Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Jehova tanúi, miért nem...

Jehova tanúi, miért nem hisztek a 6 napos teremtésben?

Figyelt kérdés
2014. márc. 7. 13:48
1 2 3
 1/29 Kútásó ***** válasza:
Mert a Bibliából, csak azokat az Igéket fogadják el amik összhangban van a tanaikkal.
2014. márc. 7. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
58%

Szia.

Nehéz erről röviden írni, de a lényeget próbálom adni.


Bár erre is leírtuk a választ, de a kedvedért újra megteszem.

Egyébként biztosan hallottál arról, hogy Isten nincs időhöz kötve, így neki nem 24. órából áll egy nap. :)


A Mózes első könyve azzal a kijelentéssel kezdődik, hogy „kezdetben teremté Isten az eget és a földet”. Ezek után azzal folytatja, hogy leírást ad arról, mit tett Isten a következő hat „napban” azért, hogy a földet „kietlen és puszta” állapotából az ember számára megfelelő lakóhellyé alakítsa (1Mózes 1:1, 2). A két állapot között több millió év is eltelhetett. Továbbá a teremtési napok nem huszonnégy órás időszakok voltak, mintha ilyen korlátozás szabna határt a Teremtő tevékenységeinek. Az 1Mózes 2:4 (Katolikus fordítás) is indokolttá teszi azt, hogy egy „nap” ebben a szövegösszefüggésben hosszabb lehet, mint huszonnégy óra, mivel az összes teremtési időszakot egy „napnak” nevezi. Sok ezer év telt el az első és a hatodik teremtési nap között, amikor Ádám megteremtetett. Ádám teremtését ugyanarra az időpontra tenni, mint a fizikai egek és föld megteremtését nem Írás szerinti és nem is tudományos.


A tudósok ma már tudják, hogy az anyag energiává, az energia pedig anyaggá alakítható. A napban is anyag alakul át energiává. A nap egy olyan csillag, mely minden másodpercben négymillió tonna anyagot alakít át napfénnyé, hővé és a sugárzott energia egyéb formáivá. Ennek az energiának csak egy töredéke éri el a földet, de ez is elég ahhoz, hogy bolygónkon fennmaradhasson az élet. Teljesen nyilvánvaló, hogy irdatlan nagy erőre és energiára volt szükség a napunk, és mellette még sok milliárd csillag megteremtéséhez. De Jehovának megvan ehhez az ereje, sőt, még több is!


Több bibliatudós is egyetért abban, hogy az 1. versben említett tevékenység nem azonos a 3. verstől leírt teremtési napok eseményeivel. Ez nagy horderejű megállapítás. A Biblia első néhány szava szerint a világegyetem, beleértve a bolygónkat, a földet is, már azelőtt létezett, hogy a teremtési napok elkezdődtek volna.


Mit mondhatunk a teremtési napok hosszúságáról? Szó szerint 24 órásak voltak? Némelyek úgy érvelnek, hogy mivel Mózes – a teremtési beszámoló írója – a későbbiekben azt mondta a hat teremtési napot követő napról, hogy az az alapja a heti sabbatnak, ezért minden teremtési napnak szó szerint 24 órásnak kell lennie (2Mózes 20:11). De vajon a teremtési beszámoló szóhasználata ezt a következtetést támasztja alá?

Nem, mert a „napnak” fordított héber szó nemcsak egy 24 órás időszakot jelenthet, hanem különféle hosszúságú időszakokat. Például amikor Mózes összegzi Isten teremtési munkáját, a hat teremtési napról együttesen beszél úgy, mint egyetlen napról (1Mózes 2:4). A Szentírás tehát egyáltalán nem ad alapot arra, hogy valaki csak úgy kijelentse, hogy minden teremtési nap 24 órás volt.


Mózes héberül írta a beszámolóját, és egy ember nézőpontjából. Ez a két tény, valamint annak ismerete, hogy a világegyetem már a teremtési korszakok, vagy napok kezdete előtt létezett, segít lezárni a teremtési beszámolót körüllengő viták nagy részét. Miért?

A teremtési beszámoló alapos megvizsgálása feltárja, hogy egy-egy „nap” eseményei a rá következő „napon” vagy akár több „napon” át is folytatódtak. Például mielőtt az első teremtési nap elkezdődött, az akkor már létező napból jövő világosság valamilyen oknál fogva – feltehetőleg a vastag felhők miatt – nem érte el a föld felszínét (Jób 38:9). Az első „napon” az akadály kezdett eloszlani, így szórt fény szűrődhetett a légkörbe.

