Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Miért kellene minden vallást...

Girgoy kérdése:

Miért kellene minden vallást egyenrangúnak tartanunk, ha a kereszténység nagyságrendekkel nagyobb dolgokat hirdet, mint bármelyik más vallás?

Figyelt kérdés
Nem bigott kérdés, több éve foglalkozom előítéletmentesen számos vallással és tényleg úgy látom, hogy a keresztény örömhír nagyobb, mint bármilyen más cél, amit más vallások kínálnak. A mélystruktúrában mindegyik tanítás megmarad a maga rendszerén belül felállított korlátok között, míg a kereszténység - ha megértjük, hogy valójában miről szól - pont arról szól, hogy minden korlátot átugorhatunk. Ha van igény rá, bővebben is kifejthetem, de kíváncsi vagyok, ki látja hasonlóan vagy másképp. De lehetőleg nem bigott korlátoltak írjanak ide, hanem olyanok, akik tényleg színvonalasan össze tudnak hasonlítani legalább 2 vallást.

2013. aug. 5. 12:16
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
100%

Az is nézőpont kérdése, hogy mik a "nagyobb dolgok" azok közül, amit az egyes vallások hirdetnek. Már csak ezért sem lehet az egyes vallások között egy konkrét, mindenre érvényes abszolút sorrendet felállítani.

Magának meg mindenki úgy "rangsorolja" a vallásokat, ahogy akarja, és azt választja, amelyiket igaznak látja.

2013. aug. 5. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Persze, értem én: van antibiotikumom meg sajnálom is azt a szerencsétlen tüdőgyulladásost, de nem gyógyítom meg, mert a példáján meg tudom mutatni a többieknek, milyen fontos a kutatás támogatása és hosszú távon többen menekülnek meg. Csak azt nem tudom, mi köze van ennek a szeretethez.
2013. aug. 5. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 anonim ***** válasza:
69%
grigory, ha a kereszténységet szeretettel terjesztették volnaa, nem tűzzel vassal, akkor a magyarok meg István krály se lenne az. Meg te se, életem...
2013. aug. 5. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 anonim ***** válasza:
41%

Ha normális világban élnénk, a kereszténység is normálisan, szeretettel terjedt volna. Az emberek örömmel ismerték volna fel Jézus tanításainak igazságát, a szeretet fontosságát, szeresd felebarátod mint önmagad, stb. De ez a világ nem normális, így a kereszténység erőszakkal terjedt el.

Jézus sose írta elő, hogy erőszakkal lehet terjeszteni a vallást. (Ellentétben pl. Mohameddel.)

2013. aug. 5. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 anonim ***** válasza:
91%

Személyes véleményem, hogy a buddhizmus komplexebb és logikusabb, így számomra jobban hihető, és magasabb rendűbb.


Kezdve azzal, hogy a reinkarnáció egy folyamatosan működő, logikus rendszer. Mint maga a természet. Örökké tart.

Ezzel szemben ugye a kereszténység azt hirdeti, hogy majd valamikor eljön újra Jézus, és akkor vége a történelemnek, onnantól minden tökéletes lesz. Leegyszerűsítve persze.


A reinkarnáció logikus olyan értelemben, hogy az ember újra és újra újjászületik, hogy egyre több dolgot tapasztaljon meg, egyre inkább fejlődjön a lelke. Tanuljon, fejlődjön, egyre inkább közelítsen a tökéletesség felé.

A kereszténység szerint meg ugye megszületünk, meghalunk, utána pedig várjuk az Úr vagy Jézus ítéletét.


Persze ízlés dolga, hogy ki mit tart komplexebb és logikusabb (ezáltal magasabbrendűbb) rendszernek, én személy szerint a buddhizmust. Számomra a kereszténység egy csúnyán szólva "lebutított", mindent szimbólumokkal kifejező vallás.

2013. aug. 5. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 anonim ***** válasza:

Kérdező, szerintem #15 jó dolgokat ír. Érdemes lenne elgondolkodnod rajta, mivel más szempontok szerint látja a problémát, mint te.


Én viszont szintén más szempontokat ajánlok: pl. melyik a hasznosabb vallás?

A kereszténységnél vannak hasznosabbak is.


Melyik az igazabb vallás?

Na, ez jó kérdés. Ezt nem lehet tudni - és nem is fogjuk megtudni valószínűleg soha.


Melyik a logikusabb, értelmesebb vallás?

Sok olyan van, amelyik ebből a szempontból is jobb, mint a kereszténység.


A te szempontod pedig - hogy melyik vallás ígér többet - nekem nem tetszik. Ígérni én is tudok - egy kis gondolkodás után szebbet, jobbat, összeszedettebbet is, mint a kereszténység.

