, hogy a korai keresztények olvashatták Isten nevét mind a Héber Iratok fordításában, mind a Keresztény Görög Iratokban.


Az elmúlt mintegy száz év felfedezéseinek sorozata feltárta, hogy Isten neve igenis benne volt a Septuagintában. Az egyik forrásmű ezt írja: „A hellenizmus korában élt zsidók oly nagyon vágytak arra, hogy pontosan megőrizzék Isten szent nevét, hogy amikor a héber Bibliát görögre fordították, a tetragrammát másolták a görög szövegbe.”


George Howard tudós ezt mondja: „Mivel a tetragramma még a görög Biblia [Septuaginta] másolataiban is megjelenik, mely Biblia a korai egyház Szentírása volt, ésszerű elfogadnunk, hogy az Ú[j] Sz[övetség] írói, amikor a Szentírásból idéztek, a bibliai szövegben megőrizték a tetragrammát.” Úgy tűnik, hogy nem sokkal ezután a másolók Isten nevét olyan szavakkal helyettesítették, mint a Kü′ri·osz (Úr) és a The·osz′ (Isten).


Palesztinában találtak valamit, ami fényt derített erre az ügyre. A Holt-tenger nyugati partja közelében levő barlangok átkutatása közben egy csoport felfedezte egy ősi bőrtekercs töredékeit, mely a tizenkét próféta (Hóseástól Malakiásig) könyveit tartalmazta görög nyelven. Az írások i. e. 50 és i. sz. 50 között keletkeztek. Ezekben a régebbi töredékekben nem helyettesítették a tetragrammát az „Isten” és az „Úr” szó görög megfelelőivel. Ezzel bebizonyosodott, hogy a Szentírás korai Septuaginta fordításában használták az isteni nevet.

1971-ben közreadták egy ősi papirusztekercs töredékeit (266-os leltári sz. Fuad-papirusz). Mit tártak fel a Septuagintának ezek az i. e. első vagy második századi részletei? Ezekben is megőrizték az isteni nevet. Ezek a régi töredékek erőteljesen bizonyítják, hogy Jézus és első századi tanítványai ismerték és használták Isten nevét.

2012. nov. 1. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/34 anonim ***** válasza:
74%

"Jézus is használta a Jehova nevet, csak a fordítok kihagyták ezt más kép fordították, hogy az emberek ne ismerjék fel az igazságot."


Ez megint egy olyan állítás, amire semmi bizonyíték nincsen. Nincs olyan újszövetségi görög kézirat, amelyikben benne lenne a JHWH. Az Újszövetség írói szándékosan nem ezt a nevet használták.

2012. nov. 1. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/34 anonim ***** válasza:
39%

@ 6:


"Én nem tudom nem tudnak egyesek olvasni.

A kérdező leírta, hogy az apukájától kapott egy Károli Gáspár fordítású bibliát, és abban találta leírva a Jehova nevet."


Én tudok olvasni. Igaz, most épp kötőhártya-gyulladásom van, de akkor is látnom kellene, ha a kérdező ezt írta volna. De semmi ilyesmi... :O

2012. nov. 2. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/34 anonim ***** válasza:
11%

Az Oszovetseg valtoztatasai – 451 ben – dontik el hogz az Oszovetseg reszese legyen a kereszteny egyhaznak, es ekkor dontik el hogy Jezus Istenet az Egi Atya aki lekuldte ot az Atya, a legfeltunobb dontes, Oszovetseg Jahne, korabban Isten es Jahne ket kulombozo letforma es leny volt.

Mindazon szemelyek akik a fenti donteseket nem fogadjak el azokat eretneknek nyilvanitjak es a buntetesuk itt a Foldon a Halal. Jezust Jahne fianak neveztek.

Valojaban itt es sok mas helyen a BIBLIABAN konnyu egy igazi hivonek latnia hogy ISTEN soha nem beszelt egyetlen emberrel sem (a Biblia legregebbi letezo, heber szovegeben Jehova csupan egy ISTEN szamtalan elnevezese kozul. A heber szovegbol kiderul hogy JEHOVA az akirol az emberek beszelnek, aki emberi formaban jelent meg es tett csodakat, nem pedig ISTEN. A konyvben szereplo informaciok alapjan ISTEN – JEHOVA .

Nem is tehettevolna mivel a lelkek torekednek Ofele, nem pedig forditva.