A második „napon” nyilvánvalóan tovább folytatódott a légkör kitisztulása, s ezzel létrejött a fent lévő vastag felhők és a lent lévő óceán közötti tér. A negyedik „napon” lassanként olyan mértékben kitisztult a légkör, hogy láthatóvá vált „az égbolton” a nap és a hold (1Mózes 1:14–16). Más szavakkal, az ember szemszögéből, a földről nézve kezdett észlelhetővé válni a nap és a hold. Ezek az események fokozatosan mentek végbe.

A teremtési beszámoló azt is elmondja, hogy amint tovább tisztult a légkör, az ötödik „napon” repdeső teremtmények kezdtek megjelenni – köztük a hártyásszárnyúak és más rovarok.

A Biblia nyelvezete lehetőséget ad arra a következtetésre, hogy a teremtési napok nagyobb eseményei nem egy rövid idő alatt játszódtak le, hanem fokozatosan. Egy-egy esemény talán a következő teremtési napokon is folytatódott.

A maguk neme szerint

Vajon a növények és az állatok fokozatos megjelenése azt sejteti, hogy Isten az evolúció segítségével hozott létre ilyen sokféle élőlényt? Nem. A beszámoló egyértelműen kijelenti, hogy Isten megteremtette a növény- és az állatvilág minden alapvető ’nemét’ (1Mózes 1:11, 12, 20–25). Vajon úgy lettek beprogramozva ezek az eredeti ’nemek’, hogy képesek legyenek alkalmazkodni a változó környezeti feltételekhez? Mi határozza meg, hogy hol ér véget az egyik ’nem’, és hol kezdődik a másik? A Biblia erről nem beszél. Azt viszont kijelenti, hogy az élő teremtmények ’a maguk neme szerint kezdtek nyüzsögni’ (1Mózes 1:21). E kijelentés szerint van határa annak, hogy mekkora változatosság léphet fel egy ’nemen’ belül. Az ősmaradványok és a modern kori kutatások egyaránt azt erősítik meg, hogy a növények és az állatok legalapvetőbb kategóriái még mérhetetlenül hosszú idő alatt is vajmi keveset változtak.

Némely fundamentalista állításával ellentétben a teremtési beszámoló nem tanítja azt, hogy a világegyetem – beleértve a földet és rajta minden élőlényt – egy rövid időszak alatt lett megteremtve, és viszonylag nem is túlságosan régen. Amit viszont a világegyetem megteremtéséről és a földi élet megjelenéséről ír a Biblia, az sok új tudományos felfedezéssel megegyezik.


További érdeklődésedet a honlapunkon található tudományos füzetekben is megnézheted. :)


Katy Weaver

2014. márc. 7. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:

Azt hiszik, hogy a Teremtési beszámolóban lévő "nap" szavaknak más jelentése is van mint 24 óra. Pedig nincs. Több mint 2000-szer található meg a Bibliában ez a szó, eredeti nyelven ez egyetlen esetben sem jelent "határozatlan időintervallumot", ezért alaptalan amit a tanúk terjesztenek.

Nem is értem, hogy lehet félreérteni: "És nevezé Isten a világosságot nappalnak, és a setétséget nevezé éjszakának: és lőn este és lőn reggel, első nap"

2014. márc. 7. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 anonim ***** válasza:
10%

Kedves első.


Ha nem vagy illetékes, akkor miért szólsz bele. Én nem szoktam mások helyett válaszolni, mert nem vagyok kompetens az ügyben akkor semmi közöm hozzá.


Ha egy Katolikusoknak írt kérdést látok, be sem lépek az oldalra.


Katy Weaver

2014. márc. 7. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 anonim ***** válasza:

Úgy látom, hogy az itt hozzászóló "keresztények" nem tudják mit jelent,hogy szeresd a felebarátodat mint magadat, és tegyél jót mindenkivel... kifejezéseket, mely a Bibliában található.


ezért alakultak ki a vallások között háborúk, mert ellenségeskedést támasztanak emberek mások ellen, egy egyet nem értés miatt, ahelyett hogy Istenre bíznák ezt,


Mi pedig nem háborúzunk. :)


Katy Weaver

2014. márc. 7. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 A kérdező kommentje:

Én meg azt látom, hogy ti(JT) lebecsülitek(tisztelet a kivételnek) a Mindenható hatalmát. De ezt már olvastam más hozzászólásnál is(most pontosan nem tudom miről volt szó).

