Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit jelent a tisztátalan...

Mit jelent a tisztátalan kifejezés a Bibliában?

Figyelt kérdés
Például mit jelent az, ha valaki tisztátalan?
2013. júl. 20. 16:50
 1/10 anonim ***** válasza:
Attól függ, melyik mondatra gondolsz?
2013. júl. 20. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Érintésmentes?
2013. júl. 20. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Mocskos, fertőző, kerülendő?
2013. júl. 20. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 yuda ***** válasza:
100%

1Móz 7:8 A tiszta barmok közül, és a tisztátalan barmok közül,...

Itt azt jelenti, nem szennyezett, nem keveredett, illetve rituálisan a zsidók különbséget tettek bizonyos állatok között.

Erről bővebben más helyen lehet olvasni melyek ezek...fajta szerint.


1Móz 34:31 Azok pedig mondának: Hát mint tisztátalan személlyel, úgy kellett-e bánni a mi húgunkkal?

Itt pl. a paráznaság, házasságtörés jelentése van....de van még ezen kívül más jelentése is.

Néhol egyszerűen a nem megszentelt, nem Istennek odaszentelt/elkülönített, emiatt közönséges, szennyezett dolgot jelenti.

Ha egy bizonyos mondat érdekel, akkor arra kérdezz konkrétan.

2013. júl. 20. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


yuda!


Attól, hogy leírtad, hogy vannak tiszta és tisztátalan állatok, még nem magyaráztad meg a jelentését! A " nem szennyezett, nem keveredett" nem állja meg a helyét mivel Isten maga választja szét a tiszta és tisztátalan állatokat. Mint pl.: A nyúl, vagy a disznó tisztátalan, a bárány, a tehén tiszta. Keveredés nem lehet közöttük amire te utaltál. Egyértelműen meghatározott állatokról van szó!


Konkrétabban pl.: egy havibajos nő miért tisztátalan, vagy egy magömléses férfi? A havibaj a nőtől "függetlenül" is megvan, (ha akarja, ha nem). Ez nem egy választható cselekmény.


Vagy az a személy aki mondjuk megérint (illet) egy havibajos nőt, (mondjuk megpuszil) miért lesz ő is tisztátalan?

2013. júl. 20. 17:53
 6/10 KZitus ***** válasza:

Szervusz


A Biblia sokszor említi ezt a két fogalmat. Mármint a tiszta és tisztátalan szót.

Van amikor embereket, van amikor állatokat nevez valami oknál fogva tisztának, illetve tisztátalannak.

Még az orvostudomány is a nő ciklusát tisztulásnak nevezi.

A férfi folyás amit említettél betegségre utal.


A legtöbb ember úgy gondolja, hogy ha valaki nem piszkos, az már tiszta. A Bibliában azonban a tisztaság fogalmát számos héber és görög szó hordozza, melyek nemcsak fizikai tisztaságra utalnak, hanem gyakrabban inkább erkölcsi vagy szellemi tisztaságra.

Egy bibliai lexikon megállapítja: „A »tiszta« és a »tisztátalan« szavak ritkán utalnak pusztán higiéniai kérdésekre. Elsősorban vallási fogalmakat takarnak. Ilyen értelemben a »tisztaság« az életnek szinte minden területét érinti.”


Isten mózesi törvényei tagadhatatlanul olyan orvosi és élettani ismereteket tükröztek, melyeket az emberek csak jóval később értettek meg, és azok, akik követték Jehova törvényeit, hasznot merítettek belőlük. De nem csupán egészségügyi szabályzat, illetve orvosi útmutató gyanánt adattak ezek a törvények, hanem az igaz imádat részei voltak. Az a tény, hogy az emberek mindennapi életét — például az evést, a szülést és a házastársi kapcsolatot — érintették, egyszerűen azt emelte ki, hogy az Istenük lévén Jehovának joga van meghatározni, hogy mi helyes és mi helytelen, méghozzá minden területen az életükben, melyet kizárólagosan Jehovának adtak át (5Mózes 7:6; Zsoltárok 135:4).


De mi a helyzet ma?


Jézus rámutatott, hogy a gonosz, erkölcstelen és tisztátalan tetteket gonosz, erkölcstelen és tisztátalan szívbeli hajlamok előzik meg. Ahogy Jakab tanítvány fogalmazott, „mindenki úgy van próbára téve, hogy a saját kívánsága vonzza és csábítja” (Jakab 1:14, 15). Ha tehát el szeretnénk kerülni a Jézus által említett súlyos bűnöket, akkor ki kell irtanunk a szívünkből az ilyen hajlamokat, illetve nem szabad beengednünk őket oda. Ez azt jelenti, hogy gondosan megválogatjuk, mit olvasunk, mit nézünk, és mit hallgatunk. Ma a szólásszabadság és a művészi szabadság nevében a szórakoztató- és a reklámipar eláraszt bennünket olyan hang- és képhatásokkal, melyek a bukott test kívánságait veszik célba. A lényeg az, hogy ha Isten kedvében akarunk járni, és szeretnénk elfogadhatóak lenni előtte, akkor állandóan őrködnünk kell, hogy tisztán és beszennyezetlenül őrizzük meg szívünket. "Minden megőrzendő dolognál jobban óvd szívedet,+ mert abból erednek az élet forrásai"(Példabeszédek 4:23).