En az Ur bosszuallo Isten vagyok, mondja Jahne, (megkerdojelezendo)

Nincs mas Isten rajtam kivul, mondja Jahne, (megkerdojelezendo)

Ne egyetek azon gyumolcsbol, kulomben meghaltok mondja Jahne, (megkerdojelezendo)

Mozes 5 ik 5.18 konyve Kanani foglalas, - idezet amikor beertek Kannan foldjere oljetek meg oket, pusztitsatak el oket irmagig meg a csecsemoknek se kegyelmezzetek. mondja Jahne, (megkerdojelezendo)

Csak hogy peldakkal elve elgondolkozzunk miben vagy kiben is hiszunk ? nem-e rossz nezeteink vannak a vilagunkat illetoen es mi olyan dogmas es pogany Istenekben hiszunk mint az oseink ? Ami teny az teny a vilagunkat es minden ami belul es azon kivul letezik azt Isten vagy egy Univerzalis Ero vagy Szellem alkotta ez teny, de mikent isten elkezd velunk beszelgetni az mar tullep mindenen. Had aggyak peldat az Isteneinkrol.

MOZES 1 konyveben ki lehet a latogato ? ferfi vagy Isten „megjelenek pedig o neki az Ur a Mamre tolgyeseben es o ul vala a sator aljaban a ho naponm es felemele az o szemeit es lata hogy imre 3 ferfiu all o elotte, es latvan elejok siete a sator ajtajabol es foldig meghajta magat, es monda Jo Uram ha kedves vagyok te elotted kerlek ne keruld el a te szolgadat” Mozes 1, 18 – Az ur latogatasa Abrahamnal.

Abraham arra keri a 3om embert hogy maradjanak, az iras eloszor emberekkent hivatkozik rajuk megis egyikuket az UR ISTEN nevvel is illeti. Az iras szerint Abraham ugy beszel az UR ISTENNEL mint egy magas rangu foldi urasaggal es az UR ISTEN valaszol nekik es ket masik EMBER kiseri a szoveg itt nem angyalokrol beszel. Hat nem kulonos hogy ISTEN ember formajaban jon a FOLDRE es nem angyalok hanem emberek kiserik.

Mozes 1, 19 Mikor a KET ANGYALl estere Sodomaba jutott, Lot Sodoma kapujaban ul vala es amint meglata oket Lot, felkele elejok es arccal a foldre borula. Majd meghivja oket a hazaba es hirtelen az 5ik versben es szolitak lotot mondvan neki hol vannak a FERFIAK akik te hozzad jovenek az ejjel. Az iras tehat emberkkent hivatkozik rajuk majd kicsivel lejebb (10) de kinyujtak azok a ferfiak kezeiket es bevontak Lotot magokhoz a hazba es bezarak az ajtot, es a jovevenyek mindenkit elvakitottak a haz bejaratanal a legkisebbtol a legnagyobbig igy aztan hiaba is probaltakvolna megtalalni az ajtot.

A Biblia szerint egy effele csodahoz legalabb egy angyalra van szukseg.


A perzsak szent konyveben az Avesztaban egy Yma nevu titokzatos leny bukkan fel a tengerbol es tanitja az embereket.


A foniciaiaknal a hasonlo eredetu es kepessegu leny neve Taut.


Az osi Kinaban Fuk-Hi csaszar koraban a vizbol kiemelkedik Meng-ho egy lotestu es sarkanyfeju szorny amely irasjelekkel boritott tablakat hordott a hatan.


A nagy tibeti tanitomester Padmasambhava erthetetlen irasokat hozott magaval az egbol a foldre.


Sziciliai Diodorosz, egy 40-en kotetes tortenelmi konyvsorozat iroja leirja hogy az istenek egyedul Egyiptomban szamos varost alapitottak es utodaik is szulettek. Az istenek szoktattak le az embereket arrol hogy kolcsonosen felfaljak egymast. Az emberek az istenektol tanultak a muveszeteket, a banyaszatot, a szerszamkeszitest, a talajmuvelest es a borkeszitest es az iras is az istenektol szarmazik.


Abraham-nal aki szinten atel egy egi utazast es a Foldet maga alatt latja.


Henok az ozonviz elott elt es o irta a leirasokat eggyes szam eggyes szemelyben.