Ez nem tűnik jó szempontnak a vallások elbírálásánál.

2013. aug. 6. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim ***** válasza:
15-ös, a karma elbírálásánál Ki dönti el, mi a büntetésünk, jutalmunk? Ki alkotta azokat a törvényeket, hogy ha másoknak ártunk, következő életben nekünk is ártani fognak? És Ki szerez érvényt nekik?
2013. aug. 6. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 A kérdező kommentje:

15-ös. Meglep, hogy azt mondod, a buddhizmus logikusabb. Alapszinten lehet, hogy az, de pl. nézd meg a zent: az pont arról szól, hogy az ember minden megszokott fogalmat vonjon kétségbe, gyakorlatilag hogy elveszítse korábbi támpontjait, fogalmait. vagy ott van a létezők 12 szintje, ahol vannak pl. olyan lények, akik létezők és nem létezők is. ??? Vagy az ok-okozat önmagába forduló lánca, és még sorolhatnám! Hogy ebben mi a könnyebben emészthető és logikusabb, azt nem tudom. Lehet, hogy még csak az alapvető tanításokat sajátítottad el (azok valóban kézzel fogható egyszerű tapasztalatokon alapszanak, míg a mélyebb kérdéseket egyszerűen nyitva hagyják), de ha egy kicsit magasabb szintre jutsz a buddhizmusban, ott bizony kirántják a logikád alól a talajt úgy, hogy méga! :) De ettől függetlenül én úgy gondolom, hogy a buddhizmus alapvetően jól írja le a dolgokat, amit meg lehet emészteni, de nem a szokott logikával, hanem egy sajűátos fogalmi rendszerben. Ilyen éretelemben a kereszténység fogalmi rendszere nagyságrendekkel közelebb áll hozzánk. Pl. a kereszténységben alapvetően érthető a test és a lélek, élet és halál kettőssége, ami a buddhizmusban egyáltalán nem így van! Az, hogy a keresztény fogalom szerinti lélek vándorolna egyik testből a másikba, az egyszerűen nem igaz, a buddhizmusban ez sokkal komplexebb, és az élet és halál sem ennyi, mert sokkal több bardo állapotot sorol fel a buddhizmus. A magyar embernek egyszerűen sokkal emészthetőbb és egyszerűbb a kereszténység.


És ha már reinkarnáció: a hinduizmusban ez még egy alapvetően tényszerűen kezelt fogalom, a buddhizmus lényege pont az, hogy a reinkarnáció "rossz", abból meg kell szabadulni! De érdekes, hogy ami az eredeti vallásban egy negatív fogalom, az a nyugati butított nép változatban pozitív lesz és az emebrek azt látják, hoyg hű, de jó újjászületni. A buddhizmus pont arról szól, hoyg NE akarjál újjászületni a szamszárában!


16-os:

"A kereszténységnél vannak hasznosabbak is."

Úgy mint? Éppenséggel én azt a tanítást, hogy egy személyes teremtőtől kaptuk a világot ajándékként és hogy az egyetlen földi életet védelmeznünk kell, hasznosabbnak tartom, mint azt, hogy a föld csak úgy magától alakult ki és életből is több van, tehát értéktelenebb.


"Melyik az igazabb vallás?

Na, ez jó kérdés. Ezt nem lehet tudni - és nem is fogjuk megtudni valószínűleg soha."

Miért gondolod ezt? Szerintem meg lehet tudni! ;)


"Melyik a logikusabb, értelmesebb vallás?

Sok olyan van, amelyik ebből a szempontból is jobb, mint a kereszténység."

Lásd a 15-ösre történő reagálást, de hozhatnék durvább és érthetetlenebb dolgokat is más vallásokból, csak hosszú lenne. De azt elismerem, hogy a Bibliában vannak látszólagos ellentétek, de ezek csak látszólagosak és aki veszi a fáradságot és utánajár a dolgoknak imádságos tapasztalattal megtámogatcva, azoknak ezek a dolgok feloldódnak magasabb szinten. Pont az ilyen, kezdetben nehezebben érthető dolgok jelentenek ugródeszkát az Igazság jobb megértésehez, mert elkezdünk rajtuk agyalni! De ez nem pusztán a kereszténység sajátja. Szerintem egyébként minden vallás alapvetően logikus, csak egyesek korlátokba ütköznek egy idő után.


"A te szempontod pedig - hogy melyik vallás ígér többet - nekem nem tetszik."

Szíved joga, de ha jól emlékszem én nem azt írtam, hoyg ígérnek, hanem hirdetnek. A kereszténység nem ígérgetés, hanem örömhirdetés. De ha megismered a globális összefüggéseit, beláthatod, hogy a teremtéstől kezdve minden logikusan abba az irányba bontakozik ki és fog megtörténni, amiről az örömhír szól. Ez is nagy téma, nem tudom, melyiket fejtsem ki részletesebben.

