Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Húsvétkor Jézus feltámadását...

Húsvétkor Jézus feltámadását ünnepeljük. Jézus feltámadásának mi köze a lányok meglocsolásához, a fiúk tojás osztogatásához, a csokinyúlhoz, a sonkához, a pénz osztogatáshoz?

Figyelt kérdés
Vallásos emberek válaszát várom előre is nagy tisztelettel!

2013. márc. 29. 15:04
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
83%

Semmi köze nincs hozzá. Az egy pogány szokás, úgy tudom.

De mivel ma már nem tulajdonítunk ennek babonás, bálványimádós ezotérikus dolgokat, így nem bűn ha ezt valaki csinálja, tartalom nélkül.

2013. márc. 29. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
76%

Nem hiszem, hogy ezt tényleg megkérdezted.

Mi értelme van karácsonykor karácsonyfát díszíteni?


Annyit mondok, hogy: HAGYOMÁNY.

2013. márc. 29. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
70%
Hisz egy fenyőfának semmi köze Jézus születésnapjához..
2013. márc. 29. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
89%

Semmi, ezek mind a pogány tavaszköszöntésből maradtak. A locsolás, a nyúl, a tojás mind termékenységszimbólumok (a locsolás konkrétan termékenységvarázslás). Nem véletlen, hogy a kereszténység egy része elutasítja ezeket.

A bárány az egyedüli, ami a Bibliából származik (pészah estéjén kellett enni, Jézusra utalt), de ma ezt is mindenféle tartalom nélkül, szokásból (mert "cuki" és finom) teszik bele, az emberek jó része nem is tudja, honnan származik.

2013. márc. 29. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 A kérdező kommentje:
Megnyugodtam. Azt hittem senki nem veszi észre hogy semmi köze a csokinyúlnak és a fejlocsolásnak a húsvéthoz.
2013. márc. 29. 15:24
 6/22 anonim ***** válasza:
45%

Katolikus szimbolikában igenis van, habár régebbi pogány elemeket is vett át. A tojás a feltámadás jelképe: ahogy Jézus feltámadt a zárt kősírból, a tojásból úgy szokott kikelni a madár. Piros festése Jézus értünk ontott vérét jelképezi.


A locsolás: húsvétkor keresztelték (és keresztelik ma is sok helyen) a felnőtteket. Ez a gyermekkeresztséggel jelentőségét vesztette több évszázadon át. Hagyományként nálunk azonban erre emlékezve maradt meg a locsolás: mintegy népi változata a keresztelésnek, amely megújulást hoz.


A sonka a böjt végét jelzi - lehet húst enni.


Namost mindez a századok folyamán rendesen vegyült mindenféle népszokással és babonás elemmel, ez adja a mai fííílinget.


Érdekesség pl., hogy ez más népeknél is továbbspirázódott, mondjuk németeknél nagycsütörtökön valami zöldet esznek (pl. spenót - s ez sok magyarországi sváb eredetű családnál ma is így van), mert németül ez a nap: Gründonnerstag. Azt viszont már sok német sem tudja, hogy ez a grün nem zöldet jelent, hanem a már nem használatos "greien" (sírni, keseregni) szóból származik (amely szerintem utalhat Jézus getszemáni-kerti érzéseire).


A nyúlról is tanultam valamit, de most nem ugrik be - valami pogánykultúrás-megújulós-újjászületős valami az is, amire építettek a keresztények is, mivel nem lehet több száz év pogányságát pikk-pakk eltörölni, így azt próbálták megszentelni, ami a népben élt. Más kérdés, hogy sok-sok év alatt ez megintcsak elkezdett kifordulni magából.


Nem beszélek zöldségeket, utána lehet nézni liturgikus, egyháztörténeti, néprajzi, nyelvészeti forrásokban.

2013. márc. 29. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 Pietrosol ***** válasza:
26%

Sziasztok!


Megelőztél 6-os, így csak egy előző hozzászóláshoz fűznék kommentet!


A fenyő=örökzöld=örök élet szimbóluma!


A hagyományok nem öntudatlanul használják a szimbolikájukban megjelenő elemeket, legfeljebb lustaságból kevesen néznek utána és így potenciális prédájává és szócsövévé válnak a hagyományutálóknak.

2013. márc. 29. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
52%

3-as vagyok: Tegnap vagy tegnapelőtt olvastam a metropolban egy olvasói levelet, ami számonkérte (leginkább a nőkön), hogy miért nem hagyják magukat meglocsolni, mert ez milyen szép szokás és hagyományokat őrizni kell blablabla...

Teljesen kiakadtam két okból is: egyrészt mivel keresztény vagyok, a locsolkodás számomra elfogadhatatlan (fentebb leírtam az okot). Másrészt, ha nem lennék keresztény, akkor sem igazán szeretném, ha 20-an 30 különböző borzasztó szagú folyadékot öntenének rám és ezért még ajándékot is kelljen adnom (a hideg kútvízről nem is beszélve). Harmadrészt szabad akaratom és jogom van ahhoz, hogy eldöntsem milyen hagyományt tartok meg (engedek magamon betartani). Bocsi, hogy ezt ide írtam, de nagyon felhúzott ez a kis "levélke".

2013. márc. 29. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
16%

Kedves kérdező! Ahogy már mások is leírták: semmi!

Bibliai szellemben viszont néhány válasz nagyon helytelen.


De a kérdésed első megállapítása is rossz, mivel a bibliai parancs szerint nem Jézus "feltámadását" kellene ünnepelni ilyenkor, hanem a halálát, mivel Jézus CSAK erről beszélt, sem a születésnapjáról, sem a feltámadásáról, sem az égbemeneteléről. Ha ezen utóbbiak éppolyan fontosak lennének (vagy egyáltalán szabadna), mint a haláláról való megemlékezés, akkor nyilván azt is megemlítené az Írás.


Kedves első válaszoló!


"De mivel ma már nem tulajdonítunk ennek babonás, bálványimádós ezotérikus dolgokat, így nem bűn ha ezt valaki csinálja, tartalom nélkül."


Amennyiben ezt így gondolod, akkor alaposabban olvasd át Isten gondolatait a pogány szokások, ünnepek átvételéről és azok gyakorlásáról az imádatban! Pontosan elsoroltátok, hogy ezen szokásoknak, jelképeknek milyen szimbolikája van, tehát semmiképpen sem állíthatjuk, hogy "tartalom nélküliek" lennének ezen dolgok.

2013. márc. 29. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
54%

A locsolkodás, a tojás mind nép hagyomány, amik szintén nagyon fontosak, hozzátartoznak a kultúránkhoz. Egyébként nem feltétlen pogány mind, az egyik előttem szóló már jól leírta: a tojás a feltámadás jelképe, a piros tojás Jézus vérétől piros, a víz a megtisztulás, keresztség jele. A nyúl is termékenységet szimbolizál.

Az ünnep vallási része és a népi hagyományaink is fontosak.

2013. márc. 29. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!