Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Kérdésem azokhoz a hívőkhöz...

James McClendon kérdése:

Kérdésem azokhoz a hívőkhöz szól, akik le szokták szólni a teológiát. Miért teszitek ezt?

Figyelt kérdés

Most ha lehet, maradjanak ki a kérdés megválaszolásából azok az ateisták, akik szerint a teológia áltudomány, stb. Véleményükkel nem értek egyet, de tiszteletben tartom.


DE: van itt több hívő is, (több Jehova Tanúja, de "mainstream" keresztények is, akik a "teológia" szót olyan értelemben használják, mintha az a Bibliától teljesen elrugaszkodott, Isten igéjétől idegen, emberi tanítások összefoglaló neve lenne.


Elgondolkoztatok már azon, hogy a teológia egyszerűen azt jelenti: "Istenről szóló beszéd", tehát ti éppen úgy teologizáltok, amikor Istenről beszéltek, még akkor is, ha csak és kizárólag a Bibliából idéztek!


Ha van egy összefüggő, Istenről szóló tanításotok, az már bizony "teológia", szóval szerintem helytelenül használjátok ezt a szót.


Gondolom azzal a jelenséggel van bajotok, amikor valaki Isten igéje helyett emberi spekulációkra alapoz egy Istennel kapcsolatos véleményt. De ezt szerintem pontosabb lenne "nem biblikus" vagy "spekulatív" teológiának nevezni.


Nem kioktató akarok lenni, de ez a véleményem. Mit szóltok?



#Biblia #Jehova tanúi #teológia #Isten igéje #teologizálás
2013. jan. 26. 21:32
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Szia !


Kedves Utolsó hozzászóló



Szerintem akik "leszólják" ők azért teszik, mert úgy gondolják, hogy nem az a fontos, hogy magas szinten, tudományosan magyarázzuk a Szentírást és Istent, hanem hagyni kell, hogy mindenki úgy értelmezze, ahogy neki személy szerint mit mond.

Szerintem viszont nagyon fontos. A teológia sosem állt a közösség és a Szentírás előtt, hanem pont, hogy ezek szolgálatában van. Mariska néni a faluban esetleg nem fogja tudni a Szentírást helyesen értelmezni, mert valljuk be, van nem egy olyan hely, amit nehezen lehet csak megérteni. Ráadásul ő nem fogja tudni magától, hogy a Biblia korában milyen volt a társadalom, milyen volt a történelem, mik voltak a szokások. A teológiának ez is a feladata, hogy egyszerűbb emberek nyelvére "lefordítsa". Ha ezt nem teszi, akkor erősen megvan rá az esély, hogy tévtanok is elterjedhetnek. Én mindig örülök, ha jó tudományos írást olvasok a témában, akár egy mondatnak is sokkal gazdagabb jelentését lehet megismerni, ha jobban belelátunk az egyes szavak tartalmába.



Nem leszóltam, csak a sorrendet tettem helyre szerintem ez a fontos, a másik probléma pont ez a baj kicsúszott az írásodból szerinted aki nem végzett teológiát az laikus

a Mari néni szintjén.

Az, hogy az Istennel közösségben legyél és megértsed a Biblia mondanivalóját semmilyen teológia nem kell és lehet egy Mari néni jobban érti ezt mint te.

2013. jan. 27. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddig érkezett válaszokat, és különösen a civilizált hangnemben folytatott beszélgetést!


Egy megjegyzés egy fentebbi hozzászólás kapcsán: én teológiát végzett keresztényként (és annak pontos tudatában, hogy miről szól a platonizmus) egyáltalán nem érzem magam platonistának, sőt "harcolni" szoktam a szószékről a Bibliával összeegyeztethetetlen metafizikai tanítások ellen. És rengeteg teológiát végzett "teológus" ugyanígy van ezzel.


Egy másik: a teológiai végzettség nem feltétlenül tesz valakit arrogánssá. Sőt, az is alázatban tud tartani, hogy 6 év tanulás alatt rájöhet, hogy valójában milyen keveset tud! Egyébként arrogáns és beképzelt az olyan tanító is lehet, akinek nincs teológiai végzettsége.


Tudom, most kiderült, hogy azért mondom ezeket, hogy védjem a "mundér becsületét", és valóban azért is, mert magam körül nagyon sok olyan teológust látok, akik pont Isten szeretetétől motiválva fektettek évekig sok-sok energiát és pénzt a tanulmányaikba, teljes szívvel törekednek arra, hogy megfelelően magyarázzák az Igét, és

és nem érzem velük szemben minden tekintetben fairnek a kritikát.


Még egyszer köszi a válaszokat!

2013. jan. 27. 16:22
 13/15 anonim ***** válasza:

"Nem leszóltam, csak a sorrendet tettem helyre szerintem ez a fontos, a másik probléma pont ez a baj kicsúszott az írásodból szerinted aki nem végzett teológiát az laikus

a Mari néni szintjén.

Az, hogy az Istennel közösségben legyél és megértsed a Biblia mondanivalóját semmilyen teológia nem kell és lehet egy Mari néni jobban érti ezt mint te."


