Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A katolikusoknál az egész...

Izidorkata kérdése:

A katolikusoknál az egész világon be kell tartani a böjti előírásokat: hogy pénteken nem szabad húst, bort, és tésztaféleségeket enni?

Figyelt kérdés
Arra gondolok hogy egy eszkimóa kár egy nap is sok lenne hús nélkül, mínusz nagyven fokba, és más eledel nincs is.

2013. márc. 11. 20:47
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Ma már a hústilalom nem olyan szigorú, böjtben az önmegtartóztatáson van a hangsúly. Ráadásul az eszkimók zömében halat esznek, a hal meg böjti értelemben nem tartozik a húsok közé. Tésztaféléket és bort meg szabad fogyasztani amúgy is. A keleti keresztények körében szokás, hogy a hús mellett tejes dolgokat sem esznek, illetve a keleti szerzetesek nem isznak bort és halat sem esznek.

De mondom, ma már hangsúlyozzák, hogy a hústilalmat lehet helyettesíteni más bűnbánati formákkal: kiemelten a segítő szeretet cselekedeteivel, vagy imával.

2013. márc. 11. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
csatlakozom az előttem szólóhoz, egy kiegészítést téve: a nagyböjti hústilalmat nem váltja ki jócselekedet vagy más megtagadás.
2013. márc. 11. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

A különböző földrészen és eltérő kúltúrákban élő katolikusoknak ezt egyaránt be kell tartani? Van különbség pl. az olaszok közt akik kissé lazább természetűek vagy pl. a német katolikusok közt böjtöt illetőleg?

A magyarok gondolom hogy betű szerint betartják, mert a magyar mentalitás olyan hogy amit megparancsolnak azt a magyar nép töbsége megcsinálja.

2013. márc. 12. 18:00
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

A Codex Iuris Canonici azt írja, hogy tartózkodjunk a húsételektől, de a szabály alól mentesülnek a 14 év alattiak és a 60 év felettiek, illetve akik betegek, kemény fizikai munkát végeznek vagy közétkezésben részesülnek.

A püspöki konferenciának megvan a joga, ahhoz hogy a hústilalmat helyettesítheti a bűnbánat egyéb formáival. (CIC 1249-1253.) Német forrást találtam: [link]

Tehát elméletileg mindenhol hústilalom van, de a helyi püspöki konferencia szabályozhatja ennek szigorúságát.

2013. márc. 12. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

az egyházi törvény azért mégsem világi, állami törvény. Lehet hogy az egyház különböző iratokban elrendeli, de a kialakult hagyományt néha jobban követik mint az előírásokat. Érdekes lehet hogy pl. olaszországban mennyire veszik komolyan az ilyen előírásokat.


Én mindenesetre most igyekszek betartani mert olyan jó hogy az ember tehet valamit azért hogy valami áldzatot hozzon elő. A mi gyülekezetünk megengedi hogy más gyülekezetek szép tanításait is gyakoroljuk.

2013. márc. 12. 18:48
 6/9 Molnár Sándorné ***** válasza:
0%

T.Kérdező!

A Katolikus vallásban valóban tartják a bőjtöt. Pedig ez a Biblia szerint egyáltalán nem követelmény. Tehet valaki fogadalmat arra, hogy bőjtöl. De Isten ezt nem követelte meg soha. A Máté 15:11 verse ezt irja: "Nem az fertőzteti meg az embert ami a szájon bemegy, hanem ami kijön a szájból, az fertőzteti meg az embert."

Mellesleg megjegyzem /saját tapasztalat/ hogy láttam a helyi plébánost bőjtidőben sonkát enni. Tehát ők maguk sem nagyon tartják ezt be.

Üdvözlettel: Judit!

2013. márc. 12. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Vasárnap nincs böjt, ennyit a sonkáról. Vagy ha kapta valakitől, akkor is megeheti. Ne ítélj elsőre!

Az eszkimókról: lehet, hogy csak halat esznek a böjti időszakban, vagy lehet, hogy az egyház a fókát is engedélyezi, mert vízi állat.

2013. márc. 12. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

"az egyházi törvény azért mégsem világi, állami törvény. Lehet hogy az egyház különböző iratokban elrendeli, de a kialakult hagyományt néha jobban követik mint az előírásokat."


Hát amire hivatkoztam, a Codex Irus Canonici nem csak egy irat, hanem az egy törvénykönyv. Egyházjogi paragrafusokat tartalmaz, melyeket érvényesek minden katolikusnak keresztelt embernek.

Most nyilván vannak olyan emberek, akik nem tartják be.. Ha mindenkinek evidens lenne és betartaná, akkor nem kéne leírni.

2013. márc. 12. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Jaj, hogy pénteken nem lenne szabad tésztaféléket enni, vagy bort inni? Ezekről nem hallottam, pedig katolikus vagyok, és katolikus családban nevelkedtem. Pénteken sokszor eszünk tésztát.
2013. márc. 12. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!