2013. aug. 6. 13:38
 19/32 A kérdező kommentje:

17: Bár nem tőlem kérdezted, de a buddhizmus - és hinduizmus - szerint a Karma törvényét senki sem hozta létre, az egyszerűen adva van és semleges mechanizmussal működik. Olyannyira, hoyg még az istenek is alá vannak neki vetve! Ezért is lepődtem meg azon, hogy valaki szerint a buddhizmus logikusabb, mint a kereszténység. A buddhista gondolkodásban egyszerűen vannak dolgok, amik öröktől fogva léteznek úgy, hogy senki sem hozta létre azokat és önmagát gerjeszti a kör. Számos olyan kérdés van a buddhizmusban, amit nyitva hagynak, ez is egyike azoknak, és itt éri el a buddhizmus az egyik korlátját. A kereszténység pedig itt dönti le ezt a korlátot, mert ők olyan Istent ismernek, aki felette áll mindennek, éppen ezért meg is tudja változtatni az egész világot! A hindu-buddhista gondolkodás nem terjed addig, hogy az örök körforgás megszüntethető! Már a buddhizmus fő tanítása is újdonság a hinduizmushoz képest, nevezetesen, hogy a buddhizmus lehetségesnek tartja a szamszárának nevezett körforgásból való kikerülést és eljutni a Nirvána állapotába. Ez azonban nem egy "hely", hanem inkább egy állapot. Véleményem szerint a történet arról szól, hogy Sziddhárta királyfi (a buddhizmus megalapítója) felfedezte önmaga mélyén azt a teremtett torzítatlan emberi természetet, amely a bukás torzítása ellenére is ott van mindenki szíve mélyén. Ezt a - keresztény tanítás szeint Isten képmására és hasonlatosságára megalkotott - alapvető emberi természetet merőben másnak látta, mint az örökké változékony, múlandó világot. Mivel viszont hindu volt és Krisztus előtt élt, nem tudta, hogy ez a természet Valaki képmására lett megalkotva, csak azt tudta, hoyg létezik ez a tisztább, örökebb természet és ez az emebr valódi énje. Tehát egy utat látott: hogy az emebr minél inkább kihúzódjon a világból és csak ebben a természetben létezzen. Logikus, nem? Buddha nem ismerte Krisztust, ő csak azt érzékelte, ami az emberben van, és abban alapvetően igaza volt és a bukás torzulása alatt meglévő Istenhez hasonló természet felfedezése valóban olyan fanatsztikus felfedezés, ami már elegendő egy világvallás megalapításához! De ő a saját hindu isteneit is oylanoknak látta, akiknek ezt a felismerést ugyanúgy meg kell tenniük! Hát a helyzet az, hoyg ezt is jól látta: mert az egy keresztény Isten valóban nem ugyanaz, mint a számos erőtlenebb hindu isten!


A keresztény Örömhír viszont arról szól, hogy nem kihúzódni kell féáradságos önmegtagadó munkával a világból, hanem arról, hoyg belekapaszkodsz abba az Istenbe, aki ezt az egész világot képes újjáteremteni! Romlatlan test, nem ciklikusan változó, hanem örök szentségben a végtelen felé fejlődő világ, minden törvény felett álló mindenható Isten, aki az emberrel testileg is egyesül, stb. - ezek olyan fogalmak, amelyekig nem terjedt más vallások fantáziája! És azért nem, mert távol estek a keresztény Örömhírtól - egészen mostanáig. Ezért lenne fontos, ha a keresztények tudnák, hogy mi a jelentősége annak, amit hirdetnek és azt életükkel is képviselnék!

2013. aug. 6. 14:02
 20/32 anonim ***** válasza:

Buddha szerint a szenvedés oka a világban, hogy az embereknek vágyaik vannak. A megoldás az összes vágy megszüntetése. Ez a célkitűzés valójában sokkal aszkétikusabb mint a kereszténységé, hiszen a saját személyiségünket kell megölni. Ha nincsen vágyunk, nem ragaszkodunk semmihez, végülis nincs személyiségünk sem! Eggyé válunk a világ szellemével, hiszen a keleti gondolkodásban Isten maga a teremtett világ.

Ha valakinek nincsen vágya, meggyőződése, a bajban nem fordulhat senkihez (=személyes Isten a kereszténységben), elég védtelen az erkölcstelenné válással / zülléssel szemben. (Alan Watts vallásfilozófus talán nem véletlenül lett alkoholista?)

2013. aug. 6. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!