2013. júl. 20. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

3Móz 15,19 Mikor asszony lesz magfolyóssá és véressé lesz az ő magfolyása a testén, hét napig legyen az ő havi bajában, és valaki illeti azt, tisztátalan legyen estvéig.


Miért lesz tisztátalan, aki csak hozzá ér? Természetesen nem szexuális érintkezésre gondolok.

2013. júl. 20. 19:24
 8/10 A kérdező kommentje:

Kedves Zita!


Igen elfogadom, hogy azért mert Isten azt mondta, hogy egy havibajos nő tisztátalan. Eddig rendben. Értem, hogy ez egy tisztulási folyamat. Ha betegségről van szó az is rendben, hiszen még az állatáldozatoknak is hibátlanoknak kellett lenniük. Nem véletlenül! Tiszta és egészséges állatoknak.


"„A »tiszta« és a »tisztátalan« szavak ritkán utalnak pusztán higiéniai kérdésekre. Elsősorban vallási fogalmakat takarnak. Ilyen értelemben a »tisztaság« az életnek szinte minden területét érinti.”"


Egyértelmű, hogy nem higiéniai tisztátalanságról van szó!

Hiszen, ha egy férfi együtt van a feleségével és utána 'megmosódik' attól még mindig tisztátalan lesz estig! ??? Pedig betartotta a törvényt, utána megtisztálkodott. Ráadásul Isten adta ezt a 'parancsot', hogy szaporodjatok és sokasodjatok.


Azzal, hogy Isten (Jehova) azt mondta és kész, még nem magyaráztad meg a fogalmat.


Természetesen egyet értek azzal, hogy Isten rendelése szerint Jézust követve kellene élnünk. Úgy kellene rátekintenünk mint a rézkígyóra! A szív teljességéből szól a száj és akinek a szeme tiszta az egész teste tiszta!

Ettől függetlenül , az, hogy a mai világ tele van erkölcstelenséggel és mindenhonnan olyan dolgokkal árasztanak minket el, melyek a figyelmünket és az életünket veszik el Istentől!


De ennek mi köze a menstruáló nő tisztátalanságához? Mindezzel még mindig nem magyaráztad meg a kérdésemet: "3Móz 15,19 Mikor asszony lesz magfolyóssá és véressé lesz az ő magfolyása a testén, hét napig legyen az ő havi bajában, és valaki illeti azt, tisztátalan legyen estvéig.


Miért lesz tisztátalan, aki csak hozzá ér? Természetesen nem szexuális érintkezésre gondolok."


Köszönöm az értelmes hozzászólásokat!

2013. júl. 20. 23:03
 9/10 yuda ***** válasza:
100%

3.Móz.15.19-ben az -illeti- szóról:

Tudom, neked is, másoknak is igazán az a problémátok, hogy a magyar Károli fordítás helyenként nem úgy adja vissza, vagy félreérthetően fordítja, vagy több jelentése van a szavaknak.

Én sem tudok héberül-arámul, ám van egy nagyszerű programom, ami kiírja a jelentés tartalmakat. Minden hívőnek, aki el akar mélyülni Isten igéjében, őszintén ajánlom. Megvásárlós program, legalább 5000 ft.(egyszeri) a véglegesítés, de ezt privátban, ha valakit érdekel.

Vissza az -illeti- szóhoz.

Ilyen jelentései vannak:

H5060 נגע (nḡʿ)

- A) Kal

1) ér, érint, hozzáér, hozzányúl

2) sért, bánt

3) (nőhöz) hozzányúl, vele hál

4) megérint, megindít (szívet)

5) elér valameddig

6) érkezik, jön

7) (csapással) sújt

B) Nifal

megüttetik, megveretik

C) Piél

üt, csap, sújt

D) Pual

sújtatik

E) Hifil

1) hozzáérintet (ti. épületet porig rombol)

2) összekapcsol, hozzácsatol

3) ér, érint, hozzáér

4) ér valakit / valamit / valameddig

5) odajön, eljut, megérkezik; jut valamihez


Tehát láthatod, itt nem csupán maga az érintés jelentés van, hanem inkább úgy értelmezem, a vérfolyáshoz nyúló emberekről van szó. Ha ruhaneműre folyik és pl. azt valaki megfogja....vagy valóban olyan jelentéssel is bír, hogy azidőben együtt hálnak. Ez sem egy normális dolog. Menstruáció idejére Isten tiltása van a házaséletre vonatkozóan. Azt az időt ki kell bírni.

Ha nem bírja ki, akkor mit csinált házasság előtt?

Érted igaz?

Amit akarok tehát kihozni az egészből, hogy minden elismerésem a magyarra fordítók felé, de ha valamit nem értesz, az nem feltétlenül logikátlan, hanem eredeti szöveg nemismeretéből fakad. Sajnos ez van.

