Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a buddhizmus lényege? Mi a...

Mi a buddhizmus lényege? Mi a különbség a keresztény filozófia és a buddhista filozófia között? A többit lent.

Figyelt kérdés

2013. ápr. 19. 15:09
 1/10 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

Mennyire lent?

Egyébként, mint ég és föld. Annyira különbözőek, hogy kár is összehasonlításokat tenni.

2013. ápr. 19. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Igazából nem teljesen írtam ki a kérdést, egyébként az üzentet lehet törölni?


Keresztény vagyok, szeretném a 2 vallást gyakorolni. Ha jól értem a buddhizmusnál, mindenkiben ott lakozik a jóság, az értelem és az önzetlenség, csak a dukha, a szenvedés, és a hamis én képzet ami elfeledteti az emberrel a helyes út követését. Keresztény vallásban van a keskeny út és a széles út, más szóval kereszténység tanítása szerint nem mindenkiben van jóság, értelem és önzetlenség.

2013. ápr. 19. 15:37
 3/10 anonim ***** válasza:
Ahhoz, hogy megértsd a kereszténységet, el kell olvasni a Bibliát. Ehhez elég egy jó pár hét, ha folyamatosan olvasol. De meg is kell érteni. Ne haragudj, de ekkora terjedelmű ismeretet nem fog neked senki összefoglalni pár mondatban.
2013. ápr. 19. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Szeretnék egyszerre buddhista és keresztény lenni. Akkor nem is a kereszténységét kérdezném, hanem kizárólag a buddhizmust, mert ott annál a vallásnál számos dolog van, amit nem értek. Szeretném tudni, hogy a szutráknál mi a helyes értelmezés.
2013. ápr. 19. 16:07
 5/10 anonim ***** válasza:
57%

Szia!


A buddhizmus Indiában született vallás, mégpedig a VI-V. században időszámításunk előtt. Alapítója Buddha, alapja pedig dhamma a Buddha tana, ami elsősorban a megváltás tana (ebben hasonlít a kereszténységhez) azonban itt a megváltás egy magasabb intuitív megismerés. A megváltásra azért van szükség, hogy az ember ne szülessen újjá, vagyis a buddhizmus a reinkarnációban hisz. A megváltás lényege: a négy nemes igazság: a szenvedés, a szenvedés keletkezése, a szenvedés megszüntetése, és a szenvedés megszüntetéséere vezető nyolcas út.


Az első igazság szerint minden lét szenvedés, a második szerint a szenvedés oka a "szomj" a lét szomajzása az életkedv és az élni vágyás. A buddhizmus gyakorlatilag ateizmus: szerinte világot teremtő és fenntartó Isten nincs, csak istenek vannak, akik rangjaikat a karmáiknak köszönhetik, és bizony megváltásra szorulnak.

A harmadik neme igazság a szenvedés megszüntetése, vagyis a szomj nélküli állapot a nirvana a "kialvás".


A nirvana elérésének az útja a negyedik nemes igazság tulajdonképpen ez a buddhizmus erkölcstana, amely által igazi vallássá válik. Érdekes, hogy itt is van 10 parancsolat mint Izrael vallásában, ebből 5 fő ami eléggé ismerős lesz: Ne ölj, ne lopj, ne paráználkodj, ne hazudj, és ne részegeskedj. És van a csak szerzetesek számára kötelező 5 parancs: csak egyszer délben ehetsz, tartózkodj a szórakozástól, ne használj ékszereket, kényelmes ágyban ne aludj és végül ne fogadj el aranyat ezüstöt.


A keresztény vallás alapja is Izrael történelme, azonban továbblép ennél és azonosítja a zsidók által várt messiást Jézus Kristussal ezzel kiemeli egy nép köréből és az egész emberiség megváltójává emeli. Az igazi kereszténység Krisztus követését jelenti a gyakorlatban.