Henok o mit sem tudott anya-urhajorol szallitohajokrol, fenyszorokrol, hangszorokrol, radiokeszulekekrol, duborgo motorokrol epp ezert ami megesett vele kenytelen volt korulirni hiszen nem tudta a jelensegeket a megfelelo kifejezesekkel kozvetlenul leirni. Amikor kesobbi generaciok megprobaltak megerteni a Henok szoveget es termeszetesen semmitse ertettek belole. Mivel a kesobbi irnokok keptelenek voltak megerteni a leirtakat igy szabadjara engedtek keleties fantaziadus kepszeru kifejezesmodjukat igy burjanzo allegoriak szulettek. Amikor aztan az elmult 200 ev teologusai is nekilattak hogy vallaspszichologiai szempontbol ertelmezzek a Henok szoveget teljesse valt a kaosz.

Ekkor lessznek a kozonseges urutazokbol angyalok es kerubok, a tisztekbol arkangyalok, a parancsnokbol a legfobb ur, vagy ami meg rosszabb isten.


Konyvek konyve>

„Amikor aztan az emberek a Foldon szaporodni kezdtek es lanyaik szulettek, lattak az Isten fiai hogy szepek voltak az emberek leanyai es asszonyaikul vettek oket, amelyiket csak akartak”


Genezis – Mozes elso konyve 6 fejezet 1 verse.


Az „Isten fiai” kifejezest hol „oriasoknak” hol „Isten gyermekeinek” „bukott angyalok” vagy „hitehagyott szellemi lenyek”-nek nevezik oket.


Henok „mennybe menetele” Nyilvanvalo hogy az idegenek tajekoztattak ot hogy a start eletveszelyes lessz a korulallok szamara. Henok ezert megprobalta visszatartani hiveit, tobbszor is figyelmeztette a tolakodo bameszkodokat ne kovessek tovabb „hogy meg ne haljatok” Volt aki megertette de volt aki kovette Henok-ot es a dolog dramaiva valt.

„Azt mondtak veled megyunk arra a helyre ahova megy csak a halal allhat kozenk es kozed es ekkor tortent hogy Henok felment az egbe a viharban tuzes paripakon, tuzes szekeren”

Henok lovaglasa a felhok koze minden kiseroje szamara halallal vegzodott, a kovetkezo napon ugyanis kerestek azokat az embereket, akik akik a mester utan szaladtak.

„Es keresgelni kedtek azon a helyen ahol Henok felment az egbe. Amikor elertek azt a helyet ott az egesz foldet hoval boritva talaltak es a havon nagy kovek hevertek a hokovek fajtajabol. Ekkor az eggyik igy szolt a masikhoz. Jol van lapatoljuk el a havat nezzuk meg hogy az emberek akik Henokkal mentek a ho alatt fekszenek-e. Es ellapatoltak a havat es megtalaltak az embereket akik Henokkal mentek ott fekudtek halva.Kerestek Henokot is de nem talaltak mert felment az egbe. Ez Methusalem fia, Lamek eletenek 113 eveben tortent, amikor Henok az egben ment”


1519-ben amikor a spanyol hoditok a fovaros Tenochtitlan (Mexiko) elott taboroztak, az aztekok uralkodoja Montezuma (1466-1520) papjai es magas rangu tisztsegviseloi elott hatasos beszedet tartott, melyet igy kezdett:

„Elottem es mindnyajatok elott ismeretes, hogy elodeink nem errol a foldrol szarmaznak, ahol mi lakunk, hanem egy nagy fejedelem vezetesevel bevandorlokent erkeztek ide a messzi tavolbol”.


„(Nephi 16,10) Amikor atyam azon a reggelen felkelt es a sator bejaratahoz lepett, nagy csodalkozasara egy kulonos modon keszitett, tiszta rez golyot latott a foldon. A golyoban ket orso volt es az eggyik mutatta az utat amelyet a vadonban kovetnunk kellett ... (16) es mi kovettuk a golyo iranyt amely a vadon termekeny reszere vezetett bennunket”

„(Nephi 1,16,26) Es az Ur hangja imigyen szolt hozza: Nezz a golyora es lasd, ami irva vagyon rajta. (27) Mikor atyam meglatta, mi van a golyora irva, retteges fogta el es erosen reszketni kezdett...”


Szerintem erdemes elgondolkozni ki kit vezet es milyen iranyban, illetve milyen Istenhez fohaszkodunk es melyik az igazi Teremto Isten mely megalkotta vilagunkat.


Ne feledd "lelkek torekednek Ofele, nem pedig forditva"

2012. nov. 2. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/34 anonim ***** válasza:
39%

redsentinel!

Te annyi történelmietlen hülyeséget írtál, hogy az már fáj!

