Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi értelme van a nem keresztén...

Mi értelme van a nem keresztény házasságoknak?

Figyelt kérdés

Hülye kérdés tudom, meg nem is biztos, hogy a megfelelő kategóriában van, de érdekel. Előre leszögezem, ez nem egy "győzzetek meg" kérdés, és nem is a "hülyék vagytok mert..." kérdés (még ha egyeseknek úgy is hat), csak érdekel a válasz.


Szóval én keresztény vagyok, és ugye a kereszténység egyik elve, hogy a házasságig szüzek maradunk. (persze nem mindenki tartja be még vallásos körökben sem) Hallottam sok érvet ellene, mellette is, most nem a ruhapróbás példa érdekel, mert nem fogtok azzal meggyőzni, hanem az, hogy a mai világban minden ilyen jellegű kapcsolat úgy indul, hogy két ember összefekszik, és aztán eldöntik, hogy együtmaradnak-e, vagy sem. Járnak egy darabig, ha jól meg összeköltöznek, ha nem szakítanak.


Végül is mindent megtesznek, amit mi csak házasság után, némelyeknél még gyerek is összejön. Na de, ezek után mi újat nyújthat a házasság, mert ha minden megvan, ami a házasságban, ráadásul, most már van törvény az élettársi örökségre is, akkor nem mindegy, hogy van-e egy papír, vagy nincs? Annál is inkább nem értem, hogy mindezek ellenére még mindig 60% a válások aránya, tehát még mindig olyan a házasság, mint a járás: ha megunjuk szakítunk. Elvileg azért van ilyen sok "felkészülés", hogy lássuk kivel akarunk élni életünk végéig. De akkor nem lenne válás.


Szóval ez érdekel, hogy akkor miért házasodnak az emberek, miért nem elég az együttélés, hiszen kvázi már egy párt alkot így a férfi és a nő.

Bocs, ha hosszú voltam.


2013. febr. 11. 23:34
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%

A keresztény kultúrkör a nem keresztények (nem vallásosak) esetében is hozott néhány kulturális változást.

A karácsonyt is megtartja mindenki, akkor is, ha nem vallásos.A hívőknek Jézusról szól, a nem hívőknek a szép fáról és a családról.

De ez Izraelben is így van sok helyi ünneppel - az ateisták is tartják őket, csak kevésbé szigorú szabályokkal, más értelmezéssel.


A házasság intézménye egyébként minden kulturában létezik, még az afrikai törzseknél is. A vallások lefordították a saját nyelvükre, minden kultúra a saját istenéhez, hitvilágához igazította.


Nagyrészt hagyományokról és gesztusokról beszélünk. Hogy az egyénnek mit jelent egy-egy ilyen aktus, azt a saját világnézete határozza meg. A hívőknek "Isten színe előtt..", a nem hívőknek "a civil egybegyűltek színe előtt...".


"Annál is inkább nem értem, hogy mindezek ellenére még mindig 60% a válások aránya, tehát még mindig olyan a házasság, mint a járás: ha megunjuk szakítunk. Elvileg azért van ilyen sok "felkészülés", hogy lássuk kivel akarunk élni életünk végéig. De akkor nem lenne válás."


Egy fontos dolgot kihagysz a számításból: ön- és emberismeret.


Ezzel sokan nem rendelkeznek, akár vallásosak akár nem. Enélkül pedig könnyű rosszul választani. Ez már az emberi természetről és a pszichológiáról szól.

2013. febr. 12. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:
27%

Mivel a 11-es válasz kielégítő volt, ezért csak azzal egészíteném ki, hogy be lett magyarázva az embereknek, hogy szex nélkül nem élet az élet, ezért nem tudnak és nem is akarnak várni vele.


Gal 5,16-17.


16 Intelek titeket: a Lélek szerint éljetek, és a test kívánságát ne teljesítsétek.

17 Mert a test kívánsága a Lélek ellen tör, a Léleké pedig a test ellen, ezek viaskodnak egymással, hogy ne azt tegyétek, amit szeretnétek.


Nem értik ezt a pár szót, azt hiszik, hogy ellenük íródott. Látod, azt hiszik, csak a centi számít és az, hogy mennyire virtuóz a másik az ágyban, holott együtt tanulni a szexet és egymás testét csodálatos dolog. Ezt veszik el önmaguktól és a másiktól, akit egész életre kéne válasszanak.

2013. febr. 12. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
100%

12-es. Az élet nem az igazi szex nélkül. Egészséges, épeszű embereknek ezt nem kell bemagyarázni, tudják nagyon jól. Ugyanolyan örömforrás, mint az, ha megeszel egy szép szelet tortát. Boldogabb, elégedettebb leszel és ez jó.

A 21. században ideje lenne már helyén kezelni a dolgokat.

2013. febr. 12. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
8%
13-asnak: az is jó lenne már, ha tudnátok értelmezni, mert hiába írja le egy rakás hívő, hogy nincs a szex ellen a Biblia, csupán megvan a maga helye és ideje, TI ezt valamiért nem akarjátok megérteni. Ha fizetek érte, akkor menni fog? Minél modernebb a kor, annál inkább nem tudnak írni-érteni az emberek, ahogy te is.
2013. febr. 12. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:

Tényleg hülye kérdés. Hogy értsd miért: mi értelme van a keresztény házasságoknak - kérdezhet egy nem keresztény. Neki meg az a szempontja. Nem vitathatod el az övét, és ő sem a tiédét.