Én meg pont azt mondtam, hogy nincs szükség sorrendre, mert ezek mind egy szinten szükségesek..

Azt nem állítottam, hogy mindenki Mari néni szintjén áll. Sőt hidd el, sokkal bölcsebb Mari nénikkel találkoztam a falvakban, mint sok "doktor elől, doktor hátul" diplomás esetében. Én csak arra akartam rávilágítani, hogy mindenkit nevelni kell, ez alól nem kivétel Mari néni sem, nem vagyok kivétel én sem, mint egyetemista, és nem kivétel egy akadémiai nagydoktor sem.

Az, hogy az Istennel közösségben legyél és megértsed a Biblia mondanivalóját semmilyen teológia nem kell.. Igazán? Mindenki nyilván fejből tudja egyből, hogy egyes szentírási helyek eredeti héber, illetve görög megfelelője mit takar, továbbá azt is, hogy Jézus korában milyen zsidó hagyományok voltak életben, és még azt is, hogy a látszólagos ellentmondásokat hogyan lehet feloldani... Isten nem az eszünk, hanem a szívünk alapján fog minket megítélni, viszont ez nem jelenti azt, hogy mentesülünk attól, hogy továbbképezzük magunkat, amennyire csak lehet, mindenki saját magához mérten. Mégis, hogy fogja egy hívő Isten igéjét hirdetni egy biztos tudás nélkül egy ateistának? Hogy fogja neki elmagyarázni a Szentháromság tanát, vagy Jézus megtestesülését és megváltását, és minden olyan dolgot, amit logikailag nem túl egyszerű belátni? Igaz, hogy nem mindenki születik prédikátornak és tanítónak, de attól még nagyon fontos, hogy amennyire tudjuk, képezzük magunkat ilyen téren is.

2013. jan. 27. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

"én teológiát végzett keresztényként (és annak pontos tudatában, hogy miről szól a platonizmus) egyáltalán nem érzem magam platonistának, sőt "harcolni" szoktam a szószékről a Bibliával összeegyeztethetetlen metafizikai tanítások ellen."


Kedves kérdező, ha a teológiai végzettséged kapcsán nem hiszel a lélek halhatatlanságában (van sok ilyen "teológus" is), és semmiféle nem bibliai tanban, akkor valóban nem vagy nevezhető platonistának.

2013. jan. 28. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Kedves 13-as válaszoló! Ezt írod:


"Mégis, hogy fogja egy hívő Isten igéjét hirdetni egy biztos tudás nélkül egy ateistának? Hogy fogja neki elmagyarázni a Szentháromság tanát, vagy Jézus megtestesülését és megváltását, és minden olyan dolgot, amit logikailag nem túl egyszerű belátni?"


Az már bizonyára kiderült, hogy a kérdező által nem helyeselt idegenkedést nem tartom követendőnek a "teológia" szimpla szava, annak eredeti jelentése ellen. De abban biztos vagyok, hogy a Biblia Istenének a szándéka szerinti IGAZ ismeretet a szentírásból, nem a mai értelemben vett, több éves főiskolai vagy egyetemi végzettséggel rendelkező "teológusok" hirdetik helyesen. Sőt, ők Isten akaratának a cselekvését (ami feltétele a megmentésnek!) sem végzik a Szentírás meghatározása szerint.


Az első kérdésed nekem azért furcsa, mert sokan gondolják azt a mai, magukat kereszténynek vallók közül, hogy az ún. "kereszténység" egyházaiban lévők már jó helyen vannak, bármely egyházban legyenek és bármiben higgyenek is. És csak azoknak kell hirdetni az evangéliumot, akik ateisták. Vajon Jézus és az első sz.-i tanítványai is ezt tették? Csak az ateistákat keresték, mint akiknek szükségük volt a bibliai igazságra?! Nem, tudjuk, hogy nem.


A másik kérdésed a háromsággal kapcsolatos, mint amihez szerinted elengedhetetlen a teológiai oktatás. A Biblia tanúsága szerint pedig az abban foglaltak megértéséhez nem kell felsőfokú vallási képzés, azaz fontos az alapos Bibliatanulmányozás, de annak a pontos ismereten kellene alapulnia. Mert ugye logikus és érthető, hogy a magas szintű teológiai végzettségre hivatkozás, ma is sok ember számára egy mindent elsöprő "garancia" arra, hogy az ilyen illető biztos nem vezet félre, hiszen "ő már csak tudja, mer azt tanúta". Nem, ez egy önálltató, félrevezető álláspont, pedig milliók élnek ebben a tévhitben!!! Sok teológus, attól függően, hogy mely szellemi irányzat iskolájában tanult, nem ért egyet egymással. Még az azonosak sem mindig.


Tehát mindenkinek a saját felelőssége lenne, hogy alaposan utánanézzen az isteni igazságoknak, és ne csak elfogadja azokat a "tekintélyesektől", mit a készpénzt, csak mert forgalomban van!

2013. jan. 28. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!