Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért van az, hogy katolikus...

Miért van az, hogy katolikus létemre egyes protestáns csoportoknál nagyobb hitet találok?

Figyelt kérdés
Félreértés ne essék, nem akarok áttérni, meg semmi ilyesmi....De olyan protestánssal én még nem találkoztam, aki ne vette volna komolyan az Írást. Ellenben katolikus testvéreim részéről szinte csak azt hallom hogy "ez régen így volt, valóban, de mi már nem vesszük komolyan"...Hát szerintem, ha "már nem vesszük komolyan", az lófitty, nem kereszténység....(20-30 körüli korosztályról beszélek).
2013. febr. 18. 16:09
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Bár a kérdés több szempontból pontatlan és túlzó általánosítás, mégsem értelmetlen.

Röviden a válasz: a II. vatikáni zsinat.

Nyitni akartak a világra, hogy a dohosnak hitt légkörbe friss levegő áramoljon be, ehelyett behatolt a világ minden szennye hatolt be, és megfertőzte a katolikusok többségének a gondolkodását. Lepaktáltak a világgal (vagy a világ fejedelmével?), ennek eredménye a fájdalmasan világias gondolkodásmód és a katolikus hit folyamatos elárulása és kiárusítása. Sokak számára a II. vatikáni zsinat előtti idők az "őskort" vagy a "sötét középkort" jelentik, ahová semmiképpen sem térnének vissza. Az igaz vallásosság majdnem teljes eltűnésével a hit is vészesen fogy a hívőkben. Ez a "hit válsága" emberileg visszafordíthatatlan. Micsoda kegyelem, hogy birtokoljuk Krisztus ünnepélyes ígéretét, miszerint sosem fogja teljesen magára hagyni Egyházát! Ez kell, hogy erőt adjon a mindennapok elviseléséhez!

2013. febr. 19. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm az érkezett válaszokat. Részben érdekes vélemények hangzottak el.

Valaki kérdezte, hogy vannak-e katolikus karizmatikus ismerőseim!? Nem, nincsenek, legalábbis nem tudok róla. Nem is igazán tudom őszintén szólva, hogy mi is ez tulajdonképpen??


Utolsó: nagyon rávilágítottál számomra valamire, köszönöm! Azt eddig is tudtam, hogy a legutóbbi zsinat nem volt a legszerencsésebb...mellesleg pont ez a "középkorias" egyház vonzana pedig, és tudna erőt adni... A megdöbbenésem mindössze annyi, és egyedül ezt nem értem, hogy (mivel hitem szerint) a protestantizmus eretnekség, hogy lehet, hogy mégis sokszor keresztényibb hangot (ha úgy tetszik katolikusabb hozzáállást) látok odaát, mint itt? (pl. javaslom Paul Washer prédikációit, protestáns ide vagy oda, keresztényibb és igazabb beszédet ritkán hallok....holott tudom hogy mégsem katolikus)...Tehát nem tudom érted-e mire akarok kilyukadni? Ahogy írtam, nem akarok protestáns lenni még véletlenül sem, de a hitem megerősítésében sokszor ez többet használ....úgy érzem......Hogy lehet ilyen paradox helyzet, hogy a katolikus tradíciót nem-katolikus körökben jobban lehet felfrissíteni? (Vagy hibás ez a gondolat-menet és felejtsem el ezeket?)

2013. febr. 19. 20:15
 13/14 anonim ***** válasza:

Ha így teszed fel a kérdést, nekem így érthetőbb, és a válasz még könnyebb.

A hit megerősítésére azért lehet alkalmas vagy akár alkalmasabb más felekezetből származó tanítás is, mert nincs olyan, hogy a te hited katolikus, az én hitem protestáns, és nincs átjárhatóság. Mert a hit az nem belőled vagy belőlem származik, hanem Isten ajándéka, és mivel Ő nem személyválogató, egyazon hitet kapja mindenki, aki hisz.

"2Pét 1:1 Simon Péter, Jézus Krisztus szolgája és apostola, azoknak, akik velünk egyenlő drága hitet nyertek a mi Istenünknek és megtartónknak Jézus Krisztusnak igazságában:"

Péter azt mondja, hogy az a hit, ami benned vagy bennem van, egyenlő azzal, ami az apostoloknak volt!

