Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért van az, hogy katolikus...

Miért van az, hogy katolikus létemre egyes protestáns csoportoknál nagyobb hitet találok?

Figyelt kérdés
Félreértés ne essék, nem akarok áttérni, meg semmi ilyesmi....De olyan protestánssal én még nem találkoztam, aki ne vette volna komolyan az Írást. Ellenben katolikus testvéreim részéről szinte csak azt hallom hogy "ez régen így volt, valóban, de mi már nem vesszük komolyan"...Hát szerintem, ha "már nem vesszük komolyan", az lófitty, nem kereszténység....(20-30 körüli korosztályról beszélek).
2013. febr. 18. 16:09
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
67%

Mert a katolikusok - mint régi uralkodó vallás hívei - sokan csak beleszületnek és nagyon nem érdekli őket az egész.

A protestánsok többsége viszont megéli a vallását, mert nem a készet kapta, meg kell küzdenie érte!

2013. febr. 18. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
27%

A katolikus hittel egy baj van szerintem. Az évezredek alatt nem volt képes megújulni, alakulni, márpedig a társadalom változott, az emberek gondolkodása és igényei változtak. Egy vallásnak foglalkozni kell az aktuális problémákkal, és figyelembe kell venni a fejlődést, a változásokat. A katolikus vallás ebben a tekintetben egyáltalán nem rugalmas, emiatt híveket veszt, és a dogmái sem túl szimpatikusak a ma emberének.

Ami azt illeti, a Biblia tényleg sok tekintetben elavult, egy más nép törvényeire, erkölcsi-morális felfogására épült. Nem hiszem, hogy hitetlen ember lenne, aki így gondolja. A kereszténység lényege nem abban áll, hogy mit gondolunk az Írásról, hanem hogy a keresztény eszmeiséget mennyire tudjuk a viselkedésünkben tükrözni.

Sosem értettem azokat az embereket, akik bár minden vasárnap ott ültek a templomban, hétköznapokon meg fröcsögő rosszindulattal beszéltek egymásról, és soha semmiféle segítséget nem nyújtottak a bajban lévőknek.


Szerintem ez nem felekezeti hovatartozás kérdése, ez erkölcsi kérdés, hitbéli kérdés.

2013. febr. 18. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
50%
A katolikusok farizeusok, sok a szabály, ami még őket is fárasztja. A zsidóknál is fontos a hit és még fontosabbak a hagyományok, ez is érdekes. A protestánsok ált. én így látom, hogy valóban jobban akarják a vallást tartani. Én is a 30+ korosztályról beszélek.
2013. febr. 18. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
78%

A kérdés jó táptalajt ad a katolicizmus szidására..

Egyébként ez szerintem teljesen emberfüggő. Most nem akarom igazán szidni a protestáns testvéreket, de nálunk innen a városból már egyhuzamban két református lelkész ment el, nőügyek miatt. Nem akarok pálcát törni felettük, de ha ezt nézzük, akkor nem vették túl komolyan az Írást... Ez csak egy példa, nem fogom ezt ráhúzni az egész vallásra és az összes protestánsra, de mondom, mindenhol van negatív példa. Sajnos sok katolikus nem él Krisztus tanítása szerint, de ugyanígy sok protestáns sem.

Viszont az sem jó szemlélet, hogy bizonyos törvényeket még mindig úgy tartatunk be, ahogy több mint 2000 éve volt. Most nem Jézus tanításáról beszélek, mert az mindig is aktuális lesz, de pl. vannak olyan mózesi törvények, melyeket az Újszövetség már felülírt, illetve máshogy világítja meg.

2013. febr. 18. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

4 - Természetesen igazad van sajnos, azonban a katolicizmust szidja már így is boldog-boldogtalan. Persze gondolom a protestáns oldalon is vannak kilengések. Konkrétan az a bajom, hogy amit én látok a világból, az alapján a katolikusok egyáltalán nem veszik komolyan a vallásukat, legalábbis én ezt látom mindenhol (tisztelet a kivételnek!).