Üdv. Péter

2013. ápr. 19. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 kefa 2000 ***** válasza:
Szia!Érdekes úgy megközelíteni a kereszténységet,mint filozófia.Ahány annyiféle megfogalmazás megközelítés,de egy dologban mind egyet ért,ez pedig a szeretet által történő kegyelem,az Atyától a Fiún keresztül.De mi is ez tulajdon képen,ezt már sűrű homály fedi,mert itt lép be az általánosan tanított értelmezés.Ehhez leginkább a bibliát ill. annak valamilyen fordítását,az adott felekezet dogmáit és egyéb járulékos"bölcseleteket" használnak.Kérdés,mennyire fedik ezek az eredő igazságot? Az én válaszom valószínűleg ki verné a biztosítékot és úgy feszítenének keresztre,hogy az még,persze ez engem nem zavar,már megszoktam.Ha valóban lélekben keresed az igazságot hamar meglátod a két irányzat közötti azonosságokat és ellentételezéseket,és akkor a kérdés oka fogyottá válik.Üdv.
2013. ápr. 19. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Azt írod szeretnél egyszerre buddhista és keresztény lenni.

Ez érdekes gondolat. Keresztény buddhista talán lehetsz - ha a buddhizmus megengedi, hogy higgy az Úr Jézusban is - buddhista keresztény viszont biztosan nem, mert akkor nem értetted meg a kereszténység lényegét. János azt írja az evangéliumában, hogy nincs más út, csak az Úr Jézus, aki magáról azt mondja, hogy "Én vagyok az út az igazság és az élet". Tehát ha keresztényként más utat keresgélsz, más vallásban keresed a megoldást, akkor nem követed a Biblia által leírtakat - amint írtam nem érted a lényegét -, ami a kereszténység alapja. Egyik válaszadó finoman utalt már rá: ha a kereszténységet filozófiának fogod fel, akkor nyugodtan legyél keresztény buddhista. Ha a kereszténységet hitedként, életmódodként éled meg, akkor viszont nem fog felmerülni más, mint a buddhizmus elfogadásának elvetése. A kereszténység lehet vallás a számodra - ekkor beleférhet a buddhizmus, de ne várj semmit a keresztény voltodtól -, és lehet életmód, élő hit - ekkor nem fog felmerülni más vallás elfogadása.

Járj utána, hogy a buddhizmus elfogadja-e az Úr Jézust, Isten Fiát testben megjelent Krisztusnak - Messiásnak - (2 János 7). Ha igen, akkor összeegyeztethető. Ha nem, akkor nem. A "nagy próféta volt" nem azonos Krisztussal!

Tehát szerintem ha ezzel a kérdéssel komolyan foglalkozol - hogy mindkettő akarsz lenni -, akkor valójában a buddhizmus érdekel, és nem is vagy a Biblia szerinti keresztyén. (Nem véletlen az eltérő írásmód, az y helye...)

2013. ápr. 23. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 kavinton12 ***** válasza:
100%
Nos csak a személyes véleményem tudom leirni.Jézus megvilágosodott mester lehetett.Buddhista szempontból szerintem ennél jobbat nem lehet irni,mert az már nem lenne buddhista.
2013. ápr. 23. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
73%

"Keresztény vagyok, szeretném a 2 vallást gyakorolni. Ha jól értem a buddhizmusnál, mindenkiben ott lakozik a jóság, az értelem és az önzetlenség, csak a dukha, a szenvedés, és a hamis én képzet ami elfeledteti az emberrel a helyes út követését. Keresztény vallásban van a keskeny út és a széles út, más szóval kereszténység tanítása szerint nem mindenkiben van jóság, értelem és önzetlenség."


Hamis énképzet = bibliai Sátán

Igazi Én = bibliai Isten


Egyetlen Út van csak, hogy ha valaki lemond személyes énjéről (a hamisról) és elfogadja magában az Igazi Én-t, biblikusan megfogalmazva, betöltekezik a Szent Szellemmel, elfogadja Krisztust a szívében.


A kereszténység pedig eredetileg nem tanít olyat, hogy vannak olyan emberek, akikben nincsen ott az értelem, az önzetlenség, a jóság...kereszténység eredeti tanítása, hogy csak Isten a jó és önzetlen...no de hát Isten maga pedig a minden ember személyisége mögött meghúzódó Szellem/Elme/Lélek/Spiritusz.


A kérdés pofon egyszerű, csak a hamis énképzet/Sátán eléggé elbonyolítja, és próbálja szétválasztani, hasonlítgatni, megkülönböztetni a dolgokat. Szabaduljunk ki fogságából. :)


üdv

28/F

LastOne.Left

2013. ápr. 23. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
58%

A buddhizmus lényege minden érző lény tisztelete.

A kereszténységről sajns nem tudok írni, de gondolom a Biblia az alapja.

2013. júl. 21. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!