"Ef 4:5 Egy az Úr, egy a hit, egy a keresztség;

Ef 4:6 Egy az Isten és mindeneknek Atyja, aki mindeneknek felette van és mindenek által és mindnyájatokban munkálkodik."

"1Kor 3:11 Mert más fundamentomot senki nem vethet azon kívül, amely vettetett, mely a Jézus Krisztus."

Vagyis ha neked igazi hited van, ami Istentől való ajándék, akkor ugyanaz a hit van benned, mint egy protestáns lelkészben vagy mondjuk bennem. Az már más kérdés, hogy a különféle vallási, felekezeti rendszerek milyen kereteket építettek rá erre és milyen dogmákat, szabályokat, rítusokat stb. határoztak meg a hit megélésére. Ebből az is következik, hogy az igazsághoz való "közelségben" lehetnek különbségek a felekezetek között, mert a vallási rendszerek ahogy történelmileg felépültek, sok olyan elemet is beépítettek magukba, amik feleslegesek, és amit Isten nem parancsolt. A személyes meggyőződésem az, hogy ebből a szempontból a katolikus egyház rosszabbul áll a protestánsoknál, és ez is lehet az oka annak, ahogy érzel.


De nem ez a lényeg, hanem az, hogy akárhol kaptad meg Istentől a hitet, építő tud lenni egy olyan pap/lelkész tanítása is, aki másik felekezetben szolgál, feltéve, hogy a szolgálatában szintén jelen van Isten ajándéka. Mert ez esetben Isten adja a tanításokat és nem ő maga találja ki.

Egy olyan tanításnak viszont, ami csak emberi agyszülemény, és nem Isten "adja a szájába" a beszélőnek, bármelyik felekezetben hangozzék is el, igazából maximum intellektuális értéke van, szellemi nincs, a hitet nem tudja építeni, mert a hit nem intellektuális, hanem szellemi dolog. Így a tanítások között mindig van különbség abból a szempontból, hogy mennyire tudnak az ember szellemére hatni, ez a különbség nemcsak felekezetenként, hanem felekezeten belül prédikátoronként is megfigyelhető. Az lenne a jó, ha mindenhol csak olyan prédikátorok szolgálhatnának, akiknek tényleges isteni elhívásuk van a szolgálatra, és nem mások által előre megírt példázatokból, rögzített témákról tanítanának, hanem Istennel "megbeszélnék", mi legyen az aznapi prédikáció. Szerintem alapvetően egy prédikáció mindig attól lesz jobb vagy rosszabb, hogy a prédikátor milyen kapcsolatban van Istennel. Múlik persze valamilyen szinten az illetőnek a képességein és képzésén is, mert pl. Mózes olyan közeli kapcsolatban volt Istennel, mint az emberek közül senki, mégis olyan parája volt a nyilvános beszédtől, hogy általában a testvére, Áron beszélt helyette. :)

2013. febr. 19. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
100%

"Valaki kérdezte, hogy vannak-e katolikus karizmatikus ismerőseim!? Nem, nincsenek, legalábbis nem tudok róla. Nem is igazán tudom őszintén szólva, hogy mi is ez tulajdonképpen??"


Ez a kat. karizmatikus megújulás honlapja:

[link]


Ez pedig egy nagyon jó kat. karizmatikus közösség:

[link]


A karizmatikus mozgalom lényege hogy a Szentlélek keresztség után imádkoznak különböző karizmákért és azért hogy a Szentlélek minél jobban használja őket. Néhányan a karizmatikusok közül megkapják a prófétálás, gyógyítás, szabadítás, nyelvi ima, nyelvi ima lefordítása vagy egyéb karizmákat. Ezeket aztán használják is. És gondolhatod hogy amikor a Szentlélek ezeken az embereken keresztül próféciákat ad, gyógyít vagy démonokat űz akkor akik ezt látják azoknak elég erős hitük lesz. Szerintem ez a karizmatikus mozgalom lényege.

Jézushoz se azért mentek az emberek mert szépen prédikált hanem mert gyógyított és ördögöket űzött.

2013. febr. 20. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!