Mi volt 451-ben, hogy eldöntötték, hogy az Ószövetség a kereszténység része legyen-e? Hol döntötték el? Kik?


Ugyanis 325-ben Nagy Konstantin korában, a Niceai zsinaton már egy percig sem volt kérdés (és előtte sem volt az!), hogy az Ószövetség is része a Szentírásnak!


Akkor mit süketelsz itt 451-ről? Szánalmasan hülye vagy!

A többit el sem olvastam, egy ilyen kezdés után el sem merem képzelni a többi süketséget....

2012. nov. 2. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/34 Molnár Sándorné ***** válasza:
14%

T.Kérdező!

Valóban jól tudod. A Mózes I. 32:9, a Mózes II.6:3 megnevezi Istent. Azon kivül olvasd el a Zsoltárok 83:16-19-ig tartó verseket. Majd még olvasd el az Ésaiás 42:8 versét, amely ezt mondja: "Én vagyok az Ur, ez a nevem, és dicsőségemet másnak nem adom, sem dicséretemet a bálványoknak." Tehát itt logikus, hogy az "Ur" az nem név, ez egy cim. Ide ha beirod hogy "Jehova", akkor teljesen világos. Akkor igy hangzik az idézet: "Én vagyok Jehova, ez a nevem, és dicsőségemet másnak nem adom, sem dicséretemet a bálványoknak." Most lehet azt mondják sokan, hogy hogy mertem megváltoztatni egy szót? Az előző idézetek bizonyitják hogy Isten neve Jehova. Itt pedig az Ésaiásnál az "Ur" szót behelyettesitve, teljesen világos a szöveg értelmezése.

Az hogy "Ur, Isten", ezek nem személyes nevek.

Az eredeti héber szövegekben több mint 7000-szer volt leirva Isten személyes neve.

Ha kérdésed lenne, szivesen válaszolok. Üdvözöllek: Judit!

2012. nov. 2. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/34 anonim ***** válasza:
13%

18/19-nek no name-nek valaszul


A keresztény felfogás szerint a bibliai iratok által közölt kinyilatkoztatás az utolsó apostol halálával zárult le, bár a kánon csak az azt következő évszázadok során zárult le véglegesen.A (mind az ószövetségi, mind az újszövetségi) kánon kialakulása az egyházban egy folyamat volt, mely Kr.u. 382-ben zárult le Római Zsinaton, amikor is I. Damasus (366-384) volt a pápa. Ezért ezt a dokumentumot "Decretum Damasi"-nak nevezi az egyháztörténelem.

Tovabba ha elolvastadvolna a 451-es Khaldekoni illetve az altalad emlitett 325-ben tartott Nikaiai zsinat donteseit akkor megtalaltadvolna a ketto kozti osszefuggest. Elismerem rosszul fejeztem ki magam irasom elso soraban viszont teny hogy a te ervelesed sem allja meg a helyet ugyanis mind a ket esetben erintett volt a vitatott Oszovetseg bizonyos reszei sot vannak reszek melyek nem kerultek bele a kereszteny Bibliaban viszont a zsidok Tora-janak resze.

397-ben tartott III. Karthágói zsinat, mely tételesen felsorolja a Szentírás könyveit, köztük a deuterokanonikus iratokkal. Az ókori vita végeredménye az lett, hogy a deuterokanonikus könyveket a keresztények szent iratnak ismerték el. Hogy melyek voltak ezek olvass utanna.

Az Ószövetség kanonizációja hosszú folyamat végeredménye. A legelső, egységesen sugalmazottnak elfogadott könyvek csoportja a Tóra, azaz a Törvénykönyv (Mózes öt könyve) volt. Ez már a Kr. e. 4. században többé kevésbé kialakult. A prófétai könyvek (Nebi’îm)kánonja valamikor a Kr. e. 2. században véglegesült, bár ezt nem minden zsidó felekezet fogadta el. (Jelzem itten a zsido vallasrol van szo es nem a keresztenyekrol - gyenge felfogasod erdekeben)

"Tortenelmietlen hulyeseg ?" erre csak azt valaszolnam hogy teves fogalmazas az elso sorban amit elismerek rosszul fogalmaztam mert elev egy folytonos dologrol van szo de orvendek hogy te sem vagy tokeletes es a nagy erveleseddel ugyszinten nagy b... irtal, par semleges szoval kiegeszitve.

Irjam en is a szep jelzoket ? nem, nem alacsonyodom le a te szurkesegedre, inkabb nelkulozom negativ leted jelenletet.

2012. nov. 2. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!