Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Hogy írhatták az evangélisták...

Hogy írhatták az evangélisták az evangéliumokat, ha analfabéták voltak?

Figyelt kérdés

Persze, mondjuk, hogy megkértek valakit, aki tudott írni. De ilyenek csak a gazdag, tanultabb rétegben fordultak elő. Tehát vagy fizettek érte, amit kétlek, hiszen valószínűleg nem tudták volna megfizetni, vagy egy követőjük ingyen felajánlotta a szolgálatait. Ezt is kétlem, hiszen a gazdagabbak számára sokáig nem volt követendő példa Jézus tanítása. De mindegy, tegyük fel, hogy így volt.

Akkor is ott a szinoptikus probléma: a Márk evangéliumában szereplő versek 80%-a megtalálható Máté, 60%-a Lukács evangéliumában. Ha mondjuk Máté megíratta valakivel az evangéliumát, hogy tudott egyben Márkéból másoltatni, ha ő maga nem tudta, mi áll Márk evangéliumában? Felolvastatta az írójával, és amikor kellett, közbeszólt, hogy "akkor ezt másold le"? Ez így elég kacifántos...



2013. júl. 7. 22:28
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%
"Máté apostol, vagy másik nevén Lévi ben Halfai egyike lehetett Jézus első követőinek és apostolainak. Neve a héber Matthai (a Mattitjahu rövidebb alakja) szóból származik, jelentése: Jahve ajándéka. Civil foglalkozása vámszedő volt, amely foglalkozást (és annak űzőit) az izraeliták megvetették, mivel rengeteget dolgoztak a saját zsebükre is"
2013. júl. 7. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%
"Lukács evangélista a négy evangélista egyike. A keresztény hagyomány szerint a harmadik evangélium és Az apostolok cselekedetei című kanonikus bibliai könyv írója. A szíriai Antiokheia városában született. Életéről keveset tudunk: csak Pál apostol kolosszébeliekhez írt levele alapján feltételezik, hogy eredeti foglalkozása szerint orvos volt."
2013. júl. 7. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
100%
"Márk apostol evangelista, aki a Lévi törzséből való pap volt [1] és Cirenalka tartományban született."
2013. júl. 7. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
50%

Nem vagyok vallásos, de miért lettek volna analfabéták?


A római birodalomban az írni-olvasni tudók aránya meglehetősen nagy volt, igazából a legszegényebb réteget és a rabszolgákat kivéve rengeteg ember járt iskolába, és megtanult írni-olvasni.


Illetve, a gazdagabbak is eléggé gyorsan rákaptak az új vallásra, pláne, ha az alattvalóik is követték, ami nekik erősen megérte :)

2013. júl. 7. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
25%

Nem voltak analfabéták.

Isten mindig is fontosnak tartotta hogy a népe jól tanult legyen, és ezért oktatásban részesültek, már eleve a fiaikat is így kellett tanítaniuk.


Katy Weaver

2013. júl. 7. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:

Értem a célzást, bakot lőttem, bocs.

Máté vámszedő volt, Lukács pedig orvos, ők nem lehettek analfabéták. Hülyeséget kérdeztem, igazából nem is ezt akartam. Kezdem elölről :)

Márk evangéliuma születhetett meg először, valamikor 70 után. Márk nem voltszemtanú, ő nem volt Jézus tanítványa. Valószínűleg Péter elbeszéléseit vetette papírra.

Máté valóban tudott írni, azonban csaknem 80(!) %-át másolta Márk szövegének. Mondhatni, egy forrásról beszélünk.

A másik érdekes tény Mátéval kapcsolatban:

folyamatosan többes szám harmadik személyben beszél a tanítványokról. "A tanítványok követték Jézust". Holott ő is közéjük tartozott. Olyan, mintha ő nem is lett volna köztük. Mi több, a Mt9.9-ben ez szerepel:

"Amikor Jézus továbbment, látott egy Máté nevű embert, amint ott ült a vámnál. Szólt neki: "Kövess engem!" Az felállt és követte."

Ez furcsa.


Lukács szintén nem volt Jézus mellett. Az ő evangéliuma szigorúan nézve még Márkénál is hiteltelenebb, hiszen míg előbbi egy tanítvány szavait jegyezte le (valószínűleg), addig Lukács csak itt-ott hallott mendemondákat örökített meg.


János helyzete még egyszerűbb. Az ApCsel 4,13-ban ez áll:

"Amikor látták Péter és János bátorságát, és megtudták, hogy írástudatlan és tanulatlan emberek, csodálkoztak; s mikor felismerték őket, hogy Jézussal voltak"

Tehát János valóban analfabéta volt. És érdekes módon ő az egyetlen, aki tulajdonképpen istenként beszél Jézusról.

Mi több, János evangéliumának végén ez áll:

Jn 21.24

Ez az a tanítvány, aki ezekről tanúságot tett és megírta ezeket. Tudjuk, hogy igaz a tanúsága.

Jn 21.25

Jézus még sok egyebet is tett. Ha azonban valaki mind le akarná írni - azt hiszem -, annyi könyvet kellene írnia, hogy nem tudná az egész világ sem befogadni.

A szerző tehát beismeri, hogy ő maga nem János.

Tudtommal János apostolnak tulajdonítják a Jelenések könyvét is.

Idézek:

"A keltezésre vonatkozóan a Kr. u. 68 (korai) és a Kr.u. 96-os (kései) dátum ismeretes. A kései dátum kizárólag Iraeneus forrására hivatkozik és állítja hogy a Titus Flavius Domitianus római császár által száműzött János apostol Patmosz szigetén látott látomásait jegyezte le Jelenések címen Kr. u. az I. században. Emiatt a szigetet gyakran keresik fel keresztény zarándokok, főleg azt a barlangot, melyben állítólag János tartózkodott a jelenések átélésekor."

Tehát ebben az esetben fel sem merül, hogy valaki laírta János látomásait, hiszen egyedül volt egy szigeten.

2013. júl. 7. 23:00
 7/21 A kérdező kommentje:
Mindezzel pedig arra szeretnék rávilágítani, hogy az evangéliumok... nem túl hitelesek.
2013. júl. 7. 23:04
 8/21 anonim ***** válasza:
48%

És erre most jöttél rá? :)


Mégis mit vártál egy majd 2000 éves, számtalan hataloméhes ember kezén átment könyv és mesegyűjteménytől?

2013. júl. 7. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:
Nem vagyok keresztény. Viszont annak neveltek, úgyhogy valamennyire járatos vagyok a bibliai témákban. mostanában olvastam egy könyvet ebben a témában, és elkezdtem ilyen szempontból átnézni néhány részt. Érdekelne, hogy a teológusok/hívők mivel magyarázzák ezeket az érdekességeket :)
2013. júl. 7. 23:09
 10/21 anonim ***** válasza:
57%

Az gondolom meg sem fordul a fejedben a fene nagy igyekezet alatt, hogy próbálj valami hibát találni a Bibliában, még ha csak kitalált akkor is, hogy téved a könyved írója, mi?

Lényeg az, hogy azt mondhasd, hogy nincs Isten, a Biblia hazudik, így nem kell az irigy parancsait betartani.

Hajrá.

2013. júl. 7. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!