Két megoldás:

-vagy megtanulsz eredeti nyelven..tehát arám, héber, görög...vagy átmenetileg megelégszel egy fordító program használatával....vagy nem csinálsz semmit, de akkor kevesebbet fogsz megérteni, mint akik az előző kettőt művelik.

Mindazáltal meggyőződéssel hiszek abban, hogy Isten szelleme képes kijelenteni az igéből azt, amit meg szeretnénk érteni, még ha a fordítás esetlegesen hiányos is.

2013. júl. 21. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 KZitus ***** válasza:

Ismét szervusz


Ahhoz, hogy jobban megértsd az általad idézett tisztátalan szót, fontos megértened, (1)mit akart Isten tanítani népének a vér szentségéről, de (2)fontosnak tartotta a higiéniát is, ami szinte nem létezett a körülöttük élő népek között.


Tehát figyeld meg a szövegkörnyezetet: 3Mózes 15:19-24


19 Ha egy nőnek folyása van, és testének ez a folyása vér, hét napig tartson havi tisztátalansága; aki hozzáér, legyen tisztátalan estig. 20 Minden, amire lefekszik havi tisztátalanságakor, legyen tisztátalan, és minden, amire ráül, legyen tisztátalan. 21 Aki hozzáér ágyához, mossa ki ruháit, fürödjön meg vízben, és legyen tisztátalan estig. 22 Aki hozzáér bármihez, amin a nő ült, mossa ki ruháit, fürödjön meg vízben, és legyen tisztátalan estig. 23 Ha a nő az ágyra vagy másvalamire ült rá, akkor aki megérinti azt, legyen tisztátalan estig. 24 Ha egyáltalán előfordul, hogy egy férfi vele hál, és annak havi tisztátalansága rákerül, legyen tisztátalan hét napig, és bármely ágy, amelyre lefekszik, legyen tisztátalan.


Figyeld meg mit ír egy cikk erről:

Ezek az ókori Izraelnek adott törvények egészséges életmódot mozdítottak elő, magas erkölcsi értékeket tartottak fenn, és hangsúlyozták a vér szentségét, valamint azt, hogy engesztelésre van szükség a bűnök eltörléséhez.

A Mózesi Törvény szexuális élettani működésekkel kapcsolatos követelményei többek között elősegítették, hogy az izraelita közösség általában véve jó egészségnek örvendjen. Egy összehasonlító mű kijelenti: „Az, hogy figyelembe vették a menstruációs ciklust, és az előírt ideig tartózkodtak az együttléttől, segített hatékonyan megelőzni egyes nemi betegségeket . . . , és biztos védelmet nyújtott a méhnyak rosszindulatú elváltozásainak kialakulása és súlyosbodása ellen” (The Bible and Modern Medicine). Ezek a törvények megvédték Isten népét az olyan betegségektől, amelyeket nem ismerhettek, vagy számukra kimutathatatlanok voltak. Az egészséges szexuális higiénia növelte annak a nemzetnek a termékenységét, amelyet Isten korábban azzal az ígérettel áldott meg, hogy sokasodni és gyarapodni fognak (1Mózes 15:5; 22:17). Isten népének érzelmi egészsége is érintve volt. E törvények betartásával a férjek és a feleségek megtanulták féken tartani a szexuális vágyaikat.

Ám a szexuális élethez kötődő különféle tisztátalanságok legfontosabb kérdése a vérfolyás, vagyis a vérvesztés volt. Jehova vérrel kapcsolatos törvényei nemcsak a vér szentségét vésték az izraeliták elméjébe, hanem azt is, hogy a vérnek különleges szerepe van Jehova imádatában, vagyis az áldozatokban és a bűnökért való engesztelésben (3Mózes 17:11; 5Mózes 12:23, 24, 27).

Ezért a törvény részletes követelményei ebben a tekintetben szorosan összefüggnek az emberi tökéletlenséggel. Az izraeliták tudták, hogy Ádám és Éva a bűnbeesés után nem hozhatott létre tökéletes gyermekeket. Az összes leszármazottjuknak szenvednie kell az öröklött bűn hatásai miatt, melyek a tökéletlenség és a halál (Róma 5:12). Így a szülők csak tökéletlen és bűnös életet tudtak átszármaztatni, még akkor is, ha az emberi nemzőszervek eredetileg úgy lettek megtervezve, hogy a házassági elrendezésen belül tökéletes életet adjanak tovább.

A Törvény megtisztulási követelményei tehát nemcsak arra emlékeztették az izraelitákat, hogy öröklötten bűnösök, hanem arra is, hogy szükségük van egy váltságáldozatra a bűnök elfedezéséhez és az emberi tökéletesség helyreállításához. Az állatáldozatok, amelyeket felajánlottak, természetesen nem valósították meg ezt (Héberek 10:3, 4). A Mózesi Törvény célja az volt, hogy elvezesse őket Krisztushoz, és segítsen nekik felismerni, hogy csak Jézus tökéletes emberi áldozata révén lehetséges a valódi megbocsátás, amely megnyitja az utat a hűségesek számára az örök élet előtt (Galácia 3:24; Héberek 9:13, 14).


Tudtam segíteni?

Üdvözlettel: Zita

2013. júl. 21. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!