Nem díjazom ha bele akartok menni a Biblia és a dogmák hitelességébe, mert a kérdés nem erről szólt! Csak arról, hogy az ún. "katolikusok" miért tesznek nagy ívben a vallásukra (pl. házasság előtti tisztaság), míg egyes kisebb protestáns csoportok fiataljainál azt látom, hogy valóban törekednek bizonyos örök érvényű bibilai szabályok betartására!? Úgy általánosságban, egy átlagos katolikus miért gondolja úgy, hogy mindent a saját szájíze szerint lehet magyarázni, miért kell felhigítani a bibliai igazságokat és mire ez a fene nagy szabadosság?

2013. febr. 18. 17:20
 6/14 A kérdező kommentje:
1 - Nem mondasz rosszat, ez kicsit elgondolkodtató....
2013. febr. 18. 17:21
 7/14 anonim ***** válasza:

"Ellenben katolikus testvéreim részéről szinte csak azt hallom hogy "ez régen így volt, valóban, de mi már nem vesszük komolyan"


Mit nem vesznek komolyan?

2013. febr. 18. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Pl. amit írtam, a házasság előtti tisztaságot, vagy bizonyos böjti dolgokat (s mint írtam, a viszonylag fiatalabb korosztályról beszélek).
2013. febr. 18. 20:32
 9/14 anonim ***** válasza:

Erre a kérdésre nem olyan nehéz a válasz. A protestáns vallások úgy keletkeztek, hogy Luther és társai elkezdtek komolyabban foglalkozni a Bibliával, és rájöttek, hogy a XVI. századi római katolikus egyház gyakorlata enyhén szólva nincs vele összhangban. (Egyébként a dogmatikájában a katolikus egyháznak is fontos, de nem kizárólagos dokumentuma a Biblia.) Többek között fontos különbség volt (van) abban is, hogy mit tanít a katolikus egyház a megigazulásról, és mit tanít róla a Biblia. (Megigazulás = lényegében, h. hogyan nyerhetek bűnbocsánatot és örök életet, milyen feltételekkel üdvözülhetek.) A Bibliában, és az ehhez jobban ragaszkodó protestáns vallásokban kiemelt szerepe van a hitből való megigazulásnak és az Istennel való személyes kapcsolatnak, míg a katolikus vallásban - bár van szerepe a hitnek - a szentségek v. "szent misztériumok"-ban való részesülés következménye a megigazulás. Legfontosabb a keresztség, a bűnbánat és a vezeklés, és a bűnbocsánatban fontos szerepe van a papnak, mert ő adja a feloldozást.


De persze itt tényleg fontos, hogy kiket hasonlítasz össze, mert a katolikusok természetesen nem egyformák, vannak ott is, akik komolyan veszik, és akik nem, meg a protestáns egyházaknál is. És az is való igaz, hogy a katolikusoknál erősebb a tradicionalizmus szerepe, akkor is természetes a gyerek megkeresztelése és hittanra járatása, ha amúgy a szülők nem gyakorló vallásosak, míg a protestánsoknál, mivel szinte mindegyikre kisebb-nagyobb mértékben jellemző az Istennel való személyes kapcsolat, ezért a formális vallásosságot ennek hiányában nem nagyon van értelme erőltetni.

2013. febr. 19. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Én is katolikus vagyok és szerintem a katolikus vallás jó. De az igaz hogy viszonylag sok ilyen hívő és pap van akiknek nagyon gyenge a hite. De mit várhatunk attól aki gyerekkorában meg lett keresztelve, de soha nem tett semmilyen erőfeszítést Istenért? És sajnos sok katolikus van vele így.

A megtért fiatalok viszont gyakran térnek be egy protestáns gyülekezetbe megtérésük után mivel a médiából azt hallják éjjel-nappal hogy a kat. egyház gonosz. Ők mivel friss megtérők és látják Isten jóságát és hatalmát, komolyan veszik a hitüket.

De azért hozzáteszem hogy én ismerek a vallást nagyon komolyan vevő katolikus hívőket és papokat (pl. tudok olyanról aki napokon keresztül egyáltalán semmit nem eszik és úgy böjtöl).


Katolikus kazizmatikusok vannak az ismerőseid között? Ők általában komolyabban veszik a dolot mivel látják a Szentlélek működő karizmáit és ez sok erőt ad.

2013. febr. 19. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!