Miért olyan nehéz elfogadni a 6 napos teremtést?! Ha Isten mindenható, és az is valójában, csak sokan nem képesek elfogadni, akkor merem feltételezni, hogy Ő akár 1 mp alatt is meg tudta volna teremteni a világmindenséget.

És monda Isten: Legyen világosság: és lőn világosság. Ez nem azt jelenti, hogy több millió év alatt létrejött a világosság, hanem hogy máris, azonnal.


Mint tudjuk az EGÉSZ írás Istentől ihletett, ezért tudjuk, hogy minden ami benne van Istentől származik. És azt is tudjuk, hogy Isten nem hazudik.

Ezért: És szólá Isten mindezeket az igéket, mondván:Én, az Úr, vagyok a te Istened,...Mert hat napon teremté az Úr az eget és a földet, a tengert és mindent, a mi azokban van, a hetedik napon pedig megnyugovék. Azért megáldá az Úr a szombat napját, és megszentelé azt. (ha megfigyelitek az egész szöveget, mindent az Úr mond). Tehát ha Isten azt mondja, hogy 6 nap alatt teremtette a Földet és mindent, akkor az azt jelenti, hogy 6 (most mondanék egy csúnya szót, de nem mondok) nap alatt teremtett mindent.


Továbbá, ha "egy nap" egy időszakot ölel fel, akkor az este és reggel is egy időszakot ölel fel. Ebből kifolyólag, a növényeknek el kellett volna pusztulniuk a 4. "napon". A növények nem bírják ki fény nélkül évmilliókig.


Katy, azt írod, hogy egy ember szemszögéből lett megírva. Tudomásom szerint Mózes nem volt ott a teremtés idején, sőt még utána sem 1000 évig. Vagyis amit leírt, azt Isten mondta neki. Jé, illik is a "a teljes írás Istentől ihletett". Micsoda egybeesés?!


3-as, ezt már én is hallottam


Katy, a 4. hozzászólásod alapján, én is kérdezhetném tőled, hogy mi jogon olvasod a Bibliát? Mivel szerintetek az csak a "felkenteknek" íródott. Tudomásom szerint te nem tartod magad felkentnek.

Én egy szóval sem írtam, hogy nem írhat bárki.(hanem kettővel). Szerintem a megszólítás nem jelent semmit, hogy csak egy bizonyos csoport írhat. Írhat bárki, de elsősorban a JT válaszaira vagyok kíváncsi.

2014. márc. 7. 15:07
 7/29 anonim ***** válasza:

A valláshoz nem értek, de a magyart beszélem egy ideje. Ezt a kérdés egyértelműen Jehova Tanúihoz intézted, ott van fent, ezzel kár vitatkozni.

"Miért nem hisznek Jehova Tanúi a 6 napos teremtésben?"

Nem olyan bonyolult ez......

2014. márc. 7. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 A kérdező kommentje:
még szép, hogy nekik intéztem, de ez nem jelenti azt, hogy csak ők írhatnak. amúgy meg, volt már olyan kérdésem, ahol kiírtam, hogy CSAK keresztyének írjanak, és több ateista írt a kérdésemhez, szóval, nekik magyarázd
2014. márc. 7. 19:21
 9/29 KZitus ***** válasza:

Szervusz


A kommentedből sajnos az derül ki, nem igazán érdekel a JT válasza. Ha mégis írnak, vitába szálsz velük. Akkor meg miért?


Nem kell elhinned amit írnak, de cáfolni csak a saját szemszögedből teszed. Nekik miért kelle azt elfogadni? Kicsit több őszinteség tisztességesebb lenne:)

Megint igaznak bizonyul Jézus szava, mint mindig: "Ha engem üldöztek, titeket is üldözni fognak” – mondta Jézus (Ján 15:20). Ez nem mindig csak fizikai üldözést foglalt magában az ő esetében sem.

2014. márc. 7. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 Tamás321 ***** válasza:
Istennek minden lehetséges, csak a 6 napos teremtés nem.
2014. márc. 7. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!