Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Feloldozhatnak-e egy katolikus...

Feloldozhatnak-e egy katolikust egy evangélikus lelkész szavai?

Figyelt kérdés

Nem voltam gyónni, viszont résztvettem egy istentiszteleten, amelyben a közös bűnbánatot követően elhangzott a lelkész szájából a feloldozás. Most akkor azt tekintsem semmisnek? Ugyanolyan bűnös maradtam? Ennyi erővel viszont a többi dolgot is annak kellene tekintenem, amit mondott, pedig az imádságaival például semmi baj nem volt. :S Hogy is van ez?

(Nem arról van szó, hogy az evangélikusokat kevesebbre becsülném, mint a saját felekezetemet, egyszerűen csak összezavarodtam.)


2012. dec. 22. 21:50
 1/10 anonim ***** válasza:
41%
A feloldózás nem attól függ, kitől hallod a szavakat, mert benned játszódik le a lényeg.
2012. dec. 22. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Én őszintén megbántam a bűneimet és másképp viselkedem azóta, de mégiscsak katolikus vagyok; a hitem szerint rajtam csak a gyónás segíthet.
2012. dec. 22. 21:59
 3/10 anonim ***** válasza:
89%
Akkor mi tart vissza attól, hogy gyónj?
2012. dec. 22. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Katolikusként mondom, hogy nem teljesen úgy van, ahogy leírtad. A bűnök alól egyedül Jézus és az Ő megváltó szeretete tud feloldozni, pusztán egy személy, legyen az pap vagy lelkész szavai nem elég.

Ha te elkövettél egy bűnt, akkor nem csak Istent bántottad meg vele, hanem kizártad magad az Egyház közösségéből is (ezért nem mehetsz áldozni sem). A gyónással visszatérsz az Egyház közösségébe, tehát kiengesztelődsz az Egyházzal is. Egy evangélikus lelkész által nem fogsz tudni kiengesztelődni a Katolikus Egyházzal, tehát ez ezért nem érvényes gyónás.

2012. dec. 22. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
15%
Ezért nem szoktam én sem gyónni és áldozni, mert bőven elég nem Jézus.
2012. dec. 23. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
23%
nem = nekem
2012. dec. 23. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Menj el gyónni. A katolikusok szerint az üdvözüléshez nem feltétlenül szükséges a bűnök meggyónása, de a legjobb ("legbiztosabb") mód az érvényes gyónás, ahol minden bűnödet bevallod, szívből megbánod és igyekszel jóvá tenni.

Tehát a lelkész szavai nem helyettesítik a gyónást.

2012. dec. 23. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2012. dec. 23. 16:01
 9/10 anonim ***** válasza:

Ne tekintsd semmisnek, de az egyház azt mondja, hogy a következő gyónásodba vegyed be azokat a bűnöket, amiket itt magadban felsoroltál.

Nem listáztad fel őket? A következő gyónásra gondold végig, hogy most mely bűnökről volt szó!

2012. dec. 23. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Karesz790 válasza:
100%

Nem, nem oldozhatnak fel.

Az evangélikusok nem fogadják el a bűnbánat szentségét.

A másik ok, hogy a katolikusoknál is létező közgyónás (minden szentmisén) keretében szintén megvalljuk egymásnak, hogy sokszor és sokat vétkeztünk gondolatban, szóban, cselekedetben és mulasztásban, de ez nem szentségi gyónás, csupán a következő szentségi gyónásig "helyez minket" alkalmas állapotba arra, hogy megismerjük az úr szent titkait.

Következésképpen nem is csak az evangélikus lelkész evangélikus mivolta adja a nemleges választ, hanem a közgyónás funkciója is.

2012. dec. 29. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!