Már többen kifejtették: a házasság az idők során az együttélés társadalmi kezelésére alakult ki, semmi egyéb oka nem volt. Aki együtt élnek, gyerekeik lehetnek, felelősségük keletkezik a gyerek felé, vagyonra tesznek szert, mindezt pedig az államnak (vagy más helyettesítő intézménynek) is kezelni kell. Ehhez szükség van nyilvántartásba vételre. Azért, hogy vita, probléma esetén el lehessen igazodni, kinek mi a vagyoni, erkölcsi és más kötelessége, ezt a feladatát az állam viszont csak akkor tudja ellátni, ha tud róla néhány adatot. Ez a házasság megkötésének lényege. Csak mivel bensőséges esemény körberakjuk rituálékkal. Ezt lehet nem elfogadni, de jobb megérteni és tudomásul venni.


Másik kérdéskör, hogy a házasság (tehát a nyilvántartásba vétel) időpontjáig mi történjen. A világon mindenütt úgy kezdődik, hogy két fiatal megismerkedik, és valami metakaommunikáció alapján megtetszik egymásnak (vagy csak az egyik a másiknak, aki tudja, mit kell tenni, hogy a dolog kölcsönössé váljon). Kezdetben keveset tudnak egymásról, kultúrkörtől függ, milyen módon, mennyi idő alatt és mit ismernek meg egybásból. A keresztény egyház, és általában az egyházak - a korai időkből származó praktikus hagyományok és speciális hatalmi érdekek alapján - eléggé meghatározzák az ismerkedés formáit. Ezek közül egyeseknek komoly egészségügyi, társadalmi okai voltak, mára azonban ezek az okok megszűntek. Ezért az ilyen szokások egyeseknek kezdenek terhessé válni, mások viszont ennek ellenére is betartják. Ezt többnyire az otthonról hozott neveltetés szabja meg.


Egy harmadik kérdéskör, hogy mit szabad, mit érdemes, és főleg mit fontos megtudni a másikról, hogy az együttlét tartós legyen. Szerintem érdemes nagyon sok mindent megtudni. Viszont hogy mi ez a nagyon sok minden, ki mennyi idő alatt, és milyen módszerekkel tudja meg, az elsősorban intelligencia, ismeret és hozzáállás (szemlélet) kérdése.

Volt, aki azt írta, fontos számára hogy kiderüljön: felismerik-e a melleit. Mostanában terjed a "próbáljuk ki, majd kiderül" szemlélet. Ez a vaktában keresgélés módszere, a világ legkevésbé eredményes eljárása, de valamiért a hívei ezt nem hiszik el. Nem hiszem, hogy bármi haszna lenne ma a házasság előtti szex tilalmának. De azt tudom, hogy sokan vannak, akiknek akár 10 aktus után sem világos, vajon milyen lesz az ötszázadik után. Viszont sokan vannak, akik az első előtt pontosan tudják, milyen lesz az első és az ezredik is. Ezzel csak azt mondom, hogy sokan vannak, akik néhány hónap próba után sem tudják, hogy egy év múlva már nem lesznek együtt, és sokan, akik egy hét (szex nélküli) együttlét után is pontosan tudják, működni fog-e a kapcsolat 5 vagy 50 év múlva. Mert ez nem próbálgatás, hanem hozzáállás kérdése, amitől a próbálgatás még lehet édes, de nem hasznos.

Továbbá egy kapcsolat tartóssága alapvetően a folyamatos ápolásán múlik. Egy biciklit is tönkre lehet tenni egy hét alatt, és lehet kiváló 20 év után is.

Én egy hét után tudtam, mi lesz a folytatás, más kérdés, hogy a "szentesítéséig" mi történt. Nem érzem, hogy bármiben is tévedtem volna, amennyire tudom (és tapasztalom), ez kölcsönös.

2013. febr. 12. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 Pietrosol ***** válasza:

Szia!


Nem kell a házasság intézményébe semmiféle "ság-séget" belevinni! Nem kereszténység, nem vallásosság és semmiféle izmus vagy ideológia nem kell ide. Alapvető emberi felelősségvállalás azért, akit társamul választottam, ennyi kell! Minden egyéb, papi ceremónia, önkormányzati procedúra értelmetlen külsőség.


Mikortól leszel te és a párod házastárs?

Amikor egy pap vagy egy önkormányzati munkás azt jóváhagyja vagy akkortól, amikor vállalva a felelősséget olyan leszel, mint Isten és az igen igen lesz, a nem pedig nem?


Nem kell ehhez semmi, csak az elaltatott egyenes tartást vissza kell hozni az ember alapállásává.

2013. febr. 12. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
76%

Frank N. Stein, rossz válasz. Értem, amit írsz, csak nem értek egyet vele.


Egészséges FELNŐTT embernek nincs oka várni a szexszel, ezt semmiféle természeti törvény nem kívánja meg. Azért, mert még nem találta meg a párját, akivel valóban össze akarja kötni az életét, fossza meg magát az egyik legfontosabb örömforrástól?

Önként persze mindenki úgy korlátozza az életét, ahogy jólesik, de ne ideologizálja már meg.

A házasságnak semmi köze a szexhez. Gazdasági-jogi közösség, amely törvényes keretek között rendezi a vagyon és a és az egymás iránti felelősség kérdését.

2013. febr. 12. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 Antimod ***** válasza:
Két ember nagy nyilvánosság előtt úgy dönt, hogy élete végéig együtt marad. Persze egyfajta társadalmi elvárás is van ez mögött. Nekem személy szerint nincs nagy különbség az esküvő előtti és utáni élet között, de legalább átvehetjük egymás leveleit a postán. ;)
2013. febr. 12. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Látok új dolgokat is. Mondom, ez nem a meggyőzős kérdés, de ahogy ti elképzelhetetlennek tartjátok a házasságot együttélés nélkül, én együttélés után tartom annak. Ez van.

2013. febr. 12. 16:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!