Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Ateisták, mondanátok KONKRÉT...

Ateisták, mondanátok KONKRÉT bizonyítékokat, hogy miért nincs Isten?

Figyelt kérdés

A hívők számos érvet szoktak felhozni Isten mellett, kíváncsi vagyok, ti mit hoztok fel ellene.

Olyan választ, hogy pl mert még senki sem látta nem fogadok el, hiszen ez nem bizonyíték semmire.



2014. márc. 8. 12:07
1 2 3
 21/22 a0511 ***** válasza:
27%

Én nem vagyok ateista, de meg tudom válaszolni neked a kérdést: nem, nem mondanának, ugyanis ilyenek nem léteznek. A radikális vagy szélsőséges ateizmussal legalább annyi probléma van, mint a fanatikus vallásossággal.

De kezdjük az elején! Istenről semmit sem tudunk. Nem tudjuk létezik-e és ha igen, milyen is Ő. Sem mellette, sem ellene nem szólnak elég erős érvek. De mivel most az ateizmusról van szó, így ez utóbbi "bizonyítékait" fogom szemügyre venni.

A/ Mi, magyarok és a nyugati világ más lakói Istent a kereszténység szemüvegén keresztül nézzük. E vallás évszázadokig meghatározta mindennapi gondolkodásunkat és mélyen belénk ivódott, nagyon nehezen tudunk tőle elvonatkoztatni. De Isten tényleg pontosan olyan, mint ahogy azt a kereszténység állítja? Nem tudjuk. Így azok a kijelentések, miszerint "Isten nem létezhet, különben nem lenne rossz a világban", vagy "Isten nem létezhet, mert a Bibliában olyan dolgok vannak amelyek nem is lehetségesek" nem relevánsak, hiszen csak a keresztény istenre vonatkoznak. Ezek a feltevések maximum csak a keresztény istent, vagy a keresztény vallást cáfolhatják és magukban hordozzák a feltevést, hogy ha Isten létezne, akkor olyan lenne mint ahogy azt a Szentírásban olvashatjuk.

B/ A "Ockham borotvája" érv. Szerintük ha a teremtés elmélete nem ad választ a világ működésének tudományos, fizikai, empirikus kérdéseire, akkor Ockham borotvájával az Isten-hipotézist kimetszhetjük a világmagyarázatunkból, elhanyagolhatjuk, ezzel is egyszerűsítvén a képletet. Ezzel a matematikai logikával azonban ott már nem következetesek, hogy az az eltávolított "n" tényező nincs is. Pedig van, csak azt a képletünkben nem vizsgáljuk, eltávolítottuk belőle. Valamilyen furcsa logikai bukfenc folytán mégis megengedik maguknak, hogy "nemlétezőnek" tekintsék.

Ilyenkor következik az a válasz, hogy "jó, rendben, nem tudjuk cáfolni vagy megerősíteni a jeti létezését sem, de attól még mind megegyezhetünk abban, hogy nem létezik!" Nem, kategorikusan nem jelenthetjük ki, hogy a jeti nem létezik, legfeljebb annyit, hogy vizsgálatunk tárgyán kívül esik.

C/ A "bizonyítási kötelezettség azt terheli, aki állít valamit." Ez egy apró csúsztatás, hiszen a tudomány határain belül (!), természetesen annak is van bizonyításai kötelezettsége, aki valaminek a NEM létezését határozottan állítja. Másfelől egy nem tudományosan definiált fogalmat nem lehet se pro se kontra bizonyítani. Istenre nincs definíció, mindenki másképp képzeli el, nincs rá tudományos leírás.

D/ Igyekeznek kicsikarni a hívőkből, hogy ember által teremtett fogalmakkal jellemezzék az általuk teremtőnek vélt Istent. Ez ellentmondás, s annak a jele, hogy Istent az empirikus világon belüli, fizikai törvényszerűségek rendszerében való elhelyezését követelik (s ezzel a hívők nyilván felsülnek).

Olyan ál-filozófiai kérdéseket feszegetnek, hogy Isten képes-e logikai ellentmondásokra, (tud-e akkora követ teremteni, amit nem tud felemelni,) de mindezt a logika rendszerén belül. Kijelenti például, hogy ha a világot (fizikai törvényeivel, ok-okozati összefüggéseivel, matematikai és logikai rendszerével együtt) teremtették, akkor ebből "logikusan következik", hogy a teremtőt is teremteni kellett.

E/ Közismert tény, hogy bár a tudomány előrehaladtával számszerűleg egyre több kérdést tudunk megválaszolni, ugyanakkor viszont a kész válaszok hatványozottan több kérdést vetnek fel. Minél inkább "értjük" a világot, annál jobban tudjuk, mennyire hiányos a tudásunk. A vérbeli ateista persze mindig úgy tesz, mint ha "majd egy szép napon" eljuthatna a tudomány arra a pontra, amikor a felmerülő kérdéseket úgy tudjuk majd megválaszolni, hogy a válaszok valamiféle zárt rendszert alkossanak, és ne vessenek fel újabb kérdéseket. A tudományt teszi meg mindenhatónak, biztosra véve, hogy a "még fel nem fedezett" válaszokat egyszer majd egytől egyig magunktól megtaláljuk. Valahogy megfeledkezik (illetve mélyen hallgat) róla, hogy a jövő tudományos válaszai újabb, és még nehezebb kérdéseket fognak generálni. Röviden, a vallást a tudomány "egyelőre fehér foltjait" kihasználó, a "hézagok Istenének" okoskodásaként fitymálja le, annak a felismerése helyett, hogy a kérdéseknek és válaszoknak nem létezik és nem is lehet (de már logikailag is ellentmondásos lenne) egy önmagába záródó, kölcsönösen egymást kielégítően magyarázó, zárt rendszere.


VÉGE.

2014. jún. 1. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/22 anonim válasza:
mert megöltem
2014. szept. 22. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!