Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi van akkor, ha valaki...

Mi van akkor, ha valaki embert öl, és ezt meggyónja egy papnak - aki tegyük fel, még ismeri is az illetőt?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy gyónási titok, de a papra a világi törvények ugyan úgy vonatkoznak, mint az egyháziak, tehát ez ilyen nagyon kritikus helyzet lehet.


Elvégre is, ha jól tudom a "világi" személyek, ha tudomást szereznek ilyenről, és nem jelentik, akkor őket is elítélhetik. A papokkal mi van?


(Főleg, ha a vádlott a tárgyalásán még azt is bevallja, hogy ezt meggyónta már régen egy papnak.)


2012. nov. 13. 21:08
1 2
 1/12 Mara Acoma ***** válasza:
Ki az a hülye,aki elmondja akárkinek is? Ha annyira meg akar gyónni és ennyire nagy hívő, akkor gyónjon Istennek, Ő nem köpi be.
2012. nov. 13. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Mi van akkor, ha valaki embert öl, és ezt meggyónja egy védőügyvédnek?


A papnak semmit sem kell jelentenie senkinek. Egyébként sem lehet benne biztos, hogy igaz vagy sem amit mondanak neki. És hogy bizonyítaná, hogy igaz a történet (mármint a a pap)?

Viszont ha valaki megbánta a bűnét, az nyílván azért tette, mert jóvá szeretné tenni és meg fogadta, hogy többet nem fogja elkövetni a bűnt. Úgy emléskzem, mintha valaki azt írta volna, hogy ilyenkor a papok akkor adnak feloldozást, ha az illető vállalja a tettének a következményét és feladja magát. De ebben már nem vagyok biztos.

2012. nov. 13. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
A kérdés nem arrólt szólt, hogy tényleg van-e ilyen - 100%, hogy vannak, mert bármily hihetetlen, Európán kívüli gyónással is rendelkező keresztények eléggé vallásosak (a nagy Amerikában is nagyon fontos a vallás, bármennyire is hihetetlen. Pl. most az elnökválasztáson a vallási hovatartozás is nagy befolyással bírt) -, hanem, hogy mi van akkor, ha ez megtörténik? :)
2012. nov. 13. 21:23
 4/12 intrepid ***** válasza:
Tudomásom szerint, de utóljára még a régi rendszerben hallottam ilyen kérdésről, akkor az volt a jogi gyakorlat, hogy élt a gyónási titok védelme. Viszont, ha jól tudom, a tervezett emberölést a csuhásnak is kötelessége volt megakadályozni. Jogilag is, a hite szerint is.
2012. nov. 13. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Szerintem inkább az a kérdés, hogy a pap hogyan fog viselekdni.

Mert ha bemegy hozzá egy őrült, azzal a szöveggel, hogy gyerekeket tart egy kamrában, akiket démonoknak szokott áldozni, akkor a pap mit fog tenni a gyónás után.

Szerintem szólna a rendőrségnek. Ezzel megmentené a gyerekeket. A múlton már nem lehet változtatni, de a jelenen kell. És ha az az őrült megbánta a tettét, akkor szabadon engedte volna a gyerekeket.

2012. nov. 13. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
A világi törvények elismerik a gyónási titoktartást, mint alkotmányos jogot felszentelt papok számára. Ennyire egyszerű.
2012. nov. 13. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Második: köszi! :)


Így tényleg racionálisabb! :)

2012. nov. 13. 21:29
 8/12 anonim ***** válasza:
A pap nem mondhatja el senkinek csak bíborosi/pápai felhatalmazással. Ha bűntudata van és tényleg megbánta tettét és volt elsőáldozó akkor igenis elmehet a paphoz, meggyónhatja bűnét és a pap senkinek nem mondhatja el. Lehet az az elégtétel hogy adja fel magát a rendőrségen.
2012. nov. 13. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Mind a "gyónási titok", mind a "felszentelt pap" kifejezés szerepel a BTK-ban, a PTK-ban, és az alkotmányban. Ezenkívül a bejegyzett egyházak, és azok jogai is fel vannak sorolva, uh. joglag működik.
2012. nov. 13. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
A második jól írta. A pap ahhoz köti a feloldozást, hogy az illető megbánása jelélül feladja magát. Így vagy az illető adja fel magát, de ha nem teszi meg, a gyónás érvénytelen, és a pap feladhatja őt.
2012. nov. 13. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!